Piękni Dwudziestoletni

Książka
27,54 zł
eBook
26,48 zł
Audiobook
49,53 zł
od 31,99 zł
od 13,70 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej
Format: 14.0x22.0cm
Oprawa: Twarda
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2014
Opis
Autoportret Marka Hłaski i jedna z najbardziej zakręconych powieści o PRL-u. Nawet esbecy szukający haków na Marka Hłaskę czytali „Pięknych dwudziestoletnich” jak autobiografię. Wybrali wszystkie przestępcze czyny, które sobie przypisał, i wysłali tę litanię do Komendy Wojewódzkiej MO we Wrocławiu. Milicjanci nie znaleźli jednak żadnych śladów przestępczej działalności młodego pisarza.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura piękna polska lub z serii Biblioteka Gazety Wyborczej

Szczegóły
  • Tytuł: Piękni dwudziestoletni
  • Autor: Marek Hłasko
  • Wydawnictwo Agora
  • Seria Biblioteka Gazety Wyborczej
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2014
  • Format: 14.0x22.0cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 67427102198KS
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788326813597
  • EAN: 9788326813597
  • Wymiary: 140X215
  • Dane producenta: Agora Książka i Muzyka sp. z o.o., ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa, Polska, wydawnictwo@agora.pl, tel. 22 555 50 30
Recenzje książki Piękni Dwudziestoletni (2)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna G. w dniu 2016-12-17
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    9 z 11 osób uznało recenzję za przydatną

    Raczej nie zainteresowałabym się takim mężczyzną jakim był Marek Hłasko. Za dużo palił, za dużo pił, był wiecznym chłopcem. Jednak jako pisarz – to było odkrycie. Moje odkrycie. Jego „Piękni dwudziestoletni” mają trochę więcej niż tylko 200 stron a udało mu się w tej książce zawrzeć wszystko – i dzieciństwo w cieniu wojny, i trudne dorastanie – szybko skończył ze szkołami (choć przeczytał mnóstwo książek, był inteligentny), i z pracą dzięki której poznał wybitnych artystów (Tyrmanda, Polańskiego, Broniewskiego, Andrzejewskiego – młodzieży te nazwiska nic nie powiedzą ale dla mnie to bohaterowie lat pięćdziesiątych), później tułaczkę po świecie. Nie mógł znaleźć sobie miejsca bo… może tęsknił za Polską, może za Polakami, za miejscem, w którym by po prostu siedział i pisał. Jednak tak sobie myślę że za dużo było w nim niecierpliwości, za dużo ciekawości, niosło go po świecie w poszukiwaniu ciągłego niebezpieczeństwa i szybkości. Umarł młodo – mając zaledwie 35 lat. Jedni uważają że popełnił samobójstwo, drudzy do końca będą wierzyli że to był tylko wypadek, że chciał żyć… Na końcu powiem że „Piękni dwudziestoletni” dla mnie nie mają skali bo co mam dać tylko pięć gwiazdek za takie życie? Jednego mi szkoda – że nie odkryłam go wcześniej. Absolutnie polecam.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Czyt-Nik Tomasz Kosik K. w dniu 2024-01-24
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Marek Hłasko w swej literaturze dotyka tematów ważnych, skłaniających nas do dogłębnej analizy społecznej, naszego życia, otoczenia, tego wszystkiego, co dzieje się wokół nas. Za każdym razem podkreślam, że twórczość pisarza jest ponadczasowa. Choć Hłasko zadebiutował w 1954 roku, to jego literatura nawet dziś trafia do naszych myśli, zadając pytania, poszukując odpowiedzi na wiele kluczowych kwestii, również w dzisiejszym świecie. To czyni jego twórczość wyjątkową. Dlatego też książki Marka Hłaski są ważne, cenne i warto przekazywać je z pokolenia na pokolenie.

    Marek Hłasko w powieści „Piękni dwudziestoletni” dokonał zabiegu, w którym przechodzi między tym, co prawdziwe a tym, co może być wymysłem, domysłem. W pewnym sensie tutaj realia zlewają się z wyobraźnią pisarza, która również trafia do emocjonalności i wyobraźni czytelników. To literatura wspomnieniowa, dzięki czemu z bliska możemy przyjrzeć się czasom, w których pisarz żył i tworzył. Mamy możliwość przyjrzenia się jego obserwacjom tamtych czasów. To niezwykła podróż, która mnie socjologa fascynuje. Fascynuje tak bardzo, że sięgnę po tę powieść za lat kilka, kilkanaście, by z nowej perspektywy zbudowanej na fasadzie nowych doświadczeń na nowo przyjrzeć się tej historii.

    „Piękni dwudziestoletni” to powieść, w której Marek Hłasko niejako rozprawia się z obrazem Polski Ludowej. Dzięki temu współczesny czytelnik, może przyglądnąć się tym czasom oczami pisarza. Bez wątpienia powieść tę mogę zaadresować do czytelnika współczesnego oraz bardziej doświadczonego poprzez jego życiowe wybory. Wybierając tę książkę, możecie być pewni, że w Waszej głowie krążyć będzie wiele pytań, na które odpowiedzi znajdziecie nie tylko w tej książce, lecz również w Waszym dekalogu życiowym.

    Marek Hłasko w książce „Piękni dwudziestoletni” nie boi się krytykować realiów życia w czasach sowieckiego panowania. Czasy, w których żył i tworzył pisarz, nie były łatwe, często borykano się z wieloma trudnościami, które sprawiały, że świat wokół miał odcienie szarości. Dziś patrząc na te czasy z perspektywy nowej rzeczywistości, możemy porównać możliwości młodego człowieka żyjącego w tamtym okresie z perspektywami, które dają nam dzisiejsze warunki społeczne. Nie zamierzam porównywać tych czasów na łamach tej recenzji, lecz jestem przekonany, że każdy, kto sięgnie po tę książkę, pokusi się o dokonanie takiej analizy. A nie ma nic piękniejszego od refleksji, które rodzi w naszym umyśle literatura.

    Bez wątpienia historia zapisana na kartach książki „Piękni dwudziestoletni” skłania nas do wielu przemyśleń, co czyni tę powieść wyjątkową, wartościową. Dlatego też z całego serca polecam Wam tę lekturę. Lekturę, która jest pewnego rodzaju zapiskiem wspomnień emigranta.

    Książka „Piękni dwudziestoletni” ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula