Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 16
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
12 x 17.8 cm
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
240
Inne wersje (1)
Outlet, Książka, op. miękka
za 16,49 zł
Nasza cena: 24,89 zł 29,99 zł Taniej o: 17%

Czy spacerowanie może być czymś więcej niż tylko przemieszczaniem się z miejsca na miejsce?

Odpowiedzi szukaj w książce Bonnie Smith Whitehouse zatytułowanej “Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania”.

Wstań z wygodnego fotela, zacznij notować swoje spostrzeżenia, aktywuj myślenie i zafunduj sobie cyfrowy detoks!

“Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania” to książka, którą trudno jednoznacznie zaklasyfikować. Można ją bowiem zaliczyć do poradników, ale nie przypomina ona kompendiów, jakie wszyscy znamy. Można nazwać ją przewodnikiem, służącym odkrywaniu wewnętrznego spokoju. Najbardziej przypomina dziennik, który dzięki wygodnemu i poręcznemu formatowi warto zabrać ze sobą jako towarzysza przechadzek.
 
Autorka zachęca do oderwania się od cyfrowego świata i oddania się spacerowaniu jako formie relaksu, wyciszenia i kontemplacji. Udowadnia, że podczas chodzenia człowiek nie tylko odpoczywa i wycisza się, ale także nabiera nowej energii, spogląda na siebie z dystansu i staje się bardziej kreatywny. Wskazuje, że spacerując, można zintegrować ciało, umysł i ducha. Podpowiada przy tym tematycznie zorganizowane ćwiczenia, które wzbogacone zostały również inspiracjami pochodzącymi od znanych artystów czy filozofów. Lektura publikacji z jednej strony ma mobilizować do pogłębiania samoświadomości i zaspokajania naturalnej ciekawości świata, z drugiej zaś zachęcać nie tylko do aktywności fizycznej, ale i umysłowej - wszystko to poprzez notowanie swoich spostrzeżeń i zafundowanie sobie swoistego cyfrowego detoksu.
 
Treść książki została ujęta w sześć rozdziałów uporządkowanych tematycznie. Autorka mówi w nich o świadomości miejsca, dobrym samopoczuciu, koncentrowaniu uwagi, poznawaniu świata, zaangażowaniu oraz transcendencji. Każda z części ma zachęcać do działania, a wykonywanie kolejnych proponowanych przez autorkę zadań powinno przybliżyć czytelnika do prawdy o samym sobie oraz zapewnić sporą dozę autorefleksji.


O książce

Medytować mogę, tylko gdy chodzę. Gdy się zatrzymuję, przestaję też myśleć. Mój umysł działa wyłącznie w połączeniu z nogami.

Jean-Jacques Rousseau


O autorce

Bonnie Smith Whitehouse jest znaną profesor języka angielskiego na Uniwersytecie Belmont w Nashville. Od lat zajmuje się prowadzeniem interdyscyplinarnych kursów łączących kreatywne pisanie, spacerowanie, pobudzanie wyobraźni i poprawę samopoczucia. “Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania” to jej książkowy debiut.

Recenzje (16)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie do końca wiem jak ocenić i potraktować tę książkową pozycję. Z jednej strony to przepięknie wydany poradnik, mający docelowo nauczyć nas większej uważności, oderwania od świata wirtualnego i pogoni za rzeczami materialnymi (w końcu w dzisiejszych czasach jak nigdy przedtem potrzebujemy bycia bardziej tu i teraz), a także odciążenia naszych przytłoczonych umysłów. To taki poradnik, przy którym można się zrelaksować, czy też zainspirować zamieszczonymi tam cytatami, których nie brakuje. Ale czy jest w jakiś sposób odkrywczy? Nie bardzo. Owszem, zawiera nawet kilka kreatywnych ćwiczeń, ale jego treść jest dosyć przeciętna, choć nie przeczę, że atrakcyjnie podana i cieszy czytelnicze oko, zwłaszcza te łaknące określonej estetyki. Jednak jako osoba starająca się od kilku lat (z różnym skutkiem) rozwijać duchowo, do nauki swoistej medytacji wybrałabym raczej inne książki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Już na pierwszy rzut oka książeczka „Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania” zachwyca, jest malutka i poręczna, bardzo przyjemna w dotyku. W środku znajdziemy kilka zagadnień, które z początku są krótko zarysowane teoretycznie przez autorkę, a później rozłożone na poszczególne zagadnienia i zadania dla spacerowicza. Książka pomaga skupić się na tu i teraz, na tym co nas otacza, podkreśla jak ważne jest, by być w życiu uważnym i skupionym na małych rzeczach, które mamy dookoła. Uświadamia, że życie nie polega na ciągłym wgapianiu się w monitor (mimo że często to po prostu nasza praca), a na dostrzeganiu i docenianiu natury i przyrody.

  W książeczka prócz porad i zadań znajdziemy też dużo różnych cytatów wielu mądrych ludzi. Wydanie jej jest naprawdę piękne, przejrzyste i już samo to jest kojące!

  Muszę przyznać, że książka bardzo wpisuje się w moją filozofię życia, więc mimo że nie odkryłam tutaj niczego, o czym sama bym już wcześniej nie myślała, to pomogła mi o tym przypomnieć.

  Mam nadzieję, że książka ta pomoże ludziom znaleźć spokój i przywrócić balans między duszą a ciałem, a także otworzy oczy na to co faktycznie w życiu jest ważne.

  Książka dołączyła do mojej biblioteczki dzięki portalowi czytampierwszy

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie sądziłam, że książeczka tak niewielkich rozmiarów, tak niepozorna w swej formie, może zawierać w sobie tyle treści skłaniających do refleksji oraz być dobrym pretekstem by powiedzieć STOP codziennemu pędowi . Bo któż z nas nie poddaje się codziennemu wariactwu? W tym szale codziennych aktywności niejednokrotnie zatracamy kontakt z naturą i otoczeniem. Funkcjonujemy w betonowych dżunglach, po których poruszamy się w metalowych pojazdach. Czujemy się zmęczeni, sfrustrowani i zniechęceni tą betonową codziennością. Tymczasem wystarczy wybrać się na spacer, pojechać za miasto, uciec bezkarnie do lasu czy na łąkę i cieszyć się tym co nas otacza (zostawiając oczywiście za sobą wszystko to co może przeszkadzać nam w byciu „tu i teraz”). Brzmi banalnie? Możliwe. Ale to właśnie ten banalny z pozoru kontakt z przyrodą jest dla nas źródłem spokoju, stanowi możliwość złapania oddechu oraz dystansu. Jest również pretekstem do zastanowienia się nad tym co ważne.

  Książka „Pieszo i beztrosko” nie jest zwykłą książką. Jest raczej dziennikiem spacerowania pełnym cytatów oraz treści skłaniających do refleksji. Wymaga skupienia, otwartego umysłu oraz chęci i potrzeby zanurzenia się w wewnętrznym spokoju. Jej formuła nie wymaga zapoznawania się z nią stronica po stronicy. Czytelnik może dowolnie wybierać zawarte w niej zadania oraz samodzielnie decydować o czym będzie czytał w danej chwili.

  Książka zawiera krótkie ćwiczenia, które pomagają zwrócić uwagę na kwestie niejednokrotnie przez nas pomijane. Treści w niej zawarte czytelnik może potraktować jako mini lekcje. Lekcje, które może odrabiać za każdym razem kiedy nabędzie na to ochotę - choćby podczas niepozornego spaceru po okolicy. Osobiście zachęcam do zabierania z sobą tego nietypowego poradnika na spacery – te krótsze oraz dłuższe, do lasu, na łąkę, na plażę (koniecznie poza sezonem turystycznym ;)) Poradnik może stanowić wsparcie w zmianie codziennych nawyków oraz zadbaniu o wewnętrzną równowagę, spokój i wygospodarowaniu kilku chwil dla siebie i swoich myśli.

  Autorka książki zachęca do spacerów, dzięki którym nie tylko odpoczywamy ale również ćwiczymy uważność, rozwijamy kreatywność, zwiększamy swoją osobistą produktywność, uczymy się funkcjonować bez technologii ale co równie istotne – zaczynamy dostrzegać piękno i wyjątkowość tego co czeka na nas tuż za rogiem ulicy.

  Autorka poradnika zwraca również uwagę na dobroczynny wpływ uważnych spacerów na stan zdrowia – zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Nawet krótkie, regularne 20 minutowe spacery zmniejszają bowiem ryzyko wystąpienia chorób serca, otępienia starczego, cukrzycy czy depresji.

  Książka skonstruowana jest w taki sposób aby służyć swojemu właścicielowi . Jest przyjemnie wydana, jej rozmiar pozwala mieć ją absolutnie zawsze przy sobie (w kieszeni ulubionego swetra, w torebce czy placaku) oraz zawiera puste kartki, na których czytelnik może zapisywać swoje przemyślenia i wykonywać zawarte w niej ćwiczenia.

  Niedawno z narzeczonym zakupiliśmy kawałek ziemi pod lasem. Czuję, że książkę "Pieszo i beztrosko" jeszcze nie raz zabiorę z sobą na spacer do tego naszego lasu :)

  A tutaj jeden z moich ulubionych cytatów z książki - MIĘDZY KAŻDYMI DWOMA SOSNAMI KRYJE SIĘ PRZEJŚCIE DO NOWEGO ŻYCIA. [JOHN MUIR]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania.” autorstwa Bonnie Smith Whitehouse.

  Mała książeczka zawiera w sobie tajemnice wydawałoby się zwykłej czynności znanej każdemu – spacerowania.

  „Błogosławieni Ci, którzy dostrzegają piękno w zwyczajnych miejscach – gdzie inni nie widzą nic.”

  Camille Pissarro

  Wraz z autorką podążamy nieznanymi ścieżkami pełnymi wiedzy i przemyśleń. Przede wszystkim na uwagę zasługuję fakt, iż książka została przepięknie wydana. Znajdziemy tu cały spectrum zieleni, a sama okładka zawiera elementy złota i tłoczenia.

  Podzielona została na 6 części. Każda z nich skupia się na konkretnym obszarze: świadomości miejsca, dobrym samopoczuciu, uwadze, poznawaniu świata, zaangażowaniu i transcendencji.

  „Nie ma prostej drogi do wolności. Wielu z nas będzie musiało wielokrotnie przejść ciemną doliną, zanim dane nam będzie dotrzeć na szczyt naszych pragnień.”

  Nelson Mandela

  Jest to niezwykły przewodnik mający formę pamiętnika. Wzbogacony cytatami, nad którymi warto się na chwilę zatrzymać i je przeanalizować. Dzięki miejscu na własne przemyślenia może służyć za nasz prywatny notatnik. Mamy możliwość zanotować swoje przemyślenia, opisać otaczającą nas przestrzeń, a nawet wykonać ćwiczenia pomagające zwykły spacer zmienić w czas, gdy nie tylko relaksujemy się i odpoczniemy, ale także ułożymy własne myśli, pomedytujemy i zmotywujemy się do działania.

  „Medytować mogę, tylko gdy chodzę. Gdy się zatrzymuję, przestaję też myśleć. Mój umysł działa wyłącznie w połączeniu z nogami.”

  Jean-Jacques Rousseau

  Książka z portalu [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zacznijmy może od tego, że ta książka jest przepięknie wydana i jest bardzo podręczna, dzięki czemu bez obaw i problemów możemy ją wrzucić do torebki czy wziąć ze sobą do ręki. Okładka jest tłoczona, twarda i pozłacana, a książka w swoim wnętrzu ma wbudowaną zakładkę, która naprawdę wiele ułatwia i pomaga!

  Cała książka podzielona jest na cztery główne części i autor pokaże nam jak w krótkich i niby zwykłych spacerach odnaleźć coś więcej. Idealna dla fanów slowlife lub dla osób, których życie biegnie za szybko i potrzebują czasu dla siebie.

  Ta książka pozwoli Wam trochę zwolnić i zastanowić się nad przyziemnymi rzeczami, na które czasami w ogóle nie zwracamy uwagi, a powinniśmy! Każe nam się ruszyć z kanapy, sprzed telewizora i komputera i zacząć żyć aktywnie. Jest to bardzo mądrze i interesująco wydany poradnik, który na pewno zyska duże grono odbiorców oraz fanów. Jest to bardzo ambitna książka z którą spędzicie wiele niezapomnianych spacerów. Pozwoli Wam ona lepiej odkryć samych siebie, zwolnić i złapać potrzebny oddech.

  Przy obecnym życiu w biegu i ciągłym pośpiechu uważam, że wiele z nas powinno mieć ten poradnik w swojej biblioteczce i chociaż raz na jakiś czas brać go ze sobą na spacer. Pamiętajmy o zachowaniu równowagi i czasami o zwolnieniu. W środku jest również cała masa miejsca na notatki! Możecie w niej pisać i pisać, a za jakiś czas wracać do swoich wcześniejszych rozmyślań. Ja szczerze ją Wam polecam!

  Książkę odebrałam z portalu Czytam Pierwszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 11 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Bonnie Smith Whitehouse
 • Wydawnictwo Sine Qua Non
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 240
 • Format: 12 x 17.8 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381294904
 • Język: polski
 • Podtytuł: O sztuce spacerowania
 • Oryginalny tytuł: Afoot and Lighthearted
 • Tłumacz: Magdalena Witkowska
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381294904
 • EAN: 9788381294904
 • Wymiary: 12.0x18.5x1.8 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania 0/5 Nasza cena:
16,49 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania

Spacerowanie ma zadziwiające właściwości: relaksuje, dodaje energii, wycisza, sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni, a także pozwala spojrzeć na siebie z dystansu i oderwać się od cyfrowego świata. "Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania" to przewodnik, jedyna w swoim rodzaju mapa służąca...
Strefa skażenia. Przerażająca prawda o eboli w.II 5/5 Nasza cena:
33,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Strefa skażenia. Przerażająca prawda o eboli w.II

Przerażająca prawda o walce ze śmiertelnie groźnym wirusem Błyskotliwe połączenie literatury faktu z wstrząsającym thrillerem medycznym. W sierpniu 2014 roku świat stanął na krawędzi zagłady. Epidemia eboli szybko opanowała najpierw Gwineę, a potem całą Afrykę Zachodnią. W krótkim czasie pojawiły...
Krew, pot i piksele. 0/5 Nasza cena:
31,08 zł 42,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krew, pot i piksele.

Międzynarodowy bestseller! Jak powstają znane gry - Wiedźmin, Dragon Age, Stardew Valley, Destiny, Diablo? Tworzenie gier komputerowych w dzisiejszych czasach jest często bardziej fascynujące niż efekt końcowy. Jason Schreier zabiera czytelników w niezwykłą podróż za kulisy przemysłu gier wideo,...
Wayne Rooney. Moja historia 0/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wayne Rooney. Moja historia

Jaka jest prawdziwa historia jednego z najlepszych piłkarzy na świecie? Czy pierwsze oznaki piłkarskiego geniuszu były widoczne już w Croxteth, na przedmieściach Liverpoolu? Jakie wydarzenia z dzieciństwa ukształtowały jego charakter? I jak oszałamiający skok do sławy i fortuny zmienił pozornie...
Leo Messi. Autoryzowana biografia. 0/5 Nasza cena:
22,50 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Leo Messi. Autoryzowana biografia.

Ostatni raz odczuwałem presję, gdy grałem w Newell’s. Miałem wtedy osiem lat. Od tamtej pory gram dla przyjemności... 1 maja 2005 roku 17-letni Lionel Messi strzelił swojego pierwszego gola dla FC Barcelony, stając się najmłodszym piłkarzem, który tego dokonał. Od tamtego momentu jego kariera to...
Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie 4/5 Nasza cena:
27,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Szóstka przyjaciół, którzy stali się rodziną. Serial telewizyjny,  który stał się fenomenem. Przyjaciele to ikona, najchętniej oglądany serial telewizyjny. Kiedy w 1994 roku debiutował na ekranach, nikt nawet nie przypuszczał, jak wielki odniesie sukces. W jakich okolicznościach Jennifer Aniston,...
Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic 0/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic

Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska! Posłuchaj mowy motywacyjnej Lewandowskiego przed meczem z Niemcami. Stań w tunelu obok Piszczka tuż przed wyjściem na stadion we Frankfurcie. Weź...
Netflix. To się nigdy nie uda 4/5 Nasza cena:
31,31 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Netflix. To się nigdy nie uda

Oto niesamowita, nigdy wcześniej niepublikowana opowieść o tym, jak powstawał Netflix. Dawno, dawno temu na rynku królowały stacjonarne wypożyczalnie filmów. Wszyscy naliczali kary za przetrzymanie kaset, o streamingu wideo nikt jeszcze nie słyszał, a upowszechnienie się technologii DVD wydawało...
Joshua. Droga na szczyt 0/5 Nasza cena:
28,13 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Joshua. Droga na szczyt

Historia boksera, który położył kres erze braci KliczkoJego pierwszy rywal wytrzymał w ringu zaledwie kilka sekund. Kombinacja prostego i prawego krzyżowego załatwiła sprawę. Choć profesjonalne treningi rozpoczął ledwie sześć miesięcy wcześniej, widać było, że ten 19-latek jest wyjątkowy.Anthony...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula