Opowieść o jednym z najbardziej chwalebnych, a jednocześnie ciągle nie do końca znanym w szczegółach wszystkim Polakom, epizodów w polskiej historii XX wieku.
Grupa 145 polskich pilotów w brytyjskiej armii w walce z nazistowskimi Niemcami, która znacząco wpłynęła na losy II wojny światowej. Piotr Sikora przypomina tę historię w książce “Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię”.
Stanowili największą cudzoziemską grupę w lotnictwie myśliwskim sił powietrznych Jej Królewskiej Mości. Znaleźli się w dywizjonach bombowych 300 i 301, a także myśliwskich 302 i 303. Ich skuteczność bojowa podczas bitwy o Anglię sprawiła, że przeszli do historii jako bohaterowie razem z innymi lotnikami Royal Air Force, którzy zwyciężyli w podniebnym starciu z siłami nacierającego wroga. Ta walka miała znacznie większe konsekwencje niż tylko rywalizacja o panowanie nad brytyjskim niebem. Kto wie, jak potoczyłyby się losy całej wojny, gdyby wówczas bohaterscy lotnicy walczący w brytyjskiej armii nie powstrzymali samolotów Rzeszy. Nieprzypadkowo Winston Churchill po zwycięstwie w bitwie o Anglię powiedział, że “nigdy w historii konfliktów zbrojnych tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”. Do tego przemówienia brytyjskiego premiera nawiązuje tytuł książki Piotra Sikory.
Wbrew dość powszechnemu w naszym kraju przekonaniu słowa te nie dotyczyły wyłącznie polskich lotników, ale wszystkich uczestniczących w tej operacji. Polacy należeli do najliczniejszych i najlepszych. Pojedyncze nazwiska bohaterów po wielu latach zatarły się w zbiorowej pamięci. Autor książki “Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię” przypomina je i oddaje należny hołd ludziom, którzy naprawdę walczyli “za wolność naszą i waszą”.
Cytat
Nie sądzę, by wynik tej bitwy był taki sam, gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niezrównana waleczność.
gen. Hugh Dowding
O autorze
Piotr Sikora jest autorem książek historycznych specjalizującym się w dziejach polskiego lotnictwa w XX wieku. Napisał również książki “Bitwy polskiego lotnictwa 1918-1945” z przedstawieniem operacji polskich sił powietrznych w tych latach oraz wraz z Łukaszem Gredysem “Polskie skrzydła nad Irlandią” o losach polskich lotników walczących podczas II wojny światowej w bitwach powietrznych nad Irlandią i Irlandią Północną.