Seria X-Men

Komiksy osadzone w uniwersum X-Mena cieszą się na świecie niesłabnącą popularnością. Fakt ten nie dziwi, biorąc pod uwagę to, że seria słynie z barwnych postaci, które dysponują zróżnicowanymi zdolnościami. Już debiutancki zeszyt serii wydany we wrześniu 1963 roku w USA, zatytułowany X-Men vol. 1#1. Pierwotny skład postaci obejmował takich bohaterów jak Cyclops, Bestia, Marvel Girl, Iceman i Anioł. W latach 70. uniwersum Marvela zostało wzbogacone o frakcję mutantów, których zadaniem było wyswobodzenie X-Menów z niewoli wyspy Krakoi.

Obecnie najpopularniejsze serie komiksowe X-Men wydawane w Polsce to All New X-Men oraz Wolverine AND the X-Men. Różnią się one fabułą, dynamiką akcji oraz zastosowaną kreską.

"All New X-Men" to seria, która została wydana w Polsce przez prestiżowe wydawnictwo Egmont. Dotychczas ukazały się trzy zeszyty serii:

 

  • "All New X-Men. Tom 1. Wczorajsi X-Men",
  • "All New X-Men. Tom 2. Tu zostajemy",
  • "All New X-Men. Tom 3. Zagubieni",
  • "All New X-Men. Tom 4. Tak inni".

 

Seria odznacza się dynamiczną, trzymającą w napięciu akcją oraz sugestywnymi ilustracjami, które sprawiają, że czytelnik nie może doczekać się kolejnego epizodu opowieści. Za scenariusz komiksu odpowiada Brian Michael Bendis, który dzięki swojemu lekkiemu pióru potrafi zjednać nawet najbardziej sceptycznego odbiorcę. Rysunki zostały przygotowane przez Stuarta Immonena. Godnym uwagi pomysłem jest zaimplementowanie do serii pierwotnych X-Menów, którzy byli charakterystyczni dla pierwszych zeszytów serii X-Men sprzed 50 lat.

 

Seria spodoba się zarówno młodym, jak i bardziej dojrzałym entuzjastom sztuki komiksowej. Jest ona bowiem przepełniona licznymi zwrotami akcji, wyrazistym humorem, a relacje pomiędzy starymi a młodymi X-Menami dodają serii jeszcze więcej pikanterii.

"Volverine AND the X-men" to kolejna seria, która podbiła serca fanów na całym świecie. Fabuła toczy się w kierowanej przez Volverine’a szkoły dla ludzi pragnących rozwijać nadprzyrodzone moce. Akademia jest niestety często atakowana, co zmusza głównych bohaterów do podjęcia niekonwencjonalnych kroków. Volverine AND the X-Men pozwala spojrzeć na uniwersum X-Mena z zupełnie nowej perspektywy, rozbudzając wyobraźnię czytelnika. Ogrom oryginalnych pomysłów zaimplementowanych w serii budzi szczery podziw i sprawia, że wielu fanów nie może doczekać się premiery nowego tomu. Zeszytami, które do tej pory zostały opublikowane w Polsce, są:

 

  • "Volverine AND the X-Men. Tom 1. Cyrk przybył do miasta"
  • "Volverine AND the X-Men. Tom 2. Szkoła przetrwania"
  • "Volverine AND the X-Men. Tom 3. Saga Hellfire"