Seria Scrabble

Scrabble to kultowa gra słowna polegająca na układaniu liter, która już od lat 40. XX wieku zachwyca graczy z całego świata. Rozgrywka obfituje w ogromne emocje, ale uczy też pisowni wyrazów oraz wzbogaca słownictwo. Jak gra się w klasyczne Scrabble i czym różnią się poszczególne edycje gry?

Oryginalne Scrabble – fenomen najpopularniejszej gry słownej na świecie

Oryginalne Scrabble po raz pierwszy wydano w 1948 roku w USA, ale pomysł na grę pochodzi jeszcze z lat 30. XX wieku. Za europejskie wydanie gry odpowiada firma Mattel. Seria cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków od lat 90. Moda na Scrabble przyszła z USA i Europy Zachodniej, a „gra w literki” już na stałe zapisała się w naszej kulturze. Najlepsi scrabbliści jeżdżą na lokalne i ogólnopolskie turnieje, na których można wygrać ciekawe nagrody. Dla niektórych to coś więcej niż tylko rozgrywka – to prawdziwa pasja, a wręcz styl życia!

Jak grać w Scrabble? Opanuj zasady i zostań wyśmienitym scrabblistą!

W Scrabble mierzy się ze sobą od 2 do 4 graczy. Przed rozpoczęciem rozgrywki należy rozdać stojaki i rozłożyć planszę na środku stołu. Następnie trzeba włożyć 100 małych, kwadratowych płytek do woreczka. 98 z nich zawiera litery alfabetu, zaś dwie są puste to tzw. blanki. Po wymieszeniu każdy z graczy bierze po 7 płytek i dobiera nowe po każdym ruchu. Rozgrywka kończy się, gdy woreczek będzie pusty, a wszyscy gracze wykorzystają maksymalną możliwą liczbę płytek ze stojaczka. Jak gra się w Scrabble?


Płytki układamy na planszy, tworząc wyrazy. Na początku gracz układa dowolne słowo zaczynające. Następnie pozostali gracze po kolei dokładają litery w taki sposób, by wykorzystać co najmniej jedną płytkę znajdującą się na planszy. Zawsze trzeba tworzyć istniejące słowo – albo poziomo, albo pionowo. Zasada ta dotyczy wszystkich płytek, które się ze sobą stykają. Jeśli nie tworzą one dopuszczalnego wyrazu, to ruch nie może zostać wykonany. Tylko jak sprawdzić poprawność słowa?


Dopuszczalne słowa różnią się w zależności od reguł, jakie przyjmiemy. Jeśli chodzi o klasyczne Scrabble, można ułożyć wszystko, co znajduje się w słowniku - poza nazwami własnymi takimi jak imiona, nazwy instytucji czy skróty. Fanowskie serwisy takie jak Scrabblemania udostępniają bezpłatnie różne zestawy zasad. Jeśli znudzą się wam klasyczne reguły, to zawsze możecie spróbować czegoś innego! Wygrywa ten gracz, który na koniec zdobędzie największą liczbę punktów. Jak uzyskać dobry wynik w Scrabble?


Na dole płytek znajduje się liczba punktów, jakie otrzymujemy za ich ułożenie. Każda litera z wyjątkiem blanków zwiększa nasz wynik - także te już znajdujące się na planszy. Co więcej, im litera jest rzadziej wykorzystywana, tym więcej punktów za nią dostaniemy.  Ale to nie koniec, bo na planszy znajdują się różne bonusy. Jeśli słowo po raz pierwszy wykorzystuje bonusowe pole, to możemy podwoić lub potroić wartość litery - a nawet całego słowa!

Scrabble dla dzieci, czyli Scrabble Junior

W sprzedaży znajdziemy Scrabble Junior. To specjalna edycja gry przeznaczona dla graczy w wieku od 6 lat. Rozgrywka została znacząco uproszczona – plansza jest mniejsza, dzięki czemu gra się krócej, ale też dużo szybciej. Twórcy przygotowali dwa tryby gry, które urozmaicą rozgrywkę. Scrabble Junior to świetny pomysł na wspólną zabawę, wzbogaconą o naukę słownictwa!

Edycje specjalne Scrabble – Harry Potter, Disney albo nauka angielskiego!

Mattel wypuściło też specjalne edycje tematyczne gry. Młodzi fani amerykańskiego kina na pewno ucieszą się ze Scrabble Junior Disney, natomiast nieco starsi gracze powinni koniecznie sprawdzić Scrabble Harry Potter. W sprzedaży znajdziemy też specjalną edycję Scrabble Practice & Play, która ułatwi dziecku naukę języka angielskiego.


Scrabble to nie tylko świetna zabawa, ale też wyzwanie dla mózgu oraz doskonałe narzędzie edukacyjne, które pozwala wzbogacić słownictwo oraz poznać prawidłową pisownię wyrazów!

 • PROMOCJA
  Scrabble Harry Potter GGB30

  Scrabble Harry Potter GGB30

  Scrabble Harry Potter Edycja specjalna Scrabble Harry Potter to nowa odsłona najpopularniejszej gry słownej na świecie: pełna magii, zabawy i czarodziejsko zakręconych zasad. Dołącz do jednego z domów Hogwartu i zacznij emocjonującą rozgrywkę! Podobnie jak w przypadku oryginalnej gry ta wersja...
  Gry planszowe
  143,02 zł Cena regularna: 164,19 zł -13% Najniższa cena z 30 dni: 75,00 zł +91%
  w magazynie
 • PROMOCJA
  Scrabble. Star Wars. Gwiezdne wojny

  Scrabble. Star Wars. Gwiezdne wojny

  Odkryj odległą galaktykę z grą słowną Scrabble®: Edycja Star Wars™ Gwiezdne Wojny. Teraz możesz przenieść grę Scrabble® w nadprzestrzeń na 2 różne sposoby! Ciesz się klasyczną grą Scrabble z dodanym słownictwem z Gwiezdnych Wojen lub wypróbuj Tryb Galaktyczny pełen kosmicznej zabawy. Tryb...
  Gry planszowe
  139,99 zł Cena regularna: 199,99 zł -30% Najniższa cena z 30 dni: 89,00 zł +57%
  w magazynie
 • Scrabble Original

  Gra zaliczana do klasyki gier towarzyskich W tej najpopularniejszej na świecie grze słownej liczy się każde słowo! Przy całej swej prostocie gra niesłychanie wciąga. Jest znakomitym polem do pasjonujących pojedynków tęgich głów, a także do relaksujących rozgrywek z rodziną lub przyjaciółmi....
  Gry planszowe
  119,99 zł
  w magazynie
 • PROMOCJA
  Scrabble. Pułapki

  Scrabble. Pułapki

  W tej nowej wersji klasycznej gry słownej Scrabble® Pułapki możesz zastawiać pułapki, aby sabotować przeciwników. Gra zyskała niezwykle nieprzewidywalny i emocjonujący charakter dzięki płytkom pułapek i płytkom aktywującym, które włączają do gry specjalne możliwości, takie jak kradzież punktów lub...
  Gry planszowe
  148,04 zł Cena regularna: 199,99 zł -26% Najniższa cena z 30 dni: 75,00 zł +97%
  w magazynie
 • PROMOCJA
  Scrabble Junior Y9735

  Scrabble Junior Y9735

  Dwie wspaniałe gry słowne w jednej – dla młodszych graczy! W tej wersji gra w Scrabble™ nie jest już za trudna dla dzieci i pomaga im zwiększyć zasób słownictwa, nauczyć się nowych słów i nabrać sprawności w posługiwaniu się językiem. W pierwszej grze, „Słowa i obrazki”, dzieci łączą litery na...
  Gry planszowe
  100,76 zł Cena regularna: 159,90 zł -37% Najniższa cena z 30 dni: 83,69 zł +20%
  wysyłka w 48 godzin