Ostatni

Autor:

Maja Lunde

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2021
Wydawnictwo
Ilość stron
512
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 33,92 zł
Nasza cena: 34,93 zł 49,90 zł Taniej o: 30%

Apokalipsa, którą sami sobie zgotowaliśmy, jest coraz bliżej!

Trzecia część klimatycznej tetralogii Mai Lunde – autorki bestsellerowej Historii pszczół i Błękitu – nareszcie w Polsce!

Sankt Petersburg, 1881 rok. Odnalezione w Mongolii kości nowego gatunku konia trafiają do zoologa Michaiła. Ten ze zdumieniem odkrywa, że szczątki do złudzenia przypominają szkielet prehistorycznego dzikiego zwierzęcia i marzy o wyprawie badawczej na stepy mongolskie. Czy awanturnik i poszukiwacz przygód Wolff pomoże mu ziścić to pragnienie?

Mongolia, 1992 rok. Karin wraz z synem Mathiasem zmierzają do Parku Narodowego Chustajn. Kobieta dorastała w rezydencji Hermana Göringa – Carinhall, gdzie konie Przewalskiego były trzymane w niewoli. Od tamtej pory nie ustaje w staraniach, żeby sprowadzić je z Europy do Mongolii, gdzie przed laty żyły na wolności. W końcu jest tego bliska. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić?

Norwegia, 2064 rok. Eva wraz z córką prowadzą podupadającą rodzinną farmę. Dokoła ruiny i zgliszcza, Europa powoli się rozpada, brakuje prądu i żywności, sąsiedzi wyjechali na północ. Nastoletnia Isa błaga matkę, żeby i one uciekły. Ale Eva nie chce opuścić zwierząt, zwłaszcza dzikiej klaczy, która spodziewa się źrebaka. Na dodatek pewnego dnia do ich drzwi puka tajemnicza kobieta, która szuka noclegu. Czy Louis ściągnie na nie zgubę?

Maja Lunde – mistrzyni apokaliptycznych wizji, wnikliwa badaczka ludzkiej psychiki i obserwatorka życia rodzinnego – powraca z najlepszą dotychczas powieścią Ostatni. Trzy plany czasowe, trzy miejsca, trzy przeplatające się i uzupełniające wzajemnie historie o ludziach i zwierzętach. I próba odpowiedzi na powracające w książkach norweskiej pisarki pytanie – czy zdążymy naprawić błędy ludzkości?


O autorce

Maja Lunde (ur. 1975) – popularna norweska autorka książek dla dzieci oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Historia pszczół, która zapoczątkowała tzw. klimatyczną tetralogię to jej debiut dla dorosłych czytelników. O powieści zrobiło się głośno jeszcze przed oficjalną premierą. Dotychczas sprzedała się w nakładzie przeszło 2 mln egzemplarzy. Olbrzymią popularnością cieszył się także drugi tom cyklu – Błękit. Polskim czytelnikom Maja Lunde znana jest również z poruszającej opowieści adwentowej dla młodszych czytelników pt. Śnieżna siostra, przepięknie zilustrowanej przez Lisę Aisato.

Recenzje (5)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Ostatni" Maja Lunde

  Rok 1881. Na mongolskim stepie zostaje odkryty nowy gatunek konia, co wzbudza zainteresowanie Michaiła. Postanawia ON wyruszyć w podróż, by sprowadzić konie do moskiewskiego ogrodu zoologicznego.

  Rok 1992. Karin, która poświęciła Koniom Przewalskiego większość swojego życia decyduje udać się wraz z kilkoma okazami oraz synem do Mongolii, aby przywrócić koniom odebraną im niegdyś wolność.

  Rok 2098. W gospodarstwie Evy przebywa ostatnia para koni Przewalskiego na świecie. Tymczasem Europa coraz bardziej pogrąża się w głodzie i cierpieniu. Życie w norweskim gospodarstwie płynie stałym rytmem, aż wywraca się do góry nogami, gdy Eva decyduje się przyjąć do domu tajemniczą nieznajomą.

  "Ostatni", czyli trzecia już część kwartetu klimatycznego. Tym razem autorka skupia się na wymierających gatunkach, w tym wypadku konia Przewalskiego, który od dziesiątek lat był tępiony przez ludzi, aż doprowadzili oni do prawie całkowitego wyginięcia tego gatunku w jego naturalnym środowisku.

  Maja Lunde pokazuje nam do czego prowadzi działanie człowieka, jego zbyt duża ingerencja w środowisko występowania różnych gatunków zwierząt. Autorka w "Ostatnim" bierze na warsztat bardzo poważny problem, który jak w poprzednich częściach staje się jedynie tłem ludzkich dramatów, tragedii i zmagań z brutalną rzeczywistością. Mimo, iż wydawać się może, że "Ostatni" jest opowieścią o koniach Przewalskiego, to wcale tak nie jest, mamy tutaj do czynienia z historią o ludziach oraz momentach ich zachowań, raz bezmyślnych, raz szlachetnych.

  Jednym z ogromnych plusów całej powieści jest realność bohaterów, wszyscy z nich cechują się czym innym, wszyscy są unikatowi sami w sobie. W "Ostatnim" zachwyca również obraz świata przyszłości, świata, gdzie każdy człowiek troszczy się o siebie. Pieniądze straciły już wartość, a zyskało ją jedzenie i życie.

  Ciekawym motywem w całej książce jest zastosowanie kilku linii czasowych, w których możemy porównać życie ludzi na przestrzeni lat, wieków. Jest to zabieg, który daje nam również świetny wgląd na sytuację klimatyczną w tamtych i przyszłych czasach.

  Uważam, że cała ta książka jest arcydziełem samym w sobie. Gorąco wam ją polecam.

  ⭐10/10

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wspaniała! Rewelacyjna! Fantastyczna! Te słowa od razu przychodzą mi do głowy po przeczytaniu najnowszej książki autorki „Historii pszczół” i „Błękitu”. Maja Lunde kolejny raz otworzyła nam oczy na problemy naszej planety, kolejny raz zabiera nas w przygodę po przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

  Były pszczoły i woda, teraz są konie Przewalskiego- ginący gatunek. Książkę rozpoczynamy poznając Evę i jej córkę w 2064 roku w Norwegii. Kobieta mieszka na oddalonej farmie. Walczy o przetrwanie w czasach po wielkiej wojnie. Opiekuje się ostatnią parą dzikich koni. W walce o codzienny byt widzimy jak te konie i troska o nie są dla niej ważne. Pewnego dnia spotyka młodą kobietę Luise i postanawia jej pomóc. Potem autorka przenosi nas do Sankt Petersburga do roku 1881 gdzie to zoolog Michail dowiaduje się o tajemniczym znalezisku- podobno odkryto dzikie konie. Postanawia więc zorganizować wyprawę do Mongolii po te tajemnicze stworzenia. Wyprawę organizuje z poszukiwaczem przygód Wolfem. Trzecia bohaterka to Karin, niemiecka weterynarz z roku 1992, która razem z synem Mathiasem wyrusza do Mongolii, żeby zasiedlić konie Przewalskiego ponownie na wolności.

  Trzy odważne postaci, które nie boją się walczyć o dobro naszej planety. Trzy niesamowicie wykreowani bohaterowie. Trzy różne historie, a wszystkie mają na celu jedno- ochronę gatunku.

  Autorka kolejny raz poruszyła trudny temat w bardzo przystępny sposób. Ta książka to przebudzenie się z głębokiego snu, kubeł zimnej wody na nasze społeczeństwo, wołanie do nas- Dzwoni już ostatni dzwonek, zróbmy coś z tym!

  Książkę czyta się jednym tchem. Jest napisana bardzo dobrze, porywa czytelnika w swoje objęcia i przez długi czas nie puszcza. Nie można przejść obok tej książki obojętnie. Jest przerażająca, ale daje nadzieję, każe zatrzymać się i pomyśleć. Jej wymowa jest bardzo wyraźna- mamy jeszcze czas, ale pora już coś zrobić.

  Zastanawiam się jakie słowa jeszcze by Was przekonały do przeczytania „Ostatni”. Takie książki jak ta trzeba po prostu przeczytać, trzeba o nich mówić. Jest to doskonała pozycja, obowiązkowy tytuł dla wszystkich.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Moje pierwsze zetknięcie z piórem pisarki i wiecie co? Jestem oczarowana..

  Akcja powieści dzieje się na trzech płaszczyznach czasowych Pierwsza z nich przenosi nas do XIXw. Dwóch mężczyzn udaje się na wyprawę w poszukiwaniu koni, których gatunek już dawno uważano za wymarły.

  Druga historia zabiera nas w to samo miejsce - do Mongolii - ale ponad 100lat później. Poznajemy tam Karin, która dbała o konie, które teraz ma wprowadzić do naturalnego środowiska.

  Ostatnia historia to czasy bardzo odległe w porównaniu z tymi w książce. Rok 2064. Tym razem autorka przenosi nas do Norwegii, w okres klimatycznej katastrofy, gdzie nie ma już dosłownie nic. W tak trudnej sytuacji młoda kobieta musi zadbać o siebie, swojego syna i dwa konie, które są dla niej jak dzieci.

  Wydaje się dziwne... Proste.. Nijakie?

  Też tak na początku myślałam, ale im bardziej zagłębiałam się w tę historię tym bardziej byłam nią oczarowana, a za razem przerażona. Dwa skrajne uczucia, które często przyprawiały mnie o zawał serca. Autorka w przerażający sposób uświadamia czytelnika, jak bardzo prawdopodobnie może wyglądać nasz świat, kiedy będzie ON u progu apokalipsy. Przyznaję, że opisy przyprawiały mnie o szybsze bicie serca i zawsze ogarniający mnie smutek. Jest to jedna z lepszych powieści jakie dotychczas czytałam.

  Jestem zachwycona tą książką i wiem, że pozostanie ona na długo w mojej pamięci. Jest ona bardzo delikatna, wręcz powiedziałabym subtelna. Napisana z ogromną wrażliwością.. Pierwszy raz spotykam się z tym, aby autor w taki sposób pisał książki.

  Jestem pewna, że sięgnę po pozostałe z tej serii.

  Zdecydowanie polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor: Maja Lunde

  Tytuł: Ostatni.

  Część opisu książki ⬇️

  Trzecia część klimatycznej tetralogii Mai Lunde – autorki bestsellerowej Historii pszczół i Błękitu – nareszcie w Polsce.

  Sankt Petersburg, 1881 rok. Odnalezione w Mongolii kości nowego gatunku konia trafiają do zoologa Michaiła. Ten ze zdumieniem odkrywa, że szczątki do złudzenia przypominają szkielet prehistorycznego dzikiego zwierzęcia i marzy o wyprawie badawczej na stepy mongolskie. Czy awanturnik i poszukiwacz przygód Wolff pomoże mu ziścić to pragnienie?

  Mongolia, 1992 rok. Karin wraz z synem Mathiasem zmierzają do Parku Narodowego Chustajn. Kobieta dorastała w rezydencji Hermana Göringa – Carinhall, gdzie konie Przewalskiego były trzymane w niewoli. Od tamtej pory nie ustaje w staraniach, żeby sprowadzić je z Europy do Mongolii, gdzie przed laty żyły na wolności. W końcu jest tego bliska. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić?

  Pierwszy raz spotkałam się z autorką i jej pismem. Książka wciągnęła mnie od samego początku. Historia zadziwia swoimi faktami. Jestem pod wrażeniem tego w jaki sposób oraz o czym ona jest. Nie czytałam poprzednich tomów, ale na pewno zajrzę, bo ta jest bardzo wartościowa. Okładka jest tajemnicza, a zarazem piękna. Musiałam kilka razy odłożyć ją ze względu na obowiązki, jednak nie spowodowało to tego, że zgubiłam się w akcji. Jeżeli macie ochotę przeczytać książkę o takiej tematyce to polecam bardzo.

  Ocena 9/10.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Proza, która jest niewygodna dla czytelnika, ponieważ tak wiele uświadamia i mocno wwierca się w codzienne myśli. Stwierdziłabym nawet, że twórczość Mai Lunde jest smutna, ponieważ w trakcie czytania poszczególnych historii obejmujących trzy ramy czasowe wszystkie elementy układanki wskakują na swoje miejsce i uświadamiają, że jesteśmy na najlepszej drodze do samozagłady, a czytelnika oblewa zimny pot. Z drugiej strony autorka nigdy nie zostawia z poczuciem beznadziei, zawsze niesie ze sobą otuchę, nie dołuje. Wskazuje, że absolutnie zawsze da się jeszcze coś zrobić i zawrócić zwrotnice dziejów. Mamy 6 stycznia, a ja już stwierdziłam, że to jedna z najlepszych książek tego roku. W przypadku tej pisarki nie mogło być inaczej.

  Tym razem Maja Lunde wzięła na warsztat spowodowane działalnością człowieka wymieranie gatunków i w przepiękny sposób opisała jedynego dziko żyjącego konia - konia Przewalskiego. Historia z 1881 to opowieść o odkryciu tego gatunku, o tym jak trafił do ogrodów zoologicznych, co prawdopodobnie uwarunkowało jego przetrwanie. Wątek Karin przenosi nas do 1992 roku, gdy to kobieta poświęca całe swoje życie koniom i przywróceniu ich naturalnemu środowisku, natomiast rok 2064 w Norwegii przeraża, ponieważ na świecie nie ma miast, wsi, ludzie walczą ze sobą o pożywienie i podstawowe produkty, a większość gatunków zwierząt wymarła.

  Czemu tak zachęcam do przeczytania? Po pierwsze i najważniejsze to książki z misją. Jak już pisałam, przerażająca wizja świata otwiera oczy i uświadamia wiele spraw. Jeśliby niosło to ze sobą realne działanie u chociaż kilku osób to już jest to jakiś sukces dla świata, ponieważ zmiany zawsze są spowodowane tysiącami małych kroczków. Ważne by były wykonywane w dobrym kierunku. Myślę, że suche fakty nie niosłyby ze sobą takiego przekazu jak historia i bohaterowie, z którymi czytelnik ma szansę się zżyć.

  A po drugie, książki Mai Lunde są po prostu ciekawe, dobre i pięknie napisane. Jeśli nie przekonuje was ich wartość jaką jest poruszenie ważnych społecznie kwestii to przeczytajcie je dla samej przyjemności płynącej z lektury.

  Ja jestem zawsze uwiedziona tymi powieściami, sposobem w jaki autorka opowiada o przyrodzie - czasem poetycko, innym razem w bardzo surowy, naturalistyczny sposób. Ta historia to próba zastanowienia się czym jest prawdziwa wolność, gdzie znajdują się jej granice. Czy zwierzęta wymagające ludzkiej pomocy można nazywać jeszcze dzikimi? Zawsze też zżywam się z bohaterami, którzy oprócz tego, że zmagają się z przeciwnościami losu spowodowanymi kryzysem na Ziemi to jeszcze trapią ich codzienne, ludzkie problemy. Wychowują dzieci, zastanawiają się czym jest macierzyństwo, miłość, trapią ich pierwotne, zwierzęce potrzeby.

  Rzadko to piszę, ale tym razem sytuacja tego wymaga - czytajcie tę książkę i poprzednie Mai Lunde. Warto! Będę wdzięczna jeśli sięgnięcie po nie z mojego polecenia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Ostatni cud 5/5 Nasza cena:
30,14 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni cud

Strzemieszyce Wielkie to miejsce, gdzie wszystko może się wydarzyć. Tutaj mieszkają Jolanta i Janusz Łapkowie, małżeństwo pięćdziesięciolatków. Los niespodziewanie obdarowuje ich dzieckiem, a leniwą egzystencję niepozornych Strzemieszyc przerywa elektryzująca wieść: mały Janek ma nadprzyrodzone...
Ostatni pociąg 5/5 Nasza cena:
26,94 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni pociąg

Tysiące dzieci, którym wojna odebrała dom. Niezwykła kobieta, która zmierzyła się z Adolfem Eichmannem, aby je ratować. Austria, 1936 rok. Dla piętnastoletniego Stephana, chłopaka z zamożnej i wpływowej żydowskiej rodziny, naziści są zaledwie hałaśliwymi, pozbawionymi wpływów nudziarzami. Jego...
Ostatni rozdział 4/5 Nasza cena:
20,78 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni rozdział

Fascynujący debiut. Grająca schematami i konwencjami, wciągająca powieść szkatułkowa, w której przyszłość i teraźniejszość przenikają się płynnie, a napięcie miesza się z humorem. Zraniona przed laty, porzucona przez partnera bez słowa wyjaśnienia Olga nie potrafi zbudować trwałego, szczęśliwego...
Ostatni szczegół 0/5 Nasza cena:
24,54 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni szczegół

Odpoczywający na Karaibach Myron Bolitar musi pilnie wracać do Nowego Jorku – jego wspólniczka Esperanza Diaz została aresztowana pod zarzutem zabójstwa znanego bejsbolisty Clu Haida, jego pierwszego klienta. Co gorsza, nie chce składać wyjaśnień, milczy jak zaklęta. Myron nie wierzy w winę...
Ostatni wyrok 0/5 Nasza cena:
29,18 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni wyrok

Podejrzane interesy, poważne nadużycia władzy i zadawnione spory w środowisku warszawskich prawników Warszawa 2016. W toalecie sądu okręgowego w przerwie rozprawy rozwodowej Alicji i Marcela Zawistowskich zostaje znalezione ciało sędzi Anety Kowalczyk. Młody prokurator Tomasz Wilczur mający opinię...
Jej ostatni oddech 5/5 Nasza cena:
20,65 zł 34,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jej ostatni oddech

Druga książka z detektyw Tracy Crosswhite.Północna część Seattle to rewir seryjnego mordercy, nazywanego przez policję Kowbojem. Poluje on na młode kobiety nocujące w tanich motelach. Tracy ma prawo przypuszczać, że będzie jego kolejnym celem... Ma do dyspozycji niezbyt jasne wskazówki, ale...
Jej ostatni obraz 0/5 Nasza cena:
34,63 zł 39,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jej ostatni obraz

Jako dzieci przeżyli piekło. Jako dorośli boją się miłości. Lecz tylko miłość może ich ocalić przed przeszłością… Malarka przerażających wizji rzuca się do morza - ale zostawia jeden ze swoich sekretów… Swój ostatni obraz przesyła Virginii Troy, właścicielce modnej galerii sztuki w Seattle. To...
Ostatni z naszych 5/5 Nasza cena:
24,42 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni z naszych

Dwaj wrodzy sobie bracia, dwie kobiety połączone niezniszczalną przyjaźnią i dwoje młodych ludzi porwanych niemożliwą miłością Werner Zilch jest początkującym biznesmenem, który w ożywionym klimacie Nowego Jorku lat siedemdziesiątych zaczyna odnosić sukcesy. Wie, że został adoptowany jako mały...
Ostatni list 4/5 Nasza cena:
26,07 zł 33,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni list

Czy można kochać równocześnie dwóch mężczyzn? Można. Ale czy obu można kochać tak samo? Majka Czerska podobno ma męski charakter. A raczej męskie podejście do życia. Brać, wycisnąć, zostawić. A co tam! Wiarołomna cyniczka, egoistka, przewrotna... A może jednak marzycielka, wrażliwa, miła, serdeczna...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula