Nagroda Literacka Gdynia 2020, Nagroda Conrada 2020, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2020
Szukasz sposobu na przeżycie w Polsce? Podpowiedzi możesz znaleźć w smutnej książce "Pustostany", która jednocześnie potrafi rozbawić do łez. Przedstawiona historia mimo całkowitej abstrakcji jest wyjątkowo prawdziwa.
Wiele osób chciałoby mieszkać w jakimś ustronnym miejscu z pięknym widokiem. Najlepiej niepowtarzalnym. Całkowicie oryginalnym. Na przykład z kulą ziemską za oknem. Ale jak życie w takim miejscu wygląda naprawdę?
W książce "Pustostany" poruszane są ważniejsze i mniej abstrakcyjne kwestie, które mogą przydarzyć się każdemu Polakowi. Czy można przetrwać rok bez pracy? Cena życia nieustannie rośnie. Produkty drożeją. A praca? Praca pozostaje bez zmian. Dużo na ten temat z pewnością byłaby w stanie powiedzieć pani z Kiosku Ruchu. Jak się czuje ta zapracowana kobieta? Czy chociaż ma dostęp do łazienki, siedząc tam po osiem godzin dziennie? Odpowiedź potrafi zaskoczyć!
Książka "Pustostany" pełni również w pewnym stopniu rolę poradnika survivalu. Co zrobić, jeśli umrze sąsiad? Biorąc pod uwagę rosnące ceny oraz nasz brak pracy, powinno zadać się inne pytanie. Czy można pożywić się w mieszkaniu zmarłego? Czego powinno się tam szukać? I jakiej tuszy był denat?
"Pustostany" to literacki debiut Doroty Kotas. Autorka stworzyła niezwykle intrygującą książkę, która opisuje codzienne problemy Polaków. Wszystko przedstawione jest w abstrakcyjny sposób, pełen aluzji i metafor. Mimo pozorów rozpaczy i katastroficznej wizji przyszłości kraju i jego mieszkańców "Pustostany" są napisane z ogromną dawką humoru. Dorota Kotas zawarła w swojej nietypowej powieści wiele wartych uwagi porad i wskazówek dotyczących hodowli roślin oraz opieki nad innymi ludźmi. Jak pomóc komuś cierpiącemu na depresję? Odpowiedź na to pytanie jest doskonale udzielona poprzez krótką historię o jednej z bohaterek, która postanowiła zamieszkać w wannie. Wszystko przez tę nieszczęsną Warszawę i złoty sen o sławie.