Turecki serial "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem" zdobył sobie w Polsce ogromną popularność. Tak dużą, że gdy w czerwcu 2016 roku TVP postanowiło zrobić tradycyjną przerwę w emisji na czas wakacji, widzowie gwałtownie zaprotestowali. Powieść autorstwa Demet Altinyeleklioglu jest literackim pierwowzorem tego telewizyjnego hitu.
Słowo "kösem" oznacza w języku tureckim przewodniczkę. Każdemu jednak w rodzimym kraju kojarzy się z postacią jednej z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych kobiet w burzliwej historii Imperium Osmańskiego. Pochodziła z jednej z greckich wysepek i do sułtańskiego haremu trafiła prosto z targu niewolników. Młodziutka, piętnastoletnia zaledwie niewolnica - Anastazja - miała być jedną z wielu kobiet służących rozrywce sułtanowi Achmedowi I. Jej niepospolity wdzięk, uroda i przymioty umysłu szybko zwróciły jednak uwagę babki panującego władcy. Wzięła więc ona Anastazję pod swoją opiekę. Wyznaczyła jej jednak cel, by stała się ona tym, czym babka Achmeda była niegdyś - żoną sułtana. I cel ten rzeczywiście udaje się osiągnąć. Nie bez powodu przecież władca nazwał ją później mianem Mahpeyker, co znaczy "najdroższy księżyc". Dla swych poddanych stała się natomiast "Czarną Królową".
Namiętna miłość, pałacowe intrygi, egzotyczna sceneria Orientu. To wszystko znaleźć można w powieści Demet Altinyeleklioglu - tureckiej pisarki, tłumaczki i producentki programów telewizyjnych. Przy tym jest to historia nakreślona z dużym rozmachem, na który z pewnością zasługuje ten jakże porywający rozdział osmańskiej historii. Z zapartym tchem śledzimy drogę Anastazji do potęgi i walkę o władzę. Przecież wrogowie nie śpią, a pałacowych intryg nie cechuje polityczna poprawność. Przy tym nie wszystko wydaje się być zależne od ludzkich poczynań. Nad Stambułem, nad sułtańskim haremem i całym państwem wisi jakaś tajemnicza klątwa? Czy uda się ją przezwyciężyć?
Jak doszło do tego, że prosta dziewczyna przeobraziła się w postać tak inspirującą? Jej działalność po dziś dzień odbija się szerokim echem w tureckiej kulturze i sztuce. Była przecież kobietą, która wiele lat, jako regentka, władała jedną z największych potęg siedemnastowiecznego świata. Sułtanka Mahpeyker Kösem osiągnęła wiele, będąc nie tylko żoną Achmeda I, ale i matką dwóch przyszłych władców imperium - Murada IV oraz Ibrahima I. Z pewnością warto więc poznać jej historię. Dzięki tej powieści dowiemy się, jak wyglądały początki. Dalsze losy bohaterki opisuje natomiast "Sułtanka Kösem: Księga 2: Czarna Królowa". Obie stanowią świetną lekturę i mogą być pasjonującą rozrywką nie tylko dla fanów serialu.
- Autor: Demet Altinyeleklioglu
- Wydawnictwo Wielka Litera
- Seria Sułtanka Kösem
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2016
- Ilość stron: 488
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788380321076
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: Kara Kraliçe Kösem
- Tłumacz: Beza Piotr, Banasiak Anna, Byczewska Justyna
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788380321076
- EAN: 9788380321076
- Wymiary: 14.5x20.5 cm
Recenzje książki W haremie. Sułtanka Kösem. Tom 1 (3)
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Daria S. w dniu 2016-06-08Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
3 z 3 osób uznało recenzję za przydatnąSwoje recenzje lubię zaczynać od krótkiej refleksji na temat gatunku, do którego przypisana jest opisywana książka. Tym razem mam problem. Sułtanka Kosem zdecydowanie zalicza się do mojego wachlarza zainteresowań literackich, jednak ciężko mi ją konkretnie sklasyfikować. Mamy tu powieść historyczną, ze sporą dawką romansu, sensacji, zahaczającą o thriller i kryminał. Niezła mieszanka, prawda? Takie właśnie lubię. Kiedy w moje ręce trafiła ta publikacja, zastanawiałam się, czy autorka sprosta moim wymaganiom, które są bardzo wysokie, po zamiłowaniu do książek Philppy Gregory.
Demet Altinyeleklioglu jest absolwentką TED Koleji, Wydziału Politologii Uniwersytetu Ankarskiego, Wyższej Szkoły Dziennikarstwa oraz Uniwersytetu Hacettepe. Od 1980 roku była odpowiedzialna za produkcję wielu programów w telewizji Tureckiej. Wielkim zaskoczeniem była dla mnie informacja, że Pani Demet zajmuje się również tłumaczeniem literackim, a najbardziej znana jest z przekładów romansów historycznych mojej ulubionej Philippy Gregory! Jej pierwsza książka Hurrem. Moskiewska odaliska opublikowana w sierpniu 2009 roku, przysporzyła jej grono wiernych czytelników. Tematykę tę kontynuowała w cyklu powieści o dynastii osmańskiej.
Anastazja, to młoda i piękna dziewczyna, która w wieku piętnastu lat zostaje uprowadzona z rodzinnej wyspy Milos i wtrącona do niewoli. Początkowo kultury i ogłady uczy się w domu bogatego paszy, by niedługo po tym trafić pod postacią prezentu w ręce sułtanki matki Handam. Młoda Nastja ma plan, pragnie zostać jedną z sułtanek. Wierzy, że za sprawą swojego wdzięku i sprytu to osiągnie. Niestety dziewczyna w haremie nie zagrzewa długo miejsca i za sprawą intrygi trafia do Starego Pałacu pod opiekę Safiye. Staruszka była niegdyś najpotężniejszą kobietą w państwie osmańskim. Teraz ma jeden cel - doprowadzić Nastję do serca Ahmeda, młodego sułtana.
Jak już wspomniałam, zastanawiałam się jak autorka poradziła sobie z tą książką. Na początku miałam z nią mały problem. Jednak byłam tego świadoma jeszcze zanim zaczęłam czytać. Kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po Kochanice Króla - Philippy Gregory, również ciężko było mi się w nich odnaleźć. Na szczęście z każdą kolejną kartką autorka coraz bardziej porywała mnie do świata Henryka VIII, aby na koniec skraść całkowicie moje serce i stać się jedną z ulubionych autorek. Wschodnie imiona i specyficzne nazwy są ciężkie i zanim ich się nauczyłam, musiałam robić krótkie pauzy. Aby jak najszybciej przyswoić sobie pewne terminy, radzę najpierw zajrzeć do słowniczka, znajdującego się na końcu książki. Jest naprawdę bardzo przydatny, jeśli chcemy od początku wiedzieć o czym czytamy. Autorka wprowadza również sporą ilość bohaterów, jednak całkiem szybko można zapamiętać kto jest kim. Główni bohaterowie są wykreowani naprawdę dobrze. Z jednej strony troszkę zabrakło mi bliższego poznania samego Ahmeda. W rezultacie, nie uważam tego za błąd czy niedopatrzenie. Choć jest sułtanem, najważniejszą postacią na swoim dworze, to na kartach tej powieści nie jest tak ważny. Ta historia jest o sile kobiecego ciała i rozumu, o determinacji, poświęceniu i dążeniu do osiągnięcia własnego celu. To opowieść o kobiecej potędze w świecie rządzonym przez mężczyzn.
Autorka zdecydowanie posiada dużą wiedzę i doskonale wie, o czym pisze. Porywa nas do krainy pełnej mrocznych tajemnic i intryg czyhających na każdym kroku. W tym świecie każdy musi mieć oczy szeroko otwarte, gdyż nie wiadomo, jak długo będzie trwało jego szczęście. Pisarka przedstawia nam proces przemiany Anastazji, która z brzydkiego kaczątka przeobraża się w pięknego i dojrzałego łabędzia. Nastja szybko dojrzewa do roli, jaką przyjdzie jej odegrać na oczach wszystkich. Na początku zagubiona, pozbawiona pewności siebie dziewczynka, dziś stąpa twardo po ziemi z wysoko uniesioną głową. Polubiłam ją. Stała się bowiem kobietą, za wszelką cenę dążącą do spełnienia swoich marzeń, które w życiu są najważniejsze.
Przyznam szczerze, że nie słyszałam wcześniej o serialu Wspaniałe stulecie. Może dlatego, że rzadko oglądam telewizję, a wolne chwile wolę poświęcić na książkę? Siedziałam dziś w pokoju pisząc recenzję, córeczka bawiła się w chodziku, a w tle włączony był telewizor. Zaczęłam przełączać kanały, żeby znaleźć coś ciekawego, kiedy moja mama odrywając się od swojego zajęcia powiedziała, żebym zostawiła jej serial. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy zobaczyłam, że to właśnie Sułtanka Kosem. Z czystej ciekawości obejrzałam. Mnie bardziej porwała książka. Z resztą prawie zawsze książki podobają mi się bardzie, niż ekranizacje.
Sułtanka Kosem... W haremie to słodko-gorzka historia o potędze kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn. Przepełniona mrocznymi tajemnicami i intrygami czyhającymi niemalże na każdym kroku. Autorka w doskonały sposób oddaje klimat opisywanych miejsc, w których bohaterowie są niezwykle realni. Pisarka posiada bardzo duży potencjał i wiedzę, co znakomicie wykorzystuje.
[Adres usunięty] -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 3/5Dodana przez Weronika Z. w dniu 2016-09-12Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąGreczynka Anastazja trafia do sułtańskiego haremu w wieku piętnastu lat. Dziewczyna ma być jedną z niewolnic w pałacu Handan Valide i sułtana Ahmeda I. Uroda i inteligencja Greczynki zostaje zauważona przez babkę władcy, która bierze ją pod swoje skrzydła. Anastazja przygotowuje się do zostanie ulubioną faworytą młodego padyszacha. Czy uda jej się oczarować Ahmeda?
Wielka popularność seriali Wspaniałe stulecie i Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kosem, spowodowała, iż na rynku wydawniczym jest wysyp powieści opowiadających o losach dwóch władczyń. Czytałam już Aleksandrę, która posiada wiele ciekawych wątków. W moje ręce trafiła także powieść Demet Altinyeleklioglu, która opisuje życie Anastazji. Fabuła skupia się głównie na jej drodze na szczyt Imperium Osmańskiego, ale także przedstawia różne inne wydarzenia, które będą miały znaczenie i zaważą na historii młodej dziewczyny.
Sułtanka Kosem. W haremie to ciekawie przedstawione życie młodej dziewczyny, która z czasem zmienia się w potężną sułtankę. Demet Altinyeleklioglu napisała barwną powieść i można z łatwością postawić ją na równi ze sławnym serialem. Ja jestem zadowolona z mojej przygody z utworem tej autorki. Fani Wspaniałego stulecia oraz Imperium Osmańskiego z pewnością będą dobrze się bawić z sułtanką Kosem!
Pełna recenzja znajduje się na stronie: [Adres usunięty] -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 3/5Dodana przez Agnieszka D. w dniu 2016-09-09Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąAnastazja, młoda dziewczyna z greckiej wyspy, trafia do niewoli wraz z innymi kobietami. Gdy zostaje oddana jako służąca panu Ibrahimowi, przytrafia jej się dziwna rzecz. Żebrak spotkany na mieście oznajmia, że będzie królową. Dziewczyna nie chce mu uwierzyć – ona? Służąca? Dopiero, gdy jej pan odsyła ją na dwór sułtana, Anastazja zaczyna zastanawiać się nad tymi słowami. Nowy sułtan pojął za żonę kobietę, która nie darzy dziewczyny sympatią, lecz Anastazja się nie zniechęca. Robi, co do niej należy, i stawia na swoim. Czy pozna sułtana? Jakie będą jej dalsze losy?
Sułtanka Kosem. W haremie Demet Altınyeleklioğlu to książka osadzona na początku XVII wieku. Główną postacią jest młoda dziewczyna, Anastazja, jednak nie tylko jej losy możemy śledzić na kartach powieści. Narrator ukazuje też działania innych osób, dając czytelnikowi obraz sułtańskiego dworu.
Główna bohaterka jest młodą dziewczyną, bardzo niepokorną i nieokrzesaną. Nie jest dzikuską, ale nie potrafi się zachować w towarzystwie – odzywa się bez pozwolenia, co gorszy innych. Nie zważa na to, że swoim zachowaniem może przysporzyć sobie problemów i narobić wrogów. Na dodatek jest też bardzo zadufana w sobie – po tym, jak żebrak nazwał ją królową, sama zaczyna się tak nazywać, choć głównie w myślach.
Bardzo silnym wątkiem w powieści są intrygi. Władza napędza działania wielu ludzi. Spiski, zdrady, zamachy na życie sułtańskiej rodziny to norma. Kto inny sprawuje władzę, a kto inny pociąga za sznurki i robi wszystko, by jego życie było jak najwygodniejsze. Tu nawet nieodpowiednie spojrzenie może zaważyć na czyimś istnieniu i pozycji.
Ciekawe jest też spojrzenie na kobiety. Owszem, nie miały one takiej władzy, jak mężczyźni, lecz nie oznaczało to, że jej nie pragnęły. Spory o to, kto jest ważniejszy w życiu sułtana i kto faktycznie może się mianować lepszym tytułem, były na porządku dziennym. Wiele intryg snuły właśnie kobiety. Okazuje się, że to bezlitosne i podstępne postaci, które nieraz mogą czytelnika zaskoczyć.
W książce nie ma zbyt wielu zwrotów akcji, ale spiski podgrzewają atmosferę. To zaskakujące, jak wiele może się dziać na sułtańskim dworze. Tu nikt nie może czuć się bezpiecznie – ani kobiety, ani dzieci. Wszyscy uwikłani się w jakieś tajemnicze sprawy, które pewnego dnia mogą ujrzeć światło dzienne.
I choć sam pomysł jest ciekawy, to nie poczułam klimatu imperium osmańskiego, a główna bohaterka nieco mnie irytowała swoją próżnością. Coś tu nie zagrało – owszem, Anastazja to młoda dziewczyna i może to stąd jej zachowanie, ale momentami nie mogłam jej znieść. Na dodatek czasem gubiłam się w tym kto z kim i dlaczego, ponieważ imiona i tytuły nie były dla mnie jasne, a i sam fakt, że Anastazja myliła króla z sułtanem, pochodziła z innej kultury, robił swoje – czasem jej myśli i słowa sprawiały, że tylko bardziej się we wszystkim plątałam.
Jeśli lubicie seriale tureckie, które teraz są naprawdę modne, na pewno sięgniecie i po książkę. Na podstawie Sułtanki Kosem nakręcono bowiem obraz telewizyjny, który uwielbiają miliony. Czego się jednak spodziewać po lekturze? Na pewno zaskakujących scen z kobietami w roli głównej i bohaterki, która nie za bardzo może wam przypaść do gustu. Warto jednak zobaczyć, jak ta historia wygląda na papierze i porównać ją z serialem.