Socjopaci są wśród nas

Autor:

Martha Stout

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 4
Darmowy fragment:
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Ilość stron
320
Wydawnictwo
Nasza cena: 31,92 zł 39,90 zł Taniej o: 20%

Możesz ich spotkać na każdym kroku. Znajdziesz ich w tramwaju, sklepie czy parku. Być może właśnie rozmawiasz z nimi w biurze. Socjopaci dobrze się kamuflują.

Kiedy myślisz o socjopacie, przed oczami pewnie stają Ci seryjni mordercy, znani z popularnych dreszczowców. Martha Stout, autorka książki "Socjopaci są wśród nas" przekonuje jednak, że mogą nimi być także z pozoru normalni ludzie, którzy znajdują się w Twoim najbliższym otoczeniu. Chcesz wiedzieć, jak się przed nimi bronić? Koniecznie przeczytaj tę pozycję i czuj się bezpieczniej.

Socjopaci potrafią się bardzo dobrze maskować. Zwykle są to osoby niezwykle atrakcyjne lub sprawiające wrażenie takich, obdarzone ogromną charyzmą. Kiedy już będziesz przekonany, że poznałeś kogoś, kto świetnie Cię rozumie, a jednocześnie wszyscy uważają go za duszę towarzystwa, wyjątkowy znajomy zacznie Tobą manipulować w tak umiejętny sposób, że spełnisz każdą, nawet najbardziej absurdalną prośbę. W ten sposób dochodzi do wielu tragedii, a ofiary socjopatów długo nie mogą się pozbierać i jeśli nie zdecydują się na wizytę u psychiatry, mogą nawet targnąć się na własne życie.

Książka Marthy Stout przedstawia najczęstsze strategie, jakie stosują socjopaci wobec osób, które sobie upatrzą. Dowiesz się również, jak radzić sobie z ich sztuczkami, aby nie dać sobą kierować i nie wpakować się w kłopoty. Nauczysz się asertywności i będziesz ostrożny przy zawieraniu nowych znajomości, a kiedy ktoś naprawdę przebojowy skieruje do Ciebie wyjątkowo dziwną prośbę, będziesz potrafił bez problemu odmówić.

Jeśli interesują Cię "niebezpieczne umysły", możesz też sięgnąć po propozycję Fallona Jamesa, "Mózg psychopaty" oraz "Psychopatów" Beaty Pastwy-Wojciechowskiej.
Recenzje (4)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Pierwszy raz zagadnieniem socjopatii zainteresowałam się jakoś w liceum. Wpadł mi wtedy w ręce artykuł na temat ludzi, którzy z premedytacja manipulują innymi, wykorzystują ich i nie mają przy tym ani grama wyrzutów sumienia. W ogóle wtedy miałam zamiłowanie do czytania książek psychologicznych, o typach osobowości i technikach manipulacji społecznych. Uwierzcie mi, że taka widza pomaga w życiu i w pracy. Łatwiej się wtedy ustrzec przed ludźmi, którzy tylko chcą nas wykorzystać albo są wobec nas nieszczerzy lub zbyt wymagający. Ogólnie rzecz ujmując, dla własnego zdrowia psychicznego lepiej jest znać odrobinę psychologii.

  Dlaczego powinniście wiedzieć kim są socjopaci?

  Według aktualnych danych to zaburzenie dotyka 4% populacji, czyli pojawia się ona u jednej na 25 osób. Oznacza to, że masz w swoim otoczeniu kogoś, kto jest socjopatą.

  Socjopata to osoba, która nie ma sumienia. To osoby o silnej charyzmie, dlatego początkowo sprawiają wrażenie niezwykle czarujących. Są oni bardzo spontaniczni, intrygujący. Dzięki temu, że ma złożoną osobowość, imponuje ludziom, przyciąga ich, wydaje się seksowniejszy, zabawniejszy, lepszy. Bardzo się zresztą stara, żeby właśnie tak o nim myśleć. Często mają wygórowane poczucie własnej wartości, są odważni, szukają nieustannych podniet, z łatwością podejmują ryzyko, są również patologicznymi kłamcami. Wbrew pozorom te wszystkie cechy składają się na ich sukces. Potrafią szybko oczarować i równie szybko wykorzystać swoją przewagę do zdominowania swojej ofiary.

  Trudno socjopatię nazwać chorobą, bo jako jedyna stanowi wyjątek- nie powoduje żadnego dyskomfortu u osoby nią dotkniętą, nie wywołuje żadnych dolegliwości. Socjopaci są zadowoleni z siebie i swojego życia. Dlatego trudniej ich “wyłapać” i poddać leczeniu. Oni najzwyczajniej nie czują, żeby potrzebowali pomocy. Na terapię trafiają najczęściej dlatego, że zostali skierowani przez sąd albo chcą mieć jakąś korzyść z odgrywania roli pacjenta. Często nawet najbardziej doświadczeni psychiatrzy mają kłopot z pracą z taką osobą.

  Dlaczego wiele kobiet wiąże się z socjopatami?

  “Był najbardziej czarującym mężczyzną, jakiego w życiu spotkałam”, “Nikt inny nie emanował taką energią jak on”- to są wypowiedzi kobiet, które żyły z socjopatą. To niepoprawni uwodziciele, wyczytujący twoje oczekiwania i manipulujący tą wiedzą. Mówi się, że ludzie niebezpieczni są atrakcyjni. W tym przypadku sprawdza się to doskonale. Socjopata świetnie potrafi wyczuć swojego przeciwnika. Wie jak schlebić, czym omamić, idealnie wypracowuje z partnerem bliskość, sprawia wrażenie jakby byli do siebie podobni, wczuwa się w rolę. Ludzie bez sumienia potrafią bardzo precyzyjnie wyczuć kto będzie podatny na ich seksualne zaloty. Uwodzenie to ich ulubiona metoda działania. Dla socjopaty jest to łatwe, bo oni nigdy nie osiągają więzi emocjonalej. Dla nich seks to sposób na uzyskanie lojalności, wparcia finansowego albo informacji. Ich zdolności aktorskie do płaczu na zawołanie, wywoływania współczucia i grania ofiary również potrafią zdziałać cuda. Ponadto roztaczają oni wokół siebie aurę życzliwości i kreatywności. Socjopaci są groźni na wiele sposobów- na przykład poprzez swoje upodobanie do ryzyka i łatwość w nakłanianiu do niego innych.

  “Weźmy twoją kartę kredytową i lećmy dziś wieczorem do Paryża. Wypłaćmy twoje oszczędności i załóżmy jakiś idiotyczny biznes. Pobierzmy się teraz, zaraz. Kochajmy się w windzie. Zaszalejmy.” To właśnie smak spontaniczności i ryzyka w połączeniu z urokiem socjopaty sprawia, że nie sposób mu odmówić. Wydaje się nam to niemożliwe, gdy czytamy o takiej sytuacji z pozycji własnej, bezpiecznej kanapy. Ale właśnie takie zachowania umożliwiają socjopacie osiągnięcie zamierzonego celu. A co jest celem? Władza, dominacja, całkowite zmanipulowanie przeciwnika. Autorka podaje kilka przykładów ludzi, którzy przez wiele tak krzywdzili osoby w swoim otoczeniu i nikt się im nie sprzeciwił. Pewien mężczyzna był genialnym pracownikiem, przynoszącym firmie spore dochody więc przymykano oko na jego zachowanie, manipulacje i próby molestowania pracowniczek. Stworzył wokół siebie pozory bycia normalnym, fajnym facetem i nikt nie chciał wierzyć, że byłby zdolny do bycia tak okropnym współpracownikiem. Pewna kobieta przez wiele lat udawała, że ma uprawnienia do pracy w szpitalu psychiatrycznym. Jej współpracownicy ją uwielbiali, potrafiła ich oczarować swoją “sympatyczną” naturą i nikt się nie zorientował jak wielką krzywdę wyrządza pacjentom. Musicie jednak wiedzieć, że prawdziwy socjopata nie chcą wywoływać w ludziach lęku. Oni wolą odwoływać się do naszego współczucia, grać na naszych emocjach.

  Brzmi przerażająco? Owszem! Bardzo łatwo wpaść w sidła socjopaty jeśli nie ma się pojęcia kto to jest, jak działa jego umysł i jak się przed nim bronić. Dlatego polecam wam przeczytać cała książkę Dr Marthy Stout “Socjopaci są wśród nas“. Zwłaszcza rozdział mówiący o tym jak postępować z osobami pozbawionymi sumienia. Zapewniam was, że taka wiedza jest potrzebna, nawet jeśli wydaje się wam, że was absolutnie nie dotyczy. Autorce udało się w ciekawy, przystępny i wciągający sposób opisać wszystko to, co powinniście wiedzieć na temat ludzi pozbawionych sumienia. Czyta się bardzo szybko. Później tylko trochę czasu zajmuje przetrawienie tej wiedzy i zastanowienie się czy aby na pewno nasz szef, koleżanka albo mąż siostry nie jest przypadkiem socjopatą. Można popaść w paranoję, bo wiele osób jest czarujących i potrafi kłamać. Ale prawdziwego socjopatę nie da się pomylić ze zwykłym kłamcą. Jak przeczytasz to się przekonasz.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ludzie bez sumienia kontra reszta świata-słowa idealnie oddające tematykę książki.Swoisty poradnik dla każdego.Możemy sobie nawet nie uświadamiać potrzeby jego przeczytania.Ale socjopaci są wśród nas.Analiza zagadnienia,a przede wszystkim przykłady z życia wzięte,to tylko część tego,co zawiera powyższa pozycja.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Socjopaci są wśród nas” dr Martha Stout

  Polecam książkę, każdemu kto choć trochę interesuje się życiem ludzi. Wg statystyk mniej więcej co 25 osoba to socjopata czyli osoba bez sumienia. Nie oznacza to że socjopata nie potrafi uchwycić różnicy między dobrem a złem, lecz o to, że ta różnica zapełnienie wpływa na jego zachowanie. Cztery procent socjopatów niszczy nasze związki, opróżnia nasze konta, deprecjonuje nasze osiągnięcia, obniża poczucie naszej wartości, a nawet zagraża pokojowi na świecie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że socjopaci to nie tylko seryjni mordercy, wielokrotnie łamiący prawo. Często socjopaci nie łamią prawa w rażący sposób, dlatego system prawny nie zapewnia nam przed nimi ochrony. Większość z nas nie dopatrzyłoby się związku między planowaniem czystek etnicznych i – powiedzmy – podsuwaniem szefowi kłamstw na temat kolegi z pracy bez najmniejszego poczucia winy. Lecz z punktu widzenia psychologicznego podobieństwo nie tylko istnieje, lecz wręcz mrozi krew w żyłach.

  Polecam gorąco wg mnie książka warta przeczytania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pewnie niewielu z nas zastanawiało się na tym, że posiada sumienie, podobnie zresztą jak niewielu z nas zastanawiało się nad posiadaniem takiej rzeczy jak powiedzmy śledziona. Sumienie po prostu jest – i o ile bez śledziony pewnie mielibyśmy kłopoty, o tyle bez sumienia możemy sobie świetnie dać radę. Mało tego – 4% naszego społeczeństwa to właśnie osoby, które sumienia nie posiadają i absolutnie nie czują się tym faktem rozczarowane. Sami powiedzcie – bez sumienia żyje się lepiej. Nie trzeba się nikim ani niczym przejmować, niestosowne zachowanie albo emocjonalny wybuch nie wprawią nas potem w zakłopotanie, a jeśli kogoś obrazimy – cóż, z pewnością nie będziemy tego rozpamiętywać, bo po co? Tylko czy na pewno socjopaci, których nie męczy natrętny głos sumienia, mają lepiej?

  Martha Stout jest psychologiem i w swojej książce wyjaśnia, czym właściwie jest socjopatia, po czym można poznać socjopatów i jak najlepiej się przed nimi chronić. Wdaje się też w dość mało naukowe rozważania na temat tego, co socjopaci tracą w związku z tym, że nie posiadają sumienia.

  Stout definiuje w swojej książce sumienie jako poczucie obowiązku oparte na emocjonalnych związkach z innymi, a socjopatów jako osoby pozbawione tego siódmego zmysłu (jak nazywa sumienie). Przytacza wyniki ciekawych badań, z których wynika, że u tej jednej osoby na dwadzieścia pięć za brak sumienia odpowiadają w 50% geny. Mówi się często, że geny to jedno, a środowisko, w jakim wychowuje się człowiek, drugie – ale w przypadku socjopatów ta zasada zdaje się nie znajdować zastosowania i w gruncie rzeczy nie wiemy, jakie czynniki odpowiadają za pozostałe 50% przyczyn wystąpienia socjopatii. Tak więc jeśli ktoś dostał taki, a nie inny zestaw genów, szanse na to, że zostanie socjopatą, są duże, a my nie wiemy, co zrobić, by temu zapobiec. Skoro socjopaci to całkiem spory odsetek naszego społeczeństwa (większy niż np. osoby chorujące na anoreksje), warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Rada autorki jest dość prosta, ale pewnie skuteczna – unikać ich za wszelką cenę. Ale… najpierw trzeba takiego socjopatę rozpoznać, a wierzcie, to nie takie proste.

  Książka ma dość niejednolity charakter, autorka z jednej strony przytacza historie swoich pacjentów, które zarazem stanowią przykłady różnych postaw socjopatów (bo socjopata socjopacie nierówny). Te fragmenty są napisane prosto i przystępnie. Z drugiej strony stara się też zapoznać czytelnika z teorią na temat pochodzenia sumienia i różnymi badaniami i tego już niestety nie robi w sposób przystępny.

  Całość jest jednak ciekawa, choć jak na badaczkę Stout momentami nie była specjalnie obiektywna. Dodatkowo denerwowało mnie nieustanne powtarzanie na różne sposoby, że 4% społeczeństwa to socjopaci. Może to dobrze robić na zapamiętywanie, ale jeśli jakaś informacja powtarza się kilkanaście razy, to czytelnik za którymś może poczuć się zirytowany.

  Okładka jest moim zdaniem bardziej trafiona niż oryginalna. Niektórzy socjopaci doskonale się maskują, czego zdjęcie na okładce jest świetnym obrazem. Recenzowałam egzemplarz przedpremierowy, więc nie wiem, jak będzie wyglądało finalne wydanie, ale dobrze by się ta książka prezentowała w twardej oprawie.

  Socjopaci są wśród nas i jak wielokrotnie powtórzyła autorka, aż jedna osoba na dwadzieścia pięć nie ma sumienia. Warto przeczytać tę książkę, żeby dowiedzieć się, o co w ogóle chodzi z socjopatią. Być może dzięki niej ktoś zidentyfikuje w swoim otoczeniu socjopatów i nauczy się odpowiednio sobie z nimi radzić. Zachęcam do lektury.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Martha Stout
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2017
 • Ilość stron: 320
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324037360
 • Język: polski
 • Podtytuł: Ludzie bez sumienia kontra reszta świata
 • Oryginalny tytuł: The Sociopath Next Door. The Ruthless Versus the Rest of Us
 • Tłumacz: Rafał Śmietana
 • ISBN: 9788324037360
 • EAN: 9788324037360
 • Wymiary: 144x205
Warto zwrócić uwagę na...
Hummusy i pasty 4/5 Nasza cena:
30,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hummusy i pasty

To nieprawda, że hummus to tylko ciecierzyca, czosnek, sezam i oliwa. Hummus może mieć słodko-ostry smak pieczonej dyni, może rozgrzewać podniebienie intensywnym aromatem grillowanej papryki lub rozpieszczać słodyczą syropu klonowego i rodzynek. Kto nie chciałby schrupać kanapki z pastą z...
Księżna 5/5 Nasza cena:
31,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Księżna

Życie Anglique przypomina piękny sen. Córka księcia Westerfield dorasta w olśniewającym pałacu Belgrave, otoczona bogactwem, służbą i powszechną sympatią. Jednak kiedy jej ukochany ojciec umiera, a przyrodni brat przejmuje cały majątek, Anglique zostaje wygnana z własnego domu.Rozpoczyna tułaczkę...
Sklepik z Niespodzianką. Tom 2. Adela 0/5 Nasza cena:
29,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sklepik z Niespodzianką. Tom 2. Adela

W Pogodnej nastała zima, a wraz z nią przyszły zmiany, które sprawiły, że życie czterech przyjaciółek - Bogusi, Adeli, Konstancji i Lidki - przestało być bajką. Do miasteczka po trzech latach nieoczekiwanie wraca Anna Potocka, której tajemnicze zniknięcie miało związek z przeszłością jednej z nich....
Na linii świata 3/5 Nasza cena:
31,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na linii świata

Natasza, studentka psychologii, dorabia, rozbierając się na seksczacie. Jeden z klientów – genialny programista z Doliny Krzemowej – proponuje jej zaskakujący kontrakt. Dziewczyna jedzie do Kalifornii, tam gdzie projektuje się przyszłość. I gdzie często trzęsie się ziemia. A potem dzieje się coś,...
Sklepik z Niespodzianką. Tom 1. Bogusia 0/5 Nasza cena:
29,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sklepik z Niespodzianką. Tom 1. Bogusia

Katarzyna Michalak Sklepik z niespodzianką. Bogusia Wszystko zaczęło się w nadmorskim miasteczku, przez które przejeżdżała Bogusia. Nazywało się Pogodna - któż nie chciałby tam mieszkać? Skoro zaś los dawał jej znaki: a to czarny kot wygrzewający się na parapecie, a to tabliczka „Do wynajęcia” na...
Czarna piosenka. Edycja specjalna 0/5 Nasza cena:
31,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czarna piosenka. Edycja specjalna

„Czarna piosenka” to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła...
Sklepik z Niespodzianką. Tom 3. Lidka 0/5 Nasza cena:
29,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sklepik z Niespodzianką. Tom 3. Lidka

Miasteczko Pogodna, które Bogusia pokochała od pierwszego wejrzenia, stało ciche i spokojne w promieniach przedpołudniowego słońca. Zegar na ratuszowej wieży wybijał kolejne kwadranse, kasztanowce w parku szumiały na wietrze od morza, a światło w kroplach fontanny tworzyło tęcze, którymi powinny...
Malownicze. Wymarzony dom 5/5 Nasza cena:
25,43 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Malownicze. Wymarzony dom

Każdy ma swój Wymarzony Dom. Miejsce, w którym może znaleźć ukojenie, szczęście i miłość. Kiedy Magda podejmuje szaloną decyzję i kupuje stary dom w Malowniczem, miasteczku u podnóża Sudetów, nie wie jeszcze, jak bardzo zmieni się jej życie. W pierwszym odruchu chce się go pozbyć, ale dom nie chce...
Powiatowa rewolucja moralna 0/5 Nasza cena:
26,32 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Powiatowa rewolucja moralna

wyd. ZNAK Co się stało ze zdobytą w 1989 roku wolnością? Czy udało się należycie wykorzystać daną nam szansę? Kto na niej zyskał, a kto stracił? W najnowszym zbiorze reportaży Paweł Smoleński, dziennikarz Gazety Wyborczej, stara się odpowiedzieć na te pytania, kreśląc szeroką panoramę polskiego...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula