Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Rok wydania
2020
Ilość stron
224
Wydawnictwo
Nasza cena: 44,63 zł 59,99 zł Taniej o: 26%

Produkt niedostępny

Książka "Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń", której autorem jest Jonathan J. Moore, odsłania przed czytelnikiem to, co dotąd było ukryte, i zmusza do zrewidowania swojej wizji świata.

Sekretne spiski od wieków decydowały o kierunku, w jakim podąża świat. Podejmowane w zaciszu i zakulisowo przez wąskie grupy decyzje na przestrzeni dziejów w tajemniczy i zagadkowy sposób zmieniały świat, choć wiedzieli o tym tylko nieliczni.

Prezentowana publikacja zrywa aurę tajemniczości, zabierając czytelnika w mroczną i pełną niespodzianek podróż do owianego złą aurą świata najniebezpieczniejszych ugrupowań, jakie istniały i nadal istnieją. Autor niczym przewodnik prowadzi czytającego szlakiem wiodącym między sektami religijnymi wyczekującymi z niecierpliwością końca świata a współczesnymi rozbudowanymi organizacjami przestępczymi działającymi w permanentnym konflikcie z obowiązującym prawem. Na tej drodze czytelnik poznaje sekrety, o których nikt miał się nigdy nie dowiedzieć w myśl planu tajnych grup.

Autor próbuje znaleźć odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że ludzie od wieków porzucają bliskich i rodzinę, ślepo podążając za garstką szaleńców wyznających obłąkańcze idee. I choć wydaje się, że współczesny świat już nie wierzy niepoczytalnym, szalonym przywódcom oddającym cześć ciemnym mocom, to jednak rzeczywistość pokazuje, że tajemnicze krwawe rytuały, nadgorliwi fanatyczni kapłani oraz mistyczni prorocy nadal żyją i działają w ukryciu do dziś.

Czy więc templariusze naprawdę byli czcicielami diabła, a masoneria próbuje przejąć władzę nad światem? I w jakim celu niemieccy nazistowscy zbrodniarze, w tym Himmler, stawiali na promocję okultyzmu i rozwój szkół kształcących zdolności paranormalne? Te pytania zapewne jeszcze długo nie doczekają się wyczerpujących odpowiedzi.


O autorze

Jonathan J. Moore jest pisarzem literatury faktu, który nie boi się trudnych i kontrowersyjnych tematów. W jego dorobku znajdziemy tytuły, takie jak "Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś", "Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa" albo "Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować, czyli historia egzekucji".

Recenzje książki Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń (4)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń” to czwarta książka Jonathana J. Moore’a, którą przeczytałem, a jednocześnie druga, która ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Znak.

  Jonathan J. Moore urodził się w 1964 roku. Studiował na Uniwersytecie w Melbourne, gdzie uzyskał tytuł licencjata na kierunkach historii i języka angielskiego. W trakcie studiów bardzo dużo podróżował. Przez dwadzieścia lat pracował jako nauczyciel historii.

  Książka podzielona jest na pięć rozdziałów. Autor w kolejnych częściach opisuje sekty apokaliptyczne, czyli takie, które przepowiadają koniec świata (Gałąź Dawidowa, Najwyższa Prawda), sekty samobójców (Świątynia Ludu, Zakon Świątyni Słońca, Brama Niebios), sekty, które zabijają (Aztekowie, Asasyni, Thugowie, Rodzina Mansona), starożytne bractwa (Hiszpańska inkwizycja, Templariusze, Iluminaci, Masoni), a także współczesne tajne stowarzyszenia (Ku Klux Klan, Raelianie, Opus Dei). Zdecydowanie najbardziej podobały mi się trzy pierwsze części. Z jednej strony dlatego, że przedstawione w nich sekty, są najbardziej szczegółowo opisane, co pozwoliło mi w znacznym stopniu poszerzyć wiedzę o wydarzeniach, które zawsze mnie interesowały (morderstwo Sharon Tate), lub o takich, które przeżywałem osobiście oglądając wiadomości (zamach w tokijskim metrze dokonany przez Najwyższą Prawdę w 1995 roku). Z drugiej zaś strony, dowiedziałem się o wspólnotach, o których wcześniej nie miałem pojęcia, a które zainteresowały mnie na tyle, że będę chciał na pewno jeszcze do nich wrócić w innych lekturach.

  Moore jak zwykle podszedł do tematu bardzo profesjonalnie. W większości prezentowanych przypadków przedstawia sylwetkę lidera, nakreśla genezę powstania sekty i opisuje jej historię wraz z zasadami funkcjonowania. To, co od razu rzuca się w oczy, to fakt, że na czele zdecydowanej większości grup wyznaniowych stali charyzmatyczny liderzy, którzy potrafili tak oczarować swoich wyznawców, że ci byli skłonni wykonać każde polecenie, jakie od nich otrzymali. Niesamowite jest to, że jeden człowiek, potrafił przekonać ponad dziewięćset osób, żeby w tym samym czasie popełniły samobójstwo. Przerażające jest to, że w ramach chorych idei i wierzeń torturowano innowierców (w ramach wiary, która do dzisiejszych czasów na sztandarach niesie miłość do bliźniego), składano w ofierze nowonarodzone dzieci (Aztekowie), czy też mordowano ludzi, tylko dlatego, że mieli inny kolor skóry (Ku Klux Klan). Ze zdecydowaną większością sekt nie chciałbym mieć nic wspólnego, ale muszę zgodzić się z autorem, że do jednej z nich fajnie byłoby dołączyć. Raelianie, bo o tej wspólnocie mowa, uważają, że kontakty seksualne pomiędzy dorosłymi za obopólną zgodą to korzystna dla zdrowia praktyka, a najlepszym sposobem na osiągnięcie boskości jest „zmysłowa medytacja”.

  „Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń” to rewelacyjna książka. Niezwykle interesujący temat, mnóstwo ciekawostek, prosty język, a to wszystko okraszone dużą ilością zdjęć i rysunków sprawiły, że przeczytałem tę lekturę z największą przyjemnością. Po raz kolejny jestem zachwycony książką Moore’a i mam nadzieję, że w przyszłym roku, ukażą się kolejne pozycje z tej serii. Serdecznie polecam!!!

  Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli nie wiecie jeszcze o wszystkich obrzydliwych postępkach człowieka przeciwko bliźniemu, to Jonathan J.Moore rozwieje Waszą niewiedzę. Ten australijski nauczyciel historii i języka angielskiego ma niezwykły dar do przekazywania najbardziej haniebnych poczynań istoty ludzkiej na przestrzeni dziejów, w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.

  Jesienią ukarzą się dwa kolejne tytuły tego autora. Dziś zwracam Waszą uwagę na "Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń". Dlaczego akurat ta? Nie będę ukrywać, że bardzo koreluje mi ona z obecną sytuacją, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Gdzie nie spojrzeć, tam jakiś fanatyk zawzięcie przekonuje, że epidemia, która dotyka każdego z nas, to tylko SPISEK. Jonathan J.Moore udowadnia, że mechanizmy popadania w obłęd, bo jak inaczej nazwać spiskowca, nie zmieniły się od wieków i analizuje dla czytelnika poszczególne przykłady. Każda z tych historii poparta jest bogatym zbiorem ilustracji, które zaprezentowane na kredowym papierze, po prostu zachwycają, nawet jeżeli treść samego obrazu jest przerażająca.

  W książce znajdziemy bardzo obszerny materiał dotyczący między innymi Jima Jonesa, charyzmatycznego kaznodziei amerykańskiego, który ma na swoim sumieniu 917 istnień, z czego znaczącą grupę stanowiły małe dzieci. Apokaliptyczne zdjęcia z Jonestown są doskonałym uzupełnieniem treści, bo obraz trafia najcelniej. Autor nie mógł też nie wspomnieć historii Charlesa Millesa Mansona i jego Rodziny. Życie tej grupy skupiało się wokół daty zbliżającego się Armagedonu, kiedy to czarni dokonają rzezi na białych. Kiedy termin minął, Manson namawiał do rozpoczęcia zorganizowanej masakry, atakując w pierwszej kolejności dom Romana Polańskiego. Gdyby komuś było mało, Jonathan J.Moore wraca do Świętej Inkwizycji, której niestraszne było podpalanie ciał czy torturowanie za pomocą wody, dziś metoda ta nosi nazwę waterboarding. Książka zaskakuje, czytajcie.

  IG @angelkubrick

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Wznieśli toast i wychylili swoje kubki trucizny”.

  Posłańcy Boga? Fanatycy religijni?

  Wielu z nich tzw. liderów szukało spełnienia duchowego. Chcieli doznać boskich objawień. Ich misją stało się nawracanie, niejednokrotnie budowane na zniewoleniu i strachu ludzi, których wokół siebie gromadzili. Czasem zbawieniem była dla nich tylko śmierć, nie zawsze łaskawa.

  Zatracając się w tej lekturze, zastanawiałam się, gdzie podziała się moralność człowieka?

  „Kiedy ktoś przekroczył bramę, nie było odwrotu”.

  "Mroczne bractwa.." to kolejna lektura od Wydawnictwa Znak Horyzont, na którą warto zwrócić uwagę. To ten rodzaj publikacji, w której treści w niej zawarte, nie zawsze czytelnikowi wystarczą. Mimo że omawiane tu wydarzenia historyczne zostały opisane klarownie, to i tak zerkałam do sieci, w poszukiwaniu kolejnych ciekawostek z nimi związanych.

  Pojawiają się tu Templariusze, Masoni, Iluminaci czy też Klub Ognia Piekielnego Apostołów z Cambridge. Znajdziecie tu głośne kulisy morderstwa żony Romana Polańskiego, ostatnio przypomnianego w związku z wejściem na ekrany filmu "Pewnego razu..w Hollywood".

  To, co z tych historii wysuwa się na pierwszy plan, to charyzma i osobowość założycieli tych sekt. Ich dar przekonywania to mistrzowska manipulacja człowiekiem. Towarzyszące temu mamieniu ludzi, niejednokrotnie towarzyszyły równego rodzaju uzależnienia. Nie zawsze więc dominacja nad człowiekiem była „naturalna”.

  Mówiąc wprost, pranie mózgów oraz towarzyszące im różnego rodzaju oszustwa, to zatrważające i przerażające procedery, które wciąż istnieją. Może i na całe szczęście!, nie składa się już ofiar z ludzi, nie spożywa ludzkiego mięsa, jednak pogoń za szalonymi ideałami trwa.

  Skąd wziął się pechowy piątek trzynastego? Czy znamy wszystkie tajemnice tajnych stowarzyszeń?

  Kolejny raz zachęcam was po sięgnięcie do tej bogato ilustrowanej serii.

  Jonathan J. Moore potrafi wciągnąć czytelnika w najmroczniejsze historie świata

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Daleki jestem od wiary w teorie spiskowe o NWO, 5G i GMO, ale to prawda, że tajne stowarzyszenia takie jak masoni czy różokrzyżowcy mieli niegdyś ogromny wpływ na kształt świata. Zresztą wpływy te przetrwały do dzisiaj, choćby pod względem mitycznego skarbu templariuszy czy filmów takich jak "Skarb narodów". "Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń" to pozycja o dużej wartości historycznej - Moore odpowiada na najpopularniejsze pytania, ale przede wszystkim skupia się na najważniejszych faktach. Duża dawka wiedzy historycznej może zniechęcić niektórych, ale autor operuje bardzo przystępnym językiem, a książkę czyta się (prawie) jak wciągającą powieść.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Wkraczamy w erę nieustannie tlącego się konfliktu Tam, gdzie kiedyś walczyły regularne oddziały, teraz ścierają się ze sobą armie prawników, bankierów i hakerów. Szara strefa między dyplomacją a otwartym konfliktem powiększa się nieustannie. Mark Galeotti przekonuje, że świat globalnych powiązań i...
dodaj do schowka Do koszyka 37,50 zł
Rozmowa z autorką "Pasażerki", legendarną pisarką, która przetrwała obozy w Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Reguły obozowej gry: nie daj się uderzyć, bo siniak prowokuje oprawców do dalszego bicia, na apelu stawaj w środku - skrajne szeregi atakują psy, najważniejsze: naucz się rozmawiać z...
dodaj do schowka Do koszyka 33,89 zł
Czas na nową umowę Polek i Polaków! Jak nigdy wcześniej Polska potrzebuje nowej umowy społecznej - jasnych ustrojowych reguł gry, na które zgodzą się obywatelki i obywatele reprezentujący główne nurty polityczne. Grupa 28 ekspertów i ekspertek będących wyrazicielami poglądów od lewicy i liberałów...
dodaj do schowka Do koszyka 41,57 zł
Do trzech razy sztuka! Byli polscy władcy, były wielkie koksy? Nadszedł czas na trzecią część serii! Oto przed wami II Wojna Światowa bez cenzury! Załóż mundur, zgarnij karabin pod pachę i wyrusz w podróż po najsłynniejszych frontach II wojny światowej. Poznaj tajemnice, o których nie dowiesz się z...
dodaj do schowka Do koszyka 35,24 zł
Wyobraź to sobie. Nie śpisz jedną noc. Potem drugą, trzecią. I kolejną. Próbujesz zasnąć, ale poza krótkimi drzemkami oddechu spokojny, głęboki sen nie nadchodzi. Narasta niepokój, serce zaczyna szybciej bić. Pojawiają się problemy z koncentracją. A co, kiedy wymarzony sen ciągle nie chce nadejść?...
dodaj do schowka Do koszyka 9,99 zł Cena regularna: 44,99 zł -78% Najniższa cena z 30 dni: 35,23 zł -72%
WYROK ŚMIERCI WYDANO NA NICH JESZCZE PRZED NARODZINAMI Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy i pół roku. To było trzy i pół roku w piekle – wspomina Krystyna, która z dziesięcioosobowej rodziny jako jedyna przeżyła wojnę. Na początku byliśmy jeszcze...
dodaj do schowka Do koszyka 17,35 zł
Wybrane bestsellery
Barwne i odpowiednie dla dziecka ilustracje, ciekawa tematyka oraz zabawne wierszyki o bohaterach książeczki połączone z zabawą w dotykanie futerek i innych puchatych elementów. Sensoryczna książeczka do stymulowania zmysłów malucha to sposób na udaną zabawę i rozwój dziecka.
dodaj do schowka Do koszyka 22,92 zł
Tata Oli bardzo chce, aby dziewczynka zaczęła grać w piłkę nożną, i Ola się zgadza. Okazuje się, że naprawdę ma talent. Niestety, tata angażuje się w grę córki nieco za bardzo: kupuje strasznie dużo sprzętu, kibicuje głośniej niż pozostali rodzice i ingeruje w taktykę trenera. A przed drużyną Oli...
dodaj do schowka Do koszyka 25,59 zł
Wiele zabawnych pytań i ciekawostek z całego świata! Odkryj co jest prawdą, a co nie! Jak dużo wiesz o życiu na różnych kontynentach, zwierzętach i zwyczajach, a co Cię jeszcze zaskoczy? Zagraj w quiz i się przekonaj! Zawartość pudełka: 24 obustronne karty, 96 pytań, instrukcja.
dodaj do schowka Do koszyka 6,91 zł
Ponad 1 500 000 egzemplarzy książek sprzedanych tylko w Polsce. 5 nominacji do tytułu Książki Roku Lubimy Czytać w kategorii: kryminał/sensacja/thriller. 6 nominacji do Bestsellera Empiku. 1 Bestseller Empiku dla „Terapeutki" w kategorii: literatura popularna. Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru...
dodaj do schowka Do koszyka 35,40 zł
Wysoko na zamglonym zboczu góry dwie pandki rude żyją szczęśliwie ze swoją mamą. Obiecały jej, że nie będą same oddalać się od domu. Jednej pandce wystarczy przytulne gniazdo na drzewie, ale jej siostrzyczka jest wszystkiego bardzo ciekawa. Marzy, by zwiedzać świat. Pewnego dnia, nie mówiąc nic...
dodaj do schowka Do koszyka 24,39 zł
NATYCHMIASTOWY NUMER JEDEN NA LIŚCIE BESTSELLERÓW "NEW YORK TIMESA" Oprah Winfrey i Arthur C. Brooks - profesor Harvardu, który zawodowo zajmuje się badaniem szczęścia - dają ci do ręki sprawdzony przepis na lepsze życie. Jeśli czujesz, że nie jesteś tak szczęśliwy, jak chciałbyś być, to ta książka...
dodaj do schowka Do koszyka 34,64 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula