Don Kichot z Manczy to nieustraszony rycerz, który w obronie słabszych stanie do walki nawet z... wiatrakami! Prześmiewcza powieść napisana przez Cervantesa pomimo upływu setek lat wciąż znakomicie bawi czytelników, a zarazem daje im powody do wielu rozważań.
"Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" to powieść komediowa z XVII wieku, będąca parodią eposów rycerskich. Nowe wydanie tego ponadczasowego dzieła otrzymało współczesne tłumaczenie Wojciecha Charchalisa i zostało wzbogacone ilustracjami Wojciecha Siudmaka.
Hiszpański szlachcic Alonso jest wielkim miłośnikiem opowieści o mężnych kawalerach stawiających czoła mitycznym istotom oraz czarownikom. Pod ich wpływem postanawia zostać błędnym rycerzem, który będzie wędrował po świecie, niosąc pomoc potrzebującym oraz wymierzając kary złoczyńcom. Nadaje sobie przydomek Don Kichot z Manczy, wsiada na konia Rosynanta i wraz z wiernym giermkiem Sancho Pansą wyrusza w podróż. Walcząc z własnymi imaginacjami, naraża się jednak na drwiny ze strony napotkanych ludzi. Czy zdoła udowodnić swoją wartość?
"Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" jest dziełem niezwykle mądrym oraz wielowymiarowym - tytułem, który nadal bawi czytelników i dostarcza im materiałów do ciekawych i różnych interpretacji.
Ze wstępu
Don Kichot to [...] nie tylko powieść nowożytna, ciekawa, przezabawna, mądra i potężna. To także opowieść o naszej naturze, opowieść, która od ponad czterech stuleci panuje nad wyobraźnią artystów, filozofów, psychologów i zwykłych czytelników. W jej tytułowym bohaterze jedni widzą romantyka, inni szaleńca, jeszcze inni symbol Hiszpanii. Jak przystało na wielkiego bohatera literackiego, choć znamy go na wylot, pozostaje zagadką.
Filip Łobodziński
Ze wstępu tłumacza
Bez wątpienia Don Kichot różni się od dzieł go poprzedzających i to ON właśnie zbiera w sobie wszystkie istniejące wcześniej prądy, tworząc podwaliny pod naprawdę nowoczesną powieść. Don Kichot, jak każda wielka powieść nowoczesna, w odróżnieniu od swoich poprzedniczek, jest wielowymiarowy i polifoniczny, a uznawanie go - za samym Cervantesem - jedynie za satyrę na księgi rycerskie, która przypadkiem wymknęła się spod kontroli autorowi, nie do końca świadomemu tego, co napisał, jest nieporozumieniem. To prawda, że trudno się spodziewać, żeby Cervantes przewidział i przemyślał te dziesiątki interpretacji swego dzieła, które w ciągu czterystu lat zostały nam zaprezentowane przez krytyków. Nie sposób również zakładać, że jako człowiek pozbawiony wykształcenia, kierujący się jedynie instynktem wytrawnego, doświadczonego życiowo czytelnika, również instynktownie stworzył dzieło, o którego wielowymiarowości nie miał pojęcia. Zbyt jest doskonałe, by tak było. Prawda jak zwykle leży pewnie gdzieś pomiędzy tymi dwiema skrajnościami.
Wojciech Charchalis
Prolog
Ja jednak, będąc zaledwie ojczymem don Kichota, choć wydaję się ojcem, nie chcę ulec [...] zwyczajom ani błagać cię niemal ze łzami w oczach, jak to czynią inni, drogi czytelniku, abyś wybaczył lub przymknął oko na wady tego mojego dziecka, gdyż nie jesteś ani jego krewnym, ani przyjacielem, a do tego masz swoją duszę w swoim ciele oraz swój wolny wybór jak każdy jeden człowiek i siedzisz we własnym domu, którego jesteś panem, niczym król swojej dziedziny, a wszak wiesz, że jak to się zwykło mawiać, "pod swym kocem, nawet króla wyłomocę", co niniejszym zwalnia cię z jakiegokolwiek szacunku i zobowiązań, więc możesz powiedzieć o tej historii absolutnie wszystko, co uznasz za stosowne, nie obawiając się o swe dobre imię, gdy źle będziesz się o niej wyrażał, ani nie spodziewając się nagrody, gdy ją będziesz chwalił.
Cervantes, "Don Kichot"
O autorze
Miguel de Cervantes był hiszpańskim pisarzem, który tworzył w okresie renesansu. W tamtym czasie wzbudzał wiele kontrowersji, ponieważ nie stronił od satyry oraz inteligentnego punktowania wad swoich przeciwników. Cervantes jest autorem takich pozycji, jak "Niezwyczajne przygody Persilesa i Sigismundy", "Nowele przykładne" oraz "Zazdrosny Estremadurczyk". Najbardziej kojarzony jest jednak z historią Don Kichota z Manczy, która dała początek powieści współczesnej. Warto wspomnieć, że losy błędnego rycerza doczekały się kontynuacji.