Motywy literackie

Motywy literackie to hasła przewodnie, dzięki którym szybko możesz dotrzeć do wybranych tytułów lektur szkolnych, postaci, wątków czy tematyki. W każdej epoce literackiej i lekturze pojawiają się charakterystyczne dla niej motywy, takie jak: śmierć, miłość, poświęcenie, powstanie, cierpienie, władza, zemsta, młodość, starość, wolność, itp.
 
W ofercie książek dla maturzystów znajdują się leksykony i słowniki motywów literackich, w których autorzy omówili najpopularniejsze motywy, pojawiające się na maturze. Znajomość motywów ułatwia poruszanie się po świecie literatury oraz zdanie ustnej i pisemnej matury z języka polskiego. Bądź na bieżąco, sprawdź, czy znasz wszystkie motywy literackie!

Najpopularniejsze motywy literackie na maturze z języka polskiego 2022

Wśród motywów literackich, które najczęściej pojawiają się na maturze, możemy wymienić:

  • Motyw miłości - przedstawia to uczucie na wiele sposobów. Romantyczna łączy kobietę i mężczyznę, pomagając im odnaleźć szczęście i cieszyć się wzajemną bliskością. Równie emocjonujący motyw to miłość nieodwzajemniona, która nie uskrzydla, a popycha w stronę desperacji i mroku, co ukazują bogate w motywy literackie "Cierpienia młodego Wertera. Zakazane uczucie mobilizuje do wspólnej walki z przeciwnościami losu i poświęceń, których celem jest otrzymanie szansy na spełnienie u boku ukochanego. Doskonały przykład to "Romeo i Julia”. Wymieniając motywy do matury, nie sposób nie wspomnieć o miłości rodzicielskiej ukazanej w "Balladynie”.
  • Motyw wsi - skupia się na przedstawieniu malowniczych krajobrazów oraz realiów życia poza ośrodkami miejskimi. Autorzy sięgający po takie motywy literackie poruszają tematykę charakterystycznych zwyczajów, tradycji oraz relacji międzyludzkich. Można zaobserwować w takich lekturach jak "Nad Niemnem”, "Wesele” czy "Chłopi”.
  • Motyw zbrodni - ukazuje bohaterów z ich najgorszej strony, odartych z człowieczeństwa, choć nie zawsze w zupełności bezwzględnych i złych. Nie brakuje rozterek moralnych, konsekwencji i tragizmu. Znajdziemy go m.in. w takich dziełach jak: "Zbrodnia i kara”, "Król Edyp” i "Hamlet”.
  • Motyw przemiany bohatera - służy zobrazowaniu zmian, głównie wewnętrznych, jakie pod wpływem emocji, wydarzeń i różnych czynników mogą zajść w danej osobie. Szczegółowo opisuje metamorfozę, która posiada pozytywny bądź negatywny wydźwięk. Ten motyw literacki widoczny jest w "Kordianie” i w "Makbecie”.

Książki z motywami literackimi dostępne w TaniaKsiążka.pl

Motywy maturalne najlepiej poznawać, korzystając z odpowiednich publikacji. Repetytorium zawierające informacje z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym posiada krótkie streszczenia obowiązkowych lektur, co pomoże ugruntować wiedzę. Matura z języka polskiego stanie się mniejszym wyzwaniem, gdy sięgniemy po vademecum, które pokazuje, jak egzamin wyglądał w poprzednich latach.

Warto zainwestować też w księgę cytatów zaczerpniętych z różnych epok i motywów literackich, które zaprezentowane są w wersjach z tłumaczeniem i opisem. Wspaniałym uzupełnieniem wiedzy stanie się publikacja o przewrotnym tytule "Ściąga”, która jest kompleksowym materiałem bazującym na obowiązującej podstawie programowej. Ucząc się, należy dokładnie poznać motywy literackie. Matura nie sprawi wtedy żadnego problemu.

Może zainteresują Cię również