Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Autor:

Janina Bąk

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Format
135x202
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
320
Inne wersje (5)
Książka, op. miękka
za 38,85 zł
eBook, mobi, epub
od 30,39 zł
Audiobooki mp3
za 31,26 zł
Audiobook CD
za 31,91 zł
Nasza cena: 31,84 zł 39,99 zł Taniej o: 20%

Produkt niedostępny

"Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?" to zdecydowanie nie książka o tym, jak zostać słynnym noblistą.

Temat jest dużo ciekawszy: matematyczne statystyki, opowiedziane z takim humorem i dowcipem, że nie będą straszne nawet najbardziej zagorzałemu humaniście.

Książka Janiny Bąk to opowieść o statystyce (tak, o statystyce!), która potrafi doprowadzić do łez (ze śmiechu). Nie musisz nawet wiedzieć, o co w niej (statystyce) chodzi. Autorka tej publikacji postawiła sobie za cel jasno i z dowcipem wytłumaczyć czytelnikowi, czym są i jak działają te skomplikowane matematyczne twory. Nawet jeśli uważasz się za nieprzejednanego humanistę, po lekturze "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?" statystyczna dżungla liczb, która wcześniej wydawała się nie do przebycia, okaże się być miłym przydomowym ogródkiem, w którym to Ty ustalasz zasady.

Niecodziennie zastanawiamy się też nad pytaniami stawianymi w tej książce. No bo ile właściwie trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? Czy statystyka może nauczyć się czegoś od... martwego łososia? I odwieczna zagadka dręcząca dziecięce umysły: czy naukowcy są jak żony i nigdy się nie mylą? Na kartach "Statystycznie rzecz biorąc" znajdziecie setki ciekawostek i (mniej lub bardziej) przydatnej wiedzy. A przede wszystkim przekonacie się sami, że statystyką można zmierzyć wszystko i – nie dajcie się zwieść pozorom – przydaje się ona do wszystkiego. Statystyka zna nawet matematyczny wzór na miłość!


O autorce

Janina Bąk jest autorką blogu "Janina Daily". Pisze z charakterystycznym dla siebie humorem i nutą sarkazmu, dzieląc się ze światem swoim nieuleczalnym optymizmem. Uwielbia odpowiadać na niecodzienne pytania – "jak śpią islandzkie wieloryby?", "ile nóg ma przeciętny Portugalczyk?" i "gdzie w niemieckich Lidlach jest postój dla świń?". To tylko ułamek możliwości, jakie ma kreatywność Janiny Bąk. Autorka wydała także "Fiszki. Kiedy nie ufać statystykom", uczące krytycznie i mądrze patrzeć na liczby.

Bestsellery z kategorii Rozwój osobisty >>

Zorganizuj dobry czas >>

Recenzje książki Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? (8)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli kiedykolwiek przyszło Wam w życiu robić jakieś badanie naukowe, analizować je, czy po prostu podczas Waszej edukacji trafiliście na tego typu statystykę, to wiecie, jak wiele skomplikowanych aspektów niesie to ze sobą. Ale czy na pewno? Statystyka jest częścią naszego życia. Nawet wtedy gdy na zawsze opuszczamy mury szkoły czy uniwersytetu, to prędzej czy później dopadnie nas w gazecie, telewizji czy jakiegoś typu rachunkach. Tego nie da się uniknąć, można tylko ignorować. Lecz ignorowanie niesie ze sobą najczęściej brak zrozumienia, co w konsekwencji może doprowadzić nas do wygłupienia się lub nawet katastrofalnie źle podjętych decyzji. Nie lepiej przemóc się i spróbować zrozumieć działanie tych wszystkich korelacji, procentów itd.? Tym bardziej że wbrew ogólnemu mniemaniu statystyka może być naprawdę łatwa.

  To stwierdzenie z całą gracją udowadnia Janina Bąk. Od dłuższego czasu jej popularność rośnie, a ludzie zaczynają rozumieć skomplikowane niuanse statystyki. A przynajmniej takie wieści niesie plotka. Muszę przyznać, że o istnieniu pani Janiny usłyszałam pierwszy raz wraz z premierą tej właśnie książki. Zachwycona wyjątkowo kreatywnym tytułem książki i żyjąca na co dzień wśród statystyki postanowiłam odnowić swoją wiedzę i dopracować aspekty, które gdzieś kiedyś mi umknęły. Zdziwiłam się, gdy w pewnym momencie dowiedziałam się, że pisarka już od jakiegoś czasu jest rozpoznawalna, a ja po prostu okazałam się odcięta od internetowej mody – nawet na naukę. Ale oczywiście nic straconego – książka przeczytana!

  Przede wszystkim bardzo szanuję autorkę w ogóle za pomysł, by udowodnić, że statystyka może być nieskomplikowana i przyjemna, a jej rozumienie jest wyjątkowo ważne w obecnych czasach. Mnóstwo inteligentnych ludzi jest czasami manipulowanych za pomocą odpowiednio przedstawionych liczb, tylko dlatego że właśnie w tym aspekcie kiedyś powinęła im się noga. Pani Bąk uderzyła w samo sedno problemu i zgrabnie za pomocą intrygującego tytułu, tytułów rozdziałów oraz anegdot przedstawionych w treści pozwala na zrozumienie, że statystyki da się nauczyć i to niekoniecznie przez żmudne i wytrwałe starania, tylko poprzez zabawę.

  Osobiście na statystyce trochę się znam, trochę nie znam. Wspominałam Wam, że studiuję psychologię, a tam przedstawione tematy statystyczne są podstawą całej edukacji i od pierwszych zajęć mamy przez kolejne lata wklepywane do głów pojęcia statystyczne. Nie będę udawać, że jestem specjalistą, lecz wiem trochę więcej na ten temat niż przeciętna osoba. Prawdopodobnie właśnie dlatego miałam wrażenie, że autorka momentami pozwoliła sobie na zbyt wiele luźnych porównań i przekroczyła tę granicę między zabawą, która uczy, a zwykłym żartem. W dodatku wykorzystywała często różnego rodzaju slang, co na pewno niektórym pozwala lepiej przyswoić wiedzę, ale dla mnie było tego za dużo i czasami kończyło się na tym, że właśnie przez te różne nietypowe stwierdzenia, nie miałam najmniejszego pojęcia, o czym ona pisze. Wiele czytelników na pewno doceni taki nienaukowy styl, jednak ja się przyzwyczaiłam do bardziej uporządkowanej formy i nie cierpię takiego chaosu.

  Jeśli nie znacie się na statystyce i zastanawiacie, czy w takim wypadku warto czytać tę książkę, to zapewniam Was, że Wasz ewentualny brak wiedzy nie jest żadnym problemem. Janina Bąk skupiła się na podstawach statystyki i metodologii, więc laik na spokojnie odnajdzie się w tej treści. Wydaje mi się to fantastycznym rozwiązaniem, ponieważ jest to kolejny plus za tym, by spróbować poznać tę mityczną krainę pozornie ścisłych nauk. Lecz nie byłabym sobą, gdybym nie miała jakiegoś kolejnego zastrzeżenia. Tym razem chodzi o zbyt częste nasilenie anegdotek. Takie poboczne historie zazwyczaj pozwalają na odpoczynek od cięższego kalibru wiedzy, ale zarazem dają szansę na zrozumienie jakiegoś aspektu poprzez analogię albo użycie w praktyce. Dlatego uwielbiam, gdy się pojawiają czy to w książkach popularnonaukowych, czy naukowych. Ale zadam jedno pytanie – ile można? Jest ich więcej niż konkretnej treści i często przerywają proces zrozumienia, co akurat w moim przypadku prowadziło do odwrotnego efektu niż prawdopodobnie był planowany, czyli przestawałam wiedzieć, o czym mowa.

  "Statystycznie rzecz biorąc" jest na pewno książką o genialnej koncepcji i z niesamowitą ideą, dlatego mimo mojego sceptycznego podejścia będę cenić tę książkę, ale nie będę udawać, że dzięki niej nauczyłam się czegoś nowego. Czuję się zawiedziona, ponieważ naprawdę zależało mi na dopracowaniu niektórych niedociągnięć mojej wiedzy, tymczasem nie otrzymałam tego. Nie chcę Wam ani polecać tej książki, ani odradzać, gdyż tutaj jest wyjątkowo istotne kto, co lubi. Jeśli nie przeszkadza Wam specyficzne poczucie humoru oraz niebotyczna liczba anegdot, to możecie wiele się nauczyć. W innym przypadku to stracony czas.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Fantastycznie napisana, polecam nie tylko zainteresowanym statystyką!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 2/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka posiada mnóstwo ścisłych informacji odnośnie statystyki . Niestety bardzo mało interesujących faktów na co liczyłam . Nie polecam tej pozycji . Książkę wyrzuciłam do kosza po pół godzinie czytania .

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  Dawno skończyliśmy osiemnaście lat, mamy wykształcenie, prawa wyborcze i obowiązki względem społeczeństwa. Jednak tak naprawdę ciągle liczymy, że mama pomoże, kochamy foki i pączki, a naszym marzeniem jest obowiązkowe leżakowanie. Brzmi znajomo? Właśnie wypowiadaniem takiej prawdy, prostej i bezkompromisowej zdobyła poparcie tłumów Janina Bąk autorka jednej z nowości na rynku wydawniczym. Janina ma poparcie większe niż wszyscy politycy razem wzięci, sama zgarnęłaby wszystkie 460 miejsc w polskim Sejmie, ale woli zajmować się statystyką. Wiecie z tego kawału, że jak wychodzę z psem na spacer, to statystycznie mamy trzy nogi : P o dziwo o kotach takich żartów nikt nie opowiada. Statystycznie rzecz biorąc to książka petarda pokazuje dlaczego ta dziedzina nauki, traktowana trochę jak przysłowiowy wihajster, dosyć luźno, do wszystkiego i w dowolny sposób, jest ważna i konkretna. I potrafi wyjaśnić nam świat. No i w końcu jak z tą czekoladą w kontekście Nobla.

  W moim strumieniu świadomości statystyka nie zajmowała jakiegoś istotnego miejsca, czasami pojawiała się na wykładach, zwłaszcza na trzecim stopniu, na zajęciach z dydaktyki wykorzystywano krzywą Gaussa żebyśmy nie podcięli sobie żył legitymacjami, gdy okaże się że nasza grupa nie składa się z samych geniuszów. Do tej pory wykresy omiatałam wzrokiem w stopniu jedynie niezbędnym, sama nigdy ich nie używałam, chyba że jako zapychaczy stron z drugiej strony moi opiekunowie naukowi zawsze wychodzili z założenia, że jak się nie ma pojęcia o metodologii badań statystycznych to lepiej sobie darować, niż się błaźnić. Ha! Dlaczego Janina tę książkę napisała tak późno?? Ta książka jest w stylu Janiny, czuć w niej pasję do nauki a jednocześnie jest napisana w takim współczesnym stylu, jakby Janina nagrywała story i dzieliła się z nami co ciekawszymi fragmentami.

  Dzięki tej książce wiem, że nie należy powtarzać dowcipu o człowieku i psie na spacerze i wiem że muszę to powiedzieć mojemu matematykowi z liceum który uwielbiał o tym wspominać. Wiem też jak politycy robią nas w balona wykresami o źle rozpisanej skali(zawsze ma się zaczynać od zera!!), wiem że czasami nie nauka robi nas w konia a pieniądze które biorą naukowcy i że dostrzeżenie zależności i związku przyczynowo skutkowego wymaga uwagi i skrupulatności. Żałuję też że nie chodziłam na zajęcia do Janiny zwłaszcza te plenerowe! Ja ubawiłam się czytając tę książkę bardzo a dodatkowo czuję, że czegoś się nauczyłam. Słyszałam też że amerykańscy naukowcy odkryli, że Maria Skłodowska jest uRADowana, że kolejna kobieta robi karierę na arenie międzynarodowej i to też w naukach ścisłych. Nie zawiedźcie Marii i Janiny i przeczytajcie tę książkę!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Dzień dobry☀ Tym razem mam coś dla Was na poprawę nastroju. „Statystycznie rzecz biorąc” to idealne rozwiązanie na oderwanie się od otaczających nas zmartwień. Janina Bąk postanowiła przedstawić nam pojęcia statystyk w zupełnie innowacyjny sposób, pełen niepohamowanego humoru.

  Każdy kolejny rozdział w tej książce, zadziwiał mnie jeszcze bardziej. „Skąd wiemy, czy wielkość penisa wpływa na rozwój gospodarczy kraju?”, „Skąd wiemy, że owca rozpoznałoby na ulicy prezydenta?” Hahaha a może odpowiemy na pytanie, czy na imieniny lepiej kupić czekoladki, czy może kokainę ?😂😂 Gwarantuje wam że na tych nietypowych pytaniach, nie kończy się dobry nastrój tej książki. Treści statystyk są lekkie, w dobrym smaku a przede wszystkim pobudzają największych leni do lektury.

  Matematyka, to chyba najgorzej wspominany przeze mnie przedmiot szkolny. Ale czytając taką książkę, mam wrażenie że przełamałam pewną barierę. Janina Bąk, prezentując nam tą książkę zrobiła nie mały prezent dla ludzkości 😂. To zapewne zupełnie inna książka od tych czytanych przez nas na codzień, ale szczerze polecam wam tą pozycje. Tyle uśmiechu, już dawno z mojej strony nie było skierowanych do czytanych stron co stało się podczas właśnie tej lektury. Świetna zabawa - GWARANTOWANA❤

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Statystycznie rzecz biorąc to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza). No i nawet można zrozumieć o co w niej (statystyce) chodzi. Wszystko dzięki Janinie Bąk, pandze biznesu, komendancie komedii,...
dodaj do schowka Do koszyka 38,85 zł
„Statystycznie rzecz biorąc 2” to chyba jedyna książka o statystyce (tak, statystyce!), na którą czekały z niecierpliwością dziesiątki tysięcy czytelników i czytelniczek. I proszę, ledwie trzy lata później – jest! Dzięki pierwszej książce Janiny ponad 120 000 osób dowiedziało się, ile trzeba zjeść...
dodaj do schowka Do koszyka 40,63 zł
Dzięki pierwszej książce Janiny ponad 120 000 osób dowiedziało się, ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla, a także skąd wiemy, że owca rozpoznałaby na ulicy prezydenta. Teraz czas odkryć, czy telewizyjny serial może uratować życie, jak świnka morska uratowała miliony kobiet, czy gołębie...
dodaj do schowka Do koszyka 33,90 zł
Dzięki pierwszej książce Janiny ponad 120 000 osób dowiedziało się, ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla, a także skąd wiemy, że owca rozpoznałaby na ulicy prezydenta. Teraz czas odkryć, czy telewizyjny serial może uratować życie, jak świnka morska uratowała miliony kobiet, czy gołębie...
dodaj do schowka Do koszyka 37,91 zł
To nie jest kolejny podręcznik do statystyki. Ani zestaw dowodów na to, że statystyki kłamią.To praktyczny kurs zadawania demaskujących pytań tym, którzy statystykami manipulują. Naucz się krytycznie i mądrze patrzeć na dane. Minimum teorii, maksimum humorystycznych przykładów. Kompaktowe narzędzie...
dodaj do schowka Do koszyka 23,36 zł
W tytule "Kiedy NIE ufać statystykom?" Janina Bąk – wykładowczyni i popularna blogerka, znana bardziej jako Janina Daily – uczy, jak poprawnie czytać statystyki i doniesienia naukowe oraz jak nie dać się oszukać liczbom. Z tym e-bookiem nauczysz się krytycznie i mądrze patrzeć na dane i – co...
dodaj do schowka Do koszyka 23,75 zł
Wybrane bestsellery
Kicia Kocia wraz ze swoim przyjacielem Packiem przekonują się, że uśmiech ma wielką moc. Na spacerze mówią z uśmiechem napotkanym osobom "dzień dobry" i zauważają, że wszystkim natychmiast poprawia się humor. Postanawiają jak najczęściej się uśmiechać i mówić ludziom miłe rzeczy.
dodaj do schowka Do koszyka 7,99 zł
NATYCHMIASTOWY NUMER JEDEN NA LIŚCIE BESTSELLERÓW "NEW YORK TIMESA" Oprah Winfrey i Arthur C. Brooks - profesor Harvardu, który zawodowo zajmuje się badaniem szczęścia - dają ci do ręki sprawdzony przepis na lepsze życie. Jeśli czujesz, że nie jesteś tak szczęśliwy, jak chciałbyś być, to ta książka...
dodaj do schowka Do koszyka 34,81 zł
Układanka dydaktyczna 'Abecadło' to edukacyjna gra dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem alfabetu. Zabawa polega na dopasowywaniu kartonika z literką do kartonika z obrazkiem przedstawiającym wyraz rozpoczynający się tą literką. Dzięki zabawie dziecko uczy się literek...
dodaj do schowka Do koszyka 15,04 zł
W życiu nie chodzi o to, co nam się przytrafia, tylko o to, co postanowimy z tym zrobić. Wszyscy mierzymy się z cierpieniem – smutkiem, stratą, rozpaczą, strachem, niepewnością, porażkami. Ale mamy też wybór: w obliczu traumy lub trudności możemy się poddać albo przeżywać każdą chwilę jak dar....
dodaj do schowka Do koszyka 32,67 zł
Czy żeby z nijakiej cieciorki stać się fajną, trzeba nosić ciemne okulary? A może chodzi o sposób mówienia? Lub ciuchy? Żel na włosach? Nie? No więc o co? Ta mądra, pozytywna, a przy tym zabawna i wielopoziomowa opowieść o Cieciorku, który chciałby należeć do paczki popularnych kumpli, to sposób na...
dodaj do schowka Do koszyka 20,07 zł
Jeśli twoja wizja relacji ogranicza się do kupowania mi kwiatków i zabierania na kolacje, ale jednocześnie zatajania przede mną swoich problemów, bo są zbyt poważne, by zawracać nimi moją słodką małą główkę, to przepraszam, ale nie ma szans, byśmy się dogadali. Nie szukam kolejnego starszego...
dodaj do schowka Do koszyka 31,91 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula