Seria Genialna przyjaciółka

Przepełniona emocjami seria powieści, która poruszyła ludzi na całym świecie. Poznaj znaczenie prawdziwej przyjaźni i zobacz, jak może wyglądać uparte dążenie do wolności.

 

"Genialna przyjaciółka" to cykl powieści obyczajowych, który jeszcze większą sławę zyskał dzięki stworzonemu na jego podstawie serialowi o tym samym tytule. Skupia się ona właściwie na dwóch kobietach: Elenie Greco, osobie opowiadającej i jej najlepszej przyjaciółce, Lili.

Pierwszy tom zatytułowany "Genialna przyjaciółka" rozpoczyna się w chwili, gdy do sześćdziesięcioletniej już Eleny docierają wieści, że Lila niespodziewanie przepadła. Kobieta ma pewne podejrzenia co do tego, co stało się z jej przyjaciółką z dziecięcych lat. Najprawdopodobniej Lila mogła w końcu zrealizować swój plan usunięcia się ze świata, w którym dotychczas żyła. W ten sposób Elena nabiera ochoty do refleksji oraz opowieści o dawnych czasach, gdy ona i Lila były przyjaciółkami, w samym sercu ponurego Neapolu.

W drugim tomie, czyli "Historii nowego nazwiska", przyjaciółki mają szesnaście lat. Niestety, ich życie nie układa się tak, jakby sobie tego życzyły. Lila ma teraz męża, jednak kwestia przyjęcia jego nazwiska jest dla niej mało komfortowa, ponieważ dziewczyna czuje, że odziera ją z własnej tożsamości. Elena doskonale się uczy, jest też powszechnie lubiana. W trakcie ślubu Lili dociera jednak do niej, że dzielnica i sam Neapol to nie miejsce dla niej.

Trzeci tom, "Historia ucieczki", przedstawia Elenę i Lilę jako młode kobiety. Elena wyjechała z Neapolu, studiowała w Pizie, a ostatecznie udało jej się wydać książkę, która przyniosła jej sławę i klucz do sfery bogatych ludzi. Lila tymczasem zostawiła swojego męża i mieszka teraz z małym synkiem. Uciekła od dostatniego życia, więc teraz jest zdana tylko na siebie, pracując ponad siły w fabryce. Kobiety wciąż utrzymują ze sobą kontakt, choć ich ścieżki wyraźnie się rozeszły.

Czwarty, a zarazem ostatni tom, nosi tytuł "Historia zaginionej dziewczynki". Tutaj przyjaciółki są już dojrzałymi kobietami. Każda z nich w podobnym czasie rodzi córkę. Dla Lili jest to bardzo ważne wydarzenie. Niestety, w pewnym momencie dziewczynka przepada i nikt nie potrafi stwierdzić, gdzie jest.


Słowo o autorze

 

"Elena Ferrante" to pseudonim, którym posługuje się włoska pisarka lub włoski pisarz o tożsamości, która oficjalnie nie jest znana.