Nasze imię Legion, nasze imię Bob. Bobiverse. Tom 1

Książka
33,99 zł
Outlet
19,99 zł
eBook
28,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Bobiverse
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 326
Wydawnictwo: MAG
Opis

Czy zastanawiasz się czasem, jak by to było móc odkrywać nieskończony kosmos w poszukiwaniu planet możliwych do zamieszkania? Udaj się zatem wraz z Bobem Johanssonem w niezapomnianą podróż, która może przesądzić o ratunku lub zagładzie całej ludzkości.

To jedna z tych powieści science-fiction przy której zadasz sobie pytanie, jak to możliwe, że jeszcze nikt nie wpadł na ten pomysł. Historia zaczyna się nietypowo. Właściciel firmy informatycznej sprzedaje swoje przedsiębiorstwo, by cieszyć się życiem. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że chwilę później ginie pod kołami samochodu.

To sam początek wyśmienitej historii, naszpikowanej niespodziewanymi zwrotami akcji. Bohater zostaje postawiony przed trudnym wyborem. Jego świadomość może zostać usunięta lub załadowana do pamięci sondy kosmicznej, której celem będzie odkrywanie nowych światów, które ludzkość może wykorzystać do osiedlenia się. Stawka jest wysoka: pierwszy odkrywca może rościć sobie prawo do całego terytorium.

Autor posługuje się lekkim językiem, pozbawionym przesadnego rygoryzmu, jeśli chodzi o tłumaczenie zachodzących zjawisk fizycznych i technologii. Jednocześnie snuje fascynującą opowieść o kolonizacji gwiazd przez człowieka. Sięga także znacznie głębiej, odwołując się do natury ludzkości, postrzegania śmierci w kulturze oraz nieśmiertelności. W książce odnajdziemy liczne odwołania do popkultury i dużą radość daje próba wychwycenia ich wszystkich.

Akcja powieści rozwija się szybko i pozostawia Czytelnika w zawieszeniu, zachęcając do oczekiwania na dalszy ciąg. Zróżnicowane wcielenia Boba, które poznajemy w trakcie lektury, cechuje błyskotliwa inteligencja, cyniczny humor i nieugięta moralność. Dzięki temu książkę czyta się szybko i przyjemnie pomimo zręcznie wplecionej warstwy filozoficznej. Obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika science fiction.


O autorze

Dennis E. Taylor, informatyk z wykształcenia, zasłynął przede wszystkim z tworzenia książek fantastycznych. Powtarzającym się motywem jest interakcja między człowiekiem a sztuczną inteligencją. Pierwszą jego powieścią był "Outland". Później przyszedł czas na trylogię "Bobiverse", której pierwszy tom został już przetłumaczony na język polski. Cykl został doceniony na całym świecie, autor nie zamierza jednak kończyć. Jego kolejną książkę "The Singularity Trap", a także zaktualizowaną wersję "Outland" można już przeczytać w wersji anglojęzycznej.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii science fiction lub z serii Bobiverse

Szczegóły
  • Autor: Dennis E. Taylor
  • Wydawnictwo MAG
  • Seria Bobiverse
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2020
  • Ilość stron: 326
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788366409484
  • Język: polski
  • Oryginalny tytuł: We are Legion (We are Bob)
  • Tłumacz: Próchniewicz Wojciech M.
  • ISBN: 9788366409484
  • EAN: 9788366409484
  • Wymiary: 14x22 cm
  • Dane producenta: Dressler Dublin sp. z o.o., Poznańska 91, 05-850 Ożarów Mazowiecki, Polska, wydawnictwo@dressler.com.pl, tel. +48 22 733 50 00
Recenzje książki Nasze imię Legion, nasze imię Bob. Bobiverse. Tom 1 (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Kamil K. w dniu 2020-05-22
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    "Jak Bob podbijał kosmos"

    Bob Johanson był niegdyś właścicielem firmy software InyerGator. Kiedy postanowił ją sprzedać, stał się milionerem i liczył, że od tej pory będzie korzystał z życia pełnymi garściami. Najpierw jednak zdecydował się podpisać umowę z firmą CryoEterna, która po jego śmierci ma mu odciąć i zamrozić głowę, żeby w przyszłości, kiedy nadejdzie technologiczny postęp, móc go przywrócić do życia. Niestety pech chciał, że Bobowi długo nie było pisane nacieszyć się milionami, bo uległ śmiertelnemu wypadkowi. Kiedy zgodnie z podpisaną umową nadeszła chwila na jego powrót do życia, obudził się po stu latach i zorientował, że nie jest już człowiekiem i nie ma zbyt wielu praw. Został przeniesiony do komputera w postaci sztucznej inteligencji i jego zadaniem jest sterowanie międzygwiezdną sondą kosmiczną w celu poszukiwania planet możliwych do zamieszkania. Nie będzie to jednak łatwe, bo wiele innych mocarstw ma także swoje sondy i ten sam cel, który zamierzają zrealizować za wszelką cenę...

    Fajnie jest, kiedy czytając sporo książek danego gatunku, ciągle zdarza się sięgnąć po coś, co ma w sobie jednocześnie cechy znane i klasyczne oraz coś nowego i pomysłowego, co zaskakuje i czyta się z rosnącym zainteresowaniem. Fabuła powieści Taylora zaczyna się od śmierci głównego bohatera, co w sumie specjalnie odkrywcze nie jest. Jednakże w większości książek dalsza fabuła zazwyczaj toczy się na zasadzie retrospekcji, żeby przedstawić co wydarzyło się znacznie wcześniej i doprowadziło do samej śmierci bohatera. Tutaj po śmierci Boba akcja toczy się dalej, bo sam bohater dostaje ‘nowe życie’ na zasadzie przeniesienia do komputera i w pierwszoosobowej narracji przedstawia, co dalej. Oczywiście przeniesienie świadomości do komputera, androida czy innego robota też już było (chociażby w niedawno wydanej powieści "Starość Aksolotla" naszego rodzimego autora, Jacka Dukaja), ale bohater Taylora nie poprzestaje na dalszej egzystencji tylko w jednej roli i w jednej postaci. Szybko dochodzi do tego, jak wykorzystać swoją zapisaną na dysku wersję kopii osobowości i sam zaczyna tworzyć kolejnych Bobów, którzy zaczynają działać na większą skalę w firmie, która ma do niego prawa, a z czasem i w całym kosmosie.

    Autor zdecydował się w bardzo ciekawy sposób przedstawić jak sztuczna inteligencja może przejmować kontrolę nad własnym ja, samokopiować się i kształtować wraz z kolejnymi jej wersjami, które powstałe na podstawie jednego źródła danych zaczynają nabierać innych cech osobowości i różnić się między sobą. Czy będą dały się kontrolować i umiały ze sobą współpracować, czy będą się buntować? Czy uda im się stworzyć wspólnie potęgę i podbić kosmos, czy doprowadzą do chaosu i zniszczenia? Czy stworzą coś nowego i niewyobrażalnego, czy będą tylko tworzyć kolejne kopie siebie wpadając w błędne koło? Tego już czytelnik dowie się sam sięgając po tę książkę.

    Z racji, że jest to space opera akcja toczy się niemal w całości w kosmosie i zawiera charakterystyczne cechy tego gatunku. Sporo technologii, specyficznej terminologii, maszyn, statków, podróży kosmicznych, przeskoków w czasie itp. Toczy się też tutaj walka ziemskich mocarstw o podbój kosmosu, więc bohater ciągle narażony jest na niebezpieczeństwo ze strony innych mocarstw posiadających swoje własne sposoby i zasoby, które poznajemy. Autor wiele razy nawiązuje albo bezpośrednio wplata w fabułę elementy zaczerpnięte z pop kultury przeważnie fantastyki (najwięcej do Star Treka, którego jest chyba wielkim fanem, natomiast ja niespecjalnie i momentami irytowało mnie, że nazbyt często do tego Star Treka nawiązuje), i prowadzi fabułę w zabawnym i często sarkastycznym tonie. Chwilami przypominała mi bardzo popularną i dobrze przyjętą przez szersze grono książkę "Marsjanin" Andy'ego Weira, co może ucieszyć wielu czytelników.

    Jednakże fabuła, chociaż pomysłowa, a jej czytanie sprawia przyjemność i czyta się z zainteresowaniem, nie jest niestety pozbawiona wad. Sporo jest tutaj uproszczeń – nie ma wyjaśnień lub rozwinięcia niektórych naukowych czy technologicznych kwestii, co powoduje jednocześnie niedosyt, rozczarowanie i poczucie, że fabuła jest znacznie mniej realistyczna, niż może się na pierwszy rzut wydawać. Powiedziałbym, że to taka przygodowa science fiction zrealizowana w bardzo klasycznym stylu, czyli taka napuszona naukowym słownictwem, zaawansowanymi technologiami, niby inteligentnie napisana i wybitna, ale tak naprawdę lekka i prosta, bo ma zwyczajnie bawić i dobrze się czytać, niekoniecznie nazbyt mocno wysilając szare komórki. Niemniej jednak, jeśli przymknie się na to oko to na pewno nie rozczarowywuje i czyta się bardzo dobrze.

    "Nasze imię Legion, nasze imię Bob" to zabawne, pomysłowe, mocno przygodowe i lekkie science fiction łączące ze sobą cechy space opery i militarnego sf. Zabarwione sarkastycznym tonem i koncepcyjnie przedstawione na szerszą skalę z pewnością spodoba się wielu fanom gatunku i tym czytelnikom, którym przypadł do gustu "Marsjanin" Weira.

    Recenzja z bloga: Świat Bibliofila.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula