Oto długo oczekiwana książka laureata Paszportu "Polityki" obok której nikt nie powinien przejść obojętnie.
"Streamer" to opowieść o tęsknotach za lepszym światem i prozaicznymi czynnościami. Nie brakuje tragicznej miłości, zdrad i rozstań oraz osobistych dramatów. To też marzenia o fortunie, gdy kieszenie świecą pustkami, a także nadzieja na uczciwy i łagodny świat w czasach, gdy zewsząd wdziera się i panoszy zagłada. Czy to możliwe, by jedna rodzina była w stanie sprostać tylu problemom?
Owszem. Tak jest w przypadku Nathana i Rywki. To żydowskie małżeństwo mieszkające w międzywojennym Tarnowie musi stawić czoła nie tylko własnym kłopotom, ale także dotrzymać kroku szóstce swoich dzieci, które zbyt szybko dorastają. Czy uda się im przetrwać romans Reny z żonatym mężczyzną? Jak poradzą sobie z nową fascynacją Hesia i Salka, dla których idea komunizmu jest jedyną i właściwą? Czy pomogą Rudkowi rozdartemu pomiędzy oczekiwaniami otoczenia a własnymi wartościami? I w jaki sposób wyjaśnią Weli i Nuskowi, że dorosłość musi jeszcze poczekać?
Dzięki "Streamerowi" Czytelnik poznaje każdego bohatera z osobna, podobnie jak jego słabości, sekrety i najskrytsze pragnienia. Wchodzi w ich świat, pełen kolorów, zapachów i smaków. Stopniowo zaprzyjaźnia się z całą rodziną i wspólnie przeżywa ich wzloty i upadki. Mikołajowi Łozińskiemu, autorowi książki udało się przedstawić świat Żydów nie przez pryzmat czerni, jaką nasza pamięć ozdabia tamte lata. W odróżnieniu od Czytelnika bohaterowie nie wiedzą jeszcze, że ich problemy są o wiele bardziej prozaiczne od tych, które lada moment pojawią się w ich życiu.
O książce
Ta historia, opowieść o biednej, żydowskiej rodzinie mieszkającej w latach międzywojennych w Tarnowie, jest, zdawałoby się, skazana na nieuleczalny smutek i wiadome zakończenie. A jednak Mikołajowi Łozińskiemu udało się wymazać czerń, którą nasza pamięć zabarwia tamte lata. Bohaterowie nie wiedzą, co ich czeka, my wiemy aż za dobrze. Autor pozwala swoim postaciom mylić się, popełniać niezliczone głupstwa; ofiarowuje im życie, niekiedy trywialne, niekiedy pełne sensu, czasem groteskowe, wesołe i tragiczne.
O autorze
Mikołaj Łoziński to jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy młodego pokolenia. Prócz "Streamera" ma na swoim koncie jeszcze cztery tytuły:
- "Reisefieber" (2006) – debiutancką powieść, za którą otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Nike;
- "Bajki dla Idy" (2008) – wyróżnione nagrodą The Baltic Sea Region Janis Baltvilks International Prize;
- "Książka" (2011) – nagrodzona Paszportem "Polityki";
- "Prawdziwa Bajka" (2013).