Edyta Świętek w swojej powieści "Ta sama rzeka" porusza jednocześnie wiele wątków, które w zależności od światopoglądu Czytelnika mogą być interpretowane na przeróżne sposoby. Już na etapie poznawania bohaterów widać, że ta historia jest z jednej strony kontrowersyjna, a z drugiej coraz bardziej powszechna. Czy dwoje ludzi będących w związkach ma prawo do robienia rewolucji nie tylko w swoich życiach, ale także w życiach osób, z którymi dzielą codzienność? Czy spełnienie zawodowe odczuwane w pracy jest wystarczające, by powiedzieć, że jest się faktycznie szczęśliwym człowiekiem?
Główni bohaterowie książki poznają się w pracy. Oboje są w związkach i oboje nie czują się w nich szczęśliwi. Czy brak miłości w małżeństwie jest usprawiedliwieniem dla potrzeby szukania prawdziwej, szczerej relacji opartej na faktycznym uczuciu? Czy małżeństwo z rozsądku naprawdę jest inwestycją na przyszłość? Czy doświadczenie przemocy domowej stanowi przyzwolenie na budowanie "drugiego życia"?
Edyta Świętek to utalentowana autorka z Krakowa, która pisze książki z gatunku literatury obyczajowej, literatury pięknej, ale także romanse i powieści historyczne. Jej bohaterkami są pełnokrwiste kobiety, które mają zarówno wiele zalet, jak i wad. Napisała książki takie jak "Pełnia szczęścia", "Zanim odszedł", a także serie "Alter ego" oraz "Grzechy młodości".