Pozycja w popularnej serii "Opowiem ci, mamo", narysowana z humorem przez Artura Nowickiego, tym razem pozwoli dzieciom wybrać się w podróż koleją i poznać bogaty świat najróżniejszych pociągów. Najmłodszych czytelników czeka wiele atrakcji. Razem z głównym bohaterem - parowozem tendrzakiem Rysiem - odwiedzimy muzeum lokomotyw, parowozownię i najciekawsze dworce kolejowe, poznamy dziwne pojazdy szynowe oraz mapy szlaków kolejowych, a także przejedziemy się koleją górską i odpoczniemy na bocznicy.
"Opowiem ci, mamo, co robią pociągi" to znakomity prezent dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Książka ćwiczy spostrzegawczość, ilustracje wzbogacają rymowane zagadki Marcina Brykczyńskiego, a sztywne kartki przetrwają wielokrotne przeglądanie.
O autorach
Artur Nowicki - jako chłopiec marzył, żeby zostać pilotem, dlatego najczęściej rysował samoloty. Później chciał być czołgistą i zaczął rysować same bitwy pod Studziankami. Myślał też o karierze krawca, ale nic z tego nie wyszło. Tata łamał sobie głowę, co z niego wyrośnie, a mama często mówiła, że chyba ksiądz, lecz nieznane są źródła tego pomysłu. Ostatecznie ukończył szkołę średnią jako mechanizator rolnictwa. Nie zdążył jednak popracować w zawodzie, bo zrozumiał, że to, co lubi najbardziej, to malowanie. Dlatego zdecydował się na studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza). W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. Od ponad dwudziestu lat tworzy ilustracje do czasopism i książek dla dzieci. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Mieszka z rodziną na wsi. Spędza dużo czasu w pracowni, gdzie wymyśla i rysuje bohaterów kolejnych książek.
Marcin Brykczyński (ur. 1946) - ekonomista z wykształcenia, poeta z powołania. Laureat licznych nagród, w tym Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY oraz Fundacji Świat Dziecka. Znakiem rozpoznawczym jego twórczości dla najmłodszych są błyskotliwe zabawy słowne, oryginalne poczucie humoru i optymistyczne spojrzenie na świat. W "Naszej Księgarni" poeta wydał m.in. "Białego niedźwiedzia, czarną krowę" (z ilustracjami Grażki Lange), pozycję umieszczoną na Liście Honorowej IBBY, "Skąd się biorą dzieci" oraz "Chodzi o to, czy wiesz co to. Zwierzęta". Jest także autorem wierszowanych zagadek do książek z serii "Opowiem ci, mamo".
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii poznawanie świata lub z serii Opowiem ci, mamo
Czy książka wytrzyma częste przeglądanie przez dwulatka?
Książka posiada w całości sztywne, kartonowe strony, które są odporne na zniszczenia i zagniecenia podczas zabawy. Taka konstrukcja pozwala najmłodszym dzieciom na samodzielne przewracanie kartek bez ryzyka ich przypadkowego naderwania. Solidne wydanie gwarantuje trwałość produktu nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu przez małych miłośników kolei. Dzięki bezpiecznym, zaokrąglonym rogom pozycja jest w pełni przystosowana do motoryki rączek małego dziecka. Estetyczne wykończenie sprawia, że publikacja zachowuje swój pierwotny wygląd przez długi czas.
Jakie zadania czekają na dziecko w "Opowiem ci, mamo, co robią pociągi"?
Publikacja "Opowiem ci, mamo, co robią pociągi" łączy naukę z zabawą poprzez liczne zagadki rymowane oraz zadania sprawdzające spostrzegawczość. Dziecko szuka konkretnych elementów na szczegółowych ilustracjach, co aktywnie angażuje je w proces poznawania świata techniki. Odnajdywanie parowozu Rysia na kolejnych stronach uczy koncentracji oraz trenuje umiejętność logicznego myślenia u przedszkolaka. Interaktywny charakter tej pozycji sprawia, że każda kolejna lektura pozwala odkryć zupełnie nowe detale sytuacyjne. Jest to doskonałe narzędzie do wspólnego spędzania czasu rodzica z dzieckiem.
Czy w treści znajdują się autentyczne nazwy i typy pojazdów szynowych?
Treść prezentuje szeroki wachlarz pojazdów, od zabytkowych parowozów po nowoczesne koleje górskie i specjalistyczne pojazdy techniczne. Autor zadbał o to, by rysunki wiernie oddawały charakterystyczne cechy różnych maszyn pracujących codziennie na torach. Dzieci poznają specyfikę pracy w parowozowni oraz uczą się rozróżniać poszczególne elementy infrastruktury kolejowej, takie jak bocznice czy dworce. Wiedza przekazywana jest w sposób przystępny i humorystyczny, co skutecznie pobudza pasję do techniki. Książka stanowi rzetelne wprowadzenie do tematyki transportu szynowego.
Dla jakiej grupy odbiorców ta pozycja może okazać się zbyt prosta?
Książka jest dedykowana dzieciom w wieku od 2 do 6 lat, więc dla starszych uczniów szkół podstawowych poziom merytoryczny będzie niewystarczający. Skupienie na formie obrazkowej i krótkich rymowankach nie zaspokoi potrzeb dzieci poszukujących zaawansowanych danych technicznych lub encyklopedycznych opisów. Osoby oczekujące linearnej, rozbudowanej fabuły mogą odczuć niedosyt ze względu na epizodyczną strukturę kolejnych rozkładówek. Jest to produkt nastawiony głównie na rozwój percepcji wzrokowej, a nie na naukę płynnego czytania długich tekstów. Dla starszych pasjonatów kolejnictwa warto poszukać bardziej specjalistycznych atlasów.
Jaki styl graficzny dominuje na stronach tej publikacji?
Ilustracje charakteryzują się ogromną szczegółowością, dużą dawką humoru oraz ciepłą kolorystyką przyjazną dla wzroku dziecka. Każda rozkładówka to bogata w detale panorama, która zachęca do długiego studiowania poszczególnych scenek z życia kolei. Rysunki Artura Nowickiego są czytelne i wyraziste, co ułatwia identyfikację obiektów nawet najmłodszym użytkownikom. Estetyka wykonania łączy w sobie walory artystyczne z funkcją edukacyjnego przewodnika po świecie maszyn. Taki styl graficzny skutecznie przyciąga uwagę dziecka i stymuluje jego wyobraźnię przestrzenną.

