Sekretne życie zwierząt

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
240
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 32,22 zł
Audiobook CD
za 26,64 zł
Nasza cena: 31,56 zł 44,90 zł Taniej o: 30%

“Sekretne życie zwierząt” to książka o tajemnicach zwierzęcego świata, która wciągnie Was bez reszty.

Andrzej Kruszewicz, zoolog i dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego, przedstawia mniej znane fakty dotyczące władzy, zabaw, podróży, ale też zalotów i wierności wśród różnych zwierząt. To opowieść o świecie fauny przedstawiona z zupełnie innej perspektywy!

Jak często zdarza się, że przyrównania do zwierząt są dla nas krzywdzące? Na ile są one zgodne z prawdziwą naturą tych stworzeń, a na ile stanowią błędnie przyjęte stereotypy? Dlaczego kotki, misie i myszki są określeniami pieszczotliwymi, a hieny, małpy i osły mają pejoratywny wydźwięk? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autor. "Sekretne życie zwierząt" to książka, która próbuje wyjaśnić podobieństwa i różnice w sytuacjach oraz zwyczajach, które często mają miejsce zarówno w życiu ludzi, jak i zwierząt.

Andrzej Kruszewicz podejmuje nawet te trudniejsze, często pomijane przez innych tematy. Opowiada o tym, jakich samców można nazwać prawdziwymi macho i samice jakich gatunków są silne i niezależne. Duża część książki poświęcona jest też związkom. Dowiemy się, jak uwodzą poszczególne zwierzęta, które z nich są niezwykle wierne, a którym zdarza się skok w bok. Poznamy tych, którzy szczególnie dbają o swoje partnerki, ale też przyjrzymy się relacjom rodzinnym. Temu, jak zwierzęta wychowują swoje potomstwo i na jakim szczeblu hierarchii społecznej zajmują miejsce zwierzęcy seniorzy.


O autorze

Andrzej Kruszewicz to zoolog z wieloletnim doświadczeniem, dyrektor ogrodu zoologicznego w Warszawie, ale też prawdziwy miłośnik i uważny obserwator zwierząt. Jest założycielem i honorowym członkiem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Swoją ogromną wiedzą dzieli się w książkach, z których wiele dedykowanych młodszej grupie odbiorców. Wśród najważniejszych tytułów należy wymienić takie pozycje, jak "Ornitologia nie tylko dla myśliwych", "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami", "Trójkowe gawędy doktora Kruszewicza" czy "Encyklopedia. Młody ornitolog".

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Wspaniałe historie o zwierzętach. Czytając książkę Andrzeja Kruszewicza przenoszę się w czasie i mam taką samą przyjemność poznając zwyczaje zwierząt, jak kiedyś oglądając reportaże o egzotycznej przyrodzie niezapomnianego Tony’ego Halika. Te same emocje, ten sam wciągający sposób narracji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli śledzicie mojego bloga dość uważnie, możecie zauważyć, że nie po drodze mi z literaturą naukową. Sama to przyznaję, że nie jest to nurt literatury, po który sięgam. Zwyczajnie nie interesują mnie te książki. Jednak w oczy rzuciła mi się okładka Sekretnego życia zwierząt i coś we mnie drgnęło - co jeśli będzie to ciekawa lektura i nareszcie z własnej woli sięgnę po książkę naukową? Tak więc oto jestem ja, po lekturze tej pozycji i mogę w tej krótkiej opinii śmiało napisać o swoich przemyśleniach i odczuciach po jej skończeniu.

  Jak głosi opis tej pozycji, w życiu codziennym wielokrotnie używamy porównań zwierzęcych. Mówimy, że ktoś zachowuje się jak małpa w cyrku, jest leniwcem czy też, że ze strachu ktoś chowa głowę w piasek jak struś. Jednak należałoby teraz zastanowić się: ile tak naprawdę zwierzęta mają wspólnego z ludźmi? Czy nazywanie kogoś nazwą danego zwierzęcia jest obraźliwe, czy niekoniecznie? Sekretne życie zwierząt to zbiór ciekawostek, faktów naukowych oraz spostrzeżeń samego autora, który jest dyrektorem warszawskiego ZOO.

  Gdyby była to powieść fabularyzowana, mogłabym zacząć od omówienia głównych bohaterów. Tutaj jednak takowych nie ma niestety. Chociaż, mogłabym głównymi postaciami nazwać właśnie omawiane zwierzęta, jednak jest ich zbyt dużo, a ja z drugiej strony nie potrafiłabym powiedzieć, co myślę o, dajmy na to, takiej małpie. Brzmi to komicznie, wiem! Dlatego krótko napiszę o tym, co czuję po przeczytaniu tej pozycji.

  Zdecydowaną zaletą tej pozycji jest fakt, że Andrzej G. Kruszewicz zrezygnował z naukowego, profesjonalnego słownictwa na rzecz języka potocznego. Dzięki temu tę książkę czyta się przyjemnie, łatwo, a ja miałam wręcz wrażenie, że te ciekawostki i wszelkie spostrzeżenia są opowiadane mi przez kolegę. Na mój przyjemny odbiór tej pozycji wpłynęły również wplecione żarciki słowne, anegdotki oraz zabawne historyjki z życia autora.

  W Sekretnym życiu zwierząt nie mogło zabraknąć i ciekawostek na temat przeróżnych zwierząt. O niektórych słyszałam nawet pierwszy raz w życiu, więc jak widać, czytanie nie tylko bawi, ale i uczy! Znalazło się tu miejsce dla gadów, dzikich kotów oraz ogólnie: dzikich zwierząt. Nie zabrakło też zwierząt domowych, choć autor raczej skupił się na żyjątkach spotykanych w ZOO. Zapomniałam jeszcze o pająkach i innych owadach, które mnie czasem przerażają, ale dzięki tej pozycji dowiedziałam się o nich sporo ciekawych rzeczy.

  Co ciekawe, książka podzielona jest na kilka części. Rozdział poświęcony zwierzęcym "macho", rozdział poświęcony walecznym samicom oraz rodzinom zakładanym przez zwierzęta to tylko kilka z tych wszystkich, jakie można znaleźć w tej pozycji. Najbardziej zainteresowała mnie część mówiąca o życiu rodzinnym zwierząt, bo wierzcie lub nie, ale można w tym znaleźć wiele wspólnego ze światem ludzi.

  Skoro tyle się napisałam, to może w końcu zdradzę, czy jestem na tak. Oczywiście! Książka autorstwa Andrzeja G. Kruszewicza to istna kopalnia wiedzy, która nie jest napisana typowym naukowym żargonem, ale tak, by odbiorca spoza środowiska zoologów był w stanie zrozumieć całą treść. Szczerze mówiąc, jestem zafascynowana tą pozycją i z chęcią przeczytam w przyszłości inne publikacje tego pana.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Tajemnice zwierzęcego świata"

  Świat zwierząt nieustannie nas zachwyca i zaskakuje odkąd tylko zaczęliśmy go obserwować i badać. Im więcej chcemy się o nich dowiadywać, tym więcej powstaje pytań, które prowadzą do kolejnych, i do kolejnych, i tak do niewyczerpania. W dzisiejszych czasach za sprawą nowoczesnych technologii wiemy naprawdę bardzo wiele, ale wciąż niewystarczająco, bo ciągle odkrywane są nowe gatunki zwierząt, nowe zachowania, reakcje, zwyczaje. Kiedyś bez internetu zwyczajny Kowalski mógł się dowiedzieć niewiele o konkretnym gatunku, który go interesuje, bo niewiele było takich informacji i przeważnie tylko w telewizji czy encyklopediach. Dzisiaj nietrudno o fachową literaturę poświęconą zwierzętom, której jest mnóstwo. Nie każdy jednak lubi sięgać po takie książki, które napisane są fachowym językiem przez profesjonalnych naukowców w dużej mierze zrozumiałych głównie dla nich. Szukamy coraz częściej lektur lekkich i prosto napisanych, które zapewniają nam wiedzą, a jednocześnie szybko i przyjemnie się je czyta w każdym wieku i w dowolnym momencie. Najnowsza książka polskiego autorstwa powinna przypaść do gustu czytelnikom poszukującym właśnie takich pozycji.

  Andrzej G. Kruszewicz to z wykształcenia lekarz weterynarii, a hobbystycznie ornitolog i podróżnik. Na swoim koncie ma tysiąc artykułów poświęconych zwierzętom oraz ponad trzydzieści książek (głównie dotyczących ptaków, ale nie tylko). Prowadzi audycję w Radiu dla Ciebie i jest narratorem cyklu filmowego w Telewizji Polskiej pt. "Prywatne życie zwierząt". Co najważniejsze jednak, jest także dyrektorem warszawskiego zoo, co pozwala mu na co dzień być bardzo blisko wielu zwierząt i móc je obserwować, badać, podziwiać i opisywać. Dlatego między innymi z tych obserwacji powstała jego najnowsza książka "Sekretne życie zwierząt", która kilka dni temu została opublikowana przez wydawnictwo Rebis.

  "Sekretne życie zwierząt" to właśnie tego typu prosta i lekko napisana książka, o której wspominałem. Jeśli ktoś miał okazję wcześniej zapoznać się z pozycjami Petera Wohllebena i wie jak są napisane, a to mu/jej bardzo odpowiada, to książka Kruszewicza będzie dla takiego czytelnika strzałem w dziesiątkę (zresztą skojarzenie tej książki z niemieckim pisarzem może nasuwać się samo już po tytule, który jest bardzo podobny także u polskiego autora).

  Książka Kruszewicza podzielona jest na krótkie rozdziały opisujące za każdym razem co innego, chociaż wzajemnie się przenikają i uzupełniają, w odniesieniu do różnych typów zwierząt, a przy okazji przyozdobiona jest sepiowymi i czarno-białymi obrazkami zwierząt (nie ilustracjami 'żywych' zwierząt), co nadaje jej przyjemnego dla oka wrażenia i tym milej się ją czyta. Autor pisze o sprawach całkiem normalnych i znanych w życiu zwierząt jak miłość, rodzicielstwo, zabawa, praca, o których zapewne już gdzieniegdzie się natknęliśmy, ale wplata też w to różnego typu ciekawostki, o których już wielu z nas zapewne nie wie i może się zaskoczyć.

  Akty płciowe i zaloty, różne formy dominacji samców i samic w stadach, przetrzymywanie nasienia do zapłodnienia albo wykorzystywanie jednego do wielokrotnej ciąży (!), chodzeniu inochodem (lewa przednia i tylna łapa najpierw, potem prawa przednia i tylna). Dowiemy się, czy zebra jest czarna w białe paski, czy biała w czarne, czemu hipopotam (nie lew, nie słoń czy inne) jest najniebezpieczniejszym z afrykańskich zwierząt, dlaczego śledzie są ciągle w ruchu, w jaki sposób swoje młode wychowują nietoperze, które ze zwierząt to macho, które z nich są wierne i oddane, a które samolubne i żyjące samotnie, jak uwodzą, jak leniuchują i wiele wiele innych. Krótkie rozdziały, proste słownictwo i konkretne opisy pozwalają bardzo szybko przyswoić wiedzę i zapamiętać ją na dłużej, co jest największym plusem.

  "Sekretne życie zwierząt" to kolejna książka, która udowadnia jak niesamowite jest życie zwierząt, jak fantastycznie jest mieć je w swoim pobliżu, żeby móc je obserwować, badać, uczyć się o nich i od nich czy po prostu nimi zachwycać. Pokazuje, że w relacjach międzyludzkich jesteśmy bardzo podobni ze zwierzętami i możemy przypisywać sobie wzajemnie podobne cechy, zachowania czy zwyczaje. Książka lekka, przyjemna, zawierająca wiele ciekawostek i umilająca kilka godzin wolnego czasu każdemu, kto uwielbia zwierzęta, i zdecyduje się po nią sięgnąć.

  Recenzja z bloga Świat Bibliofila.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Wydaje nam się, że życie zwierząt jest nudne. Autor książki udowadnia, że wręcz przeciwnie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Zbiór ciekawych historii z życia zwierząt, autor jest specjalistą od lat pracującym ze zwierzętami, miał więc możliwość dogłębnej obserwacji swych podopiecznych. Czyta się rewelacyjnie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Sekretne życie zwierząt
 • Autor: Andrzej Kruszewicz
 • Wydawnictwo Rebis
 • Seria Varia
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 240
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788380626249
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788380626249
 • EAN: 9788380626249
 • Wymiary: 15x22.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Sekretne życie drzew 5/5 Nasza cena:
25,23 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sekretne życie drzew

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben...
Duchowe życie zwierząt 4/5 Nasza cena:
24,08 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Duchowe życie zwierząt

Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi? Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i...
Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują 5/5 Nasza cena:
25,23 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują

Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był! Autorzy lektur szkolnych przedstawiani są jako posągowe postacie pozbawione wad i namiętności. Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone, niż...
Sekretne życie krów 4/5 Nasza cena:
24,59 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sekretne życie krów

Krowy są tak samo różnorodne jak ludzie. Bywają niezwykle inteligentne albo niezbyt rozgarnięte, sympatyczne, uważne, agresywne, potulne, pomysłowe, nudne, dumne albo wstydliwe. Potrafią kochać, bawić się oraz przyjaźnić ze sobą, miewają humory i pokazują, gdy są z czegoś szczególnie niezadowolone....
Moje sekretne życie 5/5 Nasza cena:
25,60 zł 32,89 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moje sekretne życie

"Moje sekretne życie" to zabawa, pęd wyobraźni nieokiełznanej, zapamiętanej. Jednocześnie zapis życia artysty, jak i masa jego własnych rozważań i filozofii. Porozrzucane obrazy, mity, manie i talenty, które dopiero, gdy zamykamy książkę, pozwalają by w naszej pamięci utworzyło się coś na kształt...
Leonard cohen życie sekretne 0/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Leonard cohen życie sekretne

Oto opowieść o życiu, miłościach i twórczości poety, autora piosenek i pieśniarza, „obdarzonego głosem ze złota”, jak Leonard Cohen powiedział kiedyś sam o sobie.Dogłębna i szczegółowa biografia, napisana przez Anthony’ego Reynoldsa, opiera się na dziesiątkach wywiadów, które autor przeprowadził...
Przedziwny człowiek. Sekretne życie Paula Diraca, geniusza mechaniki kwantowej 0/5 Nasza cena:
72,93 zł 99,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przedziwny człowiek. Sekretne życie Paula Diraca, geniusza mechaniki kwantowej

Paul Dirac, nazywany niekiedy brytyjskim Einsteinem, był największym angielskim teoretykiem od czasów Newtona i jednym z najdziwniejszych geniuszy w całej historii nauki. Kiedy Dirac otrzymał Nagrodę Nobla w 1933 roku, po części za zadziwiające odkrycie antymaterii, był najmłodszym teoretykiem w...
Sekretne życie samotnej lalki 4/5 Nasza cena:
36,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sekretne życie samotnej lalki

Fascynująca biografia pisarki, fotografki i modelki Dare Wright przekonuje, że najmroczniejsze są tajemnice dzieciństwa. Jean Nathan, niczym wprawny śledczy, w Sekretnym życiu samotnej lalki, odkrywa tajemnice Dare Wright – fotografki, modelki i co najistotniejsze autorki opowiadań dla dzieci....
Tygrysie serce. Moje życie ze zwierzętami 0/5 Nasza cena:
34,49 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tygrysie serce. Moje życie ze zwierzętami

Najpopularniejsza dyrektorka zoo otwiera drzwi do swojego zwierzyńca! O sobie mówi, że zwierzęta ma w genach. W wieku czternastu lat jako wolontariuszka zaczyna pracę w poznańskim zoo. Trzyma do zastrzyków węże boa i karakale, a jej miłość do zwierząt z czasem przeradza się w wielką pasję. Polska...
Dopóki życie trwa nowy sekretny dziennik hendrika groena lat 85 5/5 Nasza cena:
29,82 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dopóki życie trwa nowy sekretny dziennik hendrika groena lat 85

Dopóki życie trwa to drugi - po Małych eksperymentach ze szczęściem ?dziennik Hendrika Groena. Ogromny sukces pierwszej książki skłonił autora do napisania jej kontynuacji. Hendrik Groen może i jest stary, ale to nie znaczy, że wkrótce zamierza rozstać się z życiem. Co prawda jego spacery z dnia na...
Andrzej Kruszewicz opowiada o zwierzętach wyd. 2020 0/5 Nasza cena:
34,30 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Andrzej Kruszewicz opowiada o zwierzętach wyd. 2020

"Kolejna książka z serii „Kruszewicz opowiada"", tym razem o zwierzętach krajowych. Autor znany z poczucia humoru, niezwykłej swady i rozległej wiedzy opowiada w typowy dla siebie sposób o 25 gatunkach naszej rodzimej fauny. Opowieści o sarnie, króliku czy niedźwiedziu wciągają Czytelnika dzięki...
Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach wyd. 2020 0/5 Nasza cena:
32,52 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach wyd. 2020

"Interesująca, ciekawa, ilustrowana pięknymi zdjęciami książka doktora Andrzeja Kruszewicza. Tym razem przygotowana z myślą o najmłodszych. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o popularnych gatunkach ptaków zajrzyj do książki ""Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach""! Barwne historie ptaków, które...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula