Pamiętnik księgarza

Autor:

Średnia: 3.6 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
388
Rok wydania
2019
Nasza cena: 28,91 zł 39,99 zł Taniej o: 28%

Młody Szkot pod wpływem impulsu przejmuje podupadły antykwariat i postanawia rozkręcić ów bez wątpienia niełatwy interes.

Jak się okazuje, decyzja ta wywraca jego życie do góry nogami.

Poznajcie Shauna Bythella, księgarza, bibliofila i wyjątkowego mizantropa ze szkockiego miasteczka Wigtown. Prowadzi tu swój antykwariat, którego niezliczone półki uginają się pod ciężarem tysięcy książek. Wśród nich można znaleźć wszystko: od szesnastowiecznej Biblii po pierwsze wydania powieści Agathy Christie. Raj dla miłośnika książek? Cóż… prawie.

W swoich szczerych, sarkastycznych i przezabawnych zapiskach dokumentuje obfitujące we wzloty i upadki codzienne życie księgarza: utarczki z wrednymi klientami, problemy z ekscentrycznym personelem, frustracje z powodu chronicznie pustej kasy, podróże do najodleglejszych zakątków Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu książkowych skarbów, emocje towarzyszące niespodziewanym znaleziskom, uroki małomiasteczkowego życia… O tym wszystkim przeczytacie w pełnym szkockiego poczucia humoru Pamiętniku księgarza.


Opinie o książce

Ciepła i dowcipna. Będziecie parskać śmiechem.

"Daily Mail"

Niezwykle zabawna (…). Bythell z pasją dowodzi, jak ważne są książki.

"Observer"

Rozkosz dla miłośników książek i księgarni.

"Red Magazine"

Pełna fascynujących osobowości.

"Herald"

Czytaj całość

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2019-07-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Pracować w księgarni albo w antykwariacie. Przez cały dzień być otoczonym książkami, to szczyt marzeń niejednego miłośnika książek. Niektórym to marzenie udaje się spełnić i przy okazji na własnej skórze sprawdzić, że rzeczywistość wcale nie jawi się tak różowo jak to sobie wyobrażaliśmy.

  Shaun Bythell pod wpływem impulsu ponad 15 lat temu stał się właścicielem podupadającego antykwariatu położonego w szkockim miasteczku Wigtown. Kiedyś Shaun był optymistycznie nastawionym do życia, życzliwym człowiekiem. Teraz jest nietolerancyjny, niecierpliwy i aspołeczny. O to co potrafi zrobić z człowiekiem lawina irytujących i głupich pytań zadawanych przez klientów, stan finansów wołający o pomstę do nieba, kłótnie z pracownikami i nieustanne targowanie się z klientami. Żeby nie zwariować zaczął pisać dziennik, ale gdyby zapytać go chciałby cokolwiek zmienić w swoim życiu, bez wahania odpowiedziałby, że NIE.

  W "Pamiętniku księgarza" Shaun Bythell lekko i z dużą dozą sarkazmu opisuje rok obfitującego we wzloty i upadki życia księgarza, irytujące epizody ze swojej pracy, nieustające utarczki z "trudnymi" klientami, problemy ze specyficznym personelem kultowego już dziś antykwariatu "The Book Shop", podróże do najodleglejszych zakątków Wielkiej Brytanii, buszowaniu w biblioteczkach i strychach rozpadających się majątków, w poszukiwaniu białych kruków. Opowiada o swoim czasie wolnym, wędrówkach po wzgórzach, łowieniu łososi, przypominając tym samym jak ważne jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Dziennik jest również ciekawym portretem szkockiego miasteczka i jego społeczności.

  Czytając pamiętnik Shauna Bythella można dojść do wniosku, że bycie księgarzem wymaga anielskiej cierpliwości. Młody Szkot robi wszystko, by utrzymać się na powierzchni. Nie pomaga mu w tym jego prawie prawa ręka, pracownica Nicky. Fakt, że zjada jedzenie, które znajduje w śmietniku lokalnego marketu i przez pół roku chodzi w kombinezonie narciarskim. która jest to w zasadzie szczegół w porównaniu z tym, że jest nieuprzejma i ignoruje wszystkie polecenia Shauna.

  O jeszcze większy ból głowy Bythella przyprawiają klienci. Tych wymarzonych, kupujących książki o wartości 200 funtów można ze świecą szukać, choć czasem i oni odwiedzają antykwariat Szkota. Tych dobrych klientów, którzy kupują choć jedną książkę, nie targując się przy tym o cenę, można policzyć na palcach jednej ręki. Źli klienci nie kupują niczego. Ci naprawdę źli, to ci którzy wyciągają laptopa i bezwstydnie porównują ceny księgarni do cen Amazona.

  Gdyby nie ogromna miłość do książek i ogromna pasja, Shaun Bythell pewnie nie prowadziłby dziś księgarni. Szkot jest prawdziwym pasjonatem słowa pisanego, pożółkłych kartek, książek z duszą, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Chociaż jego praca bywa nieznośna, nie wyobraża sobie innego życia.

  Ważną częścią tego dziennika jest pokazanie walki Dawida z Goliatem, którą prowadzi nie tylko Shaun, ale każdy prowadzący małą, kameralną księgarnię czy antykwariat, którzy od lat spychani na margines przez wielkie korporacje takie jak Amazon czy brytyjska sieć Waterstone. O tym jak wielka jest niechęć właściciela "The Book Shop" do Amazona niech świadczy rozstrzelany przez niego czytnik Kindle, który jako oprawione trofeum wisi na ścianie jego sklepu.

  "Dziennik księgarza" to lekki, zabawny, nietypowy reportaż odsłaniający kulisy zawodu księgarza, który jak pokazuje Shaun Bythell jest ciężkim kawałkiem chleba. Żeby prowadzić ten biznes nie wystarczy miłość do książek, ale i ogromne samozaparcie i gruba skóra.

  Najważniejszym przesłaniem dziennika jest to, abyśmy wspierali małe księgarnie, miejsca z duszą, prowadzone z pasją. Świat będzie znacznie uboższy jeśli stracimy takie miejsca jak "The Book Shop".

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-07-03
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Cieszę się, że dane mi było przeczytać ten niezwykły pamiętnik, będący zapisem rocznej pracy w antykwariacie, której autor jest właścicielem. W dzienniku jest wiele historii zabawnych, ale wiele również takowych, które dają do myślenia. Pokazanie codzienności w pracy tego rodzaju pokazuje, że jest to praca dla wytrwałych. Tutaj miłość do książek i smykała do biznesu zdecydowanie nie wystarczają.

  Bythell prowadzi antykwariat - sklep z używanymi książkami, a jego klienci to głównie ludzie, jakich sobie nie życzy. Podobały mi się fragmenty z wysypem emerytek z autobusu czy też poganinem, który chociaż coś kupował, w przeciwieństwie do nobliwych pań.

  "Pamiętnik księgarza" uświadomił mi nie tylko to, że człowiek zmienia swoje podejście do słowa pisanego i czytanego, ale również ewoluuje kulturalnie, a to niekoniecznie w dobrym kierunku.

  Bardzo współczuję panu Bythell, gdyż ja bym sobie nie poradził z takim stresem. Oprócz marudzących klientów są ciągłe problemy z aplikacjami do zakupu ON - line i inne problemy, które zdecydowanie nie ułatwiają nikomu życia.

  "Pamiętnik księgarza" łamie stereotypy dotyczące ludzi, którzy pracują po drugiej stronie lady. Ta praca to ciągłe kupowanie, sprzedawanie, wyjazdy do klientów i przyjmowanie nowych książek, które trzeba skatalogować, opisać i nadać im ceny. Przyznam się szczerze, że po tej lekturze zapragnąłem wyjechać do tego miejsca i porozmawiać ze szkotem. Może kiedyś tam się udam? Ta książka napędzie reklamy nie tylko antykwariatowi, ale również urokliwemu miasteczku Wigtown. Serdecznie polecam.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-07-17
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Od dziecka uwielbiałam książki. Kolejne opowieści pochłaniałam jednym tchem. Niektóre z nich towarzyszą mi do dziś. Jako mala dziewczynka lubiłam pomagać bibliotekarce w szkole w układaniu książek na półkach, do dziś pamiętam ich zapach.

  "Pamiętnik księgarza" opowiada historię człowieka, którego pasją są książki. Mnie osobiście bardzo się podobała. Każdy książkoholik powinien się z nią zapoznać. Polecam, idealna na spokojne chwile z książką. :)

  Ode mnie 5, bo kocham książki! :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu 2019-07-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zapraszam Was do prawdziwego świata obrotu książkami , pełnego zapachu starych, ale i nowych tytułów. Shaun Bythell w swoim pamiętniku obnaża prawdę o księgarzach, księgarniach i odwiedzających je klientach.

  "Pamiętnik księgarza" to autobiograficzna powieść, w której poznajemy samego autora Shauna Bythella, młodego mężczyznę, który ponad wszystko kochał książki. Pochodzi z małego szkockiego miasteczka Wigtown, gdzie rozpoczyna się i kończy książka. Tytuł ten to typowy pamiętnik, mamy okazję przeczytać osobiste zapiski autora, które spisywał przez rok swojego życia. Chyba każdy miłośnik literatury i książek myślał o tym, aby posiadać własną księgarnię, antykwariat lub kawiarnię z książkami. Cudownie byłoby obsługiwać ludzi, którzy podzielają naszą pasję i dzielić się coraz to nowszymi pozycjami wydawniczymi. Podobnie myślał Shaun Bythell, kiedy jako młodzieniec pod wpływem impulsu zakupił stary antykwariat chylący się ku upadkowi. Świetna myśl, piękna idea, jednak kiedy szara rzeczywistość zaczyna przytłaczać i atakuje ze zdwojoną siłą życie staje się nieustającym pasmem kłopotów i trudności. W tej książce, która, jak sama nazwa wskazuje, jest osobistym pamiętnikiem właściciela antykwariatu znajdziemy całe mnóstwo przemyśleń o prowadzeniu biznesu, pracy z ludźmi i problemami z pracownikami. Poznajemy myśli autora, prostą codzienność, drobne problemy, z którymi zmuszony jest walczyć. Pojawia nam się również obraz ludzi, z którymi pracuje, ale i tych, których obsługuje. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie to, że oprócz pięknej otoczki i realizacji tytułu, tu się nic nie dzieje, ot zwyczajne życie. Zgadzam się, mamy obraz czytelników, którzy nie wiedzą czego chcą, ale to jak w każdej pracy z ludźmi, trafiają się takie jednostki, które skutecznie uprzykrzą życie nawet najtwardszego człowieka na świecie. Jeszcze początek jest interesujący, całe to wprowadzenie w świat tego antykwariatu, problemy i zderzenie własnych oczekiwań z rzeczywistością sprawiały, że przeczytanych stron przybywało, ale im głębiej, tym stabilniej. Nie porwały mnie wydarzenia, ani sposób prowadzenia narracji. Zwyczajny pamiętnik, w którym ktoś zapisywał swoje myśli, rozterki i rozmyślania o własnych decyzjach. Brakowało mi tu wspomnianego poczucia humoru i zabawnych sytuacji, a może po prostu nie bawi mnie szkocki humor. Nie mnie oceniać czyjeś życie i decyzje, cieszę się, że pomimo początkowych problemów Shaun Bythell nie poddał się i teraz prowadzi jeden z największych antykwariatów. Książka ma tyle samo wad co zalet, przeczytałam z ciekawości i Wy pewnie też tak postąpicie. Nie zmieniła mojego światopoglądu ani nie wniosła niczego konkretnego do mojego czytelniczego życia. Myślę, że osoby lubiące autobiografie i tym podobne tytuły będą zachwycone. Ja wolę jednak bardziej fabularne tytuły.

  "Pamiętnik księgarza" to książka pełna pasji, z którą o czytelnictwie opowiada Shaun Buthell i opowieści z jego księgarskiego życia. Myślę, że niektórzy z Was polubią się z tym tytułem. Dla mnie nie był ON aż tak dobry, by za nim tęsknić.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu 2019-07-11
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zastanawialiście się jak wygląda praca antykwariusza? Ja tak! I teraz jak pozostali czytelnicy, mogę się o tym przekonać. Poznajemy Shauna Bythella, bibliofila i zagorzałego czytelnika, który nie wiedząc, co zrobić ze swoim życiem, wykupuje stary antykwariat. Szaleniec, nieprawdaż? Postanawia ON rozkręcić podupadający biznes i wejść w świat biznesu. Jak szybko okazuje się nie jest to łatwa bajka, a jego życie obraca się o 180 stopni! W swoim sarkastycznym i uroczym pamiętniku opisuje jak trudna jest praca antykwariusza, wchodząc w jej tajniki i pokazując nam, ile trudu trzeba włożyć w sprzedawanie książek.

  Do Pamiętnika podeszłam z ogromnym entuzjazmem! Jak tylko zobaczyłam ja na portalu, to wiedziałam, że to jest to. Z miejsca wymieniłam punkty i czekałam na paczuszkę. Jak przyszła bardzo szybko zabrałam się za lekturę. Wtedy jeszcze byłam mocno podekscytowana i napalona na tę książkę. Początek, pierwsze sto stron, mocno ostudziło ten entuzjazm. Książka jest pamiętnikiem, jak sama nazwa wskazuje, i jest osobistymi zwierzeniami bohatera. Które niestety okazały się troszkę nudniejsze niż myślałam. Można je skrócić do właściwie dwóch zdań - bohater odkupuje książki i narzeka, że ciężko je sprzedać. Koniec...

  Mam z tą książką spory problem. Jest słodka i urocza, ale zdecydowanie czegoś w niej brakuje. Czego? Fabuły. Całość polega na śledzeniu pracy antykwariusza dzień po dniu. Codziennie przez wiele miesięcy. Z tym, że tak naprawdę nic z tego nie wynika. Co prawda dowiadujemy się o ilości zarobionych pieniędzy czy zrealizowanych zamówień, jednak ostatecznie nic z tego nie wynika. Każdy dzień to nowe sytuacje i perypetie, sprowadzone do kilkunastu, czy tam kilkudziesięciu, zdań opisu. Nie mamy tu właściwie żadnej akcji, nic nie popycha tej historii do przodu. Owszem czas mina, ale nic poza tym. O braku punktu kulminacyjnego nie wspomnę, bo skoro nie ma fabuły to i jego nie ma.

  Całość napisana jest bardzo przyjemnym językiem, prezentowane postacie są wielowymiarowe i instygujące, ale poza narzekaniem na kiepską sprzedaż nasz bohater nie robi nic innego. Liczyłam na coś w stylu Fangirl, książkę na nerdów, uroczą i słodką, z książkowymi nawiązaniami i problemami, a dostałam trochę nijaką powieść z całkiem ciekawymi bohaterami i dużym potencjałem, który został zaprzepaszczony. Nie mogę szczerze powiedzieć, że polecam, ale nie mogę też odradzać, bo podejrzewam, że masa osób polubi tę książkę, a nawet się nią zachwyci :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
eBook Pamiętnik wiejskiego proboszcza pdf 0/5 Nasza cena:
16,99 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Pamiętnik wiejskiego proboszcza pdf

Młody, żarliwy ksiądz zmaga się z powierzchowną wiarą swoich parafian, własnymi wątpliwościami, słabością duchową i fizyczną. Musi zmierzyć się też z szatanem, który opanował dusze mieszkańców. Walka ta prowadzi go do wątpienia w swoje powołanie, okazując się batalią na śmierć i życie... "Parafię...
eBook Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,76 zł 25,60 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika mobi epub

Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa - radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów. Ale "Pamiętnik rzemieślnika" to nie tylko porady dla twórców...
Pamiętnik z kłódką fantasy model z syrenką 10038a 0/5 Nasza cena:
41,46 zł 48,78 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pamiętnik z kłódką fantasy model z syrenką 10038a

Pamiętnik Model fantasy jest zawsze z Tobą. On Ciebie słucha i rozumie. Daje Ci możliwość zapisywania swoich myśli każdego dnia, powiedzenia jak minął dzień, opowiedzenia o Twoich zmartwieniach i szczęśliwych chwilach. Blokada w kształcie serca chroni ważne treści przed nieautoryzowanymi osobami....
eBook Pamiętnik starego ubeka pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
16,99 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Pamiętnik starego ubeka pdf mobi epub

Stary ubek. Zwierzenia życia. Słodkiego życia. W ofercie last minute. Kultowy bohater radiowego kabaretu "Sześćdziesiąt minut na godzinę" globtroter Beton-Baton "kurczę pieczone w pysk" powraca po latach na kartach prześmiewczej powieści Marcina Wolskiego. Dopiero teraz wychodzi na jaw, że główny...
Pamiętnik z kłódką top model 10192a 0/5 Nasza cena:
41,46 zł 48,78 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pamiętnik z kłódką top model 10192a

Piękny pamiętnik, który możesz użyć w różnych celach. Posiada specjalną kłódkę, którą otworzyć można tylko kluczykami. Można wykorzystać to jako pamiętnik, zeszyt na złote myśli albo po prostu jako zeszyt na rysunki. Niezwykle urocza okładka, która wygląda nieziemsko!CECHY:-pamiętnik na...
Pamiętnik z kłódką top model 10193a 0/5 Nasza cena:
41,46 zł 48,78 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pamiętnik z kłódką top model 10193a

Piękny pamiętnik, który możesz użyć w różnych celach. Posiada specjalną kłódkę, którą otworzyć można tylko kluczykami. Można wykorzystać to jako pamiętnik, zeszyt na złote myśli albo po prostu jako zeszyt na rysunki. Niezwykle urocza okładka, która wygląda nieziemsko!CECHY:-pamiętnik na...
Atlas szczęścia 0/5 Nasza cena:
33,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Atlas szczęścia

Podróż dookoła świata, podczas której poznasz 33 sposoby na szczęście. Czujesz strach przed zbliżającą się rozmową o pracę? Bądź jak Islandczycy. Ich betta reddast ? przeświadczenie, że wszystko jakoś się ułoży ? na pewno doda ci wiary w siebie. Pogubiłeś się w życiu? Sprawdź, jak w podobnej...
World of WarCraft: Ostatni strażnik 5/5 Nasza cena:
30,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

World of WarCraft: Ostatni strażnik

Spowity mgłą prehistorii świat Azeroth był miejscem, w którym panował pokój. Ludzkie plemiona i magiczne istoty żyły w zgodzie i harmonii. Tak było aż do czasów, kiedy zawitały tam demony Płonącego Legionu i jego twórcy Sargerasa – mrocznego boga magii chaosu. Teraz smoki, krasnoludy, gobliny,...
Marvel. Wojna domowa 4/5 Nasza cena:
30,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel. Wojna domowa

Niesamowita historia o konflikcie w uniwersum Marvela! Iron Man i Kapitan Ameryka stanowią trzon Avengersów, najlepszej grupy superbohaterów. Kiedy w wyniku tragicznej potyczki miasto Stamford doznaje wielkich zniszczeń i giną setki jego mieszkańców, rząd USA domaga się, by wszyscy superbohaterowie...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula