Dystopia autorstwa jednej z największych postaci współczesnej literatury, która niespodziewanie zaczęła się w tragiczny sposób spełniać na naszych oczach dokładnie wtedy, gdy ukazała się książka.
"Uległość" Michela Houellebecqa pokazuje najczarniejszy sen zachodniej cywilizacji. Czy tak będzie wyglądała Europa w najbliższych latach?
Jest rok 2022. Wybory prezydenckie we Francji wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Ben Abbes, który po zaciętej rywalizacji pokonał przedstawiciela skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. To wydarzenie jest punktem wyjścia akcji powieści "Uległość". François jest wykładowcą literatury na Sorbonie i do tej pory był przekonany, że na jego życie prywatne ani zawodowe polityka nie ma wielkiego wpływu. Nagle jednak, w nowych okolicznościach wszystko się zmieniło. Spokojny naukowiec musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przystosować do tego, co ona przyniesie. Ale swoje miejsce w nowych okolicznościach musi znaleźć całe społeczeństwo. Jak to zrobić, gdy wyniki wyborów pokazują, że największym poparciem ludzi cieszą się pozornie proste, skrajne rozwiązania z obu stron? Czy tak będzie wyglądała przyszłość Europy, w której coraz częściej do głosu dochodzą siły radykalne?
Houellebecq w niezwykle kontrowersyjnej książce pokazuje świat, w którym nie ma miejsca na pustkę wartości. Jeśli jedne znikają, natychmiast zastępują je inne. Powieść została odebrana jako krytyka zbyt liberalnej postawy władz państw europejskich i samych społeczeństw wobec radykalizujących się środowisk muzułmańskich na Starym Kontynencie, a jej epilog dopisał atak terrorystyczny na siedzibę satyrycznego magazynu "Charlie Hebdo" w Paryżu dokładnie w dniu premiery książki.
O autorze
Michel Houellebecq jest francuskim pisarzem, poetą i eseistą, jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej literatury światowej. Obok "Uległości" do jego najważniejszych książek należą "Cząstki elementarne", "Poszerzenie pola walki" i "Mapa i terytorium". W 2019 otrzymał najwyższe francuskie odznaczenie – order Legii Honorowej.