One płoną jaśniej

Autor:

Rao Shobha

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 5
Darmowy fragment:
Wysyłka w
2 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
400
Rok wydania
2019
Nasza cena: 29,56 zł 39,90 zł Taniej o: 26%

“One płoną jaśniej" to wzruszająca historia o przyjaźni naznaczonej cierpieniem, którego bohaterki powieści wcale nie wybrały.

Czy wiesz już, jak trudno być kobietą tam, gdzie się ich nie szanuje?

“One płoną jaśniej" to powieść mająca swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości: wystarczy tylko przyjrzeć się losom kobiet pochodzących z wielu indyjskich miejscowości, które nigdy nie doświadczą przywilejów, jakie mieszkanki Europy uznają za codzienność. Purnima i Sawitha przyszły na świat w małych, indyjskich wioskach. Ich świat nigdy nie był i prawdopodobnie nigdy nie będzie łaskawy dla kobiet. Zgodnie z obowiązującymi konwenansami społecznymi i kulturą nie mogą być wolne, bo nie do tego zostały stworzone. Posłuszeństwo wobec ojca to rzecz święta i nikt nie może tego kwestionować. Młode kobiety mają natomiast swoje obowiązki: muszą pracować i z pokorą słuchać mężczyzn, którzy stanowią o wszystkim. Ich małżeństwa nie opierają się na mrzonkach o miłości, a mają okazać się korzystne dla rodziny.

Purnimie wybrano męża, wcale nie pytając jej o zdanie, bo przecież nie było takiej potrzeby. Z początku dziewczynie wydawało się, że przypadł jej świetny kandydat i już wkrótce jej szare, naznaczone cierpieniem życie odmieni się na lepsze. Niestety, ślub rozpoczął tylko kolejny jego rozdział. Od chwili zawiązania węzła małżeńskiego musi skupić się na mężu, okazywać mu bezwzględne posłuszeństwo i modlić się o syna. Nie może też okazać buntu ani wyrazić nawet delikatnego sprzeciwu, by nie narazić się na gniew, a w konsekwencji okaleczenie czy wyrzucenie z domu. Z kolei Sawitha nie może się pogodzić z decyzją odnośnie mężczyzny, którego wybrała jej rodzina, i postanawia uciec. Prześladowana przez przeszłość, wciąż wraca myślami do przyjaciółki - to właśnie ich głęboka relacja pomagała obu dziewczynom przetrwać najtrudniejsze chwile.


Opinie o książce

Uczta dla fanów Ferrante. Historia przyjaźni i tego, jak kobiece ambicje rozbijają się o o mur biedy i zasad społeczeństw patriarchalnych.

"Huffington Post"

Płonący portret tego, jak wygląda feminizm w większości miejsc na świecie.

"Vogue"

Niezwykle bolesna i przekonująca opowieść o dwóch młodych dziewczynach, które połączyła silna więź podczas tkania sari w małej wiosce indyjskiej nękanej seksizmem i mizoginią.

"InStyle"

Odłamki serca wszędzie. Trudno znaleźć lepsze słowa na oddanie tego, co ta powieść robi z czytelnikiem.

"Entertainment Weekly"

Książka idealna dla czytelniczek Rupi Kaur.

"Brit + Co"

Poczułam to. Poczułam ból i cierpienie tych kobiet. Autorka opisała ich historię w taki sposób, że jej się nie czyta - jej się doświadcza.

Pamela Olejniczak, @polish.bookstore

Boleśnie piekna opowieść o indyjskiej rzeczywistości, która paradoksalnie nie jest tak odległa od europejskiej, jak sądzimy. I o człowieku, który mimo zniewolenia może być wewnętrznie wolny.

@jagbuk

Wstrząsający portret kulturowej mizoginii i bitew toczonych codziennie przez miliony kobiet na całym świecie. Rozbudza wewnętrzny ogień tak, że płonie ON jeszcze długo po lekturze.

Aleksandra Pakieła, @olajuliapakiela

Ta książka wgniata w fotel i daje do myślenia. To impuls do nieustannej walki o prawa kobiet.

Klaudia Szumielewicz-Szklarska, @my_beige_life

Hipnotyzująca historia kobiet żyjących w opresyjnym świecie. Pozostawia czytelnika z bolesną, jątrzącą się raną. Mocna i bezkompromisowa.

Anna Globisz, @ksiazka_przyjacielem


O autorce

Shobha Rao jest amerykańską pisarką, która wyemigrowała z Indii. W 2014 roku udało jej się zdobyć nagrodę Katherine Anne Porter. W swoich utworach literackich zwraca uwagę na ucisk kobiet, będący na porządku dziennym w jej rodzinnych stronach.

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ta książka roztrzaskała moje serce na kawałki. Nie sposób zapomnieć o losie dwóch dziewczyn, które nic nie znaczą, bo urodziły się w Indiach, na wsi, w niskich kastach. Córka to przekleństwo dla ojca, trzeba zapewnić jej posag jakiego żądają rodzice przyszłego małżonka. Niestety żaden posag nie gwarantuje młodej małżonce dobrego traktowania. Jest traktowana jak służąca, znosząc upokorzenia i przemoc, a nawet okaleczenia. Przerażająca historia dwóch dziewcząt, które zaprzyjaźniają się jako nastolatki. Ta przyjaźń daje im siłę by przetrwać tragicznie ciężkie chwile, daje im nadzieję. Osamotnione w swojej walce o lepszy los, marzą o odrobinie szczęścia. Czy los pozwoli im się spotkać? Czy potrafią o siebie zawalczyć? Warto przeczytać! Daje do myślenia!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Ależ z nas idiotki. Z nas, dziewcząt. Bojących się niewłaściwych rzeczy w niewłaściwych momentach. Bojących się spalonych twarzy, kiedy na zewnątrz czekają na ciebie ognie, których nie potrafisz sobie wyobrazić. Mężczyźni trzymający zapałki przy twoich tęczówkach z benzyny. Płomienie, wokół ciebie wszędzie płomienie, liżące twoje świeżo rozkwitłe piersi, twoje pierwszomiesięczne ciało. I czeluście piekieł. Piekieł rozległych jak świat. Czekających, by cię obedrzeć, by zmienić cię w popiół i nawet wiatr, nawet wiatr.... Nawet wiatr, moja miła, pomyślała, patrzy jak płoniesz, chce tego, przelatuje nad tobą i przez ciebie. Rozsypując cię, bo jesteś dziewczyną i jesteś popiołem".

  Ta książka mnie trochę "przeciorała" emocjonalnie, zabolało mnie całe moje wnętrze. Bo źle się czyta o bólu młodych kobiet, o ich złym traktowaniu: poniżaniu, wykorzystywaniu, a nawet okaleczeniu dla własnego interesu, który i tak nie wychodzi. Straszne rzeczy przydarzyły się dwóch bohaterkom z indyjskich, biednych wiosek, ale ta opowieść to mimo wszystko historia pełna nadziei i wszystko zwyciężającej siły uporu i przyjaźni.

  Purnima kocha tkać. Sawitha również. Obie pochodzą z wioski, w której głównie tak zarabia się na życie. Obie spotykają się i poznają, kiedy ojciec Purnimy zatrudnia w swojej małej tkalni Sawithę. Sawitha chce pomóc swojej rodzinie, żyjącej w bardzo złych i skromnych warunkach, dlatego musi zacząć pracować. Purnima będzie czerpać siłę i odwagę z tej relacji, bo Sawitha jest inna. Silna, jaśnieje dumą i mimo młodego wieku, potrafi walczyć o siebie, ciężko pracować, postawić się zaczepiającym ją mężczyznom, odważnie, z błyskiem w oku, pójść dalej zostawiając ich zaskoczonych. A to nie do przyjęcia przecież, by kobieta stawiała się mężczyźnie. Nie w kraju, w którym kobieta jest nikim, w którym małżeństwa są aranżowane, a gdy rodzi się dziewczynka, to często ojciec myśli o tym, że jakby tak postawić małą nad przepaścią, to wystarczyłoby lekko pchnąć. 

  Purnima niedługo będzie musiała wyjść za mąż. Taka tradycja. Oczywiście nie zna przyszłego męża. Sawitha zacznie tkać dla niej ślubne sari, ale wydarzy się coś, co zmieni życie obu dziewczyn. Coś co sprawi, że będą musiały się rozstać. I od tej pory będziemy śledzić historię dwutorowo. Sawitha będzie uciekać. Purnima jej szukać. Dlaczego? Co sie wydarzy? Czy ich przyjaźń będzie miała szansę trwać dalej? Jak potoczą się ich losy? 

  Tę powieść czyta się bardzo szybko, nawet mimo tego bólu i smutku, jaki płynie z historii obu dziewczyn. To sprawnie napisana książka o tym, jak ciężko jest być kobietą, w świecie, gdzie seksizm, przemoc domowa, czy opresyjne tradycje kraju niszczą wpływają na charakter kobiety. "[...] zrozumiała, że ona jest tą spłowiają, pozbawioną koloru częścią. Była tym, co wchłaniało brud i cierpienie. Tym, co jest zmęczone słońcem, Co niczym ręka zasłania jasność". Ale to tylko od niej zależy, czy jej wewnętrzny blask przetrwa, czy będzie się tylko tlił, czy też jarzył pięknym, jasnym płomieniem.

  To powieść o tym, że kobieta wiele może znieść, że jest bardzo silna, nawet jeśli tak o sobie nie myśli. Bo warto walczyć o siebie. Być ambitnym, upartym, świadomym własnej wartości. Wtedy nic nie jest w stanie tego zniszczyć, żaden kamień, żaden nóż, żaden kolejny gwałt, żaden kolejny policzek. Czytajcie. Zostaje w pamięci.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „One płoną jaśniej” Shobha Rao opowiada historię dwóch dziewczyn, nastolatek, które urodziły się w biednej dzielnicy Indii. W miejscu, gdzie dziewczynki to problem, wręcz nieszczęście. Ważni są tylko chłopcy od początku życia do końca. Kobieta to rzecz, która ma im służyć, z którą mogą robić co chcą. Punima i Sawitha w pewnym momencie życia łączą swoje losy ze sobą – tylko na chwilę, jednak ta chwila łączy ich nieodwracalnie, budzi wielką przyjaźń, głębokie uczucie. Dalsze swoje losy poświęcają na odszukiwanie siebie i na walkę z ciężką rzeczywistością, która może spotkać indyjską kobietę.

  Ta pozycja to nie jest łatwa i przyjemna lektura. Owszem, styl narracji jest łatwo przyswajany, ale dla narratora czytelnik jest raczej obojętny. Pokazuje nam świat przez dziurkę od klucza, możemy go tylko i wyłącznie obserwować, a ON nie fatyguje się z wyjaśnieniami. Jednak ten styl narracji całkowicie współgra z wydarzeniami z powieści. Książka porusza ważne tematy, jak handel żywym towarem, sytuacja kobiet w biednych światach, prostytucja, gwałty, narkotyki. Tematy, o których trzeba mówić głośno, by świat wiedział, by coś zmienić. W książce jednak nie wszystko jest złe. Jest światło, jest jasność, jest nadzieja. Jest wytrwałość i ciągłe parcie przed siebie, niezgoda na ‘zjedzenie’ przez innych. Bohaterki robią wszystko, by w końcu było im lepiej, czasami ich decyzje są dobre, czasami złe, ale nie stoją w miejscu, mają siłę, mają wewnętrzny płomień.

  Oprócz tego książka zanurza nas w inny, indyjski świat. Pełen kolorów, zapachów, wierzeń, religii i potraw. Naprawdę, pomimo ciężkiego losu kobiet, akurat tylko aspektem tego świata byłam oczarowana. I znowu to udowadnia nam, że nie ma złego bez dobrego, nie istnieje jedno bez drugiego.

  „One płoną jaśniej” to wbrew pozorom piękna historia o sile i odwadze. Książka ważna, oby było takich więcej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Zdawało się jakby swoim odejściem opróżniła wszystko — wejście do chaty i samą chatę”, czyli kilka słów o feminizmie.

  One płoną jaśniej to kolejna książka poruszająca temat feminizmu na świecie. Shobha Rao, autorka tej książki, urodziła się w Indiach, skąd w wieku siedmiu lat przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i mieszka w San Francisco. Vogue pisze o jej książce, że jest to„ płonący portret tego, jak wygląda feminizm w większości miejsc na świecie".

  Urodziły się skazane na dożywotnie cierpienie – jak wszystkie kobiety z małych indyjskich wiosek. Tam nie liczy się, czy jest się siostrą, żoną czy matką. Tam kobieta jest niewolnicą. Poniżane, wykorzystywane i okaleczane Purnima i Sawitha w przyjaźni znajdują azyl. Do czasu… Jednak ogień nadziei, który raz zapłonął w ich sercach, nie gaśnie. A im bardziej los z nimi igra, tym one płoną jaśniej.

  One płoną jaśniej ukazuje kobiety, które na co dzień zmagają z sytuacjami, które u nas są nierealne. Podczas czytania nie mogłam uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się XXI wieku. Książka opowiada historię dwóch hinduskich dziewczyn. Purnima i Sawitha żyją we współczesnych Indiach, gdzie społeczeństwo podzielone jest na kasty. Ludzie uważają, że posiadanie córki jest ciężarem dla rodziny. Kobieta ma być posłuszna mężowi i urodzić dzieci. Główne bohaterki nie podzielają tej idei i marzą o lepszym świecie. Znoszą przemoc i poniżanie, nie mają praw i traktowane są jak rzecz, którą w każdej chwili można wyrzucić.

  One płoną jaśniej to trudna lektura, która szokuje i jednocześnie przeraża. Na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu i raczej przeciętny Kowalski nie sięgnie po nią. Porusza niezwykle ważne tematy. Jednak nie pomoże ona kobietom, których życie wygląda podobnie jak to Purnimy i Sawithy, ale być może uświadomi. Europejczyków, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Na pewno warto przeczytać i samemu stwierdzić czy jest to dobra książka. Ja mam mieszane uczucia i długo zastanawiałam się co napisać w recenzji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To jest taka książka, którą czytając, myślisz sobie "ale ja mam świetne życie". Nie mam na wiele, wiele nie zobaczę, marzeń nie spełnię ale ciągle mogę dziękować za to, że jest takie wspaniałe. To też książka, której czytanie rodzi w tobie niemoc. Rozpiera cię gniew i dusi bezsilność.

  Nie chcemy nawet wiedzieć, że ludzki los jest tak okrutny a już w ogóle wolelibyśmy nie wiedzieć, że to się dzieje w czasach nam współczesnych.

  Indie. Rzeczywistość, w której kobiety się gwałci, zmusza do niewolniczej pracy, głodzi, oblewa gorącym olejem... Można by wymieniać. Strach w życiu tych kobiet nic nie zmienia, nie ma znaczenia. Dla nich najlepiej byłoby zniknąć, przestać istnieć. I w tej rzeczywistości poznajemy historie dwóch dziewczyn, które nie mają chęci się światu usunąć w cień. Między nimi rodzi się przyjaźń, jednak ich losy schodzą się i rozchodzą. Trudno określić, którą życie dotkliwiej doświadcza bo obie historie pisane są krwią, potem i spermą. A one, pomimo tego parszywego życia wiedzą, że muszą się odnaleźć. To waleczne i na swój sposób bezczelne kobiety, nie tak łatwo się poddadzą. Ich nadzieja, to ta z rodzaju najsilniejszych, zbudowana przez strach. Tym bardziej zatem, czytając, trzymasz za nie kciuki. Chcesz, aby wygrała ta ich niezależność i mądrość, adekwatna do pochodzenia i sytuacji, w której się znalazły. Z rodzinnych wiosek, życie rzuca je do Ameryki. Tam rozgrywa się wyścig z czasem, wyścig o życie.

  To bardzo ładnie napisana powieść. Ładnym językiem, płynna. Wciąga bardzo i choć to żadna sensacja, trzyma w napięciu do końca. A zakończenie trudno przewidzieć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Wartsztaty dla 6 dzieci Zwierzęta 0/5 Nasza cena:
262,00 zł 374,28 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wartsztaty dla 6 dzieci Zwierzęta

Warsztaty dla 6 dzieci Zwierzęta Wymyślone dla Maluszków. Ta zabawa, na bazie elementów układających się w mozaikę magnetyczną, proponuje modele proste, kolorowe składające się z 16 żetonów. Lew, małpka, żyrafa, słoń... dzieci będą bawić się układając sympatyczne zwierzęta i, być może, wymyślając...
eBook On. Pytania intymne mobi epub 0/5 Nasza cena:
28,05 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook On. Pytania intymne mobi epub

Mężczyzna w całej erotycznej okazałości. Ta książka to przewodnik po męskiej seksualności. Co takiego jest w seksie oralnym, że mężczyzna dla tej pieszczoty jest gotów zdradzić? Jaka jest różnica między podnieceniem a pożądaniem i jak to sprawdzić? Czym różni się męski orgazm od kobiecego? Czy...
Audiobook Doktor Dolittle i jego zwierzęta mp3 0/5 Nasza cena:
13,60 zł 16,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Doktor Dolittle i jego zwierzęta mp3

Dawno, dawno temu w małym miasteczku Puddleby żył sobie pewien dobroduszny doktor nauk medycznych John Dolittle. Któregoś dnia postanowił porzucić praktykę lekarską, by nieść ulgę w cierpieniu chorującym zwierzętom. Poza tym posiadał niezwykły dar - potrafił z nimi rozmawiać. Pewnego razu do...
Farma 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Farma

Luksusowy ośrodek położony wśród lasów oferuje wszelkie udogodnienia: organiczne posiłki, osobistych trenerów, codzienne masaże - wszystko bez ograniczeń. A w dodatku za dziewięciomiesięczny pobyt tam zostaniesz hojnie wynagrodzona. Haczyk? Przez ten czas nie wolno ci stamtąd odejść, będziesz...
Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali 5/5 Nasza cena:
28,70 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali

Przez piętnaście lat jeździłem w miejsca konfliktów. [...] Kiedy zrobiło się zbyt niebezpiecznie, stwierdziłem, że trzeba z tym skończyć. [...] Nie chciałem robić z siebie bohatera, leżeć na Powązkach w grobie przysypanym liśćmi i odwiedzanym przez kogoś raz na rok. Poza tym założyłem rodzinę....
Opowiedz mi o nim 5/5 Nasza cena:
28,78 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowiedz mi o nim

Tamtego wieczoru Sandrę podwozi do domu nieznajomy mężczyzna. Za pomoc oczekuje czegoś więcej niż tylko szklanki whisky... Niedługo potem dochodzi do śmiertelnego wypadku samochodowego. Jeanette jest jednym ze świadków zdarzenia. Nikomu o tym nie mówi. Musi chronić swój sekret. Kerstin...
Ogród małych kroków 5/5 Nasza cena:
32,47 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ogród małych kroków

Minęły trzy lata, odkąd Lily w wypadku straciła męża. Udaje jej się normalnie funkcjonować, nawet odnosi sukcesy jako ilustratorka w wydawnictwie, jednak wciąż bardzo tęskni za ukochanym. Jak ognia unika nawiązywania nowych znajomości, a czas wolny spędza w towarzystwie córek i rozrywkowej siostry....
Bezbronne 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bezbronne

Bestsellerowy thriller, który szturmem podbił świat. Odludzie. Śnieżyca. Mała dziewczynka uwięziona w aucie. Znikąd pomocy. Co byś zrobiła? Darby jechała z uniwersytetu do domu, gdy rozszalała się burza śnieżna i uwięziła ją na odludziu. Najbliższą noc dziewczyna będzie musiała spędzić na postoju...
Początek wszystkiego 5/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Początek wszystkiego

Ezra Faulkner jest gwiazdą swojej szkoły: popularny, przystojny i dobrze zbudowany. Miał nawet zostać królem balu maturalnego. Ale to było zanim... Zanim dziewczyna go zdradziła, auto roztrzaskało mu kolano, a jego dobrze zapowiadająca się kariera sportowa legła w gruzach. Cassidy Thorpe to...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula