"Pożegnanie z Afryką" to książka duńskiej pisarski Karen Blixen, która opisuje w niej swoje wspomnienia z życia w Kenii na początku XX wieku.
Autobiograficzne dzieło jest świadectwem wielkiej miłości autorki do Czarnego Lądu, tamtejszych zwyczajów oraz przyrody. Z wielkim sentymentem opisuje ona zwyczajne, codzienne życie mieszkańców Kenii, ich wyrazistą kulturę ludową oraz niesamowitą więź z nieskażoną ludzką ręką naturą. W opisach widoczna jest wyraźnie nutka nostalgii i tęsknoty za krajem, który autorka musiała w pewnym momencie swojego życia opuścić.
W publikacji widoczne jest uderzające zderzenie dwóch światów: ludowej tradycji autochtonicznych plemion z wysoko rozwiniętą cywilizacją białego człowieka. Autorka maluje zaginioną już rzeczywistość Afryki kolonialnej z wszystkimi jej wadami, takimi jak nierówności społeczne, brutalny wyzysk cywilizowanych państw oraz próby narzucenia swoich warunków, często nawet siłowo. Pisarka kieruje się wielką dozą zrozumienia dla tubylców oraz ich zwyczajów. Bez cienia wyższości odkrywa ich kulturę, starając się malować w Kenii pozytywny obraz tolerancyjnego i empatycznego białego człowieka.
“Pożegnanie z Afryką” to także opis codziennych trudności, jakie dostarcza prowadzenie farmy na odciętym od cywilizacji Czarnym Lądzie. Nierzadko trzeba odpędzać od swoich posiadłości drapieżniki z niebezpiecznymi lwami na czele. Ryzykowanie życia staje się wręcz rutyną, sposobem na przetrwanie. W książce czytelnik znajdzie także ujmujące opisy niesamowitej przyrody oraz nieznanych w Europie gatunków roślin i zwierząt.
Cytat z książki
Biały człowiek, chcąc komuś powiedzieć coś miłego, napisałby: Nigdy cię nie zapomnę. Mieszkaniec Afryki mówi: Nie wyobrażamy sobie, abyś mógł o nas kiedykolwiek zapomnieć.
Opinie o książce
Dzieło życia Karen Blixen nie znudzi się nigdy, ponieważ dotyczy nie tylko marzeń o dalekich podróżach czy odkrywaniu dalekich lądów. To opowieść o niezależności kobiety i otwartości na innych. A także o kolonizacji, która polega na podbijaniu ziemi i serc jej mieszkańców. Ponadczasowa klasyka literatury.
Sylwia Chutnik
Fascynująca opowieść o pasji i poruszający, poetycki hołd dla Afryki, której już nie ma.
"The Times”
O autorze
Karen Blixen (1885-1962) pochodziła z Danii, ale wraz z mężem przeprowadziła się do Kenii w 1914 roku, aby zająć się uprawą kawy. Zmuszona była do powrotu dopiero w momencie, gdy zmalał popyt na to dobro w latach 30. XX wieku. Po powrocie stworzyła jeszcze takie utwory, jak “Siedem niesamowitych opowieści” czy też “Niewinne mścicielki”. W 1952 roku została odznaczona prestiżową nagrodą Złote Laury.