Jeśli interesujesz się odległymi zakątkami świata i rzadkimi gatunkami zwierząt, koniecznie musisz zapoznać się z tytułem "Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika".
David Attenborough przeżył wiele przygód i wypraw przyrodniczych, które zakończyły się ogromnym sukcesem. Zachęcony swoimi osiągnięciami postanowił kontynuować i dalej rozwijać swoją pasję. Wyruszał w coraz to dalsze podróże do najskrytszych regionów świata. Wszystkie zebrane doświadczenia i obserwacje opisał w swoich książkach, które szybko zdobyły popularność.
W "Podróżach na drugi koniec świata" przedstawione są takie wyprawy, jak podróż przez Nową Gwineę i uczestnictwo w tajemniczym święcie singa-singa czy eksploracja wysp Tonga, na których brał udział w Królewskiej Ceremonii Picia Kawy. Z charakterystycznym dla niego poczuciem humoru opowiedział również o poznawaniu kultury Północnej Australii i starożytnych dziełach sztuki, które miał okazję tam ujrzeć. Niemniej uwagi poświęca egzotycznym zwierzętom zamieszkującym najbardziej niedostępne rejony. Należą do nich między innymi kameleony, rajskie ptaki czy tajemnicze sifaki.
Ze wstępu autora
Od naszego powrotu z ostatniej z tych podróży upłynęło przeszło sześćdziesiąt lat. Trudno się zatem dziwić, że bardzo wiele się zmieniło. Wschodnia połowa Nowej Gwinei, wówczas pozostająca pod zarządem Australii, stała się niepodległym państwem, podobnie Nowe Hebrydy, niegdyś kondominium angielsko-francuskie, dziś Vanuatu. Australijskie miasteczko Darwin przeobraziło się w ponad stutysięczne miasto, a tereny wokół góry Nourlangie - w Park Narodowy Kakadu z odpowiednimi do tej roli hotelami i drogami. Azjatyckie bawoły wodne, w czasach naszej wizyty nadal licznie cwałujące po dzikich terenach, zostały wybite, a malowidła naskalne na Nourlangie, które sfotografowaliśmy jako pierwsi, zasłynęły w całym świecie i znalazły się na australijskich znaczkach pocztowych. Eukaliptusy namalowane przez Maganiego weszły w skład zbiorów Australian National Gallery, a ludzi malujących na skałach nieopodal Yuendumu zastąpili artyści używający w istocie nowoczesnych farb, ich płótna zaś sprzedają się obecnie za setki tysięcy, jeśli nie za miliony dolarów. (…)
Technika telewizyjna zmieniła się nie do poznania. Urządzenia do rejestrowania dźwięku nie zapisują go już na taśmie i nie odmawiają posłuszeństwa w tropikalnym słońcu. Kamery telewizyjne są elektroniczne i niewielkie w porównaniu z używanymi przez nas olbrzymami, co więcej, mogą teraz natychmiast odtwarzać zapisany obraz, dzięki czemu nie musimy już czekać całymi miesiącami, aby się dowiedzieć, czy dysponujemy zdjęciami, na które tak bardzo liczyliśmy, czy nie.
Opinie o książce
Pisarz operujący eleganckim i lekkim humorystycznym stylem.
"The Times"
To wspaniała książka dla każdego, kto chce w pośredni sposób podróżować niczym staromodny łowca przygód i stara się zrozumieć, jak zmieniła się nasza postawa wobec dzikiej przyrody.
"New York Times"
Attenborough jest wspaniałym pisarzem i gawędziarzem.
"Irish Times"
O autorze
Sir David Attenborough napisał liczne książki podróżnicze, a wszystko to przedstawione jest z przymrużeniem oka i wnikliwą obserwacją otaczającego go świata. Opisane historie są niezwykłą wyprawą przez kultury i dzikie tereny zamieszkane przez egzotyczne zwierzęta. Autor prowadzi relacje w wyjątkowo serdeczny i pełen pasji sposób, dzięki czemu książki wciągają czytelnika na długie godziny i otwierają przed nim najbardziej niedostępne zakątki świata.
Sir David Attenborough jest także autorem takich tytułów, jak "Przygody młodego przyrodnika", "Prywatne życie ptaków", "Żyjąca planeta", "Życie na ziemi" czy "Na ścieżkach życia".