Normalni ludzie

Autor:

Sally Rooney

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Format
135x202
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
304
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,59 zł
Nasza cena: 39,99 zł

Jak odnaleźć się świecie XXI wieku, gdzie technologia ma coraz większy wpływ na ludzkie życie? Czy w czasach cyfryzacji i mediów społecznościowych istnieje jeszcze pojęcie prawdziwej miłości?

W niewielkim miasteczku żyje dwójka nastolatków. Mają ze sobą wiele wspólnego i dobrze się znają, a mimo to na szkolnych korytarzach mijają się bez słowa. Nie zwracają na siebie uwagi, a swoją znajomość utrzymują w sekrecie. Bez problemu dochowują swoich tajemnic. Tak przynajmniej było, dopóki Marianne i Connell nie poczuli do siebie czegoś więcej niż tylko sympatii. Nagle wzajemne ignorowanie się w budynku szkoły zaczęło przypominać niekończący się koszmar. Jakie tajemnice łączą tę dwójkę? Czemu postanowili skrywać swoją znajomość przed oczami znajomych? Czy zdołają zrozumieć i zaakceptować uczucie, które zaczęło się między nimi rodzić?

"Normalni ludzie" to pasjonująca powieść, która ukazuje problemy młodzieży XXI wieku. Otrzymała ona nagrodę Costa Book Award oraz została nominowana do Nagrody Bookera.


O autorce

Sally Rooney jest pisarką młodego pokolenia, a w swoich książkach ukazuje, jak życie jest postrzegane przez młodzież. "Normalni ludzie" to pierwsza pozycja autorki, która została przetłumaczona na język polski. W swoim dorobku ma także anglojęzyczną książkę "Conversations with Friends", przedstawiającą relacje pomiędzy czwórką przyjaciół.

Sally Rooney napisała także krótkie opowiadania prezentujące zupełnie nowe i świeże spojrzenie na otaczający nas świat: "After Elenaor left. Winter pages", "Concord 34", "At the Clinic", "Mr Salary", "Color AND light" oraz "Robbie Brady's astonishing late goal takes its place in our personal histories". Mimo jej młodego wieku i niewielu napisanych pozycji, książki Sally Rooney zyskały dużą popularność i były wielokrotnie nagradzane, między innymi nagrodą Folio Prize, Swansea University International Dylan Thomas Prize, Man Bookers Prize, Irish Book Awards, Costa Book Awards, Women's Prize for Fiction, a "Mr Salary" została nominowana do Sunday Times EFG Private Bank Short Story Award.

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka przedstawia dwójkę najzwyklejszych osób - Connell'a i Marianne. Chodzą do jednej szkoły, choć tak naprawdę udają, że się nie znają. On jest gwiazdą szkolnej drużyny w piłkę nożną, a ona pochodzi z bogatego domu. Pewnego razu poza szkołą dochodzi do ich spotkania,a między nastolatkami rodzi się pewnego rodzaju więź.

  Czy między Connell'em a Marianną zrodzi się przyjaźń?

  Powieść objęta mianem "najważniejszej powieści ostatnich lat".

  Zaskoczyło mnie to bardzo, szczególnie wtedy kiedy zaczęłam ją czytać i naprawdę ciężko było mi się w nią wkręcić,a le nie poddawałam się i brnęłam dalej. Chciałam się koniecznie przekonać, dlaczego ta książka otrzymała takie, a nie inne miano.

  Bohaterowie są przedstawieni w bardzo prosty i dość przyziemny sposób. Relacja jaka panowała między nimi była dla mnie dość dziwna, ale z czasem, kiedy coraz głębiej się zaczytywałam zrozumiałam, jak ta powieść odzwiercielda dzisiejszą młodzież. Nie potrafiący ze sobą rozmawiać młodzi ludzie, którzy ucekają nie tylko przed problemami ale i normalnym życiem.

  Główni bohaterowie mają za sobą niezbyt przyjemną przeszłość, i to chyba ona ich dzieli a za razem bardzo do siebie przyciąga. To powieść o pierwszej miłości, rodzinie, przyjaźni, popełnianiu błędów i wkraczaniu w świat dorosłych. Autorka przedstawiła to w tak realny sposób, że nie wierzyłam, że można to tak świetnie ukazać.

  To powieść na miarę XXI wieku i po jej przeczytaniu rozumiem, skąd miano "najważniejszej powieści ostatnich lat". Warto zapoznać się z tą hisotirą.

  Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Zrobili dla siebie dużo dobrego. Ludzie naprawdę mogą się nawzajem odmienić”, czyli niezwykła historia zwykłych ludzi.

