Wartościowe książki historyczne pielęgnują w nas pamięć o trudnych, minionych czasach i o ludziach, którzy musieli ten okres przetrwać. Wacław Gluth-Nowowiejski przedstawia w swojej książce "Nie umieraj do jutra" warszawskich Robinsonów. Kim były opisywane postacie?
Bohaterowie opowiadań Wacława Glutha-Nowowiejskiego w książce "Nie umieraj do jutra" to ludzie, którzy po upadku powstania warszawskiego nie opuścili stolicy. Ukrywali się w ruinach miasta, przeżywali gehennę i byli świadkami rozgrywających się tam tragedii. Dotykały one ich bliskich, sąsiadów, rodaków. Opisywane przez nich historie przypominają, w jakim piekle żyli i czego doświadczyli. Wyjście z ukrycia w poszukiwaniu wody i jedzenia było bardzo niebezpieczne i mogło oznaczać dla nich śmierć. Nad losami ocalałych pochyla się autor. Jednym z nich jest piekarz Czesław Lubaszka, który za pięć bochenków chleba wykupił żydowską dziewczynę. Poznajemy także losy Panny X, która ukrywała się w męskim przebraniu. W książce znajdują się notki biograficzne oraz zdjęcia.
O autorze
Wacław Gluth-Nowowiejski to powstaniec warszawski i żołnierz Armii Krajowej. Dziennikarz, redaktor naczelny wydawnictw "Epoki" oraz autor wielu publikacji, głównie na temat II wojny światowej. W latach 1948-1953 był więziony przez komunistyczny reżim jako wróg ludu. Jest pomysłodawcą akcji "Pierwsi w mieście", dzięki której poznał ocalałych po powstaniu warszawskim i żyjących w ruinach miasta warszawskich Robinsonów.