Nie ma czasu myśli o tym co ważne

Książka
31,99 zł
Outlet
20,99 zł
eBook
27,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 272
Opis

Każdy z nas, prędzej bądź później, będzie się musiał zmierzyć z tym trudnym czasem - starością.

Jeżeli i tobie zdarza się pogrążyć w melancholii i pełnym różnych scenariuszów myślom o tym, jak to będzie, kiedy się zestarzejesz, sięgnij po “Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne” i zanurz się w przemyśleniach.

Ursula K. Le Guin, przez lata prowadziła czytelników przez most wyobraźni, a teraz pragnie pokazać, jak ona postrzega swoje przemijanie. “Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne” to świetna propozycja dla osób, które chętnie zaczytują się w esejach czy chociażby blogach.

Autorka stara się przedstawić swój punkt widzenia na to, co w obecnej chwili jest dla niej na pierwszym miejscu. Ukazuje swoje przemyślenia, swoje zachwyty tym, co ją otacza, dzięki czemu pozwala czytelnikowi zagłębić się nie tylko w jej umysł, lecz również w serce i duszę. Nie jest to kolejna pozycja fantasy, która przeniesie nas w niepoznane jeszcze krainy i świat istot, których nikt wcześniej nie spotkał. To, co realne i codzienne - to właśnie jest esencją tej książki.

Przez wszystkie lata swojego życia, Le Guin bacznie obserwowała otoczenie i zmiany, jakie w nim zachodzą, i właśnie w “Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne” zebrała swoje przemyślenia. Język jest momentami ostry i bezpośredni, skłaniający do refleksji, do zatrzymania się na chwilę i spojrzenia wokół siebie. Kunszt literacki nawet w tak subiektywnej formie sprawia, że ten styl nie jest przytłaczający. Czytając tę lekturę, nie będziecie się czuć zaatakowani, lecz zaintrygowani. Poznanie spojrzenia 80-letniej autorki, która stwierdza, że “starość nie jest dla młodych”, sprawi, że wizja przyszłości nie będzie budzić lęku, a jedynie ciekawość.


Fragment książki

(...) nigdzie w swoim życiu nie mogę znaleźć czasu, jakiegokolwiek czasu, który nie byłby zajęty. Ja jestem wolna, ale mój czas nie. Jest w pełni, żywotnie zajęty snem, marzeniami, załatwianiem interesów i e-mailową korespondencją z przyjaciółmi i rodziną, czytaniem, pisaniem poezji, pisaniem prozy, myśleniem, zapominaniem, haftowaniem, przygotowaniem i zjadaniem posiłków, sprzątaniem w kuchni, analizą Wergiliusza, spotkaniami z przyjaciółmi, rozmowami z mężem, chodzeniem po zakupy, spacerowaniem, jeśli mogę spacerować i podróżowaniem, jeśli podróżujemy, niekiedy siedzeniem w vipassanie, niekiedy oglądaniem filmu, wykonywaniem Ośmiu Bezcennych Chińskich Ćwiczeń, kiedy potrafię, leżeniem po południu z tomem Krazy Kata do czytania i moim własnym zwariowanym kotem, który zajmuje obszar między górą ud i środkiem łydek, gdzie układa się i natychmiast głęboko zasypia. Żadna z tych czynności nie dzieje się w czasie wolnym. Nie mogę go marnować. (...) W przyszłym tygodniu kończę osiemdziesiąt jeden lat. Nie mam wolnego czasu.


Opinie o książce

Jako konstruktorka światów, literacka stylistka, krytyk społeczny i gawędziarka, Ursula K. Le Guin nie ma sobie równych.

Michael Chabon, pisarz

To, co osobiste i codzienne, stanowi główną przyjemność lektury tego zbioru.... Stronice aż skrzą się od tekstów, po których czytelnik unosi głowę i szuka dostępnego ucha, by się nimi podzielić....

"The New York Times Book Review"

Ta cudowna książka jest w równiej mierze dociekliwa, co męcząco pewna siebie... Nawet w błahostkach pomijających ważkie problemy, zdania są perfekcyjnie wyważone, a język starannie dobrany. [Le Guin] pisze przecież "Słowa są moim tworzywem - moim surowcem". I to poprzez ich nieskończone aranżacje... niezwykłe wyobrażone światy pani Le Guin zostały zbudowane i pokazane.

"Wall Street Journal"

Błyskotliwe, często głębokie obserwacje... Le Guin posiada dobrze uporządkowany umysł... Jeśli osiągnęła "zrzędliwą starość", jak to określa, zainspirowała ją tylko do zaciekawienia i świadomości wszystkiego wokół.

"USA Today"

"Nie ma czasu", wybór internetowych esejów Le Guin, dotyczy właściwie wszystkiego, co przeszło jej przez myśl, od kwestii literackich, poprzez koty, po krajobraz Oregonu... Może jest sporo prawdy w oklepanym powiedzeniu, że pisarze science fiction są prorokami?... Rok temu przekonywaliśmy, że Le Guin zasługuje na Nagrodę Nobla z literatury. Prawdę mówiąc... cóż za fantazja... powinna rządzić krajem.

"The Washington Post"

Błyskotliwe obserwacje i ostry, lekki język otwierają nam okno do wewnętrznego życia wielokrotnie nagradzanej pisarki.

"Harper’s Bazaar"

Le Guin jest urodzoną gawędziarką i te skrawki jej życia są bezdyskusyjnie czarujące. Z całą pewnością jest tutaj niczym lwica w zimie, skoncentrowana jak nigdy na wszystkim, co dla niej najbardziej istotne. Starość nie jest dla młodych, stwierdza - i to zdanie nie ma być skargą, ale okrzykiem bojowym. Jeśli spędzicie trochę czasu z osiemdziesięcioletnią Ursulą K. Le Guin, perspektywa starości stanie się mniej przytłaczająca.

"BookPage"

Lektura najnowszej książki portlandzkiej pisarki Ursuli K. Le Guin [...] przypomina trochę jednostronną konwersację z zabawną, trochę zwariowaną i bystrą starą przyjaciółką... Nawet jeśli chcesz się z nią spierać, jej słowa wciąż przyciągają twoją uwagę... To może być zabawne. Może być zaskakujące. Może być irytujące... Jak można się spodziewać po autorce, której poświęciła życie wyobrażaniu sobie ze szczegółami światów alternatywnych, ma zdolność, by spojrzeć z dystansu na ziemskie życie i dostrzec w nim rzeczy niezwykłe.

"The Oregonian"

To książka, która naprawdę mówi o tym, co ważne.

"The Houston Chronicle"

Pełna niezwykłych spostrzeżeń i humoru.

"The Columbus Dispatch"

Wie, co myśli, a pisze tak dobrze, że człowiek ma ochotę wracać do tych szczerych wyznań... jak do starszej, mądrzejszej przyjaciółki.

"Omnivoracious"

"Nie ma czasu" prezentuje to, co najlepsze u Le Guin: bystre spostrzeżenia, wielkie serce, indywidualność i rozkosz lektury... Jej wyczulenie na detale i ironiczny żart są tu widoczne w całej pełni... Czytelnicy znajdą w tych mądrych i elokwentnych tekstach wiele materiału do przemyśleń...

"Shelf Awareness"

Pełne wigoru, a niekiedy cierpkie refleksje o starości, literaturze, moralności Ameryki... Niezwykły zbiór... Głębokie rozważania wprawnej i przenikliwej autorki.

"Kirkus"

Zwięzłe, dowcipne i pełne sympatii medytacje o starości, literaturze i kotach... [Le Guin] oferuje swym licznym fanom szansę zapoznania się z jej bystrymi obserwacjami dnia codziennego.

"Publishers Weekly"


O autorce

Ursula K. Le Guin to jedna z najbardziej szanowanych autorek zarówno fantasy, jak i science fiction. Jej cykl “Ziemiomorze” do tej pory jest niezwykle poczytny, a także stawiany za wzór klasyki gatunku. Autorka ma na swoim koncie liczne niezwykle prestiżowe nagrody, między innymi Nebulę i Hugo, będące wyróżnieniami za twórczość fantastyczną i fantastycznonaukową. Warto sięgnąć po książkę, która tym razem pokazuje nie niezwykłą wyobraźnię, a prawdziwe przemyślenia autorki.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii fantasy

Szczegóły
  • Tytuł: Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne
  • Autor: Ursula Kroeber Le Guin
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2019
  • Ilość stron: 272
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788381690546
  • Język: polski
  • Podtytuł: Myśli o tym, co ważne
  • Oryginalny tytuł: No Time To Spare
  • Tłumacz: Cholewa Piotr W
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788381690546
  • EAN: 9788381690546
  • Wymiary: 155 x 232 x 30 mm
  • Dane producenta: Prószyński Media Sp. z o. o., Rzymowskiego 28, 02-697 Warszawa, Polska, dzialhandlowy@proszynskimedia.pl, tel. 226077925
Recenzje książki Nie ma czasu myśli o tym co ważne (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Ela P. w dniu 2019-05-22
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    Zgromadzone w tomie zapiski mogą zatem oddziaływać na czytelnika w rozmaity sposób: jedne wzruszają i zachwycają, drugie bawią i inspirują, a jeszcze inne skłaniają do namysłu nad sobą i światem. Ich przesłanie brzmi jak piękny testament pozostawiony przez pisarkę. Słowem – warto.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula