Tajemnice wydarte zmarłym

Autor:

Emily Craig

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2019
Ilość stron
304
Wydawnictwo
Nasza cena: 28,85 zł 39,90 zł Taniej o: 28%

“Tajemnice wydarte zmarłym” to książka odpowiadająca na wszystkie pytania na temat tego, co dzieje się z ciałem po śmierci oraz jak wygląda jego rozkład.

Temat śmierci nie jest tym, o czym rozmawia się w towarzystwie Trudno również samemu odpowiedzieć na pytania, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o rozkładzie ciała po śmierci. “Tajemnice wydarte zmarłym” to książka, która odpowie nam na większość z nich!

Emily Craig była uczennicą genialnego antropologa i autora książki “Trupia Farma”. Wraz z nim widziała i doświadczyła tego, jak wygląda nasze ciało po śmierci . W swojej pozycji postanowiła podzielić się z nami tą wiedzą i odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Jak wygląda twarz, którą zamieszkały setki larw? Czy zwęglone kości wywołują obrzydzenie, czy może fascynację?

To, co dzieje się z ludzki ciałem po śmierci nie jest proste do zrozumienia. Tak naprawdę potrzeba było kilkudziesięciu lat, aby naukowcy mogli odkryć największe tajemnice. Sięgając po książkę “Tajemnice wydarte zmarłym” z pewnością zwiększymy swoją wiedzę. Na dodatek poznamy wiele interesujących ciekawostek.

Autorka swoją wiedzę wykorzystuje również do tego by na podstawie czaszki odtworzyć wygląd twarzy zmarłej osoby. W ten sposób może przywrócić godność tym, którym życie odebrali okrutni mordercy. O tym również przeczytamy w jej książce, którą autorka traktuje jako podsumowanie swojej pracy i sposób na to, aby zainteresować czytelników nieuchronną śmiercią.


O autorce

Emily Craig jest amerykańską antropolog sądową i pisarką. Wielokrotnie zapraszana do konsultacji trudnych i niejednoznacznych wypadków.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Dziś wydzieram moim niezidentyfikowanym zwłokom tyle tajemnic, ile tylko potrafię "

  Emily Craig i jej "Tajemnice wydarte zmarłym" to kolejna po dwóch tomach "Trupiej Farmy" książka poruszająca tematykę antropologii sądowej. Autorka od dzieciństwa była zainteresowana ludzkim ciałem i nauką. Mając 43 lata i pracując jako rysownik medyczny po raz pierwszy usłyszała o Trupiej Farmie. Bardzo szybko zdecydowała się na podjęcie studiów pod okiem słynnego doktora Billa Bassa. To właśnie pod jego opieką miała okazję uczyć się zawodu.

  Emily Craig jako antropolog sądowy stanu Kentucky krok po kroku wprowadza nas w tajniki swojej pracy i zapoznaje ze sprawami, w które sama była zaangażowana.

  "Martwi nie potrafią wołać o sprawiedliwość. To żywi muszą im ją zapewnić"

  Jak się okazuje zawód antropologa sądowego wykonuje zaledwie garstka ekspertów w tej dziedzinie, a ich praca niewiele ma wspólnego z tym co coraz częściej możemy oglądać na ekranach naszych telewizorów.

  Jest to ciężkie zajecie, wymagające wielu wyrzeczeń, często frustrujące jednak dające ogromną satysfakcję.

  Emily Craig zaprasza nas do swojego świata i pozwala z boku przyglądać się pracy, którą na codzień wykonuje. Jako specjalistka w swojej dziedzinie miała okazję uczestniczyć w wielu głośnych na cały świat sprawach. Brała udział w identyfikacji szczątków ofiar po zamachu terrorystycznym na World Trade Center oraz była w zespole, który próbował ustalić przyczyny śmierci członków sekty z Waco.

  Książka mimo bardzo trudnej tematyki napisana jest przystępnym językiem co zdecydowanie ułatwia lekturę. Craig opisuje kilkanaście spraw, które prowadziła w swojej karierze. Dzięki temu dowiadujemy się jak wygląda rekonstrukcja twarzy, jaki jest wpływ ognia na ciało ludzkie, jak wygląda etap badań w katastrofach masowych czy też jakie są różnice w szkieletach kobiet, mężczyzn czy ras.

  Ogromnym plusem jest zaangażowanie autorki w prowadzone przez siebie sprawy i to w jaki sposób je opisuje. Widać, że dla niej to nie tylko praca, a pasja i powołanie.

  "Na przykład mężczyźni mają znacznie wydatniejsze łuki brwiowe, u kobiet niekiedy w ogóle niezaznaczone"

  Bardzo lubię książki o tematyce true crime i wiedziałam, że "Tajemnice wydarte zmarłym" to będzie coś dla mnie. Jest to fascynująca lektura i nielada gratka dla wszystkich interesujących się choćby w minimalnym stopniu tematyką antropologii sądowej .

  Gorąco polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Emily Craig to rozchwytywana w Stanach Zjednoczonych antropolożka, która potrafi coś znacznie więcej, niż czytanie z ludzkich kości. W trakcie studiów zajmowała się również rysunkiem medycznym, na podstawie kości czaszki potrafi odtworzyć ludzką twarz, nadając tym samym godność zmarłym na nowo. Prawie 30 lat temu zaprezentowała na jednej z konferencji naukowych swoją pionierską metodę komputerowego retuszu przy rekonstrukcji wyglądu, jest głównym antropologiem sądowym stanu Kentucky w USA. Dodatkowo była uczennicą słynnego Billa Bassa, założyciela Trupiej Farmy, o której chyba każdy już słyszał.

  Za młodu Emily Craig nie bardzo znała się na zwłokach. Gdy po raz pierwszy odwiedziła Trupią Farmę i została zapytana o określenie czasu spoczywania zwłok w danym miejscu, totalnie nie mogła się zorientować w zaistniałej sytuacji. Zwłoki miały jedynie 2 tygodnie, ona była przekonana, że dobrych kilka miesięcy. Jednak od zawsze czuła fascynację antropologią sądową, wiedziała, że to właśnie w tym kierunku chce zmierzać w życiu. Teraz jest zdecydowanie jedną z lepszych w swojej dziedzinie, a swoją historię opisała po części w książce Tajemnice wydarte zmarłym. To właśnie w trakcie studiów poczuła, że przeprowadzając sekcje zwłok czuje, jakby wydzierała z nich jakieś tajemnice – oto sedno samego tytułu.

  Miałam nieodparte wrażenie, że książka ta została napisana w niemal identycznym stylu, co słynna Trupia Farma Billa Bassa. Z jednej strony konkretny rozdział skupia się na konkretnej sprawie, a jednak Craig sprytnie wplotła w to swoją osobistą opowieść. Nie ma w tym oczywiście nic złego, bo daje nam to pewien obraz całej sytuacji. Autorka prezentuje nam najciekawsze sprawy, z jakimi miała do czynienia, a przy okazji opowiada o tym, jak wyglądały początki jej kariery oraz jej rozwój. To dokładnie coś takiego, co zaoferował nam kiedyś Bass. W sumie może nie ma się co dziwić – w końcu był jej nauczycielem, którego mocno podziwiała i szanowała. Udało jej się go nawet zaskoczyć! Bass zawsze dawał swoim studentom zagadkę do rozwiązania – nikomu przez lata się nie udało, aż do momentu, w którym na Trupiej Farmie pojawiła się Emily Craig.

  Autorka w bardzo dokładny sposób opisuje swoje działania – zarówno w trakcie studiów, jak i te dalsze, gdy pracowała już na własną rękę. Przyznaję, że chociaż zawód antropologa sądowego od zawsze mnie fascynował, to jednak nie jest to łatwa dziedzina. To bardzo wymagające studia, które mają takie etapy, przy których chwilami można naprawdę zwątpić w swoje powołanie. To, o czym momentami pisała Craig, było nie do uwierzenia – z jednej strony okrutne i obrzydliwe, z drugiej jednak pojawia się ta świadomość, że to wszystko, przez co przeszła, te wszystkie zadania i przedmioty na studiach, były koniecznością, a nie chorym wymysłem uczelni. Dało się wyczuć, że chociaż pewne elementy były dla autorki wyjątkowo trudne, to mimo wszystko ta kobieta od zawsze doskonale wiedziała, co chce robić w życiu. To zarazem pasja, jak i misja. I chociaż wydawałoby się, że antropolodzy mają całkowitą znieczulicę i są pozbawieni uczuć, to jednak jest zupełnie na odwrót. Chociaż faktycznie należy mieć na uwadze to, że muszę mieć nieco inne podejście do śmierci i umierania niż większość ludzi.

  Przyznam szczerze, że Craig zdecydowała się na zaprezentowanie naprawdę ciekawych dochodzeń, które zawsze bazują na współpracy antropologów, analityków, policjantów, agentów śledczych. Autorka tej książki brała udział nawet w sprawie zamachu na World Trade Center! Bardzo dobrze połączyła opisywanie poszczególnych spraw ze swoim życiem zawodowym, dając nam naprawdę dobry wgląd w różne aspekty antropologii sądowej. Te historie intrygują i fascynują, a są opisane tak dokładnie, że ma się wrażenie, jakby się było osobistym asystentem Craig.

  Tajemnice wydarte zmarłym to książka napisana bardzo przystępnym językiem, gdzie nie brakuje jednak naukowych sformułowań, typowych dla dziedziny, wokół której wszystko się tutaj kręci. Mimo tego Craig w wyczerpujący sposób wyjaśnia czytelnikom każdy aspekt swojej pracy i kariery, która chwilami była pełna wyrzeczeń. To zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Trupiej Farmy i antropologii sądowej!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Tajemnice wydarte zmarłym" Emily Craig

  Niestety te cudo już za mną, jednakże bardzo się cieszę, że zagościła ona w moim zbiorze książek. Ulubionych książek. Emily skrupulatnie przedstawia nam pracę antropologa w stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych. Tak. Antropologa, nie mylić z anatomopatologiem, który zajmuje się badaniem organów wewnętrznych. Antropolog zajmuje się badaniem kości. Znamy także Entomologa, który bada obecność owadów. Odontolog zajmuje się zębami i dokumentacją dentystyczną. Specjalista z zakresu biologii molekularnej - DNA. Są także eksperci od balistyki, którzy zajmują się badaniem pocisków oraz łusek.

  "(...)korzystajmy z naszych możliwości, póki możemy- w końcu i tak zeżrą nas robaki.

  Wiedzieliście, że gdy chcemy oddzielić resztki ciała od kości trzeba je gotować na małym ogniu przy określonym czasie? Ja wiedziałam ale nigdy nie spotkałam się z fachową nazwą tego działania. Do czasu.. a tą nazwą jest "termalna maceracja". 😅 . Dosłownie zeżrą nas robaki i zbytnio nie zostanie po Nas nic. Może jedynie pamięć u innych osób ale ona także jest ulotna.

  Idealna gratka dla osób, które fascynują się ludzkimi kośćmi, przekraczaniu granic wytrwałości oraz własnych możliwości psychicznych. Ponieważ nie dla każdego są widoki ludzkiego ciała w bardzo zaawansowanym stadium rozkładu 💀

  Podsumowując jestem bardzo szczęśliwa, że została książka ponownie wydana. Emily jest uczennicą Billa Bassa, którego sama osobiście bardzo ale to bardzo podziwiam za jego pracę. Kiedyś myślałam nad tym czy aby sama po mojej śmierci nie oddam swojego ciała na rzecz Trupiej Farmy. Ciekawe czy je przyjęli 😅

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Co skrywają ludzkie kości?

  Czy istnieje zbrodnia doskonała?

  Czy można dostać choroby morskiej podczas odkopywania szkieletu?

  "Tajemnice wydarte zmarłym" to historia o niezwykłej kobiecie, która całe swoje życie poświęciła pracy, nie takiej zwyczajnej, a antropologa sądowego. Praca, która u większości budzi wstręt i pozostawia niesmak, dla niej była najwyższym wyzwaniem i największą satysfakcją. Ten zawód stał się jej pasją, którą przez lata doskonaliła między innymi na Trupiej farmie. To tam jako studentka Billa Bassa zdobyła doświadczenie i rozwinęła skrzydła. W swojej karierze identyfikowała ofiary największych masowych katastrof, takich jak zamach na World Trade Center czy Oklahoma City. Przydzielano jej sprawy, które zdawały się nie mieć swojego zakończenia, lecz jej wytrwałość i zaangażowanie doprowadziły do ujęcia niejednego mordercy. Musiała stawić czoła niezliczonej ilości brutalnych zbrodni, rozczłonkowanym i rozkładającym się ciałom, także na dzieciach, narażając swoje życie i zdrowie na niebezpieczeństwo. Sprawa chłopca w koszulce w lizaczki sprawiła, że łezka się zakręciła. Historia Emily Craig jest niezwykła i wyjątkowa. Ukazuje nam obraz tragedii i ludzkiego cierpienia, a także pozwala nam odkryć tajemnice jakie skrywa nasze ciało. Udowadnia, iż po śmierci możemy dowiedzieć się z niego więcej, niż od żyjącej osoby. Wytrwałością i poświęceniem wzbudziła we mnie ogromny podziw. Z całego serca polecam Wam tę lekturkę. Premiera już 13.03.2019r.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Tajemnice Biblii i Starożytności. MP3 0/5 Nasza cena:
16,43 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemnice Biblii i Starożytności. MP3

Podczas wykładów dr Alfred Palla omawia wypełnienie fascynujących proroctw biblijnych oraz wyjaśnia zarzuty stawiane Biblii przez krytyków, przedstawiając dowody świadczące o jej historycznej rzetelności.Alfred Palla - pisarz, biblista. Specjalizował się w historii starożytnej pod kierunkiem prof....
Latarnik. Lektura z opracowaniem 0/5 Nasza cena:
6,14 zł 7,64 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Latarnik. Lektura z opracowaniem

Seria "Lektura Znak" została przygotowana specjalnie dla uczniów szkół podstawowych. Zawiera dokładne opracowania lektur stworzone przez najlepszych nauczycieli języka polskiego. Znajdziesz tu m.in.: biografię autora, kontekst historyczny, charakterystykę gatunku i epoki, a także omówienie...
Balladyna. Lektura z opracowaniem 0/5 Nasza cena:
11,92 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Balladyna. Lektura z opracowaniem

Seria "Lektura Znak" została przygotowana specjalnie dla uczniów szkół podstawowych. Zawiera dokładne opracowania lektur stworzone przez najlepszych nauczycieli języka polskiego. Znajdziesz tu m.in.: biografię autora, kontekst historyczny, charakterystykę gatunku i epoki, a także omówienie...
Zemsta. Lektura z opracowaniem 0/5 Nasza cena:
9,52 zł 11,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zemsta. Lektura z opracowaniem

Seria "Lektura Znak" została przygotowana specjalnie dla uczniów szkół podstawowych. Zawiera dokładne opracowania lektur stworzone przez najlepszych nauczycieli języka polskiego. Znajdziesz tu m.in.: biografię autora, kontekst historyczny, charakterystykę gatunku i epoki, a także omówienie...
Syzyfowe prace. Lektura z opracowaniem 0/5 Nasza cena:
13,53 zł 16,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Syzyfowe prace. Lektura z opracowaniem

Seria "Lektura Znak" została przygotowana specjalnie dla uczniów szkół podstawowych. Zawiera dokładne opracowania lektur stworzone przez najlepszych nauczycieli języka polskiego. Znajdziesz tu m.in.: biografię autora, kontekst historyczny, charakterystykę gatunku i epoki, a także omówienie...
Podróż albo rzeź niewiniątek 0/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podróż albo rzeź niewiniątek

Uniwersalna opowieść o złowrogich reżimach, potrzebie wolności i trwania przy humanistycznych wartościach – na przekór historii Latem 1939 roku razem z moim najlepszym przyjacielem wynajęliśmy w Paryżu auto, żeby pojechać do Berlina i Warszawy. Skończyłem właśnie pierwszy rok studiów na Harvardzie,...
Dziady cz.II. Lektura z opracowaniem 0/5 Nasza cena:
6,14 zł 7,64 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziady cz.II. Lektura z opracowaniem

Seria "Lektura Znak" została przygotowana specjalnie dla uczniów szkół podstawowych. Zawiera dokładne opracowania lektur stworzone przez najlepszych nauczycieli języka polskiego. Znajdziesz tu m.in.: biografię autora, kontekst historyczny, charakterystykę gatunku i epoki, a także omówienie...
48 tygodni 4/5 Nasza cena:
24,77 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

48 tygodni

WSZYSTKIE KOLORY CODZIENNOŚCIIle może wydarzyć się w rodzinie przez 48 tygodni?Choć Natasza kocha swoich bliskich, poskramianie codziennych kłopotów domowych nie jest jej wymarzonym zajęciem. Tymczasem dwa koty pilnie obserwują rybki w akwarium, niespodziewanie wpada natrętna była dziewczyna męża,...
Bóg. Życie i twórczość 5/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bóg. Życie i twórczość

Hołownia pokusił się o biografię... Boga! Czym różni się Bóg od UFO? Dlaczego Jezus zdemolował kantor? Czy Bóg lubi krew? Odpowiedź na te i inne pytania w książce Szymon Hołownia uwielbia ambitne projekty. Taki jest również ten. Jak na biografię przystało, autor zaczyna od samego początku, czyli -...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula