Rzecz o ptakach

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Ilość stron
336
Wydawnictwo
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 26,41 zł
Audiobooki mp3
za 34,48 zł
Audiobook CD
za 30,72 zł
Nasza cena: 25,94 zł 39,90 zł Taniej o: 35%

Chciałbyś zgłębić swoja wiedzę na temat ptaków? Interesujesz się tymi skrzydlatymi stworzeniami i masz wiele pytań na ich temat, które wciąż Cię nurtują? To świetnie się składa, bo w książce "Rzecz o ptakach" z pewnością znajdziesz wiele odpowiedzi i zaspokoisz głód informacjii. Na podstawie kilkunastu gatunków dowiesz się o zaskakujących rytuałach tych zwierząt, a nawet o ich uczuciach! Ptaki potrafią nam same o sobie opowiedzieć, musimy tylko chcieć to zauważyć.

"Rzecz o ptakach" to książka z dziedziny zoologii, której autorem jest Noah Strycker. Z tą lekturą poznamy ptaki od ich bardziej tajemniczej strony, można nawet powiedzieć tej ludzkiej. Bowiem te skrzydlate stworzenia potrafią wyrażać emocje i je odczuwać. Posiadają zamiłowanie do sztuki, w tym muzyki i tańca, choć wydawać by się mogło, że to strefa wyłącznie dostępna dla ludzi. Choć niektóre gatunki są wielokrotnie mniejsze od człowieka, to potrafią zadziwić swoją wyjątkowością i stać się całkiem podobnym z zachowania do gatunku ludzkiego.


O autorze

Noah Strycker jest z zamiłowania przyrodnikiem, podróżnikiem i współautorem magazynu "Birding". W swojej książce opisuje trzynaście gatunkach ptaków, które w szczegółowy sposób charakteryzuje. Można nawet śmiało stwierdzić, że nadaje im cechy charakteru, ku zaskoczeniu wielu Czytelników, te bardzo ludzkie. Przekonaj się sam, w czym ptaki przypominają samego Ciebie!

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Ostatnio bardzo popularne stały się książki, które odkrywają przed czytelnikiem sekrety królestwa roślin i zwierząt. Za ich sprawą możemy przekonać się, jak zadziwiająca potrafi być przyroda. W trend ten doskonale wpisuje się „Rzecz o ptakach” – jedna z najnowszych książek wydawnictwa Muza.

  Jej autor, Noah Strycker, jest przyrodnikiem, podróżnikiem i współautorem magazynu „Birding”. W swojej książce skupił się na trzynastu gatunkach ptaków, które w jakiś sposób potrafią zadziwić. Przejawiają one zachowania, które w większości przypisywalibyśmy przede wszystkim ludziom, jednak się jednak okazuje, w pewnych kwestiach wcale nie jesteśmy aż tak wyjątkowi, ba! są rzeczy, w których to my ptakom nie dorastamy do pięt. Pomyślelibyście o tym, iż mówiąc o ptakach, można poruszyć takie tematy, jak samoświadomość, altruizm, odczuwanie żałoby, tworzenie dzieła sztuki czy zamiłowanie do tańca w takt muzyki? Ja bym na to nie wpadła, a jednak Noah Strycker udowadnia, że te typowo ludzkie pojęcia wcale nie dotyczą tylko ludzi.

  „Rzecz o ptakach” to naprawdę interesująca pozycja i, co ciekawe, jej lektura wzbogaci nie tylko Waszą wiedzę o samych ptakach. Z książki nie tylko dowiecie się, dlaczego pingwiny nie odczuwają strachu przed ludźmi, jak gołębie docierają do celu, przemierzając setki kilometrów, czy jak to się dzieje, że orzechówki potrafią zapamiętać tysiące kryjówek, w których trzymają zapasy na zimę. Pisząc o tych skrzydlatych stworzeniach i starając się wyjaśnić nam ich tajemnice, Noah Strycker porusza tematy z wielu innych dziedzin nauki. Z książki dowiecie się również m.in., czym są tiole, na czym polega „gra w życie”, czym jest pałac pamięci, czy też na czym polega dylemat więźnia.

  Książka jest napisana w przystępnym stylu. Owszem, pojawiają się w niej pewne naukowe zagadnienia, jednak są one dobrze wytłumaczone. Co więcej, autor ma w sobie żyłkę gawędziarza – przytacza wiele opowieści ze swojego życia, kiedy to badał różne gatunki ptaków, podróżując często do najdalszych zakątków globu, ale także przywołuje opisy obserwacji ptasiarzy z całego świata, czy prezentuje doświadczenia i obserwacje ludzi, których wkład w poznawanie ptaków na stałe zapisał się na kartach historii. Wyszła z tego całkiem ciekawa opowieść.

  „Rzecz o ptakach” to naprawdę świetna książka, jednak w mojej ocenie ma pewien malutki mankament – otóż według mnie w książce brakuje fotografii. Za każdym razem, kiedy autor opisuje zdjęcia, jakie sam wykonał lub jakie widział, żałowałam, że nie zostały one zamieszczone w książce, bym mogła zobaczyć to samo, co na własne oczy ujrzał Noah Strycker. Opis, nawet bardzo szczegółowy, nie zastąpi obrazu, który wart jest więcej niż tysiąc słów.

  Brak fotografii nie oznacza bynajmniej, że „Rzecz o ptakach” to sam tekst. Książka podzielona jest na trzy części (ciało, umysł oraz duch) i liczy sobie trzynaście rozdziałów – każdy z nich poświęcony jest jednemu gatunkowi i jego niezwykłym cechom, a na stronie tytułowej każdego rozdziału widnieje rysunek danego ptaka, tak więc bez obaw, nawet jeśli nie znaliście wcześniej danego gatunku, będziecie wiedzieli, jak wyglądają jego przedstawiciele.

  Na koniec mała uwaga – czytając książkę, miejcie pod ręką smartfon, tablet lub komputer, bowiem autor parokrotnie odwołuje się do pewnych filmików na YouTube, warto więc poszukać ich i zobaczyć na własne oczy to, o czym pisze w danym momencie.

  „Rzecz o ptakach” to pozycja dla każdego, kto lubi poznawać niesamowite fakty i zgłębiać tajemnice natury. Jeśli jesteście głodni wiedzy na temat ptaków, jest to coś idealnego dla Was. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Po spektakularnym sukcesie "Sekretnego życia drzewa" zaczęły pojawiać się publikacje z literatury faktu, które przybliżają tajniki fauny i flory. Według mnie to doskonałe posunięcie, bo to nie tylko poszerza naszą wiedzę na ten temat, ale przede wszystkim dzięki temu pojawiają się warte przeczytania lektury. Tak trafiłam na "Rzecz o ptakach" - książkę niezwykle wartościową pod wieloma względami.

  Moją mocną stroną jest zdecydowanie świat zwierząt i to na takie publikacje bardziej zwracam uwagę. Jednocześnie oczekuję od nich poszerzenia mojej wiedzy i być może dostarczenia ciekawostek, które przedstawione w interesujący sposób zapadną mi w pamięć. O ptakach wiem niewiele, dlatego byłam ciekawa tego, co uda mi się wynieść z lektury Noaha Stryckera. Według opisu na okładce to przyrodnik i podróżnik, który zna się również na posługiwaniu słowem. To ważne, bo każdy przyrodnik może napisać książkę o tym co go interesuje, ale nie każdy może zainteresować nią czytelnika.

  W przypadku tej książki oddaję honor autorowi, bo faktycznie potrafi ON pisać jak nie jeden dobrze tytułowany pisarz beletrystyki. Jego styl przypominał mi opowieść kogoś, kto wie co mówi i ma świadomość z kim rozmawia - w jasny sposób przekazał mi, kompletnemu laikowi, jak funkcjonuje świat ptaków przekładając go na życie ludzi. Muszę przyznać, że jestem zachwycona jego publikacją, bo kompletnie nie spodziewałam się, że otrzymam tak bogatą w wiedzę i wartościową lekturę.

  Zacznę od tego, że "Rzecz o ptakach" podzielona jest na trzy rozdziały: ciało, umysł, duch. Każdy z nich ma swoje podrozdziały, w których nawiązuje do danego gatunku ptaka i ich cech charakterystycznych. Tak poznałam na przykład nawigację gołębi, strach pingwinów czy uwodzenie według altannika. Ale to co zaskoczyło mnie najbardziej, to nie tyle mnóstwo informacji dostępnych na wyciągnięcie ręki i przedstawionych w bardzo łatwy do przyswojenia sposób, ale przełożenie mowy ptaków na zachowanie ludzi.

  Noah Strycker nie napisał typowej książki z suchymi faktami, ale stworzył kompletny obraz od początku do końca. Przykładowo, gdy przedstawiał zachowanie gołębi opisał jak siedział w barze, obserwował gołębie i przypomniała mu się pewna historia gdy... I tak właśnie to wygląda - fakty przełamywane są wydarzeniami z życia wziętymi, bo w końcu autor to także podróżnik i wiele w życiu widział, ale przywoływał także historie zasłyszane od innych. W dodatku każdy ruch ptaka przekładał na przykład człowieka czy innego zwierzęcia i dzięki temu stworzył obraz bardzo wiarygodny - nie ma tutaj dylematów nad ptakami jako nieodkrytą formą nowego umysłu, lepszego od człowieka, nie ma tutaj gdybania czy przedstawiania ptaków w baśniowej odsłonie. Każdy podrozdział to konkretny fakt i jego kontrargumenty.

  "Rzecz o ptakach" to literatura z najwyższej półki. Zabierając się do lektury myślałam, że poznam kilka faktów z życia ptaków, a tak naprawdę dostałam wielki zbiór życiowych prawd, doświadczeń i mądrości. Po lekturze tej książki czuję się bogatsza w wiedzę o której do tej pory nie miałam żadnego znaczenia, a jej zakres jest bardzo daleki - dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o człowieku, ptakach, zwierzętach. Jestem zachwycona lekturą Stryckera i jego świeżym spojrzeniem na fakty, nie zapominam też o tym, że w jego książce przewinęło się też sporo słów takich jak "może" czy "zapewne" co przedstawiło go w świetle człowieka a nie osoby wszystkowiedzącej za jaką uważa się spora część przyrodników. Uważam, że to lektura obowiązkowa!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie tylko o ptakach! O przyrodzie w ogóle, o człowieku a nawet o fizyce! Przy tym czyta się lekko, znakomite pióro, znad którego spogląda Autor, wcale nie ukrywający się za bezosobowymi frazami, wyrazisty jako człowiek. I jego przesympatyczni bohaterowie - warto spędzić z nimi kilka popołudni, a może i zostać na dłużej, zaopatrując się w lornetkę i podążając w ślady Autora...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Noah Strycker
 • Wydawnictwo Muza
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2017
 • Ilość stron: 336
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328706071
 • Język: polski
 • Podtytuł: Ptaki powiedzą nam wiele o nas samych
 • Oryginalny tytuł: The things with feathers
 • Tłumacz: Radziszewski Michał
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328706071
 • EAN: 9788328706071
 • Wymiary: 13.5x21 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach 5/5 Nasza cena:
25,14 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach

Mozart wyprawił pogrzeb, kiedy odszedł jego ulubiony szpak. Gdyby nie wróbel, nie byłoby ani Jacka Sparrowa z Karaibów, ani Edith Piaf z Paryża. Emily Dickinson w jednym ze swoich wierszy napisała, że nadzieja to "to coś z piórami". Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę,...
Wunderkind. Rzecz o Adolfie Bocheńskim 0/5 Nasza cena:
29,52 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wunderkind. Rzecz o Adolfie Bocheńskim

Przestudiowanie życia i działalności Adolfa Bocheńskiego wniesie dużo do zrozumienia dziejów Polski pomiędzy dwoma wojnami. Właśnie w takim porządku, w jakim to piszę: „życia i działalności”. Bo jednym z centralnych problemów Polski, którą znałem, był problem personalny, była selekcja ludzi, a...
W Polsce czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata 0/5 Nasza cena:
28,46 zł 75,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W Polsce czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata

"W Polsce, czyli wszędzie", to opowieść o końcu naszego świata, próba refleksji nad tym, co możemy zrobić, kiedy coraz wyraźniej widzimy zbliżający się zmierzch cywilizacyjnego modelu, który budowaliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Edwin Bendyk opisuje przemiany społeczne, kulturowe,...
Eichmann w jerozolimie rzecz o banalności zła 0/5 Nasza cena:
30,36 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Eichmann w jerozolimie rzecz o banalności zła

Dramatyczne dzieje procesu Adolfa Eichmanna, mordercy zza biurka, współodpowiedzialnego za Holocaust. Książka jest opatrzona słynnym podtytułem, w którym pojawia się jedno z najdonioślejszych sformułowań zrodzonych w stuleciu totalitaryzmów: "banalność zła". Relacja Hannah Arendt to nie tylko...
Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół 5/5 Nasza cena:
29,09 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół

Pszczoły są jak tlen: wszechobecne, niezbędne do życia i najczęściej niezauważane. Wszyscy wiedzą, że istnieją, lecz mało kto o nich myśli – dopóki nie zaczynamy odczuwać ich braku. W Bzyczących znany i lubiany autor książek o naturze zabiera nas w podróż, która rozpoczyna się 125 milionów lat...
Rzecz o sowach 2/5 Nasza cena:
21,25 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rzecz o sowach

Sowy od dawien dawna rozbudzają ludzką wyobraźnię. Uważne spojrzenie wielkich oczu przyglądających się wszystkiemu zawzięcie sprawia, że fantazjujemy na temat legendarnej mądrości tych ptaków, a ich złowrogie pohukiwanie, bezszelestny lot i drapieżność przyczyniają się do postrzegania ich jako...
Kobieta pracująca rzecz o irenie kwiatkowskiej i jej czasach 0/5 Nasza cena:
24,44 zł 29,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kobieta pracująca rzecz o irenie kwiatkowskiej i jej czasach

Dzieje życia Ireny Kwiatkowskiej będą sporym zaskoczeniem dla miłośników talentu niezapomnianej Hermenegildy Kociubińskiej z "Siedmiu Kotów", Hrabiny Tylbaczewskiej z "Kabaretu Starszych Panów" i Kobiety Pracującej z "40-latka", by wymienić tylko kilka spośród najbardziej pamiętnych kreacji pani...
Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Karpińskim 4/5 Nasza cena:
24,35 zł 31,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Karpińskim

„Geniusz i świnie” to reporterska opowieść o Jacku Karpińskim (1927-2010), który w latach 70. minionego wieku zbudował w Polsce komputer szybszy niż pecety dziesięć lat później. Tyle że nic z tego nie wynikło – dla Polski, bo dla konstruktora i owszem – ogromne kłopoty. Dlaczego geniusz nie odniósł...
Hamlet w stanie spoczynku rzecz o skolimowie wyd. 2 0/5 Nasza cena:
26,82 zł 29,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hamlet w stanie spoczynku rzecz o skolimowie wyd. 2

Książka Gabriela Michalika - dziennikarza, ale też artysty, pochodzącego z aktorskiego domu jest opowieścią o starości artysty. A dokładnie to opowieścią o słynnym, Domu Artysatów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Przeszłość przeplata się tu z terażniejszością, a rzeczywistość z wykreowanym...
Najpierw Polska rzecz o józefie becku 0/5 Nasza cena:
30,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Najpierw Polska rzecz o józefie becku

Pierwsza pełna biografia Józefa Becka, polityka, dyplomaty, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, od 1932 roku ministra spraw zagranicznych. „Krytykowano Becka z różnych stron i na różne sposoby. Gdy jeszcze żył i gdybając ex post do dzisiaj. Za to, co robił i czego nie zrobił....
My lunatycy. Rzecz o Republice 0/5 Nasza cena:
33,53 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

My lunatycy. Rzecz o Republice

Pierwsza książka napisana przez fanów kultowego, toruńskiego zespołu Republika, zawiera wywiady m.in. z menadżerami grupy, rodziną (m.in. z córką Grzegorza Ciechowskiego Weroniką Ciechowską, szwagierką Grzegorza Agnieszką Wędrowską i siostrą Ciechowskiego Aleksandrą Krzemińską) , przyjaciółmi...
Uniwersytet zbirów. Rzecz o obozie Janowskim ... 0/5 Nasza cena:
28,62 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uniwersytet zbirów. Rzecz o obozie Janowskim ...

Wznowiona pierwszy raz po 68 latach książka Michała Maksymiliana Borwicza to niezwykłe świadectwo więźnia Obozu Janowskiego we Lwowie, gdzie według szacunków historyków mogło zginać nawet 200000 galicyjskich Żydów. Książka Borwicza ma charakter opowiadania historycznego. Podczas lektury nasuwa się...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula