"Przecież Filipowicz nie miał biografii. Pisał, łowił ryby i był outsiderem" - tak opisywano postać Kornela Filipowicza.
To jednak tylko pozory, a pod tą teoretycznie nieciekawą opowieścią kryje się dobrze ukrywana przez lata, a zarazem niebanalna historia człowieka, który był i nadal jest inspiracją dla całych pokoleń polskich literatów.
"Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu" to, po wyborze opowiadań Kornela Filipowicza ("Moja kochana, dumna prowincja"), druga próba Justyny Sobolewskiej zmierzenia się z sylwetką uznanego polskiego pisarza. Autorka obrała sobie za cel odczarowanie szarej i powszedniej w powszechnym mniemaniu sylwetki jednego z najważniejszych polskich pisarzy dwudziestego wieku - Kornela Filipowicza (1913-1990).
Był to autor uniwersalny - napisał blisko czterdzieści powieści, siedem scenariuszy filmowych, dwa tomy wierszy. Zasłynął jednak głównie z krótkich form literackich, z których znany był w całym kraju. Opierając się zarówno na źródłach pisanych, jak i na rozmowach z osobami, które miały możliwość go poznać lub które od lat studiują jego twórczość, autorka snuje historię o pisarzu i wpisuje ją w burzliwą historię dwudziestowiecznej Polski.
Od autorki
"Przecież Filipowicz nie miał biografii" - usłyszałam kiedyś. - "Pisał, łowił ryby i był outsiderem. Co w tym ciekawego". Kiedy przyjrzymy się jego życiu, okaże się jednak, że podobnie jak w jego opowiadaniach pozornie nieefektowna szarość mieni się kolorami. Jako pisarz był doceniany, ale jednak ciągle pozostawał na uboczu: twórca krakowski, partner "naszej noblistki" Wisławy Szymborskiej. A tymczasem to był autor pierwszorzędny i - jak mawiał Jerzy Pilch - rasowy, mistrz krótkiej formy, do którego się pielgrzymowało. Opowieść o jego życiu toczy się w głównym nurcie polskiej historii, pokazuje zaangażowanie i wybory lewicowej inteligencji.
Poprzez życie Filipowicza można zobaczyć całą epokę.
Justyna Sobolewska
O książce
Fascynująca książka o życiu i twórczości Kornela Filipowicza. Autorce udało się «złowić na literacką wędkę» tamten czas: czas niepokoju, burzliwych wydarzeń politycznych, czas miłości i śmierci.
Ewa Lipska
O autorce
Justyna Sobolewska (ur. 1972 r.) - pisarka, dziennikarka i krytyczka literacka. Z wykształcenia polonistka. Współpracowała m.in. z "Przekrojem", "Gazetą Wyborczą", Tygodnikiem Powszechnym" i "Przeglądem Politycznym". Obecnie dziennikarka tygodnika "Polityka". Autorka zbioru esejów "Książka o czytaniu" (2012 r.) i współautorka książki "Jestem mamą" (2014 r.).