Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
330
Rok wydania
2020
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 31,46 zł
Nasza cena: 35,61 zł 42,90 zł Taniej o: 17%

Co gdy jedynym świadkiem zbrodni okazuje się natura?

Uzbrojona w mikroskop Patricia Wiltshire odkrywa tajemnice zbrodni, badając ślady błota na wiejskiej drodze, brudne plamy na podeszwach butów, rośliny, grzyby i mikroby. Korzysta ze swojej wiedzy naukowej, by znaleźć często pomijane wskazówki pozostawione przez przestępców. Dzięki swej ciekawości, pasji, pokorze, mądrości i intuicji stała się jednym z najbardziej pożądanych konsultantów policyjnych na świecie. Niemi świadkowie przestępstw to rozwiązywanie nierozwiązywalnych zagadek morderstw, znajdowanie zaginionych zwłok i uniewinnianie fałszywie oskarżonych - a wszystko dzięki lekceważonej, wydawałoby się, przyrodzie. Nawet sobie nie wyobrażamy, jak silna więź łączy nas z naturą - przed i po śmierci...

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  RECENZJA:

  Kiedy
  zobaczyłam tą książkę w zapowiedziach zachwyciłam się jej okładką 😍 Do tej pory, kiedy tylko ją widzę przyciąga mój wzrok, potem przeczytałam opis i stwierdziłam że koniecznie muszę ją mieć. O tym, że kiedyś bardzo interesowałam się kryminalistyką wiedzą tylko bardzo bliscy znajomi. Od dziecka miałam na siebie tylko kilka konkretnych planów. Pytana co chcę robić gdy dorosnę bez zastanowienia odpowiadałam, że będę policjantką lub sędzią👮🏻‍♀️👩🏻‍⚖️ albo lekarzem bądź pielęgniarką 👩🏻‍⚕️💉. Życie jednak bardzo szybko zweryfikowało moje plany i pokazało, że nauki prawne nie są dla mnie 🤷🏻‍♀️. Ale wracając do książki "Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw" to z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu, kto w jakikolwiek sposób interesuje się medycyną bądź kryminalistyką, ale także innym czytelnikom bo zawiera dużo bardzo ciekawych informacji przekazanych w prosty, zrozumiały sposób. Dlaczego ta książka tak mnie zafascynowała? Kiedyś zdarzało się, że niewinne osoby skazywane były za czyny, których nie popełniły. Bo np. nie było wystarczających dowodów na ich niewinność, a wszystkie poszlaki wskazywały na ich winę, czy z różnych przyczyn kłamali świadkowie. Dzięki takim uczonym jak Patricia Wiltshire, która jest ekologiem sądowym specjalizującym się w palinologii, takie sytuacje zdarzają się dużo rzadziej niż kiedyś bo jak mówi autorka „każdy kontakt pozostawia ślad”. To niesamowite jak pyłek, niewidoczny gołym okiem może pokazać, że dany człowiek jest winny bądź nie zarzucanego mu czynu. W książce znajdziemy przeplatankę zawodowego jak i prywatnego życia autorki, które też nie zawsze było łatwe, a czasem wręcz równie trudne i skomplikowane jak jej praca. Po przeczytaniu "Śladów zbrodni" zupełnie inaczej spojrzycie na naturę 😉 bardziej ciekawym okiem będziecie oglądać choćby znalezioną w lesie szyszkę. Dla podsycenia ciekawości 😎 wiedzieliście że "muchomor czerwony wytwarza między innymi kwas ibotenowy oraz muscymol, związki wywołujące podobne efekty jak LSD. Nawet renifery szukają tego jednego z najbardziej urodziwych grzybów, bardzo możliwe, że właśnie ze względu na przyjemne odczucia, jakie wywołuje u nich jego spożycie"🦌 . Być może i historia świętego Mikołaja 🎅 ma powiązanie z tym właśnie grzybem, ale jak chcesz dowiedzieć się jakie, to zachęcam do sięgnięcia po książkę 😉 a możesz mi wierzyć, że warto 👍🏼

  PODSUMOWANIE:

  Reasumując, jeżeli lubicie książki z których można dowiedzieć się interesujących rzeczy, poszerzyć swoją wiedzę w zakresie medycyny sądowej i kryminalistyki to polecam "Ślady zbrodni" z czystym sumieniem i pewnością, że się na niej nie zawiedziecie 👍👍👍

  Pozdrawiam Aschlee30

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  OPINIA: „Czy zastanawiasz się czasem, ile informacji kryje się pod twoim butem?” jest to pierwsze zdanie które znajdziemy na tylnej części okładki i z pewnością każdy z nas nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiał, ja z pewnością nie, dlatego gdy przeczytała cały opis wydawcy byłam ciekawa co za tą książką może się kryć.

  Autorką tej pozycji jest Patricia Wiltshire która z zawodu jest palinologiem i ekologiem sądowym, postanowiła w tej książce przybliżyć nam wykonywany przez siebie zawód i pokazać nam czytelnikom na czym polega jej praca, czym się zajmuję i jaki wpływ ma na ciężkie do wyjaśnienia sprawy kryminalne. Wiedza, która posiada autorka jest nie do opisana, zawdzięcza to swojej ciężkiej pracy i dążeniu do odkrywania nowych informacji z dziedziny botaniki, gleboznawstwa i innych dziedzin o których nawet nie wiedziałam, że istnieją. Ta pozycja jest mieszanką reportażu, opowieści o roślinach a także znajdziemy tu cząstki autobiografii autorki. Patricia w tej książce skupiła się na opisaniu najbardziej zagadkowych morderstw i spraw kryminalnych w których miała możliwość wzięcia udziału. Niewiarygodne dla mnie jest to jak przyroda, rośliny, pyłki, grzyby, zarodniki i mikroby w miejscu w którym ktoś został skrzywdzony lub zabity może tyle nam powiedzieć o popełnionej zbrodni, autorka dokładnie opisuje nam jak rozwiązywała sprawy kryminalne, co dokładnie badała, na czym konkretnie się skupiała. Z pewnością jest to pozycja dla tych co chcą dowiedzieć sie czegoś o kryminalistycę i zgłębić wiedze w tym dziale.

  A Wy lubicie czytać książki z takiej dziedziny?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Każdy kontakt pozostawia ślad”

  Często nie zdajemy sobie sprawy, że czasami osoby niewinne są skazywane na kary pozbawienia wolności za przestępstwa, których nie popełniły. Pytanie dlaczego? Nie było wiarygodnych dowodów, świadkowie kłamali, poszlaki wskazywały na ich winę. Ale z pomocą w takich sytuacjach przychodzi Patricia Wiltshire. W bardzo czytelny i zrozumiały sposób pokazuje nam, jak bardzo istotnym i wiarygodnym dowodem są ślady, które kryją się w lesie i parku, pod twoim butem czy na kurtce, a są w zasięgu wzroku wnikliwych śledczych.

  Autorka zajmuje się dyscypliną naukową określaną mianem ekologii sądowej. Jest światowej sławy specjalistką w palinologii, czyli nauce o pyłkach roślin i zarodnikach grzybów. Praca wymagająca niezwykłej precyzji i dokładności, nie można dopuścić do sytuacji, aby jakiś mały niewidoczny gołym okiem pyłek umknął z miejsca zbrodni. Nie można zacierać śladów, deptać czy zanieczyszczać miejsca zbrodni. To wszystko może znacznie utrudnić dojście do prawdy, wskazać niewłaściwego sprawcę zbrodni, a osobie winnej pozostawać na wolności.

  Ślady zbrodni w bardzo ciekawy i interesujący sposób – nawet takiego laika jak ja – wprowadzają w świat zbrodni, dojścia do prawdy i wykrycia przestępcy. Nawet nie zdajemy sobie zapewne sprawy, jakie ślady i tropy potrafią specjalistów doprowadzić do przestępcy. Trzeba mieć świadomość, że gdyby przestępcy znali sposoby odkrywania tajemnych zagadek zbrodni, być może tych czynów byłoby dzisiaj mniej. Nie wiem, tak myślę, a może jestem w błędzie?

  Autorka zabiera nas w podróż do swojego życia, które też nie było łatwe. Wiele przykrości i smutków ją doświadczyło, ale zawsze ukojenie odnajdywała w pracy, w tym co potrafiła najlepiej, w badaniu pyłków roślin i grzybów. Ta praca dawała jej ukojenie i satysfakcję, dzięki niej niewinni ludzie nie trafiali za kratki. Dzięki jej intuicji, ale i też upartości i pewnego rodzaju władczości ręka sprawiedliwości dosięgała winnych.

  Bardzo pożądana lektura, nie tylko dla osób zawodowo zajmujących się badaniem śladów zbrodni, ale też dla osób, które z chęcią chciałaby mieć większą wiedzę w tym temacie. Gwarantuję, że nie będziecie się nudzić ani przez chwilę. Trochę naukowej wiedzy nikomu nie zaszkodzi, przeciwnie, zawsze możemy się nią w określonych okolicznościach wykazać. Patricia zabierze was na miejsca zbrodni, które już nie miały szans na wyjaśnienie. Zobaczycie jaką precyzyjną i wnikliwą materią autorka się zajmuje, jak musi tropić każdy pyłek z miejsca zbrodni, ale też musi mieć niesamowitą wiedzę o otaczającym świecie przyrody. Na jakim terenie rosną określone drzewa i rośliny, kiedy pylą i kwitną, gdzie się najlepiej rozmnażają, jak się przenoszą. Bez tej wiedzy jej praca wiele utraciłaby na znaczeniu. Czy wyobrażacie sobie, że po śladach pyłków z podeszwy butów czy pyłków z kurtki sprawcy potrafiła określić nie tylko przebieg zbrodni, ale i wskazać sprawcę lub wykluczyć osobę z kręgu podejrzanych.

  „Według Locarda przestępca zostawia zawsze na miejscu zbrodni jakiś ślad, a miejsce zbrodni odciska zawsze jakiś ślad na przestępcy. Zarówno jedne, jak i drugie ślady da się wykorzystać w śledztwie – może to być DNA, odciski palców, włosy, włókna, lecz także ziarenka pyłku i zarodniki, na których skupia się moja praca”.

  Świetna lektura, napawa wielkim optymizmem i wiarą w tak niespotykaną naukę, jaką jest ekologia sądowa. Dopiero po przeczytaniu tej lektury dociera do nas, jak wielkie znaczenie mają wszelkie, mniej lub bardziej istotne ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. W tym przypadku nie można mówić o żadnej pomyłce, wiadomo, jakie mogą być jej skutki. Tragiczne i niewyobrażalne.

  Ta książka skłania do refleksji i głębokich przemyśleń. Nie jest to lektura, którą się przeczyta i zaraz zapomina, zapewniam, że w każdym zostanie cząstka tej wiedzy, którą tak przejrzyście i prosto nam autorka przekazała. Polecam, godna uwagi i poświęcenia jej kilku chwil. Ciekawość zżera od pierwszych stron, a później to już nie można się wyzwolić z jej pęt. I pragnie się więcej, i więcej, ale każda lektura niestety ma swój koniec.

  Na koniec, aby jeszcze przedłużyć chwile spędzone z tą historią, zostawiam was samych z poniższymi słowami, zastanówcie się i przemyślcie:

  „Nasze ciało jest „nasze” tylko przez krótki okres; składa się z pierwiastków, które pożyczyliśmy z otoczenia i które kiedyś trzeba będzie zwrócić. To, co uznajemy za „siebie”, jest tak naprawdę zbiorem ekosystemów będących domem dla wielu rodzajów mikroorganizmów”.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Patricia Wiltshire
 • Wydawnictwo Feeria
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 330
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366380066
 • Język: polski
 • Podtytuł: Niemi świadkowie przestępstw
 • Oryginalny tytuł: THE NATURE OF LIFE AND DEATH
 • Tłumacz: Wawrzyński Adam
 • ISBN: 9788366380066
 • EAN: 9788366380066
 • Wymiary: 14.5x20.5x1.6 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Śladami słynnych zbrodni 0/5 Nasza cena:
14,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śladami słynnych zbrodni

Śladami słynnych zbrodni to oryginalny przewodnik tematyczny, zabierający czytelnika i turystę w miejsca związane z dramatycznymi i kryminalnymi wydarzeniami w polskich dziejach. 45 historii z różnych miejsc i okresów – od ofiar okrutnego Jana II żagańskiego zwanego szalonym po braci Fremelów,...
Opowiem Ci o zbrodni. Tom 2 5/5 Nasza cena:
31,41 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowiem Ci o zbrodni. Tom 2

To kontynuacja bardzo dobrze przyjętej książki "Opowiem Ci o zbrodni“, i programu TV emitowanego w telewizji Crime+Investigation Polsat.W drugiej odsłonie ponownie pojawiają się najgłośniejsze polskie „,pióra kryminalne“, i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę. Tym razem...
Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA 4/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA

Żadna zbrodnia nie ulega przedawnieniuPoznaj mroczną tajemnicę najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA.Pięćdziesiąt gwałtów i dziesięć sadystycznych morderstw przez ponad dekadę. Ani Zodiak, ani Night Stalker nie dorównywali mu aktywnością. Atakował kobiety w ich własnych sypialniach,...
Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan 5/5 Nasza cena:
32,36 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan

Kto stoi za wstrząsającym zabójstwem Iwony Cygan? Dwadzieścia lat temu sprawą zabójstwa Iwony Cygan ze Szczucina żyła cała Polska. W dziennikarskim śledztwie Monika Góra powraca do tego tematu i zastanawia się też, jak to się stało, że sympatyczna uczennica liceum została brutalnie zamordowana...
Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary 5/5 Nasza cena:
22,25 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary

Makabryczne szkolenie asów polskiej policji W śrubę napędową barki powoli sunącej po Wiśle zaplątała się ludzka skóra. Wieść o wstrząsającej zbrodni rozniosła się po całej Polsce. Zelektryzowane wiadomością media donosiły o przerażającym odkryciu. Policja rozpoczęła śledztwo. Czas mijał, a morderca...
Urwane ślady 0/5 Nasza cena:
22,50 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Urwane ślady

Każdego dnia ludzie giną bez wieści. Wielu z nich nigdy się nie odnajduje.   Zaginął, wyszła z domu, znaki szczególne, miała na sobie – codziennie widujemy takie ogłoszenia. Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, bo przecież nie dotyczą nas. Jednak wystarczy chwila, by nasze spokojne dotąd życie nagle...
Kombinat zbrodni 5/5 Nasza cena:
26,98 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kombinat zbrodni

Władcy Mokotowa. Historia najbardziej brutalnej grupy przestępczej w Polsce! Polska mafia ma na swoim koncie wiele krwawych porachunków, ale dwie egzekucje były przełomowe. Pierwsza to zabójstwo Pershinga, szefa grupy pruszkowskiej, podczas jego wyjazdu wypoczynkowego. Druga - żony Bajbusa,...
Zatarte ślady 0/5 Nasza cena:
44,63 zł 52,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zatarte ślady

"Zatarte ślady" to druga historyczna książka Lecha Kempczyńskiego po "Ukrainie zbrodni". Autor wprost i w sposób bardzo bezpośredni przedstawia fakty, które ułatwiły unicestwienie II Rzeczpospolitej oraz uczyniły z niej państwo zależne od ZSRR. Uderzająca jest w tej publikacji szczerość i uczciwość...
Cienie i ślady 0/5 Nasza cena:
22,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cienie i ślady

Teksty, które składają się na książkę Bogdana Białka, stanowią niezwykle spójną całość, pokazującą wielką wrażliwość Autora na wszystko, co prowadzi do krzywdy zwykłego człowieka. Czytelnik otrzymuje poruszający obraz najpoważniejszych polskich kompleksów i stereotypów, które wciąż ciążą na życiu...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula