Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów

Autor:

Ewa Pągowska

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Ilość stron
352
Wydawnictwo
Nasza cena: 33,99 zł 39,99 zł Taniej o: 15%

Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami polskich gabinetów i szpitali psychiatrycznych?

Psychiatria przez lata była uznawana za czarną owcę medycyny i budziła wiele kontrowersji. Nawet dziś osoby cierpiące z powodu chorób psychicznych muszą się mierzyć z krzywdzącymi stereotypami.

Ewa Pągowska szczerze i bez tabu rozmawia z psychiatrami o tym, jak wyglądają kulisy pracy w ich zawodzie i jaka jest naprawdę kondycja psychiczna Polaków. Podejmuje między innymi tematy związane z depresją, schizofrenią, a także leczeniem dzieci i młodzieży. Pyta o to, jakie konsekwencje dla naszego zdrowia mentalnego będzie mieć doświadczenie pandemii.

Nie unika trudnych tematów jak zaburzenia psychopatów lub dewiacje seksualne. Sprawdza, ile prawdy jest w historiach dotyczących stosowania elektrowstrząsów, przerażających warunków panujących w szpitalach czy faszerowania dzieci lekami bez zgody ich rodziców.

Poznaj sekrety jednej z najbardziej tajemniczych specjalizacji medycznych.

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Psychiatria od lat owiana jest tajemniczością. To ta dziedzina medycyny, która stwarza najwięcej mitów i niedopowiedzeń. To często na dźwięk słowa „psychiatra” od razu człowiek staje na baczność i się czujnie rozgląda. Utarły się stereotypy – moim zdaniem nietrafione – że z porad tego specjalisty korzystają tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, słowem osoby „nienormalne”. Nic bardziej mylnego. Autorka stara się zerwać z krążącymi mitami i pokazać prawdziwe oblicze psychiatrii, pozbawione nieprawdziwych określeń i złudzeń.

  Ewa Pągowska prowadzi – w zaciszu gabinetów - odważne i otwarte wywiady z psychiatrami. Lekarze szczerze dzielą się informacjami, z jakimi problemami najczęściej Polacy zgłaszają się do nich, jak się zachowują w gabinetach, czy akceptują sposoby leczenia i czy w ogóle pozwalają sobie pomóc. Autorka podejmuje trudne tematy związane z depresją, schizofrenią, zaburzeniami seksualnymi, psychiatrią sądową. Dowiadujemy się, jakich metod stosuje się przy leczeniu dzieci i młodzieży, czy nadal stosuje się elektrowstrząsy i w jakich przypadkach. Z tych rozmów wyłania się obraz rodaków, którzy jednak niechętnie odwiedzają te gabinety, jednak coraz częściej pacjentami psychiatrów są dzieci i młodzież. Po tych rozmowach wczuwamy się w rolę osób chorych, próbujemy wejść w ich odczucia i położenie. Nie jest to zapewne łatwe, ale w ten sposób jesteśmy w stanie celniej zrozumieć i pojąć rangę tego problemu.

  Dla mnie ta lektura była znakomitym źródłem wiedzy o chorobach psychicznych, traumach, więcej wiem o schizofrenii i jej objawach, wiem, jak postępować w kontaktach z osobą chorą na tę chorobę. Wiem też, że nie powinniśmy lekceważyć jakichkolwiek objawów opisywanych chorób zarówno zaobserwowanych u siebie, jak również u bliskich. Im szybciej trafi się z problemami do psychiatry, tym większa szansa na zahamowanie rozwoju choroby i na oswojenie się z taką chorobą. Po przeczytaniu tego wywiadu – rzeki będziemy potrafili odróżnić depresję od lęku czy smutku, dowiemy jak się ją leczy i że można z nią żyć, tylko trzeba pozwolić sobie pomóc.

  Smutne w tym całej historii jest to, że ta gałąź medycyny nadal jest bardzo zaniedbywana i niedofinansowana przez rządzących. Oddziały psychiatryczne są przepełnione, brakuje pieniędzy na dobrych specjalistów, sprzęt lata świetności ma już za sobą. A choroby i zaburzenia psychiczne mają się coraz lepiej.

  Lektura jest ciekawa, można wzbogacić swoją wiedzę w zakresie chorób czy zaburzeń psychicznych, metod i sposobów ich leczenia. Jedynym mankamentem tej książki jest zbyt dużo stwierdzeń i określeń medycznych, jak dla mnie trochę trudnych do oswojenia i zapamiętania. W sumie dużo suchych faktów, a mało takich smaczków z zakątków gabinetów lekarskich, takich, na które liczyłam w tej pozycji. Osoby będące bliżej poruszanych w książce zagadnień zapewne nie będą mieć z tym problemu, dla mnie nie było to łatwe. To mnie trochę zniechęcało do dalszej lektury i utrudniało czytanie.

  Jednak uważam, że warto po nią sięgnąć, dla osoby nie mającej na co dzień do czynienia z tą sferą życia, ważna pozycja na drodze do wzbogacania wiedzy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ewa Pągowska Psychiatrzy Sekrety polskich gabinetów, to nie jest książka, która szokuje. Nie takie jest jej zadanie, chociaż podtytuł wskazywać może na to, że przeczytamy o jakichś niesamowitych, dotąd skrywanych sekretach lekarzy, o kolejnych dramatycznych historiach czy nietypowym ludzkim zachowaniu. I całe szczęście, że taka nie jest. Ma bowiem spełniać inną rolę. Jej zadaniem jest raczej usystematyzowanie podstawowej wiedzy, którą posiadamy na temat chorób psychicznych, otworzenie oczy na problemy, z którymi zmagają się chorzy, ich rodziny oraz lekarze, a przede wszystkim uzmysłowienie, po raz kolejny, że choroba psychiczna nie może stygmatyzować pacjenta w społeczeństwie, a system opieki społecznej choć już mocno się poprawił, ma nadal dużo do zrobienia.

  Autorka przyjęła konstrukcyjnie czytelną formę, pisząc książkę w postaci kilkunastu wywiadów prowadzonych z lekarzami psychiatrami, pracującymi w różnych ośrodkach w Polsce. Każda rozmowa dotyczy zarazem innego tematu, chorób takich jak depresja, schizofrenia, stany lękowe, uzależnienia czy zaburzenia osobowości. Oddzielne wywiady poświęcone są również chorobom psychicznym dzieci, młodzieży, psychogeriatrii czy psychiatrii sądowej. Na końcu uzupełnia ją rozdział dotyczący pandemii i traumy, którą może ona pozostawić w umysłach ludzi.

  Rozmowy ze specjalistami, ekspertami mają na celu obalenie mitu psychiatrii jako czarnej owcy medycyny, dziedziny niepopularnej wśród lekarzy, skrywającej pacjentów, którzy dla swego bezpieczeństwa ukrywają chorobę psychiczną. Badania pokazują jednak, że aż jedna czwarta Polaków cierpi na różne zaburzenia psychiczne. Dużo już zmieniło się w tej dziedzinie. Osoby znane coraz częściej przyznają się do depresji, zaburzeń lękowych czy też zaburzeń związanych z odżywianiem. Dużo jeszcze musi się jednak zmienić. Postęp cywilizacyjny, życie w ciągłym biegu, wysokie wymagania wobec siebie i innych, wszechobecny hejt, starzenie się społeczeństwa, pozostawianie osób starszych samym sobie, wszystko to powoduje pojawianie się przeróżnych dysfunkcji.

  Chociaż autorka rozmawia o trudnych zagadnieniach, jej wywiady są naprawdę przystępne i uporządkowane. Podkreśla w nich wiele ważnych spraw, obala również mnóstwo mitów. A co najważniejsze, w prowadzonych rozmowach nie brakuje empatii i podkreślenia, że chory na chorobę psychiczną to taki sam pacjent jak wszyscy inni.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

  Z
  ogromnym zainteresowaniem zapoznałam się z najnowszą książką autorstwa Pani Ewy Pągowskiej pt. '' Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów'' , a szczególnie opisaną w niej główną tematyką, gdyż do tej pory nikt zna ich tajników, metod pracy zawodowej, które zostały nieujawnione nikomu, lecz pozostało za kulisami tego, co się dzieje w trakcie leczenia pacjentów przez lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii w szpitalach psychiatrycznych.

  By móc dobrze poznać zagadnienia dotyczące głównego tematu opisywanego należy zajrzeć do najważniejszego źródła, czyli korzystając z wiedzy doświadczonych lekarzy, którzy mają do czynienia na co dzień z pacjentami i dostrzec na ich przykładzie czy medycyna uległa zmianom, czy bądź też nie.

  Pozytywnie zaskoczyła mnie autorka książki tym, że bardzo dobrze była przygotowana merytorycznie do każdego z opracowanego przez nią zagadnienia tematycznego, a i również pytania były skonstruowane trafnie, aby każdy z lekarzy mógł na nie odpowiedzieć z punktu medycznego, jak i praktycznego dzieląc się przy tym refleksją.

  Dzięki udzielonym odpowiedziom przez lekarzy specjalistów mogłam dostrzec, jak na przestrzeni lat zmienia się podejście do tej trudnej tematyki zwanej psychiatrią, jak radzą sobie z jej oceną z ich punktu zawodowego widzenia, jak we właściwy sposób można dostrzegać ją i ewentualnie pomóc w odpowiednim momencie życia występującego problemu u pacjenta.

  Nie zawsze mamy okazję przyjrzeć się z bliska problematyce psychiatrii oraz pojęciom z nią związaną ze względu na to, że zakładamy z założenia, jakie są te zachowania, a unikamy prawidłowych rozwiązań.

  Podziwiam tych lekarzy, którzy chętnie dzielą, się swoim doświadczeniem zawodowym otwierając się przy tym sekrety swojej pracy, która do łatwych nie należy w praktyce.

  Książka ta właściwie spodobała mi się pod każdym względem, a jej odbiorcy poznają z bliska pracę lekarzy z pacjentami, wyjaśnią oni wszystko to, czego my nie wiemy do tej pory o ich trudnej zawodowej pracy, co oni przeżywają za drzwiami gabinetu, w trakcie obserwacji zachowań z pacjentem stale je, obserwując.

  Język zastosowany w wypowiedziach lekarzy specjalistów był dla mnie zrozumiały.

  Książka ta składa się z 15 rozdziałów.

  Cieszę się, że autorka zdecydowała się napisać tę książkę, która poruszała trudne medyczne tematy związane z tabu psychiatrycznym, gdyż nie każdy lubi i ma chęć rozmowy o występujących i opisanych w niej problemach medycznych wywołujących mieszane emocje.

  Polecam przeczytać tę książkę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Wylecz PCOS. Jak w 21 dni pozbyć się objawów zespołu policystycznych jajników 5/5 Nasza cena:
30,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wylecz PCOS. Jak w 21 dni pozbyć się objawów zespołu policystycznych jajników

Wylecz PCOS to niezbędny, oparty na licznych badaniach poradnik, który pokaże ci, jak żyć z PCOS i zwalczyć jego objawy. Amy Medling pomogła tysiącom kobiet odzyskać kontrolę nad zdrowiem i życiem obarczonym PCOS. Teraz odmieni życie kolejnych łatwym do zrealizowania planem - dr Izabella Wentz,...
Ciało - śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu 5/5 Nasza cena:
26,80 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ciało - śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu

Czemu mam inną figurę niż moje koleżanki? Czy podczas okresu mogę iść na basen? Czy z trądzikiem da się wygrać? Dlaczego bywam wściekła bez powodu? I przede wszystkim: czy to, co się ze mną dzieje, jest normalne??? Dojrzewanie nie musi być trudne! Zauważyłaś, że twoje ciało się zmienia? To...
Nowe życie... 0/5 Nasza cena:
33,81 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nowe życie...

Nie każdy człowiek zastanawia się nad tym, czy Ziemia jest okrągła lub jak powstają gwiazdy. Ale wszyscy chcą wiedzieć, skąd się biorą dzieci. Przez tysiące lat na to pytanie nikt nie umiał odpowiedzieć. Przez długi czas ludzie wiedzieli tylko jedno – ciąża ma jakiś związek z seksem. Ale co dalej?...
Norma 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Norma

Innego piekła nie będzie   Kiedy jej matka ginie pod kołami pociągu, Norma przeczuwa, że nie był to zwykły wypadek. Choć z trudem porusza się w labiryncie kłamstw i mistyfikacji, z każdym krokiem odkrywa przerażającą prawdę. Czy jej też zagraża niebezpieczeństwo? Czy jak jej poprzedniczki trafi do...
Nawigacje 0/5 Nasza cena:
20,09 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nawigacje

Na swój najnowszy tom wierszy Marzanna Bogumiła Kielar kazała nam czekać 12 lat. W Nawigacjach podobnie jak w jej poprzednich książkach zachłanna potęga przyrody splata się z zachłannością ludzkiego doświadczenia życia, które mimo świadomości przemijania i wszechobecności śmierci odradza się dzięki...
Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej 4/5 Nasza cena:
35,14 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej

Rewolucja, która zmieni świat Tankowanie za darmo? Czyste powietrze? Bezpieczniejsza jazda? Kto z nas nie chciałby żyć w takim świecie? To wszystko już niedługo może się urzeczywistnić za sprawą jednego człowiek. Nazywa się Elon Musk. Jego wytrwałość w pokonywaniu kolejnych przeszkód zadziwia...
Wyspa potępionych 5/5 Nasza cena:
25,54 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyspa potępionych

Aby Nowy Jork mógł stać się miastem snów, część mieszkańców skazano na koszmar. Przyprawiająca o dreszcze prawdziwa historia wyspy Blackwell - jednego z najbardziej ponurych eksperymentów społecznych w dziejach Ameryki. W XIX wieku Nowy Jork rozbłysnął - Thomas Edison oświetlił Manhattan...
We wspólnym rytmie 4/5 Nasza cena:
34,21 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

We wspólnym rytmie

Dobry jeździec wie, że ma tylko jedną szansę, aby zaskarbić sobie szacunek konia. Wie też, że przez jeden wybuch gniewu może na zawsze stracić jego zaufanie. Konia można bowiem skrzywdzić tylko raz. Potem latami odbudowuje się zerwaną relację. Z ludźmi bywa podobnie… Świat Natashy rozsypał się wraz...
Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana 0/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana

Fakty ciekawsze niż tajemniceJarosław Kaczyński zawładnął Polską, zaś Antoni Macierewicz zawładnął prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Ten wyrachowany polityczny gracz decyduje o tym, w co wierzą Polacy.Oto pierwsza biografia najbardziej kontrowersyjnego polskiego polityka. Autorzy prześwietlają...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula