Niewyjaśnione okoliczności

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 15
Wysyłka w:
48 godzin + czas dostawy
Format
14 x 21 cm
Rok wydania
2018
Wydawnictwo
Ilość stron
456
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 25,79 zł
Nasza cena: 28,79 zł 39,99 zł Taniej o: 28%

“Niewyjaśnione okoliczności” to zaskakujący portret jednego z najdoskonalszych lekarzy sądowych w historii. Przeczytaj, co ma do powiedzenia o sobie i przypadkach z jakimi miał do czynienia.

"Niewyjaśnione okoliczności" to swoiste połączenie autobiografii z literaturą faktu. Autorem książki jest dr Richard Shepherd - jeden z najbardziej cenionych medyków sądowych i patologów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na świecie. Przybliża ON swoją historię - pisaną skalpelem, krwią i tysiącami martwych ciał. Choć dziś jest już na emeryturze, to jak sam szacuje, w swojej karierze zawodowej przeprowadził ponad 23 000 sekcji zwłok. W swojej książce opowiada o sobie, swej pasji do medycyny sądowej i sukcesach w pracy zawodowej. Mówi również o ludzkich słabościach, wspomina swoje życie oraz  wpływ jego pracy na życie osobiste.

Dr. Shepherd miał okazję pracować przy najsłynniejszych sprawach, które znalazły się na pierwszych stronach gazet, takich jak choćby śmierć księżnej Diany czy identyfikacja zwłok z zamachu na World Trade Center, ale znacznie bardziej zagadkowe okazywały się często z pozoru oczywiste zgony. Opowiadając o sprawach, z jakimi miał do czynienia, przedstawia makabryczne zdarzenia z punktu widzenia osoby, która była w pełni odpowiedzialna za wyjaśnienie przyczyn śmierci. Niejednokrotnie analizował mechanizm zgonu mając do czynienia z brutalnie okaleczonymi ciałami. To wszystko nie mogło pozostawać bez wpływu na jego życie prywatne. Niezwykle obciążająca praca miała głęboki i traumatyczny wpływ na zdrowie psychiczne Shepherda. W 2007 roku rozpadło się jego pierwsze małżeństwo, zaś po ponad 30 latach pracy zawodowej zdiagnozowano u niego zespół stresu pourazowego.

"Niewyjaśnione okoliczności" to fascynujący opis pracy medyka sądowego, która nie kończy się przy stole sekcyjnym, znajdując najczęściej swój finał w sądzie. Kulisy swojego życia prywatnego i zawodowego autor zdradza w sposób wyważony i taktowny, nie męczy czytelnika przydługimi opisami, za to przemyca ciekawostki z zakresu medycyny sądowej.

Fragment książki


- Dobrze się pan czuje, doktorze? - zapytała.

Jej nabrzmiały smutkiem głos płynął łagodnie i życzliwie. Życzliwie, gdyż to ona patrzyła na mnie z czymś w rodzaju współczucia.

Zapewniłem ją, że nic mi nie jest. Głos mi przy tym drżał.

- Czy mó.głby pan... czy mógłby pan rzucić trochę światła na okoliczności śmierci mojej córki? - poprosiła.

No tak, oczywiście. Taka była tutaj moja rola. Ci ludzie nie chcieli, abym dzielił ich smutek. Nie oczekiwali, że będę razem z nimi opłakiwał piękną Alannah, którą odebrał im zły los.

Pstryk. Przełączyłem się w tryb zawodowy. Wiedziałem coś, czego oni nie wiedzieli: miałem pojęcie, jak funkcjonowało ciało ich krewnej i co właściwie zaszło tamtej feralnej nocy. Alannah przemówiła do mnie. Zwłoki już tak mają - zdradzają sekrety stylu życia, nawet osobowości, przede wszystkim zaś okoliczności śmierci.

O autorze


Richard Shepherd urodził się w zachodnim Londynie. Dorastał w Watford w Hertfordshire. Tam, w szkole średniej, natknął się na podręcznik akademicki z medycyny (przemycony przez kolegę), i w ten sposób zapoznał się ze światem zbrodni i morderstw. To z kolei sprawiło, że resztę życia poświęcił na zrozumienie istoty śmierci w jej wielu odsłonach. Studiował medycynę w University of London (St. George’s Hospital Medical School), dyplom lekarza uzyskał w 1977 roku, po czym w 1987 roku zrobił specjalizację z medycyny sądowej. Wkrótce potem zaczął pracować w elitarnym Guy’s Hospital, w tamtejszym zakładzie medycyny sądowej.

W swojej karierze badał tysiące przypadków śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą, poczynając od przypadków z pierwszych stron gazet, a kończąc na katastrofach naturalnych, w których zginęły rzesze ludzi. Nierzadko przyczyna śmierci okazywała się naturalna bądź gwałtowna, jednakże bez czynnika kryminalnego.

Doświadczenie i umiejętności Richarda Shepherda nadal są szeroko wykorzystywane przez wydziały policji z całego świata.

Czytaj całość

Recenzje (15)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-01-09
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Życie i śmierć okiem lekarza sądowego. Niesamowita i pełna pasji podróż po świecie zbrodni. Bliskie spotkanie ze śmiercią. Ta książka rzeczywiście jest dowodem na to, że umarli mają jeszcze coś do opowiedzenia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-12-17
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Biografia nietuzinkowa...

  A
  co jeśli by tak pozwolić przemówić... zmarłym? Tym, którzy odeszli niespodziewanie, a ich śmierć była gwałtowna, zagadkowa, czasem budząca wątpliwości? Sposobem na to jest oddanie głosu komuś, kto jest w stanie dociec prawdy. Dr Richard Shepherd, lekarz medycyny sądowej, jest właśnie takim kimś.

  Medycyna sądowa, fach koronera, patologa zwłok... profesje, o których się na co dzień (raczej) nie mówi. Jeśli ma się zaś z nimi styczność, to tylko w niezbyt pożądanych okolicznościach - zarówno patrząc z perspektywy bycia kimś bliskim dla zmarłego, jak również (co oczywiste) z perspektywy bycia nieboszczykiem... Tak czy inaczej, są to profesje od których się stroni, aczkolwiek mogą one być źródłem arcyciekawych historii.

  Dr Richard Shepherd to uznany autorytet jeśli chodzi o w/w profesje. Brał udział w wyjaśnieniu wielu zarówno tajemniczych, zagadkowych, jak również co najmniej dziwnych spraw. Może to niezbyt poetyckie - choć trafne - stwierdzenie, ale czytając tę książkę można dojść do wniosku, że zmarli mogą wiele opowiedzieć... A w zasadzie nawet nie oni, lecz ich doczesne szczątki. I wbrew pozorom to nie są (tylko) jakieś makabryczne opowieści z sal, na których odbywają się sekcje zwłok (choć, po części, i tak można na to spojrzeć).

  Książka zaskakuje tym, co autor ma do powiedzenia. Okazuje się, że nawet pisarz nie jest w stanie czasem wymyślić okoliczności zbrodni jakie pisze samo życie. To samo dotyczy wszelakich przypadków, feralnych zbiegów okoliczności prowadzących do śmierci. Pouczające... Momentami (częstymi) tę książkę czyta się jak dobrą sensację. A nieraz jak niezły kryminał :)

  Wszystko ma jednak drugą stronę medalu, także taka profesja jak ta autora niniejszej książki. Każdy z nas jest tylko człowiekiem... Shepherd opowiada zatem także o tym, co lata pracy uczyniły z nim samym, z jego (skądinąd silną, no ale jednak...) psychiką, podejściem do świata, ludzi, życia, śmierci. Jego praca to również wymierny, nie tylko emocjonalny, koszt dla jego bliskich - o tym wspomniano także. Wszystko zaś jako całość, poza najbardziej interesującą częścią, składa się na książkę wyjątkową napisaną przez wyjątkowego człowieka.

  Polecam :)

  Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

  Recenzja także na:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-02-11
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W książce „Niewyjaśnione okoliczności” dr Richard Shepheard opisał jak przebiegała jego kariera, która swój początek miała za sprawą podręcznika akademickiego do medycyny sądowej Keitha Simpsona. Książka przedstawia przebieg kariery od trudnych momentów w okresie studiowania poprzez pierwsze wykonywane przez niego sekcje zwłok i trudne początki, aż do momentu, gdy nazwisko dr Richarda Shepherda stało się w dziedzinie patologii znane i szanowane. Przeprowadzane przez dr Richarda Shepherda sekcje zwłok, napisane przez niego protokoły z ich przeprowadzenia niejednokrotnie posłużyły w ważnych sprawach jako kluczowe dowody uniewinniające, czy też skazujące podejrzanych o popełnienie zbrodni. Jednak podjęta przez niego kariera skutkowała także trudnym życiem rodzinnym, gdyż wykonywanie sekcji zwłok odciska piętno na duszy człowieka i zmienia nieco jego uczucia.

  Gdy tylko usłyszałam o książce, wiedziałam że koniecznie chcę po nią sięgną, gdyż tematy medyczne zdecydowanie wpisują się w moje gusta czytelnicze. Zdecydowanie nie zawiodłam się!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2019-02-09
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zmarli od zawsze wzbudzali w żywych nieokreślony niepokój. Procesy, jakie zachodzą w ludzkim ciele po jego śmierci, wywołują zwykle lęk i obrzydzenie, a sama śmierć jest nierzadko przedmiotem fascynacji. Aura tajemniczości i strachu z nią związana niejednokrotnie inspirowała twórców literatury i filmów grozy. I nie bez powodu - choć teoretycznie obawiamy się tylko przyjścia śmierci, to podejrzewam, że o wiele bardziej balibyśmy się, gdyby jakiś nieboszczyk postanowił nagle wstać z grobu i przyjść do nas na kawkę. Co więcej: takie nagłe najście świętej pamięci wujaszka bądź ciotki pewnie niejednego z nas przyprawiłoby o zawał bądź chorobę psychiczną.

  Może dlatego to właśnie autopsje przyprawiają wielu o gęsią skórkę? Pal licho pogrzeb i trupa wyskakującego z trumny - gorzej, gdyby to badany przez nas nieboszczyk leżący na stole sekcyjnym nagle otworzył oczy i, widząc nas, zapytał o godzinę. To dość absurdalna wizja, ale... powiedzcie to komuś, kto zostanie sam na sam z trupem w prosektorium. W nocy. Taaak, jeśli wcześniej naoglądał się horrorów, to z pewnością będzie myślał logicznie, nie ma co.

  Zresztą nie tylko osoby z wybujałą wyobraźnią mogą mieć problem z przebywaniem oko w oko ze śmiercią. Nawet ci, którzy przeprowadzili w ciągu całego swojego życia tysiące autopsji i są świetni w swoim fachu, mogą nagle przeżyć załamanie i wręcz bać się wejścia do kostnicy. Tak było w przypadku dr Richarda Shepherda, autora książki "Niewyjaśnione okoliczności". Ta nietypowa autobiografia to tak naprawdę forma terapii zaleconej mu po pewnym... incydencie. Jakim? Tego możecie się dowiedzieć, sięgając po "Niewyjaśnione okoliczności". A czy w ogóle warto po nie sięgnąć... cóż, tego dowiecie się, czytając poniższą recenzję.

  "Zadziwiające, jak często w medycynie sądowej spotykamy się z wyjątkami. I z adwokatami, którzy starają się je przedstawić jako coś występującego powszechnie".

  Biografia śmierci

  W tej książce jest tak naprawdę niewiele doktora Shepherda. Choć to jego autobiografia, to tak naprawdę jego życie osobiste schodzi na dalszy plan. Teoretycznie poznajemy wydarzenia z jego życia, jego opinie na różne tematy, przeszłość bliższą lub dalszą, rodzinę... ale to wszystko kręci się wokół śmierci. Bo Shepherd w "Niewyjaśnionych okolicznościach" z jednej strony próbuje ją oswoić na nowo, by przezwyciężyć swoje lęki... ale z drugiej składa jej coś w rodzaju hołdu. I pisze śmierci jej... biografię. I jest w niej wyjątkowo dla niej łaskawy. Dlatego też nie znajdziecie tu żadnych odrzucających opisów sekcji zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu bądź innych okropności przedstawionych w wyjątkowo obrazowy sposób - nie, tego tu nie ma. Richard w "Niewyjaśnionych okolicznościach" przedstawia nam śmierć jako coś, co można oswoić. I muszę przyznać, że całkiem nieźle mu to wychodzi.

  "Wstyd to uczucie typowe dla żyjących, a - jak mi się zdaje - umierający je zarzucają, prawdopodobnie z wielką ulgą".

  O śmierci inaczej

  Książka wciąga już od pierwszych stron. Shepherd przedstawia zarówno intrygujące sprawy zabójstw, tragiczne katastrofy, w których ginęły setki osób oraz zwykłe wypadki - a każdą z tych śmierci przez niego opisywanych my, czytelnicy, możemy jednocześnie przeżywać i z zaciekawieniem analizować pod względem naukowym. Sądzicie, że jedno wyklucza drugie? Wbrew pozorom... niekoniecznie. Shepherd z jednej strony ciało każdego zmarłego traktuje z szacunkiem i powagą, o czym możemy się przekonać na kartach książki, a z drugiej... no cóż, rozkłada na czynniki pierwsze - dosłownie i w przenośni. W końcu na typ polega jego praca - a to o jej realiach przede wszystkim nam opowiada.

  "Przez kilka pierwszych godzin od zgonu mogą się zdarzać sporadyczne skurcze mięśnia sercowego. Procesy trawienne mogą zachodzić dalej jakby nigdy nic. Leukocyty są zdolne do samodzielnego poruszania się nawet przez dwanaście godzin. Włókna mięśniowe kurczą się i rozkurczają. Ale to nie oznacza życia. Tak samo jak sporadyczny wydech nie równa się oddychaniu".

  Należy tu dodać, że Shepherd nie zarzuca nas niepotrzebnie medycznym słownictwem. Widać, że za cel postawił sobie zaciekawić nawet laika. Richard obala mity, zaprasza nas do prosektorium i na rozprawę sądową, wyjaśnia, co to właściwie jest saponifikacja, tłumaczy, że jedno ciało niekoniecznie musi ulec rozkładowi w jeden sposób... a wszystko to czyni w miarę przystępny sposób. To, co pisze, jest wyjątkowo ciekawe... i choć Shepherd opisuje sytuacje prawdziwe, które nierzadko miały miejsce wiele lat temu, czytelnik czuje się, jakby był uczniem Richarda i że sam uczestniczył w opisywanych wydarzeniach. To ciekawy zabieg i strasznie przypadł mi do gustu - tym bardziej, że Shepherd opowiada m.in. o wypadku księżnej Diany, katastrofie na Tamizie, czy ataku na WTC jako osoba najlepiej zorientowana w temacie.

  "Bardzo często słyszę zdanie: "Wyglądała tak spokojnie". W mojej opinii wyraz twarzy denata niekoniecznie odzwierciedla jego przeżycia w chwili śmierci. Spokojna mina jest raczej efektem całkowitego rozluźnienia mięśni twarzy w wyniku zgonu. Zważywszy na to, że spokojny wygląd zmarłego przynosi ukojenie żyjącym, tą akurat prawdą dzielę się nader oszczędnie, aczkolwiek przyparty do muru zawsze stawiam na uczciwość".

  Shepherd wspomina też o swoim życiu rodzinnym. O tym, jak na jego relacje z dziećmi i żoną wpłynął charakter jego pracy; dlaczego po wielu latach małżeństwa ON i jego małżonka postanowili się rozstać, dlaczego jego córka nie podążyła śladem ojca... i co mają ze sobą wspólnego autopsja i... niedzielny obiad.

  "Wprawdzie Chris i Anna chodzili już do szkoły, lecz wszyscy wiedzieli, że urywam się z pubu wcześniej, aby zająć się nimi po pracy [...]. Skutkiem tego moi koledzy - ilekroć pojawiała się sprawa, w której ofiarą było dziecko - mawiali: "Richard przepada za dziećmi. Oddajmy tę sprawę jemu", jak gdyby istniało jakiekolwiek podobieństwo między pomocą w odrobieniu zadania domowego własnemu dziecku a poddaniem autopsji martwego dziecka innych ludzi."

  Podsumowanie

  Podsumowując: "Niewyjaśnione okoliczności" to książka ciekawa i z pewnością warta uwagi. Jeśli jesteście ciekawi, jakie są realia pracy lekarza medycyny sądowej - zajrzyjcie. Jeśli nie przepadacie za drastycznymi szczegółami - zajrzyjcie, bo Shepherd nam ich oszczędza. Jeśli chcecie poznać parę ciekawostek - również sięgnijcie po tę książkę. Naprawdę warto.

  Moja ocena: 8/10

  Wydawnictwo Insignis

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-02-08
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Od tylu lat wykonuje pan zawód, o którym większość ludzi woli nawet nie myśleć. I ta praca wciąż pana fascynuje, poznaję to po pańskim zachowaniu. Tutaj mamy jakiegoś idiotę, który wyciągnął nogi, bo prawdopodobnie wywalił się przy sikaniu po pijaku. Tamta kobieta była beznadziejnym przypadkiem alkoholiczki, na którą śmierć i tak ostrzyła sobie kosę. A pan się nimi przejmuje. Bez względu na wszystko dba pan o to, aby być uczciwym."

  Ta książka okazała się zupełnie inna, niż myślałam. Autor, brytyjski lekarz medycyny sądowej, zaangażowany również w wyjaśnianie tak wielkich spraw jak wypadek księżnej Diany czy atak na WTC, nie buduje swojej książki wokół sensacji. Co więcej, czasem celowo rezygnuje ze szczegółów opisu, by nie budzić niezdrowej ciekawości. "Niewyjaśnione okoliczności" są historią jego życia, jego pracy. Książka pokazuje również, jak na przestrzeni lat zmieniało się znaczenie i postrzeganie lekarzy medycyny sądowej, jak powstawały procedury postępowania w przypadku katastrof, jak zmieniało się podejście do śmierci dzieci (diagnozowanie nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt czy ofiar zastępczego zespołu Münchhausena). To jest bardzo ciekawa chociaż trudna książka.

  http://[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 10 recenzji

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula