Seria Wspomnienie o przeszłości Ziemi

Seria “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” autorstwa Liu Cixin to cykl science fiction, jakiego jeszcze nie było. Książki chińskiego pisarza zyskały ogromną popularność, a pierwszy tom “Problem Trzech Ciał” w 2015 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą Hugo dla najlepszej powieści. Czytelnicy doceniają “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” za rozmach w kreowaniu świata przedstawionego, interesującą fabułę, zahaczającą o ważne wątki społeczne oraz rozbudowane, naukowe zaplecze. Cykl został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków, którzy porównują go do klasycznych “Kronik Diuny”. O serii pozytywnie wypowiedział się także sam George R. R. Martin, a nawet… Barack Obama!

“Problem Trzech Ciał” osadzony został w latach 60. XX wieku. W Chinach panuje rewolucja kulturalna, przez którą wielu naukowców i myślicieli traci życie. Wśród zamordowanych jest ojciec Ye Wenije, studentki fizyki, która, aby uniknąć cięższych represji, zostaje wysłana do bazy Czerwony Brzeg. Ośrodek ten zajmuje się odbieraniem oraz nadawaniem kosmicznych sygnałów. Kilkadziesiąt lat później Wang Miao pracuje nad serią tajemniczych samobójstw wybitnych fizyków. Podczas śledztwa bohater trafia na tajemniczą grę “o nazwie Trzy ciała”, której celem jest ocalenie planety, zagrożonej przez siłę wzajemnego oddziaływania trzech słońc. Problem w tym, że to nie tylko gra, a całkiem realna rzeczywistość.
 
“Ciemny las” - za 400 lat na Ziemię dotrze wysoko rozwinięta cywilizacja, która przejmie nad nami władzę. Tylko pozornie ludzkość ma dużo czasu na przygotowanie się do inwazji. W opracowywaniu planu działania przeszkadza organizacja stojąca po stronie kosmitów –  Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris. Dodatkowo na Ziemi są już sophony, zbierające wszystkie wyprodukowane przez ludzi informacje. Jedyne, do czego kosmici nie mają  dostępu, to ludzki umysł. Jego złożoność stanie się głównym orężem w tej nierównej walce o przetrwanie.

“Koniec śmierci” - Ziemia przeżywa najlepszy okres od początków swojego istnienia. Dzięki wiedzy zdobytej od Trisolarianów, nauka rozkwita i widać dużą szansę na pokojową współpracę obu cywilizacji. Spokój ludzi zmąci jednak Cheng Xin - wybudzona z hibernacji ekspertka do spraw technicznych z początków XX wieku. Ujawnia ona pewien zapomniany program, nad którym pracowała, a  który teraz może zachwiać obecnym statusem quo. “Koniec śmierci” to trzeci tom trylogii, zamykający serię “Wspomnienie o przeszłości ziemi”. Powieść została entuzjastycznie przyjęta przez Czytelników i uważana jest za najlepszą część cyklu.