"Piaskowa Góra" to początek intrygującej sagi rodzinnej, która zachwyci Cię swoją bezpośredniością. Zobacz, jak zaczęła się historia bohaterek cyklu.
Akcja powieści rozgrywa się na osiedlu Piaskowa Góra w Wałbrzychu. Jest to miejsce zamieszkiwane przez ludność napływową, osoby, które przybyły do tego górniczego miasta z różnych stron Polski. Mamy początek lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, z małej wioski pod Skierniewicami przyjeżdża do Wałbrzycha Jadwiga Maślak. Tu poznaje górnika, Stefana Chmurę. Niebawem pobierają się i wspólnie zamieszkują w bloku na Piaskowej Górze, nazywanym przez miejscową społeczność "Babel". Te wydarzenia stanowią początek rodzinnej sagi opisanej w trylogii wałbrzyskiej, której pierwszym tomem jest właśnie "Piaskowa góra". Głównymi bohaterkami sagi są cztery kobiety, które reprezentują trzy pokolenia: Dominika Chmura, jej matka Jadwiga oraz dwie babcie, Zofia i Halina.
"Piaskowa góra" ukazuje zmagania bohaterów z trudną rzeczywistością czasów PRL-u, a także procesem postkomunistycznych przemian zachodzących w wolnej Polsce. W retrospekcjach autorka odwołuje się również do trudów II wojny światowej. Porusza przy tym wiele problemów społecznych, jak choćby aborcja, alkoholizm, homoseksualizm czy nietolerancja. Swoich bohaterów przedstawia bardzo plastycznie, przypisując im typowo polskie przywary: cwaniactwo, lęk przed zmianami, zawiść, zaściankowość. Joanna Bator z wirtuozerią operuje bogatym językiem, narrację prowadzi płynnie i wciągająco.
* Nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2010 *
Kontynuację losów Dominiki Chmury oraz osób zamieszkujących Piaskową Górę stanowią dwie kolejne części trylogii wałbrzyskiej, zatytułowane "Chmurdalia" oraz "Ciemno, prawie noc".
Joanna Bator jest urodzoną w 1968 roku polską pisarką, felietonistką i publicystką. Wielbicielka i znawczyni kultury japońskiej, poświęciła jej swoje książki: "Japoński wachlarz", "Rekin z Parku Yoyogi" czy "Purezento". Ponadto ma w swoim dorobku trylogię wałbrzyską, składającą się z powieści: "Piaskowa góra", "Chmurdalia" i "Ciemno, prawie noc".