TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Ilość stron
352
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,12 zł
Nasza cena: 26,39 zł 39,90 zł Taniej o: 34%

Poświęcają się, by ratować innych - o ratownikach TOPR

Książka TOPR. Żeby inni mogli przeżyć to pierwsza tego typu pozycja w Polsce. Do tej pory nikomu nie udało się skłonić ratowników do opowieści o trudach ich pracy. To książka o prawdziwych bohaterach - ich sukcesach, porażkach i wątpliwościach w codziennej pracy. TOPR to środowisko hermetyczne. Tworzą je ludzie, którzy nie lubią opowiadać o tym, co robią. Codziennie mierzą się ze strachem i śmiertelnym niebezpieczeństwem podczas akcji ratunkowych. To także brzemię odpowiedzialności za kolegów z zespołu oraz osobę ratowaną. Ciężką pracą budzą podziw i ludzką ciekawość. Lecz nikt nie wie, że jest to fach, który wymaga ogromnego poświęcenia i niesamowitych wyrzeczeń. Ratownicy ryzykują przecież własne życie ratując innych.

TOPR. Żeby inni mogli przeżyć zawiera również wiele ciekawych historii. Czytelnik dowie się ile trwała najdłuższa reanimacja oraz jakie szanse ma człowiek na przeżycie w lawinie. Autorka dostarcza informacji na temat pracy toprowskich psów, a także ekipy śmigłowca Sokół.

Na tę książkę czekałam od lat. Bo to pierwsza pozycja na rynku wydawniczym, w której każdy z czytelników może przyjrzeć się z bliska jak działa TOPR, spróbować zrozumieć. Nikt do tej pory nie zaskarbił sobie takiego zaufania ratowników jak Autorka. Beato, składam na Twoje ręce wyrazy szczerego podziwu. A w imieniu nas wszystkich, miłośników Tatr dziękuję wszystkim ratownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego za to, że możemy czuć się w górach bezpieczniej. I za Waszą niezwykłą służbę innym. - Martyna Wojciechowska
 


O autorce

Beata Sabała-Zielińska, urodzona w 1968 roku w Nowym Targu, dziennikarka radiowa. Jako rodowita góralka, przez dekadę opowiadała słuchaczom Radia ZET o problemach i ciekawostkach z Podhala i okolic, nadając swoim relacjom niepowtarzalny, zadziorny charakter. Jest autorką swoistego dziennikarskiego pamiętnika pt. Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego oraz wzruszającej opowieści o wierności i akceptacji Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak, a także współautorką książek o Zakopanem: Zakopane, odkopane… i Zakopane, nie ma przebacz. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w studenckiej rozgłośni UJOT FM szlifuje nowe radiowe talenty.

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  "Ktoś, kto zostaje po bezpiecznej stronie życia, nie wie, co czują ci, którzy stają do walki z żywiołem w poszukiwaniu zagubionych, rannych, umierających. I tych, którzy zginęli w Tatrach."

  Uwielbiam góry a Tatry w szczególności. To miejsce gdzie się wyciszam i ładuje baterie.

  Góry mają w sobie coś magicznego a zarazem potężnego i przerażającego.

  Z górami się nie wygra. Ale są na szczęście ludzie, którzy w najgorszych sytuacjach rzucają wszystko i za wszelką cenę niosą pomoc poszkodowanym. Ta książka jest o nich.

  Ludzie z pasją, powołaniem, uzależnieni od adrenaliny z wielkimi pokładami empatii i miłością do gór. Ludzie, którzy za wszelką cenę - nawet własnego życia są w stanie rzucić wszystko i udać się na ratunek w najwyższe partie gór, najbardziej niebezpieczne i ekstremalne miejsca, podczas śmiertelnie niebezpiecznej pogody. Mówią o nich "bohaterowie" chociaż sami nie lubią tego określenia. Dla mnie byli, są i będą bohaterami.

  "TOPR żeby inni mogli przeżyć" to niesamowita książka będąca efektem rozmów autorki z ponad 50 osobami powiązanymi z TOPR`em. Z ratownikami, ich rodzinami oraz poszkodowanymi, którzy żyją dzięki pomocy TOPR`owców.

  To książka wywołująca wiele emocji od podziwu po współczucie, niedowierzanie, szok i strach. Książka ucząca pokory.

  Oprócz historii TOPR'u znajdziemy tu przeżycia ratowników z najbardziej ekstremalnych i dotkliwych pod względem fizycznym i psychicznym akcji ratunkowych. Opisy akcji podczas których stracili swoich przyjaciół - również ratowników. To ból ale także niesamowita dawka wiedzy, której każda osoba wybierająca się w góry powinna zasięgnąć.

  Najbardziej tragiczne akcje ratunkowe, śmiercionośne i bezwzględne lawiny, ratownictwo jaskiniowe i wspinaczkowe, wzbudzające podziw wyszkolenie pilotów Sokoła, a przy tym obraz niesamowitej determinacji ludzi w czerwonych polarach sprawia, że książkę czyta się cały czas z zapartym tchem i w napięciu czując niesamowitą i bezlitosną potęgę gór.

  To książka, która uzmysławia nam to jak potężne i bezwzględne są Taty, które na co dzień podziwiamy za ich piękno i urodę oraz jak niewiele potrzeba by spowodować ogromną tragedię w górach.

  Nie spodziewałam się, że będę tak przeżywać tą książkę. Na pewno zostanie długo w mojej pamięci. Jako miłośniczka Tatr jestem pod mega wrażeniem i polecam każdemu tą książkę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Kocham góry i wszystko co z nimi związane. Zapraszam do przeczytania książki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  #cudnatury. Piękne, tajemnicze, nieposkromione i groźne. W jednej chwili zapraszają do wędrówek, obiecują piękne widoki, ciszę i spokój, w kolejnej straszą i pokazują, jak kruche jest nasze #życie.

  #toprżebyinnimogliprzeżyć

  Rewelacyjny #reportaż o tematyce górskiej, ale nie o takiej zwykłej, ale tej ekstremalnej, odważnej, na skraju życia i śmierci... #literaturafaktu o pracy ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgrabnie podzielona na rozdziały o ratownictwie ścianowym, lawinowym, jaskiniowym, medycznym. Kilka słów na temat śmigłowców, historii #TOPR, kobietach w ratownictwie. Mnóstwo przykładowych działań polegających na udzielaniu pomocy poszkodowanym począwszy od zwykłego zabłądzenia na szlaku, skończywszy na ciężkich śmiertelnych wypadkach, nie tylko turystów, ale niestety także samych ratowników. Ile w tej robocie jest heroizmu, odwagi, lęku, precyzji, ryzyka.Jak wiele wysiłku #ratownicy muszą włożyć w to, by ratować ludzkie życie. Życie, które dla nich ma ogromne znaczenie, ale już niekoniecznie dla turystów, którzy narażając siebie i innych postępują lekkomyślnie, bezmyślnie. Powiedziałabym nawet egoistycznie. To co najbardziej mną wstrząsnęło, to opisy głupich, nieodpowiedzialnych, butnych, złośliwych, kłamliwych, przemądrzałych zachowań turystów z jakimi TOPR ma do czynienie niemalże na co dzień. Ja chylę czoła przed ratownikami, są mistrzami świata, a tę lekturę powinien przeczytać każdy - i ten doświadczony łojant i ten niedzielny #turysta, który w Tatrach jest raz w roku albo i rzadziej.

  Wielkie brawa dla autorki #beatasabałazielińska za wspaniałe pióro. Gawędziarski styl, pasjonujące historie, barwne opisy, autentyczne wywiady i wspomnienia. Dobrze, że autorka nie próbowała "cenzurować" wywiadów bo język czasem wyjątkowo barwny i mocny nadaje książce wiele autentyczności. Czytając, miałam uczucie jakbym siedziała w schronisku nad Morskim Okiem w mroźny wieczór, i popijając gorącą herbatę z cytryną słuchała opowieści ratowników.

  E.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bez dwóch zdań warto sięgnąć po tą książkę. Bardzo dobrze napisana, trzyma poziom.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka B. Sabały-Zielińskiej pt.: “TOPR, żeby inni mogli przeżyć” obudziła we mnie zarówno

  ekscytację krajobrazem oraz tajemnicami gór, jak i strach przed tym olbrzymim żywiołem, który

  atakuje niespodziewanie w najmniej przewidzianym momencie.

  Książka jest

  niezmiernie ciekawa. Zostały zawarte w niej teoretyczne zagadnienia dot. ratownictwa (ścianowego,

  lawinowego, jaskiniowego, nurkowego, medycznego), zdjęcia ukazujące działania

  TOPR-u, jak i osobiste historie ratowników.

  Czytelnik ma wrażenie, że jest uczestnikiem każdego

  opowiadania, które nie zawsze jest przyjemne. Oprócz wielu zabawnych anegdot, ratownicy

  opowiedzieli o swoich najtrudniejszych doświadczeniach, radzeniu sobie ze śmiercią (nie tylko

  turystów, ale również współpracowników), determinacji, dzięki której zawsze są gotowi nieść pomoc. I właśnie te historie (oparte na faktach), które pochodzą bezpośrednio od świadków

  wydarzeń, najbardziej chwytają za serce. Ukazują nam jakim niebezpiecznym żywiołem są góry,

  szczególnie dla osób nieprzygotowanych do wyjścia na szlak!

  Wiele razy słyszymy o odpowiedzialności, więc dlaczego w dalszym ciągu o niej zapominamy?

  Ratownicy spotykają się z turystami, którzy bez doświadczenia, odpowiedniego sprzętu,

  ekwipunku, wybierają się na wycieczkę w wysokie góry. Narażają oni na śmierć nie tylko siebie, ale

  również osoby, które będą musiały (a zarazem chciały – nasi

  bohaterowie czują do tego powołanie!) udzielić im pomocy i uratować przed najgorszym.

  Po przeczytaniu historii odczuwam silną potrzebę wyruszenia w góry (aczkolwiek zwiedzenia tylko i

  wyłącznie miejsc bezpiecznych!). Niewątpliwie jestem nimi zafascynowana. Chciałabym polecić tę pozycję każdemu podróżnikowi, który jest przekonany że

  nic złego mu się nie przytrafi w górach! Mam nadzieję, że takim pewnym siebie osobom, opisane w

  książce historie otworzą oczy oraz przyczynią się do zwiększenia rozwagi i uważności.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Audiobook TOPR mp3 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook TOPR mp3

Niezwykła opowieść o życiu, determinacji, nadziei i cudach. Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o...
eBook Jak wysoko sięga miłość ? mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,12 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Jak wysoko sięga miłość ? mobi epub

Opowieść żony himalaisty.W marcu 2013 roku świat przeżywał wielki sukces czterech polskich himalaistów – pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Chwilę później cała Polska zamarła. Dwóch wspinaczy rozpoczęło dramatyczną walkę o życie, a kiedy ją przegrali, rozgorzała narodowa dyskusja o etyce...
eBook Radioaktywna Sabała mobi epub 0/5 Nasza cena:
25,85 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Radioaktywna Sabała mobi epub

Niezwykle barwna i zabawna opowieść rodowitej góralki – znanej jako ,,głos z Zakopanego”. Uzbrojona w mikrofon wyrusza na podbój Tatr, aby wszystkim ceprom przybliżyć wspaniałych ludzi, cudowne historie i prawdziwie zadziorny charakter zakopiańskich górali.   Książkę Radio-aktywna Sabała, czyli jak...
eBook TOPR.Żeby inni mogli przeżyć mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,12 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook TOPR.Żeby inni mogli przeżyć mobi epub

Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie...
Miłość 44 prawdziwe historie powstańczej miłości 5/5 Nasza cena:
30,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłość 44 prawdziwe historie powstańczej miłości

44 prawdziwe historie powstańczej miłości - wzruszające, dramatyczne, niezwykłe opowieści o gorących porywach serca, seksie, który w najstraszniejszych chwilach stawał się namiastką bliskości, a czasem ostatnią przyjemnością w życiu, i o miłości dojrzałej, która przetrwa wszystko. Miłości będącej...
Dziennik 2003-2004 5/5 Nasza cena:
29,04 zł 44,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziennik 2003-2004

Kolejny tom pełnego wydania dzienników Krystyny Jandy! Wrażliwa, serdeczna, piekielnie dowcipna i z wielkim dystansem, głównie do samej siebie. W kolejnym tomie swoich zapisków Krystyna Janda dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami, troskami i anegdotami z życia. Jest uśmiech, codzienność,...
Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami 5/5 Nasza cena:
26,52 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami

Lubimy myśleć o sobie jako o istotach wyjątkowych - ale czy naprawdę coś różni nas od zwierząt? Przecież nasza biologia jest taka sama. W oryginalnej i intrygującej podróży po świecie ziemskiego życia Adam Rutherford bada rozmaite cechy, które uznawano niegdyś za wyłącznie ludzkie, wykazując, że...
Jej portret najpiękniejsze wiersze i piosenki wyd. 2 0/5 Nasza cena:
27,85 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jej portret najpiękniejsze wiersze i piosenki wyd. 2

Wybór najpopularniejszych i najpiękniejszych wierszy oraz piosenek Jonasza Kofty. Kofta był jednym z największych - obok Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przybory - poetów polskiej piosenki. Niemal każdy jego wiersz mógł stać się od razu radiowym szlagierem - do najbardziej...
Kot w stanie czystym 0/5 Nasza cena:
21,89 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kot w stanie czystym

Prawdziwy Kot... Prawdziwe koty nigdy nie jedzą z miseczek (a przynajmniej nie z takich, które są oznaczone DLA KOTA) Prawdziwe koty nigdy nie noszą obroży przeciw pchłom... ani nie pojawiają się na kartkach urodzinowych... ani nie gonią niczego, co ma w środku dzwoneczek. Prawdziwe koty jedzą...
Włóczykij 0/5 Nasza cena:
19,25 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Włóczykij

Nominacja literacka w konkursie Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY. Wszystkie psy idą do nieba… I dopiero tam dostają to, na co naprawdę zasługują. Poruszająca opowieść bezpańskiego psa o psim żywocie. Nie smutna, ale refleksyjna, nie wesoła, ale optymistyczna. Psy towarzyszą nam od zawsze,...
Latawce 5/5 Nasza cena:
27,32 zł 44,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Latawce

Ostatnia, dotychczas niepublikowana w Polsce powieść kultowego pisarza francuskiego, jedynego w historii dwukrotnego laureata prestiżowej Nagrody Goncourtów. Słodko-gorzka opowieść o miłości, odwadze i marzeniach. W czasie gdy Hitler dochodzi do władzy, w małym gospodarstwie w Normandii Ludo...
12 miesięcy ze świętym mikołajem czyli trawnik pełen reniferów 5/5 Nasza cena:
23,11 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

12 miesięcy ze świętym mikołajem czyli trawnik pełen reniferów

Czy pomysł spędzenia całego roku ze Świętym Mikołajem nie jest zbyt dużym wyzwaniem? Wszystko zaczyna się pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Tego właśnie dnia w drzwiach zwyczajnej rodziny pojawia się Mikołaj. Twierdzi, że został tu skierowany przez pracowników Biura Bożego Narodzenia, żeby...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula