Seria Sandman

Kultowe dzieło będące jednym z kamieni milowych współczesnego komiksu. Mroczno-oniryczna opowieść o Władcy Snu, która wyniosła na szczyt późniejszego autora "Amerykańskich bogów". To nie jest kolejna historia o superbohaterach, ale prawdziwe arcydzieło.

Neil Gaiman, tworząc serię komiksową "Sandman" z pewnością nie spodziewał się, że jego dzieło zyska miano jednej z najambitniejszych i najoryginalniejszych pozycji w historii współczesnych powieści graficznych. Wydawany w latach 1989-1996 cykl szybko zyskał kultowy status. Był to pierwszy komiks, który otrzymał prestiżową nagrodę "World Fantasy Award" do tamtego momentu zarezerwowanej wyłącznie dla literatury.

W Polsce seria została wydana przez Egmont Polska w 10 tomach zbiorczych. Składają się na nie następujące albumy: "Preludia i nokturny", "Dom lalki", "Kraina Snów", "Pora mgieł", "Zabawa w ciebie", "Refleksje i przypowieści", "Ulotne życia", "Koniec Światów", "Panie Łaskawe", "Przebudzenie".

"Sandman" to mroczna opowieść o Morfeuszu, jednym z rodzeństwa Nieskończonych. Nie jest ON ani bogiem, ani człowiekiem - to tajemnicza istota władająca ludzkimi snami i marzeniami. Uwolniony po latach z niewoli Sandman postanawia odbudować utracone królestwo. Na jego drodze stanie jednak wiele osób, które zazdroszczą mu jego potęgi.

Neil Gaiman jest brytyjskim pisarzem, scenarzystą i redaktorem, laureatem takich nagród jak Hugo czy Nebula. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców fantastyki współczesnych czasów. Jest autorem bestsellerowej powieści "Amerykańcy bogowie", a także "Koraliny", "Księgi cmentarnej" czy "Oceanu na końcu drogi", a także takich komiksów jak "Ostatnie kuszenie" oraz "Batman: Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem?".

Jego "Sandman" jest pod wieloma względami dziełem unikatowym. Wpływ na to ma nie tylko fabuła, ale również fakt, iż albumy nigdy nie miały stałego rysownika. Plansze tworzyli między innymi Sam Kieth, Michael Zulli czy Mike Dringenberg, a każdy z nich dokładał swoją cegiełkę do tego dzieła. Nie zmieniał się jedynie autor okładek do poszczególnych odcinków, czyli Dave McKean.

Produkty z serii Sandman

Może zainteresują Cię również