Czwarty tom cyklu "Spacer aleją róż", który wprowadza w świat dorosłości kolejne pokolenie rodzin Szymczaków i Pawłowskich. Poznaj opowieść o pierwszych zauroczeniach i gorzkich rozczarowaniach.
We wcześniejszych tomach Czytelnik poznał rodziny Szymczaków i Pawłowskich. Teraz akcja znajduje się na przełomie lat 60. I 70., kiedy to rozwija się kolejne pokolenie. Socjalistyczne realia wpływają na młodzież, której trudno wkracza się w dorosłość. Studenci buntują się przeciw systemowi, wychodzą na ulicę, by żądać zwiększenia swobód obywatelskich i dzielnie przeciwstawiają się jednostkom Milicji Obywatelskiej oraz oddziałom ZOMO. Ponure miasto pełne jest gazu łzawiącego i wrzawy osób walczących o własną wolność, uciskaną przez władzę.
Wśród Szymczaków i Pawłowskich nie dzieje się dobrze. Na światło dzienne wychodzą sprawy, o których wszyscy woleliby raczej zapomnieć. Karol, który właśnie wchodzi w dorosłość, stara się zrozumieć szarą, nieciekawą rzeczywistość PRL-u i walczyć z tym, co mu się nie podoba. Pierwszy raz doświadcza miłości i również pierwszy raz spotyka go bolesne rozczarowanie. Przyjaźń staje się ważna, jednak nie każdą uda mu się utrzymać. Czy sekrety rodzinne wpłyną na jego przyszłość? Czy da radę zmierzyć się z demonami przeszłości, które nie dotyczyły go osobiście, a jednak podążają krok w krok za nim?
Edyta Świętek, autorka serii "Spacer aleją róż" ukończyła studia ekonomiczne. Jej prawdziwą pasją jest jednak pisanie, dlatego z zaangażowaniem tworzy powieści dla kobiet. Zależy jej na tym, by czytanie utworów, które napisze, sprawiało przyjemność jak największej liczbie odbiorców. W cyklu ukazały się jeszcze: "Cień burzowych chmur", "Łąki kwitnące purpurą", "Drzewa szumiące nadzieją" oraz "Powiew ciepłego wiatru".