Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi

Książka
59,99 zł
Outlet
28,23 zł
eBook
39,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Książki)
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 472
Opis
"Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi" to książka o samotności ludzi żyjących w XXI wieku. O naszej samotności. Niezależnie od tego, czy żyjemy w małej miejscowości, czy w wielkim mieście, jesteśmy przeraźliwie samotni.

Człowiek nie jest z natury samotnikiem. A jednak dzisiejszy świat kształtuje się tak, że pomimo przebywania w otoczeniu ludzi czujemy się coraz bardziej samotni. Zjawisko to pogłębiła epidemia COVID i kolejne lockdowny.

Zamknięci w domach, niestety zaczęliśmy się przyzwyczajać do braku ludzi wokół siebie. Pracujemy zdalnie, studiujemy, uczymy się zdalnie. Coraz mniej wychodzimy z domu. Zakupy robimy w Internecie, coraz więcej spraw załatwiamy przez komputer. W miejscach, które jeszcze niedawno sprzyjały nawiązywaniu kontaktów, jak sklep, przychodnia czy komunikacja miejska, wpatrujemy się w swoje smartfony. Nawet na szkolnych korytarzach podczas przerw nie ma już gwaru rozmów, śmiechu i hałasu, bo młodzież siedzi ze smartfonami w rękach?

O autorce

Noreena Hertz w swej książce stara się pokazać, jak możemy odzyskać utracone więzi. To konieczne, bo taki samotniczy sposób życia jest groźny dla naszego zdrowia psychicznego. Wyobcowanie w domu, w pracy, w społeczeństwie to zło, któremu należy przeciwdziałać. Każdy myśli o sobie, o swoim interesie - nie ma wspólnoty, wspólnych celów, dążeń i działań. Autorka podaje konkretne przykłady, jak można to zmienić. W życiu prywatnym, w pracy, w społeczeństwie. Dopóki jeszcze możemy i potrafimy.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura faktu

Szczegóły
  • Tytuł: Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi
  • Autor: Noreena Hertz
  • Wydawnictwo Słowne (dawniej Burda Książki)
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2022
  • Ilość stron: 472
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788382510904
  • Język: polski
  • Podtytuł: Jak odzyskać utracone więzi
  • Oryginalny tytuł: The Lonely Century. A Call to Reconnect
  • Tłumacz: Zarawska Patrycja
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788382510904
  • EAN: 9788382510904
  • Wymiary: 15.5x21.5 cm
  • Dane producenta: Burda Media Polska Sp. z o.o., ul. Marynarska 15 (budynek New City), 02-674 Warszawa, Polska, katarzyna.szemborska@slowne.pl, tel. +48 (22) 360 38 38
Recenzje książki Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Agata K. w dniu 2022-04-18
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    "Badania wskazują, że samotność jest dla zdrowia gorsza niż brak ruchu, tak samo szkodliwa jak alkoholizm i dwa razy bardziej szkodliwa od otyłości. Statystycznie samotność to odpowiednik palenia 15 papierosów dziennie."- przeczytamy w "Stuleciu samotnych".

    Liczne lockdowny dotykające świat od 2020 roku, nakazy izolacji, dystansu społecznego, obawa przez zachorowaniem, jak i zarażeniem kogoś sprawiły, że wielu z nas pogorszył się stan psychiczny. Depresje, lęki, zespół stresu pourazowego, zaburzenia emocjonalne, obsesyjno- kompulsywne, uzależnienia, obniżone samopoczucie, zmęczenie, bezsenność, to tylko niektóre z trudności, z którymi zmagają się teraz ludzie niezależnie od szerokości geograficznej, płci i wieku, czy poziomu wykształcenia.

    "XXI wiek to najbardziej samotne stulecie, jakie znamy.", jednak wcale nie tylko dlatego, że każdy z nas doświadczył obostrzeń covidowych. Już zdecydowanie wcześniej, od dekady, dwóch dotykają nas globalne rozwiązania, trendy i zjawiska, które nie pozwalają nam na zawieranie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich, na myślenie o wspólnocie. Obecnie żyjemy, myśląc o swoim interesie. Wychodzimy z założenia, opartego na swoich licznych doświadczeniach, że jeśli JA nie zadbam o siebie, to nikt inny tego nie zrobi.

    Samotność to nie tylko brak bliskich, z którymi możemy dzielić dobre chwile i liczyć na pomoc w trudnych momentach. Noreena Hertz przekonuje, że "chodzi również o poczucie braku wsparcia i opieki ze strony współobywateli, pracodawców, społeczności, władzy, (...) lecz także z nami samymi. Nie tylko o brak wsparcia w kontekście społeczeństwa czy rodziny, lecz także o poczucie politycznego i ekonomicznego wykluczenia." I jeżeli zgodzimy się z tym podejściem, to rzeczywiście okaże się, że zmierzamy ku upadkowi łączności z drugim człowiekiem.

    Weźmy na przykład rozwój technologii, który dąży do bezkontaktowości z człowiekiem: kasy samoobsługowe w sklepach, rozkwit handlu online, teleporady z lekarzami, rozmowy telefoniczne z e-botami, to tylko kilka już bardzo powszechnych usług, z którymi mamy do czynienia wszyscy. A każde takie bezkontaktowe doświadczenia w naszym życiu, jeszcze bardziej pogłębiają samotność. Codzienna, niby błaha rozmowa czy to w sklepie, czy w restauracji, na zajęciach sportowych, konferencjach, w kolejce do lekarza itp.- wszystko to ma znaczenie, gdyż jest treningiem umiejętności społecznych (chociażby nawiązywania i utrzymywania konwersacji, empatii, brania pod uwagę interesu drugiego człowieka, itp.), jak i daje nam poczucie łączności z kimś.

    Smartfony również zastępują nam kontakty. Pewnie nie raz zdarzyło się Wam rozmawiać przez telefon, przeglądając jednocześnie internet. Oglądać film, kiedy w pokoju obok siedzi osoba, z którą można by pogadać. Słuchać muzyki, stojąc w kolejce, zamiast zamienić słowo z innym klientem lub sprzedawcą. Przeglądać media społecznościowe, kiedy obok siedzi nasze dziecko... Zdarzyło się, prawda? Zatem sami sobie to robimy! Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości, nie byliśmy tak samotni, będąc w towarzystwie.

    Polityka i gospodarka również jest tak prowadzona, byśmy mieli poczucie wyizolowania i wyobcowania na tle innych państw. Podsycanie w nas takich uczuć sprawia, że rozwijamy postawę nienawiści względem drugiego, innego od nas człowieka.

    Fora internetowe, media społecznościowe, strony przeznaczone do wymiany opinii "rozwijają najgorsze skłonności ludzkiej natury, takie jak: znęcanie się nad słabszymi, obrażanie innych, rasizm, antysemityzm, homofobia."

    Nawet architektura coraz bardziej nie pozwala nam na utrzymywanie więzi i tworzenie wspólnot. Wdrażane są rozwiązania architektoniczne, które uniemożliwiają przesiadywanie grupom ludzi w parkach, skwerach i innych miejscach, gdzie spokojnie mogłoby dochodzić do zawierania i uściślania więzi. Brakuje domów kultury, klubów innych niż muzyczne, miejsc, gdzie można by było w każdej chwili przyjść i zastać kogoś, z kim można porozmawiać.

    Rosnące koszty prowadzenia małych firm, sprawiają, że miejsca usługowe, w których znali nas z imienia, kojarzyli nasze preferencje, gdzie czuliśmy, że nie jesteśmy anonimowymi klientami, są zmuszone zamknąć swój biznes.

    Jesteśmy coraz bardziej samotni. I to wszyscy, każdy z nas...

    Czy jednak możemy jakoś odmienić swój los?

    Noreena Hertz, opierając się na licznych badaniach i faktach z całego świata, obszernie opisała w swojej książce problem samotności, z którą zmierzamy się każdego dnia. Proponuje ona również proste, a czasem odważne rozwiązania, które może zastosować każdy z nas, ale też muszą je podjąć przedsiębiorstwa i oczywiście władze. Te pomysły są do zrealizowania, ale czy zdołamy ich dokonać?

    "Stulecie samotnych" to międzynarodowy bestseller, co świadczy o tym, że jednak wszystkim nam zależy, by zmniejszyć dystans między ludźmi. Jak to pięknie ujął Jacek Santorski, by "sto lat samotności, zamieniło się w sto lat czułości" 💝

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula