Książka Petera Nadasa jest świetną powieścią, należy do kanonu literatury węgierskiej i światowej. Proza wybitnego węgierskiego pisarza mieści się w nurcie węgierskiego postmodernizmu. Poświęcona jest losom pokolenia z lat 50. XX wieku. Jest to powieść obyczajowa, dzieło o wymiarze psychologicznym. Czas poświęcony na jej czytanie na pewno nie będzie stracony, lecz dobrze spędzony.
Powieść ma strukturę trzyczęściową, opisuje trzy historie. Pierwsza część dzieje się na Węgrzech w czasach stalinowskich i pokazuje dorastającego bohatera. Druga część umieszczona została w Berlinie Zachodnim i latach 70., gdy główny bohater kształtuje swoją karierę artystyczną. Nie unika przy tym niepowodzeń i rozczarowań właściwych tej profesji. Trzecia część to połączenie dwóch poprzednich części.
Książka napisana jest kunsztownym językiem, długimi zdaniami, w sposób wyrafinowany, pełnym filozofii i psychologicznych odniesień. Nie jest to literatura łatwa, lekka i przyjemna, ale doskonała uczta dla wytrawnego Czytelnika, znawcy i konesera. Mimo wszystko warto po nią sięgnąć i poznać jej walory. Zakup tej książki to mądra decyzja. Może też stać się idealnym prezentem dla miłośnika literatury pięknej najwyższej możliwej półki.
Pisarz, eseista, dramaturg i fotograf - tak o Nadasie piszą media. Pisał powieści o pogłębionych wątkach psychologicznych, nawiązujące do historii współczesnej. Wśród jego utworów znajdziemy tytuły, takie jak: "Koniec pewnej sagi rodzinnej", "Rocznik", "Księga wspomnień", "Biblia i inne dawne opowieści". Tworzył także eseje o treści filozoficznej i teatralnej. Utwory tego pisarza przetłumaczono na wiele europejskich języków.
Peter Nadas jako jedyny ze słynnych węgierskich twórców mieszka na węgierskiej prowincji, bo tak lubi. Bez lektury "Rocznika" czy "Księgi wspomnień" wiedza o Węgrzech jest uboga, dlatego zapraszamy do czytania książek Petra Nadasa. To obowiązek każdego człowieka aspirującego do miana intelektualisty.