  Normalni ludzie to książka, która zdobyła wiele nominacji ([Adres usunięty]. do Nagrody Bookera) oraz nagród takich jak British Book Award w 2019 r. A do tego jest to jest z ulubionych książek Baracka Obamy w 2019 r. Tak wiele pozytywnych opinii skusiło mnie do zapoznania się z Normalnymi ludźmi.

  Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w „Normalnych ludziach” opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa. Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.

  Sally Rooney w swojej książce przedstawia problemy, z którymi borykają się nastolatkowie. Przedstawia relacje Connella i Marianne, których połączyło uczcie, a którzy nadal twierdzą, że się tylko przyjaźnią. Jest dwójka ludzi, którzy praktycznie we wszystkim się różnią. Dwa zupełnie inne światy i inne charaktery postaci. Connell i Marianne w szkole udają, że się znają, a poza nią sypiają ze sobą.

  Autorka opowiada tę historię na przestrzeni lat. Każdy kolejny rozdział to kolejne tygodnie lub miesiące do przodu. Może to trochę dezorientować czytelnika. Między głównymi bohaterami wywiązuje się więź, którą śledzimy przez trzysta stron. Nie spodziewałam się, że ta książka tak bardzo przypadnie mi do gustu. Nie jest to kolejny tani romans. Nie jest to także stereotypowe young adults (i wrzucanie tej książki do tego samego worka będzie trochę krzywdzące). Rooney przedstawia, jak skomplikowane jest życie młodych ludzi i z czym muszą się na co dzień mierzyć. Normalni ludzie ukazują także różnice klasowe, problemy rodzinne oraz trudy pierwszej miłości. Jest to książka o sile miłości i dorastaniu.

  Czyta się ją bardzo szybko. Współczesny język sprawia, że powieść może zainteresować młodzież. Uważam, że jest książka warta przeczytania, niosąca wiele przesłań. Ukazująca problemy „normalnych ludzi”. Książka ma „to coś”, co sprawia, że nie można się od niej oderwać. Jej realizm sprawia, że Normalni ludzie to tak dobra historia. Podobno BBC pracuje nad telewizyjną adaptacją książki. Nie mogę się doczekać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiedy młodzi ludzie przepoczwarzają się z nastolatków w osoby dorosłe w ich głowach dokonuje się swoista rewolucja. "Normalni ludzie" Sally Rooney to opowieść o dwójce nastolatków, Conellu i Marianne, których połączyło uczucie, którego sami do końca nie potrafią zdefiniować i opisać. Z jednej strony młodzi ludzie uprawiają seks i odkrywają swoją seksualność, a z drugiej strony twierdzą, że relacja jaka ich łączy nie wykracza poza ramy przyjaźni. "Normalni" uczniowie i później "normalni" studenci, borykając się ze stereotypami, jakie narzuca im otoczenie, a także ograniczeniami, które sami sobie tworzą, powoli odkrywają łączące ich uczucia.

  Można powiedzieć, że "Normalni ludzie" to powieść o miłości jakich wiele, jednak to co wyróżnia książkę Sally Rooney, to współczesny język, który trafia, przede wszystkim, do młodszego odbiorcy i swoisty sposób opowiadania o nie-miłości i nie-uczuciach. Bohaterowie nie są tutaj skupieni jedynie na swoich uczuciach, a wręcz przeciwnie, czytając książkę ma się wrażenie, że miłość Conella i Marianne jest jedynie dodatkiem. Autorka w swojej książce podejmujemy bowiem również wiele tematów społeczno - politycznych. "Normalnych ludzi" Sally Rooney uważa się za jedną z najważniejszych powieści ostatnich lat. Trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem.

  Sądzę, że jest to książka, którą powinno się przeczytać i warto mieć w swojej domowej bibliotece.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  JAK TO JEST BYĆ NORMALNYM?

  Marianne jest bogata, ale uchodzi w szkole za dziwadło, za to Connell jest biedny, ale bogaty, popularny i lubiany. Z pozoru tych dwoje nic nie łączy, a jednak rodzi się między nimi dziwna więź, którą ciężko jest przerwać, mimo przeciwności losu. Właściwie tyle musicie wiedzieć jeśli chodzi o fabułę, bo nie jest to jedna z tych powieści, w których mamy twisty i szybko pędzącą akcję. Tutaj raczej wszystko dzieje się powoli i dzieje się mało. A cała magia polega na refleksjach, jakie ta powieść w nas wzbudza. Czy nie zachowujemy się czasami nie tak, jak należałoby się zachować, a tak, jak oczekują od nas tego inni? Czy nie ranimy ludzi, by zachować swoją twarz? Czy nie rozstajemy się z błahych powodów, bo nie potrafimy wyjaśnić drugiemu człowiekowi swoich uczuć? Czy nie pragniemy czuć się wyjątkowi, chociaż cały świat wmawia nam, że jest inaczej? I w końcu - kim są ci "normalni ludzie"? Jakie zachowania przejawiają? Dlaczego ja, czy Ty nie jesteśmy tacy, jak "normalni ludzie"?

  Książka zachęca do myślenia, do zadawania sobie pytań i do refleksji nad własnym zachowaniem. W czasie lektury targało mną mnóstwo emocji i przyznam, że uroniłam też kilka łez. Na pewno długo o tej powieści nie zapomnę.

  STRUKTURA

  Powieść S. Rooney podzielona jest na rozdziały, które wyznacza mijający czas. Kilka dni później, czy też kilka miesięcy później, a do tego konkretny miesiąc i rok, dzięki czemu łatwo nam się odnaleźć w historii. Trzecioosobowy narrator, znający myśli i odczucia głównych bohaterów, idealnie sprawdził się przy opowiadaniu nam losów Marianne i Connella. Nie był stronniczy, co sprawiło, że nie mieliśmy narzucanej sympatii do konkretnego bohatera - mogliśmy poznać argumenty jednej i drugiej strony i zająć swoje stanowisko.

  Styl pisania był prosty i łatwy w odbiorze, jednak dopiero gdy się wkręciło w czytanie. Spowodowane to było dosyć nietypowym podejściem do zapisu dialogów, bez oznaczenia ich myślnikiem. Na początku mogło to sprawiać problemy, jednak kilka stron i nie odczuwałam już zgrzytów.

  PODSUMOWUJĄC

  Normalni ludzie to powieść, w której z pozoru się nic nie dzieje, a jednak skrywa w sobie tak wiele głębi i poważnych tematów skłaniających do refleksji. Nie jest to historia dla fanów szybkiej akcji, czy też cukierkowej fabuły. Mamy tu gorzkie życie, w całej swojej realności. Mamy bohaterów pełnych wad i cech, których nie lubimy w nas samych. I właśnie dlatego tak bliska wydaje się ta książka. Bo jest o normalnych ludziach. Takich jak Ty i ja.

  Amanda Says

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nieważne, czy "Normalni ludzie" Sally Rooney to jedna z najważniejszych powieści ostatnich lat, jak głosi hasło na obwolucie, które to hasło umieszczane na co drugiej okładce nieco się, nawiasem mówiąc, zdewaluowało.

  Waga tej książki wyraża się w czymś innym. W tym mianowicie, że jest niemal namacalnie współczesna, dotyka bardzo czułych i tkliwych miejsc, głęboko przez każdego skrywanych przed otoczeniem. Traktuje o intymności, do której nie ma instrukcji obsługi, a która poprzez nawarstwiające się przemilczenia i niedopowiedzenia prowadzi do użytkowania ciał, w oderwaniu od prawdziwych uczuć, tęsknoty za którymi nie sposób jednak stłumić.

  Chociaż bohaterami są młodzi ludzie, Connell i Marianne, których poznajemy w szkole średniej, a następnie towarzyszymy im w latach studenckich, jest to książka zdecydowanie uniwersalna wiekowo. Opowiada bowiem o tym, co jest znakiem naszych czasów, wspólnym różnym generacjom. O tym mianowicie, jak bardzo ludzkie relacje warunkowane są przez fałszywe założenia, strach przed wykluczeniem, śmiesznością, czy obmową, powielaną współcześnie z prędkością światłowodową. Samoobroną staje się zatem nakładanie upiększającego lub maskującego filtra na wszelką słabość, niedoskonałość, czy po prostu zwyczajność.

  W czasach, gdy wizerunek postawiony jest na piedestale, bezpieczniej jest zamknąć się w emocjonalnym bunkrze, chroniąc się w ten sposób przed zranieniem. Sally Rooney obnaża, jak niedoskonała i kalecząca jest to strategia, nie tylko na przykładzie pary głównych bohaterów, ale także w odniesieniu do postaci z tła, przeżywających swoje własne dramaty.

  Ale, wbrew pozorom nie jest to książka, która pozostawia nas w rozpaczy, wręcz przeciwnie. Autorka nie pozbawia czytelników ludzkiej iskry nadziei, pozwalającej wierzyć, że popełnione błędy nie oznaczają definitywnej porażki, a wyjście z emocjonalnego bunkra jest możliwe. Unaocznia, ile tracimy i jak niewypowiedzianie wiele możemy zyskać odpuszczając autokreację na rzecz autentycznych relacji. Co w zamian możemy otrzymać? To, co zyskali bohaterowie: "Zrobili dla siebie dużo dobrego. (...). Ludzie naprawdę mogą się nawzajem odmienić". Prawda, że to dodaje otuchy?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Ludzie Boga. Św. Bernadeta z Lourdes DVD + książka 0/5 Nasza cena:
27,59 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie Boga. Św. Bernadeta z Lourdes DVD + książka

Objawienia świętej Bernadety SoubirousFilm Lodovico Gaspariniego, reżysera m.in. miniserialu "Don Bosco" (2004) oraz serialu "Don Mateo" (2009) rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. Obecnie i w czasie wydarzeń w Lourdes. Śledzimy trzy rozgrywające się na ekranie wątki. Historię samej...
Survival dla niewidzialnych 5/5 Nasza cena:
20,79 zł 25,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Survival dla niewidzialnych

Czy wiesz, jak przygotować się na najgorsze? Lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy panami swojego losu. A przecież to nieprawda! W obliczu klęski żywiołowej, zagrożenia nuklearnego lub wojny życie nasze i naszych bliskich z dnia na dzień może stać się zagrożone. Co wtedy? Jak przygotować się na...
Podstawowe zasady zachowań społecznych 0/5 Nasza cena:
58,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podstawowe zasady zachowań społecznych

Karty pracy jak i Zeszyt ćwiczeń Podstawowe zasady zachowań społecznych zawierają pewną propozycję poznania prawidłowych wzorców zachowania w określonej sytuacji, nakazów i zakazów stosowanych wobec zachowania w konkretnej sytuacji społecznej. Można je też wykorzystać do treningu modyfikowania...
Zestaw. Planowanie ruchu ręki 0/5 Nasza cena:
27,06 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zestaw. Planowanie ruchu ręki

Zestaw zawiera 2 płytki, flamaster suchościeralny z gąbką oraz instrukcję.Ćwiczenia planowania ruchu ręki przygotowują do nauki pisania, stymulują sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Odtwarzanie przez dziecko prezentowanych wzorów pełni funkcję stymulacji lewopółkulowej...
Kredki colorino kids świecowe neonowe trójkątne 6 kolorów 0/5 Nasza cena:
7,18 zł 7,98 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kredki colorino kids świecowe neonowe trójkątne 6 kolorów

Kredki świecowe COLORINO to produkt, który jest nieocenionym narzędziem doskonalenia sztuki rysowania. Gwarantują twórczą i indywidualną organizację czasu nie tylko najmłodszym. Będą wspierać rozwój zdolności manualnych każdego dziecka, wzbudza jego ciekawość, uwrażliwiać na kolory oraz pomagać w...
Piłka nożna. Historia, legendy, mistrzostwa, puchary 0/5 Nasza cena:
26,93 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Piłka nożna. Historia, legendy, mistrzostwa, puchary

W niniejszej książce tym, którzy dopiero zaczęli interesować się piłką nożną, przedstawiamy podstawowa wiedzę na temat gry każdego dnia wzbudzającej emocjonujące dyskusje wśród milionów ludzi. Znajdą tu Państwo m.in.. opis zasad gry, roli sędziego i trenera, taktyki i sposobów poruszania się po...
Wyklęci (audiobook) CD 0/5 Nasza cena:
23,76 zł 27,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyklęci (audiobook) CD

Pośród szalejącej zadymki przypadkowi świadkowie znajdują w fontannie zwłoki młodej skrzypaczki z poderżniętym gardłem. Zbrodnia szokuje miasto, okazuje się jednak, że to dopiero początek – pojawiają się kolejne morderstwa, gwałtownie wzrastająca fala samobójstw i bestialski akt kanibalizmu.Młoda,...
Dworek w miłosnej audiobook CD 0/5 Nasza cena:
25,46 zł 29,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dworek w miłosnej audiobook CD

Wyobraź sobie długą, wysadzaną strzelistymi drzewami aleję, wiodącą do pełnego wspomnień dworku w stylu angielskim. Zajrzyj do rosarium z ogrodnikiem Antonim, przejdź się nad staw, odetchnij zapachem lawendy… Zajrzyj do miejsca, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. Daj się uwieść...
I góry odpowiedziały echem pocket 0/5 Nasza cena:
11,03 zł 12,53 zł
Do koszyka dodaj do schowka

I góry odpowiedziały echem pocket

Poruszająca opowieść o miłości, rozstaniu, przyjaźni, rodzinie i poświęceniu autora bestsellerów Chłopiec z latawcem oraz Tysiąc wspaniałych słońc. Afganistan, rok 1952. Abdullah i jego siostra Pari mieszkają wraz z ojcem i macochą w ubogiej wiosce. Ledwie wiążą koniec z końcem ? znalezienie pracy...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula