Przedstawiona metoda jest skuteczna i możliwa do stosowania zarówno w szkole, jak i w domu. Jednym z ważniejszych jej elementów są powiększone i podzielone na sylaby wyrazy czytane jednocześnie z dzieckiem. Najczęściej uczniowie posługują się techniką głoskowania, mają wówczas trudności w dokonaniu poprawnej syntezy całego wyrazu. Czytanie i wielokrotne powtarzanie zróżnicowanych wielkością sylab ułatwia nabycie umiejętności odczytywania całych wyrazów. Dodatkowym utrwalaniem obrazu graficznego wyrazów jest przepisywanie ich przez dziecko bezpośrednio pod tekstem. Ćwiczenia składają się z 12 rozdziałów uwzględniających zróżnicowaną strukturę i trudności ortograficzne wyrazów. Każdy rozdział rozpoczyna się rymowanym tekstem przygotowującym i zachęcającym dziecko do czytania. Zawiera również kilka zdań podzielonych na sylaby. Na jednej stronie to samo zdanie napisane jest trzykrotnie literami o zróżnicowanej wielkości. Ostatnie zdanie zawiera całe wyrazy, które należy odwzorować lub napisać z pamięci. Niektóre rozdziały mają dodatkowo teksty ze zdaniami do czytania oraz pisania, utrwalające wcześniej opanowane zdania. Celem ćwiczeń jest pomoc rodzicom w pracy z dzieckiem w domu oraz ujednolicenie metody czytania na lekcjach, zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych i dydaktyczno-wyrównawczych. Ćwiczenia zawierają szczegółową instrukcję kolejnych etapów czytania metodą sylabową, która ułatwi naukę czytania dzieciom w pierwszej klasie. Natomiast starszym uczniom mającym trudności w opanowaniu podstawowych umiejętności szkolnych, ćwiczenia te pomogą usprawnić poziom czytania pod względem tempa, techniki i poprawności.
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii język polski
Na czym polega metoda nauki w książce "Skuteczne czytanie poprzez pisanie"?
Publikacja opiera się na metodzie sylabowej połączonej z jednoczesnym przepisywaniem wyrazów w celu utrwalenia ich obrazu graficznego. Ćwiczenia wykorzystują technikę czytania tekstów zróżnicowanych pod względem wielkości czcionki, co ułatwia dziecku płynne przechodzenie od sylab do całych słów. Każdy z 12 rozdziałów zawiera rymowane wprowadzenie oraz zadania o narastającym stopniu trudności ortograficznej. Taki system pracy skutecznie eliminuje błędy w syntezie wyrazów, które często pojawiają się przy tradycyjnym głoskowaniu.
Dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są te ćwiczenia?
Zeszyt ćwiczeń jest dedykowany uczniom klas pierwszych rozpoczynającym naukę oraz starszym dzieciom zmagającym się z dysleksją rozwojową. Materiał został przygotowany tak, aby wspierać osoby mające trudności z tempem, techniką i poprawnością czytania na różnych etapach edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki przejrzystej strukturze i instrukcjom, zadania mogą być z powodzeniem wykonywane zarówno podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, jak i w warunkach domowych. Jest to uniwersalne narzędzie terapeutyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego ucznia.
Czy rodzic bez przygotowania pedagogicznego poradzi sobie z prowadzeniem tych zajęć?
Tak, książka zawiera szczegółową instrukcję opisującą kolejne etapy pracy metodą sylabową, co pozwala na samodzielne prowadzenie ćwiczeń w domu. Autorzy zadbali o to, by rodzice mogli ujednolicić sposób nauki z metodami stosowanymi przez nauczycieli i terapeutów w szkole. Każda strona jest zaprojektowana w sposób intuicyjny, prowadząc opiekuna i dziecko przez proces odczytywania sylab aż do samodzielnego pisania z pamięci. Regularne korzystanie z tych materiałów pozwala na systematyczne postępy bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy pedagogicznej.
Jakie konkretne zagadnienia poruszane są w poszczególnych rozdziałach podręcznika?
Program obejmuje 12 rozdziałów, które koncentrują się na zróżnicowanych strukturach wyrazowych oraz specyficznych trudnościach ortograficznych. Każda sekcja rozpoczyna się motywującym wierszykiem, po którym następują zdania zapisane w trzech różnych wielkościach liter dla lepszej koncentracji wzroku. Dziecko pracuje nad poprawnym zapisem i odczytem słów, co bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki w nauce ortografii i gramatyki. Struktura ta pozwala na stopniowe oswajanie coraz bardziej złożonych konstrukcji językowych w sposób uporządkowany.
Dla kogo publikacja "Skuteczne czytanie poprzez pisanie" nie będzie odpowiednim wyborem?
Niniejsza pozycja nie jest przeznaczona dla dzieci, które opanowały już płynne czytanie i nie wykazują trudności w zakresie dysleksji czy syntezy wyrazów. Skupienie na podstawowej metodzie sylabowej i wielokrotnym powtarzaniu tych samych zdań może być nużące dla uczniów szukających zaawansowanych tekstów literackich lub beletrystyki. Produkt koncentruje się wyłącznie na mechanizmach czytania i pisania, więc nie sprawdzi się jako podręcznik do nauki interpretacji tekstów czy analizy literackiej. Jest to narzędzie ściśle terapeutyczne i wyrównawcze, a nie typowa książka do czytania dla przyjemności.
