Sekretne życie zwierząt

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
240
Inne wersje (3)
Książka, op. twarda
za 33,59 zł
eBook, mobi, epub
za 32,22 zł
Audiobook CD
za 27,84 zł
Nasza cena: 35,36 zł 44,90 zł Taniej o: 21%

“Sekretne życie zwierząt” to książka o tajemnicach zwierzęcego świata, która wciągnie Was bez reszty.

Andrzej Kruszewicz, zoolog i dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego, przedstawia mniej znane fakty dotyczące władzy, zabaw, podróży, ale też zalotów i wierności wśród różnych zwierząt. To opowieść o świecie fauny przedstawiona z zupełnie innej perspektywy!

Jak często zdarza się, że przyrównania do zwierząt są dla nas krzywdzące? Na ile są one zgodne z prawdziwą naturą tych stworzeń, a na ile stanowią błędnie przyjęte stereotypy? Dlaczego kotki, misie i myszki są określeniami pieszczotliwymi, a hieny, małpy i osły mają pejoratywny wydźwięk? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autor. "Sekretne życie zwierząt" to książka, która próbuje wyjaśnić podobieństwa i różnice w sytuacjach oraz zwyczajach, które często mają miejsce zarówno w życiu ludzi, jak i zwierząt.

Andrzej Kruszewicz podejmuje nawet te trudniejsze, często pomijane przez innych tematy. Opowiada o tym, jakich samców można nazwać prawdziwymi macho i samice jakich gatunków są silne i niezależne. Duża część książki poświęcona jest też związkom. Dowiemy się, jak uwodzą poszczególne zwierzęta, które z nich są niezwykle wierne, a którym zdarza się skok w bok. Poznamy tych, którzy szczególnie dbają o swoje partnerki, ale też przyjrzymy się relacjom rodzinnym. Temu, jak zwierzęta wychowują swoje potomstwo i na jakim szczeblu hierarchii społecznej zajmują miejsce zwierzęcy seniorzy.


O autorze

Andrzej Kruszewicz to zoolog z wieloletnim doświadczeniem, dyrektor ogrodu zoologicznego w Warszawie, ale też prawdziwy miłośnik i uważny obserwator zwierząt. Jest założycielem i honorowym członkiem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Swoją ogromną wiedzą dzieli się w książkach, z których wiele dedykowanych młodszej grupie odbiorców. Wśród najważniejszych tytułów należy wymienić takie pozycje, jak "Ornitologia nie tylko dla myśliwych", "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami", "Trójkowe gawędy doktora Kruszewicza" czy "Encyklopedia. Młody ornitolog".

Recenzje książki Sekretne życie zwierząt (10)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Wspaniałe historie o zwierzętach. Czytając książkę Andrzeja Kruszewicza przenoszę się w czasie i mam taką samą przyjemność poznając zwyczaje zwierząt, jak kiedyś oglądając reportaże o egzotycznej przyrodzie niezapomnianego Tony’ego Halika. Te same emocje, ten sam wciągający sposób narracji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli śledzicie mojego bloga dość uważnie, możecie zauważyć, że nie po drodze mi z literaturą naukową. Sama to przyznaję, że nie jest to nurt literatury, po który sięgam. Zwyczajnie nie interesują mnie te książki. Jednak w oczy rzuciła mi się okładka Sekretnego życia zwierząt i coś we mnie drgnęło - co jeśli będzie to ciekawa lektura i nareszcie z własnej woli sięgnę po książkę naukową? Tak więc oto jestem ja, po lekturze tej pozycji i mogę w tej krótkiej opinii śmiało napisać o swoich przemyśleniach i odczuciach po jej skończeniu.

  Jak głosi opis tej pozycji, w życiu codziennym wielokrotnie używamy porównań zwierzęcych. Mówimy, że ktoś zachowuje się jak małpa w cyrku, jest leniwcem czy też, że ze strachu ktoś chowa głowę w piasek jak struś. Jednak należałoby teraz zastanowić się: ile tak naprawdę zwierzęta mają wspólnego z ludźmi? Czy nazywanie kogoś nazwą danego zwierzęcia jest obraźliwe, czy niekoniecznie? Sekretne życie zwierząt to zbiór ciekawostek, faktów naukowych oraz spostrzeżeń samego autora, który jest dyrektorem warszawskiego ZOO.

  Gdyby była to powieść fabularyzowana, mogłabym zacząć od omówienia głównych bohaterów. Tutaj jednak takowych nie ma niestety. Chociaż, mogłabym głównymi postaciami nazwać właśnie omawiane zwierzęta, jednak jest ich zbyt dużo, a ja z drugiej strony nie potrafiłabym powiedzieć, co myślę o, dajmy na to, takiej małpie. Brzmi to komicznie, wiem! Dlatego krótko napiszę o tym, co czuję po przeczytaniu tej pozycji.

  Zdecydowaną zaletą tej pozycji jest fakt, że Andrzej G. Kruszewicz zrezygnował z naukowego, profesjonalnego słownictwa na rzecz języka potocznego. Dzięki temu tę książkę czyta się przyjemnie, łatwo, a ja miałam wręcz wrażenie, że te ciekawostki i wszelkie spostrzeżenia są opowiadane mi przez kolegę. Na mój przyjemny odbiór tej pozycji wpłynęły również wplecione żarciki słowne, anegdotki oraz zabawne historyjki z życia autora.

  W Sekretnym życiu zwierząt nie mogło zabraknąć i ciekawostek na temat przeróżnych zwierząt. O niektórych słyszałam nawet pierwszy raz w życiu, więc jak widać, czytanie nie tylko bawi, ale i uczy! Znalazło się tu miejsce dla gadów, dzikich kotów oraz ogólnie: dzikich zwierząt. Nie zabrakło też zwierząt domowych, choć autor raczej skupił się na żyjątkach spotykanych w ZOO. Zapomniałam jeszcze o pająkach i innych owadach, które mnie czasem przerażają, ale dzięki tej pozycji dowiedziałam się o nich sporo ciekawych rzeczy.

  Co ciekawe, książka podzielona jest na kilka części. Rozdział poświęcony zwierzęcym "macho", rozdział poświęcony walecznym samicom oraz rodzinom zakładanym przez zwierzęta to tylko kilka z tych wszystkich, jakie można znaleźć w tej pozycji. Najbardziej zainteresowała mnie część mówiąca o życiu rodzinnym zwierząt, bo wierzcie lub nie, ale można w tym znaleźć wiele wspólnego ze światem ludzi.

  Skoro tyle się napisałam, to może w końcu zdradzę, czy jestem na tak. Oczywiście! Książka autorstwa Andrzeja G. Kruszewicza to istna kopalnia wiedzy, która nie jest napisana typowym naukowym żargonem, ale tak, by odbiorca spoza środowiska zoologów był w stanie zrozumieć całą treść. Szczerze mówiąc, jestem zafascynowana tą pozycją i z chęcią przeczytam w przyszłości inne publikacje tego pana.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo lubię czytać takie zwierzęce poradniki, dlatego gdyż w telewizji nie często tak dokładnie opowiadają przed kamerą o tylu zwierzątkach jednocześnie. Tutaj ich sekretne życie poznaję na spokojnie i z dużą dawką uśmiechu. Autor ma świetne pióro, wie jak zainteresować czytającego, by opowieść go zaciekawiła. Do tego zawiera szkicowniki obrazu niektórych zwierząt, co daje nam pełen schemat kogo to może dotyczyć i jak dane zwierzę wygląda. Sam autor opisał, że wydaje wiele książek po to, by każdy laik mógł odnaleźć się w tych wiadomościach, a nie czytał naukowy slogan, który ciężko jest zrozumieć. I za to ma u mnie dużego plusa:-)

  W książce przeczytamy o tym na jakiej podstawie zwierzęta łączą się w pary. U ptaków liczy się bogate ubarwienie, które ma być chwytem reklamowym na samice. U goryli duże pośladki i opiekuńczość. U żab największą uwagę samic przyciąga donośny, głęboki i niski ton głosu. Jeśli dodatkowo wibruje, oznacza duże rozmiary samca. U lwów natomiast może być inaczej. Z książki dowiedziałam się, że mogą żyć w związku homoseksualnym. Zdarza się, że żyją jako para, pokrywają się, a nawet razem obejmują przywództwo w stadzie. Potrafią okazywać sobie czułość i szacunek. Niesamowite, prawda?

  Kolejną nowością była dla mnie informacja, że płód zebry jest czarny i białe paski pojawiają się dopiero później. Albo goryle, które kojarzą nam się z agresywnością, wcale takie nie są. Bywają łagodne nawet dla innych macho. Wiąże się z tym opisana historia dwóch samców- M'Tonge i Aziziego, którą poznamy. Jeszcze większy zasób wiedzy w tym temacie poznacie w dziale pierwszym. W drugim zaś przeczytamy o zwierzęcych kobietach, które rządzą:-) Poznamy tu życie surykatek, słoni, orki, lemury katta, bonobo czyli szympansów, hien i innych. W innych rozdziałach przeczytamy o wierności i skokach w bok, zwierzęcych podróżach, zalotach i innych ciekawostek. Oj książka was bardzo wciągnie, gdyż całość jest klarowana na kształt opowieści, nie reportażu, czy poradnika. Polecam zajrzeć tez do innych książek z tej serii:-)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Sekretne życie zwierząt" to książka po brzegi wypełniona ciekawostkami o różnych sferach życia wielu gatunków zwierząt. Można się z niej naprawdę wiele dowiedzieć o różnorodnych zwierzętach, a wiele ciekawostek jest bardzo zaskakujących 😅

  Książka jest podzielona na kilka części, w których autor wybrał po kilka rodzajów zwierząt i zaprezentował daną sferę ich życia. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że czytelnik nie znudzi się szybko, ponieważ co chwilę może czytać o innym przedstawicielu fauny 😁

  Styl autora jest lekki i luźny, momentami humorystyczny, ale trudno mi go jednoznacznie ocenić. Były takie fragmenty, gdy jakaś wstawka mi się spodobała, rozbawiła mnie lub po prostu pasowała mi do danego miejsca w książce.

  Ale były też takie, w których uważałam, że autor trochę przesadza, niepotrzebnie dodaje swoje poglądy lub po prostu humor w danym fragmencie nie trafił w mój gust. Dlatego wydaje mi się, że to jak ktoś odbierze ten tytuł, zależy w dużej mierze od czytającego. Samemu autorowi zaś nie można odmówić szerokiej wiedzy na temat zwierząt oraz przekazania jej w całkiem ciekawej formie 😁

  Wydaje mi się, że jest to dobra książka dla miłośników zwierząt, którzy uwielbiają różnego rodzaju ciekawostki i chcą dowiedzieć się czegoś nowego. Choć nie wszystkie zwierzęta interesowały mnie w równym stopniu to cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, bo dowiedziałam się z niej sporo nowego 😁

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ig: co_my_dzis

  Zastanawialiście
  się ile tajemnic ma przed nami świat przyrody?

  Jeśli tak i lubicie je odkrywać powinna zainteresować Was kolejną propozycją od wydawnictwa Rebis :

  Sekretne życie zwierząt- Andrzeja G. Kruszwica

  Muszę się przyznać, że zanim poznałam środek książki, zakochałam się w okładce. Prezentuje się przepięknie, przyciąga oko. Dalej co do strony estetycznej, w książce nie ma wiele ilustracji. Co trzy, cztery strony, pojawiają się podobizny zwierząt, przeważnie przedstawiane w czerniach i szarościach, co jakiś czas z dodatkiem brązów i zieleni.

  Co do najważniejszego, cała treść jest prosto podzielona, co ułatwia czytelnikowi odnalezienie informacji które go najbardziej interesują. Sam tekst i ciekawostki z życia zwierząt, przekazywane są w bardzo przystępny sposób. Wszystko jest jasno przedstawione i opisane. Nie jest to naukowa paplanina, której zwykły człowiek nie zrozumie, a raczej porównywalnym bym to do od tego programu przyrodniczego, oczywiście w formie pisemnej, który może zainteresować, zarówno dzieci jak i dorosłych.

  Mogło by się wydawać że taka książkę będzie nudna. I nic bardziej mylnego. Sama wyciągnęłam się od pierwszych stron, ale uwielbiam też programy w tv o zwierzętach. To nie to samo. Tu się nie widzi tego co autor opisuje, ale mi osobiście to w ogóle nie przeszkadzało. Teraz będziemy robić podejście do czytania tej książki z dziećmi. Codziennie kilka stron. Zobaczymy czy je zainteresuje taka forma poznawania przyrody😉

  Macie takie książki w swojej biblioteczce?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Koguty okłamujące kury? Zawstydzone konie? Łanie pogrążone w żałobie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi? Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań oraz...
dodaj do schowka Do koszyka 34,28 zł
W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben...
dodaj do schowka Do koszyka 34,29 zł
Najsłynniejsza książka Sue Monk Kidd, autorki bestsellerowych Czarnych skrzydeł. Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami. Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy....
dodaj do schowka Do koszyka 34,21 zł
Ilustrowana książka edukacyjna dla najmłodszych. Ups, chyba zaraz puszczę bąka! Gazy dostają się do ludzkiego ciała i wylatują z niego nieustannie, często bez naszego świadomego udziału. Dlaczego bekamy i puszczamy bąki? Niektóre gazy trafiają do organizmu, kiedy jemy albo pijemy, a inne powstają...
dodaj do schowka Do koszyka 27,03 zł
Nagroda Towarzystwa Królewskiego w Londynie dla najlepszej książki naukowej! Dlaczego z prostego w obsłudze dziecka wyrasta wymagający nastolatek? Dlaczego tak ciężko zwlec go rano z łóżka? Dlaczego tak często podejmuje ryzykowne zachowania? Nastolatki nie myślą racjonalnie, nie potrafią ocenić...
dodaj do schowka Do koszyka 28,51 zł
Ilustrowana książka edukacyjna dla najmłodszych. Zła wiadomość: smarki to nie choroba, więc możesz spokojnie iść z nimi do szkoły! Pojawiają się najczęściej, gdy jest zimno. Uwielbiają chodzić do szkoły, uczepione naszych nosów i gotowe, by bronić nas przed chorobami. Może i są trochę obrzydliwe,...
dodaj do schowka Do koszyka 27,03 zł
Wybrane bestsellery
W życiu nie chodzi o to, co nam się przytrafia, tylko o to, co postanowimy z tym zrobić. Wszyscy mierzymy się z cierpieniem – smutkiem, stratą, rozpaczą, strachem, niepewnością, porażkami. Ale mamy też wybór: w obliczu traumy lub trudności możemy się poddać albo przeżywać każdą chwilę jak dar....
dodaj do schowka Do koszyka 33,91 zł
Układanka dydaktyczna 'Abecadło' to edukacyjna gra dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem alfabetu. Zabawa polega na dopasowywaniu kartonika z literką do kartonika z obrazkiem przedstawiającym wyraz rozpoczynający się tą literką. Dzięki zabawie dziecko uczy się literek...
dodaj do schowka Do koszyka 14,33 zł
W książce Rozproszone umysły autor obala mit genetycznego podłoża ADD i daje nadzieję oraz porady żyjącym z tym zespołem dzieciom i dorosłym. Dzięki potraktowaniu ADD nie jako dziedzictwa genetycznego, lecz odwracalnego zaburzenia i opóźnienia rozwojowego, książka ta ułatwia rodzicom zrozumienie...
dodaj do schowka Do koszyka 40,99 zł
Kiedy twoje wszystko zamienia się w nic, nie uznajesz kompromisów. A pomoc przychodzi czasem ze strony, z której najmniej się jej spodziewasz. Minął miesiąc od koszmarnego tsunami, które wywróciło do góry nogami życie mieszkańców Bali. W tym czasie Sydney i Elvis zdążyli się w sobie zakochać,...
dodaj do schowka Do koszyka 26,60 zł

Shogun

0/5
Shōgun to bodaj najsłynniejsza (także dzięki kultowemu serialowi) część azjatyckiej sagi  Jamesa Clavella (1924-94) – jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, słusznie nazywanego „Mr. Bestseller”, a był także wziętym scenarzystą filmowym (m.in. Mucha i Wielka ucieczka). Ale także...
dodaj do schowka Do koszyka 59,54 zł
Piąty tom serii "Hellish"! Tę historię można czytać, nie znając poprzednich tomów. Pierwszy tom dylogii „Agony”, historii najmłodszego z braci Scott. „A kiedy twoja dusza zostanie pożarta, pamiętaj, że cię przed tym ostrzegałem”. Aiden Scott wraz z rodzeństwem odziedziczył wielki spadek, w tym...
dodaj do schowka Do koszyka 30,45 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula