Pianie kogutów, płacz psów

Książka
30,99 zł
Książka
35,99 zł
Outlet
17,36 zł
eBook
29,99 zł
Audiobook
25,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 220
Opis

Niezwykle poruszająca, a jednocześnie bezpośrednia książka.

Książka Roku Lubimyczytać.pl 2019

"Pianie kogutów, płacz psów" autorstwa Wojciecha Tochmana to przykład lektury, która nie kryje tego, co niewygodne - wprawia w dyskomfort, niedowierzanie i frustrację, nie pozwala odwrócić wzroku od tego, na co normalnie wolelibyśmy nie patrzeć. I właśnie dlatego szczególnie warto po tę książkę sięgnąć.

Literatura faktu potrafi wstrząsnąć, zmienić na zawsze nasze spojrzenie na świat. To właśnie tutaj często swoje miejsce znajdują trudne, ale mało efektowne w obrazie sytuacje polityczne, krzywdy ludzkie, choroby i bieda, które nie są wystarczająco ciekawym materiałem dla mediów. Wystarczy zagłębić się w dobrą literaturę faktu, aby zauważyć, jak mało wiemy o tym, co nieraz dzieje się jedynie kilkaset kilometrów od nas.

Ludobójstwo, skrajna forma totalitaryzmu, a w środku tego wszystkiego - Kambodża. Rządy Pol Pota nieodwracalnie odcisnęły piętno na Khmerach, którzy przez lata mordowali się nawzajem. Jak wygląda kraj po Bracie Numer Jeden? To bieda, bezdomność, choroby i obłęd majaczący w oczach tych, którzy przeżyli. A tylko nieliczni mogą liczyć na pomoc. W międzyczasie tabuny szczęśliwych, wypoczętych turystów odwiedzają świątynie Angkoru, z uśmiechem na ustach podziwiając piękno Kambodży. Bogactwo i przepych karmiące się cierpieniem i traumą.

Okrutna pamiątka po trudnych czasach nie pozwala Khmerom na wyzdrowienie, otrząśnięcie się ze strachu, wyleczenie z przemocy, stworzenie wspólnoty. Wojciech Tochman bez ogródek, z dużą empatią, ale też z profesjonalną suchością opowiada o dzisiejszej Kambodży, która rozpaczliwie potrzebuje pomocy.


Fragment książki

Na domowe więzienie skazani przez własne rodziny są ci chorzy, którzy kogoś zaatakowali, stale coś niszczyli, kradli sąsiadom. Strach przed agresją to powód uwięzienia. Niejedyny. Bo jest i drugi. Chodzi o kobiety. Niekoniecznie te groźne. Rodziny boją się, że chorej nie upilnują: odejdzie zbyt daleko od domu, zostanie zgwałcona. To raczej pewne – tak twierdzą i lekarka, i psycholog, i bliscy chorych. Bywa, że gwałt nie wydaje się rodzinom tak straszny, jak to, co z gwałtu może wynikać. Dziecko, mówią, wydane na świat przez zgwałconą obłąkaną, będzie rosło z piętnem. Więc, by naznaczonego dziecka uniknąć, lepiej chorą zatrzasnąć w klatce, skuć łańcuchem, zamknąć w chlewie.


O autorze

Wojciech Tochman jest jednym z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Książki Tochmana od lat wzbudzają kontrowersje i są przedmiotem dyskusji wielu rozmaitych środowisk. Z pewnością warto sięgnąć po inne jego dzieła, takie jak "Jakbyś kamień jadła", "Wściekły pies" czy "Dzisiaj narysujemy śmierć". Jedno jest pewne - wielokrotnie nagradzany mistrz reportażu i literatury faktu nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii reportaż

Szczegóły
  • Tytuł: Pianie kogutów, płacz psów
  • Autor: Wojciech Tochman
  • Wydawnictwo Literackie
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2019
  • Ilość stron: 220
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788308068311
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788308068311
  • EAN: 9788308068311
  • Wymiary: 12.5x19.5 cm
  • Dane producenta: Wydawnictwo Literackie sp.z o.o, Długa 1, 31-147 Kraków, Polska, handel@wydawmnictwoliterackie.pl, tel. 126192770
Recenzje książki Pianie kogutów, płacz psów (2)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna G. w dniu 2019-08-11
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    6 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

    Wojciech Tochman w swoich reportażach mnie nie oszczędza. Pokazuje wszystko na żywo, biedę, gwałty, korupcje, nieszczęścia. To że człowiek człowiekowi wilkiem, bogaci wykorzystują biednych do każdego atomu, że rewolucja nadal pożera własne dzieci. Czy to w Bośni, czy w Rwandzie czy to właśnie w Kambodży – bo właśnie przeczytałam „Pianie kogutów, płacz psów” – ludziom dzieje się źle. Bo za byle przysługę muszą słono płacić. Pracą czy samym sobą. Chorych psychicznie zamyka się w klatkach. Albo przywiązuje się łańcuchem. Jak psy. Bo brakuje edukacji, brakuje wiedzy. Bo opanował go zły duch. Bo nie ma lekarzy. Nie ma nadziei. Ja jakoś się otrząsnę. Bo tygodniu, po miesiącu to nie będzie bolało. A ci ludzie, tam, w Kambodży cierpią. Spadli do dziewiątego kręgu piekła i się nie wydostaną. Bo niewolnictwo nie skończyło się z końcem wojny secesyjnej. Bo ludobójstwo nie skończyło się z końcem II wojny światowej. Jest i świetnie prosperuje. Tu i teraz. W sąsiedztwie bo przecież świat to globalna wioska. Książka bolesna, okrutna i to powinna być lektura obowiązkowa dla każdego człowieka na kuli ziemskiej. Absolutnie polecam. Książki Tochmana uwierają, zatrważają, drażnią. I takie powinno być reporterstwo. Wejść do środka i trzymać za gardło. Część z ludzi przejdzie obok, cześć się zatrzyma. A ja jeszcze trochę popłaczę że nadal człowiek człowiekowi…

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Barbara Z. w dniu 2021-11-11
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    Reportaże Wojciecha Tochman chwytają za serce, burzą rozum, na zawsze zostawiają ślad w pamięci. Tak samo jest tym razem. Kambodża... Kraj zniszczony wojnami, a najbardziej wojną domową w latach 1970 - 1975. Reżim Pol Pota, przywódcy Czerwonych Khmerów wymordował lub doprowadził do śmierci z głodu, chorób, wycieńczenia ponad milion mieszkańców tego kraju. Po wojnie ok. pół miliona zmarło z niedostatku i braku opieki zdrowotnej. Minęło wiele lat a kraj nadal nie wrócił do równowagi, powszechne jest skrajne ubóstwo i niewolnicza praca, także dzieci. Tragiczny jest los osób chorych psychicznie, brak lekarzy, poczucie bezradności i zagrożenia wśród bliskich sprawiają, że chorzy zamykani są w klatkach lub przywiązywani łańcuchami do pali, na których wspiera się dom rodziny.

    Opuszczeni, samotni, głodni, brudni wegetują tak czasem wiele lat.

    Przerażający jest obraz Kambodży przedstawiony przez reportera. Obraz wyrazisty i prawdziwy, bez zbędnych komentarzy, zapada głęboko w pamięć

    Polecam, to trzeba przeczytać by poszerzyć swoje horyzonty.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    1 komentarz. Skomentuj
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula