Pamiętasz tamto lato

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w:
Produkt niedostępny
Rok wydania
2018
Ilość stron
400
Wydawnictwo
Nasza cena: 28,55 zł 37,91 zł Taniej o: 25%

Produkt niedostępny


"Pamiętasz tamto lato" to intrygująca opowieść o czterech kobietach, które muszą radzić sobie z wojennymi realiami. Najwyższy czas, byś poznała ich losy.

Latem 1939 roku hrabina Olga Mężyńska spędza wakacje w Juracie wraz z ukochanym synem Teofilem, jego żoną Bisią, a także służącą Lorcią. Teofil przekonuje matkę, żeby Lorcia, w nagrodę za zdaną maturę, nie musiała się wywiązywać ze swoich obowiązków, żeby też mogła cieszyć się urokami lata.

Najważniejszym wydarzeniem ich pobytu nad morzem, a zarazem towarzyskim wydarzeniem sezonu, jest letni bal maskowy odbywający się w hotelu Lido. Bisia pojawia się na nim w lazurowej królewskiej sukni, Lorcia przebrana jest za Lady Marion, a Teofil przywdziewa, jak co roku, nieśmiertelny strój torreadora. Na balu spotykają m.in. Deborę Zabierzeską (amerykańską Żydówkę) z mężem oraz ich niezwykle atrakcyjną córkę, Klementynę. Ciemnowłosa i ciemnooka piękność o hipnotyzującym uroku zostaje królową tego wydarzenia towarzyskiego, jej czarowi ulega Teofil.

Czy uczucie do Bisi okaże się silniejsze od nagłego porywu serca? Jak na dalsze losy czterech kobiet: Olgi, Bisi, Lorci i Klementyny wpłynie wojenna zawierucha? Czy pochodzenie Klementyny stanie się jej przekleństwem? Czy Lorcia dotrze do Lwowa, jak planowała? Czy drogi kobiet, które połączyło uczucie do tego samego mężczyzny, przetną się ponownie?

Bogna Ziembicka to polska pisarka, która urodziła się i mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest filologiem, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Pracowała w krakowskich wydawnictwach, później w korporacjach. Obecnie zajmuje się pisaniem książek. Ma na swoim koncie pięciotomowy cykl "Różany", na który składają się powieści: "Droga do Różan", "Wiosna w Różanach", "Tylko dzięki miłości", "Bądź przy mnie" i "Na zawsze Różany".

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-28
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Bogna Ziembicka to krakowska pisarka znana z pięciotomowego cyklu Droga do Różan. Urzekła mnie różnorodnością narracji, wątkiem wojny, miłości, straty i tęsknoty. Co ukryła w najnowszej powieści? Już sam Prolog brzmi ogromnie intrygująco...

  Lato 1939 roku, czyli ostatnie lato tuż przed wybuchem wojny hrabina Olga Mężyńska postanawia spędzić wraz z najbliższymi osobami nad morzem. Hotel Lido w Juracie organizuje bal maskowy - wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci oraz sercach uczestników. Piękne stroje i uroda pań przyćmiewają, kolejne pary zdążają na parkiet, ale gwiazdą wieczoru jest niewątpliwie Klementyna, czarnooka pani doktor tańcząca z wdziękiem do Carmen. Na pamiątkowym zdjęciu z Juraty wokół Teofila Mężyńskiego znajdują się cztery kobiety - wszystkie zapatrzone w niego... Matka - hrabina Olga. Żona - Bisia. Służąca rodziny, której pozwolił na odrobinę szaleństwa - Lorcia oraz Klementyna, która czuje do niego coś więcej... z wzajemnością. Co los podaruje im już we wrześniu?

  "Wojna zmienia ludzi" *

  Powieść została podzielona na części, w których narratorkami są cztery bohaterki. Dzięki temu poznajemy ich losy na przestrzeni lat z osobistej perspektywy, prawdziwie i szczerze, w wersji bez cenzury. Co oznacza, że jest niezmiernie emocjonalnie - historia aresztowanej hrabiny Mężyńskiej w czasach komunizmu, szokujące wspomnienia Bisi z obozu i jedynej drodze ucieczki z tego piekła, zaskakującej karierze Lorci oraz tułaczce Klementyny z finałem, którego nigdy się nie spodziewałam. Zresztą nie tylko tego...

  Ale to przecież nie wszystko. Każda kartka tej książki dostarcza ogromny ładunek emocjonalny - byłam smutna, zaskoczona, naprawdę rzadko się uśmiechałam, bowiem trudne czasy wybrała Bogna Ziembicka na tło swojej opowieści. Zarówno wojna jak i komunizm nie inspirowały ludzi do dobrej zabawy. Liczyło się to, by przeżyć, by odnaleźć bliskich, by ich uratować... Czasami cena była wysoka... Wiele wydarzeń opisanych w książce sprawiało, że miałam ciarki na plecach, że martwiłam się o los bohaterów, chciałam by przyszłość dobrze im się ułożyła. Czy wszystkim się udało? Czy spotkają się jeszcze?

  "...nie chodzi o to, żeby mieć to, co chcesz, ale o to, by chcieć tego, co już masz." **

  Tylko jedna rzecz przeszkadzała mi podczas czytania - kolejne epizody zostały oddzielone od siebie jedynie gwiazdkami i po rozpoczęciu nowego nie od razu wiadomo w jakim momencie życia bohatera się znajdujemy. Ten sposób sprawiał, że czułam się nieco zagubiona w czasie...

  Jeśli lubicie być zaskakiwani, jeśli cenicie sobie dobrą polską powieść obyczajową osadzoną w czasach wojny, jeśli temat wojny nie jest zbyt ciężki to powieść Bogny Ziembickiej jest właśnie dla Was. Pięknie, lekko, ciekawie a wręcz hipnotyzująco - tak najkrócej można opisać niniejszą powieść.

  Podsumowując - "Pamiętasz tamto lato" to historia wielkiej miłości czterech kobiet do jednego mężczyzny, która została wystawiona na próbę podczas wojennej zawieruchy. Losy bohaterów zostały wciśnięte między okrucieństwo, ból, strach, wrogość a pragnienie życia. Piętno tego trudnego czasu odcisnęło się na każdym i tylko od silnej woli będzie zależało, jak sobie poradzą i jakie decyzje podejmą. Piękna i wciągająca historia - polecam!

  * B. Ziembicka, "Pamiętasz tamto lato", Wyd. Znak, Kraków 2018, s. 105

  ** Tamże, s. 217

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bogna Ziembicka ukazuje w swojej książce losy czterech kobiet zauroczonych jednym mężczyzną.

  Każda z kobiet, ma różnorodne charaktery i odgrywają w życiu Teofila odmienne role.

  Hrabina Mężyńska- To władcza, pewna siebie kobieta, której nie jest w stanie złamać nawet areszt.

  Bisia – żona Teofila to delikatna i dostojna postać . Ze swoim mężem razem dorastali, z przyjaźni zrodziała się miłość.

  Lorcia- pojawia się w domu hrabiny jako biedna i uboga dziewczyna, zostaje służącą w domu Hrabiny.

  Klementyna to najbardziej charakterna postać. Silna, piękna i zmysłowa pani chirurg.

  Jest lato 1939 roku. Jurata. Cztery kobiety spędzają swoje ostatnie przed wojną wakacje nad morzem. Hrabina Olga Mężyńska jest tu wraz z synem Teofilem i synową Bisią. Towarzyszy im służąca Lorcia. Na balu maskowym który jest najważniejszym wydarzeniem w Juracie pojawia się piękna Klementyna.

  Wszystkie kobiety łączy miłość do Teofila.

  Bohaterowie powieści na swój sposób zmagali się z działaniami wojennymi. Wspierając się nawzajem, znosili aresztowania, wojenną biedę i tęsknotę.

  Poza miłością w książce spotkamy się z tęsknotą, spełnieniem, stratą, rozczarowaniem; a także służbą ojczyźnie, ucieczką z kraju, więzieniem i gettem. Zaskoczenia, wiele emocjonujących i wciągających scen, poprzeplatane i odmienne ze sobą życia, na krakowskim tle dziejów wojennych, znajdą swoich czytelników.

  Autorka książki sprawia, że nie tylko ciężko jest się oderwać od książki ale również cała książka pomimo wojennej historii jest lekka i przyjemna.

  Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-08-18
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Lato 1939. Hrabina Olga Mężyńska wraz z synem Teofilem, jego żoną Bisią oraz służącą Lorcią spędza wakacje w Juracie. Wydarzeniem sezonu jest bal maskowy w hotelu Lido. Królową balu jest ciemnowłosa, czarnooka Klementyna, która za nic ma konwenanse i maniery. Gdy tańczy z Teofilem, widać, że tych dwoje trudno będzie rozdzielić. Cztery kobiety kochające jednego mężczyznę. Czy po wojennej zawierusze ich drogi się jeszcze przetną? Jak odnajdą się w powojennej rzeczywistości? Jak potoczą się ich losy?

  Uwielbiam książki z tłem historycznym, które pokazują nam, jak wyglądało życie przed laty, dlatego natychmiast zwróciłam uwagę na zapowiedź najnowszej powieści Bogny Ziembickiej. Losy czterech kobiet połączone postacią jednego mężczyzny okazały się niezwykle barwne, dramatyczne i ciekawe. Na okładce powieści znalazłam informację, że od tej książki nie sposób się oderwać i szczerze mówiąc, całkowicie się z tym zgadzam. Nie odłożyłam, póki nie przeczytałam, tak bardzo pochłonęły mnie losy Olgi, Lorci, Klementyny i Bisi. Bogna Ziembicka nie szczędziła swoim bohaterkom dramatycznych przeżyć, odmalowując przy ich pomocy dramatyzm polskiej historii. "Pamiętasz tamto lato" to powieść o miłości, która przybiera różne oblicza, a także o tęsknocie i próbie odnalezienia się w nowym, obcym i nieprzyjaznym świecie. Jeśli lubicie emocjonujące, obfitujące w zwroty akcji książki z tłem historycznym, powieść Bogny Ziembickiej powinna przypaść Wam do gustu. Styl autorki jest lekki, ale barwny i obrazowy. Ona naprawdę pięknie pisze o tamtych czasach! Tą powieścią skłoniła mnie do sięgnięcia po wcześniejsze książki i na pewno przeczytam cykl o Różanach.

  Jednak ta książka – mimo że tak bardzo mi się podobała i pochłonęłam ją z wypiekami na twarzy – ma jednak i swoje wady. Najbardziej przeszkadzało mi to, że jest dość chaotyczna. Powieść została podzielona na cztery części poświęcone czterem bohaterkom wzbogacone o prolog i epilog, jednak autorka, mówiąc nieładnie, przeskakiwała między różnymi płaszczyznami czasowymi, przez co łatwo było się pogubić. Trochę czasu zajęło mi przywyknięcie do takiego stylu pisania, ale nadal uważam, że umieszczenie daty byłoby dużym udogodnieniem dla czytelników. Nie do końca przemówił do mnie również wątek Lorci, do pewnego momentu był bardzo naturalny i prawdopodobny, ale w pewnym miejscu wdarło się trochę przesady rodem z filmu o Jamesie Bondzie. Poza tym autorka zdobyła moje serce… umieszczeniem w powieści moich rodzinnych stron. Pojawia się Kalwaria Zebrzydowska, pojawiają się Wadowice i Skawina, aż się prosi, by zapytać Bognę Ziembicką, gdzie umieściła Olszynki…

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Bogna Ziembicka
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 400
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324054152
 • Język: polski
 • ISBN: 9788324054152
 • EAN: 9788324054152
 • Wymiary: 13.7x20.0x2.6 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula