"Marco Pantani. Ostatni podjazd" to biografia legendy włoskiego kolarstwa - człowieka, który po serii spektakularnych sukcesów poniósł tragiczną porażkę. Historia fascynująca, ale zarazem smutna i przejmująca.
Był znany w całej Europie. We Włoszech śpiewano o nim piosenki, zawody z jego udziałem budziły większe emocje niż polityka. Ciekawił nawet tych, którzy na co dzień w ogóle nie interesowali się sportem. W 1998 roku uwielbiany przez kibiców Marco Pantani (1970-2004) ma już za sobą serię sukcesów. Ich ukoronowaniem staje się zwycięstwo w Tour de France i Giro d'Italia w ciągu jednego sezonu. Jednak rok później, wskutek podejrzeń o stosowanie dopingu, Pantani zostaje wykluczony z Giro d'Italia. Choć szybko wraca do rywalizacji sportowej, nie jest już ten sam. Zaczyna przegrywać. 14 lutego 2004 roku umiera wskutek przedawkowania kokainy zażytej razem z lekami antydepresyjnymi.
W swojej książce "Marco Pantani. Ostatni podjazd" Matt Rendell próbuje "kompleksowo i w pełen współczucia sposób" przyjrzeć się życiu sportowca, jego osobowości, karierze, relacjom. Porządkuje fakty, przeprowadza wywiady. Z książki wyłania się obraz człowieka oddanego swojej pasji, ponadprzeciętnie wrażliwego i z trudem nawiązującego relacje. Czy przyczyną tragedii stał się sport? Czy podejrzenia o doping były słuszne? Kim był dla swoich rodaków i reszty świata, i dlaczego mimo swojej ludzkiej niedoskonałości był tak wyjątkowy?
Opinie o książce
Dla mnie, także po przeczytaniu tej książki, "Elefantino" pozostanie artystą wśród kolarzy, artystą wielkim i tragicznym, podziwianym, ale w jego własnym odczuciu nigdy nie zrozumianym.
Adam Probosz, TurDeTur/Eurosport
Matt Rendell opisuje krok po kroku powstanie mitu legendarnego Marco Pantaniego. Legendy, choć nie lubię tego słowa, obecnie tak nadużywanego, ale w przypadku "il Pirata" jest ono jak najbardziej zasłużone. Sposób jazdy (natchniony chaos, prometejskie przyspieszenie - to, jakże włoskie, cytaty z Matta), zwycięstwa, porażki, bandamka (Pirat), odstające uszy (Słoniątko), ogolona głowa (łysa czupryna - sam tak kiedyś powiedziałem), doping, narkotyki, trudny charakter, uwielbienie kibiców, zagadkowa śmierć… Tak, tak Pantani to legenda! W książce nie znajdziesz nużących opisów. Sylwetka kolarza-legendy osnuta jest na podłożu historycznym, społecznym, socjologicznym, kulturowym Italii. Ja już przeczytałem, jednym tchem.
Tomasz Jaroński, Eurosport
Zawsze z przekąsem mówiłem że jestem "ostatnim pomocnikiem Pantaniego", bo jechałem z nim jego ostatni wyścig, a z całej ówczesnej ekipy moja kariera trwała najdłużej. Już wtedy miałem świadomość, że jeżdżę z żyjącym mitem. To było coś niesamowitego, sceny jak z filmów. Jeździć z kimś takim jak Pantani dla mnie, tak młodego kolarza było czymś niebywałym.
Sylwester Szmyd, BORA-hansgrohe
O autorze
Matt Rendell, brytyjski dziennikarz, jest znawcą tematyki kolarskiej, komentatorem sportowym i autorem 7 książek, w tym historii kolarstwa w Kolumbii oraz biografii José Bayaerta. Dotychczas w Polsce ukazała się tylko jedna książka autora, jednak dla pasjonatów kolarstwa wydawnictwo Sine Qua Non wydało również autobiografię Petera Sagana oraz książki poświęcone dwóm najbardziej prestiżowym wyścigom: "Tour de France. Etapy, które przeszły do historii" i "Giro d’Italia. Historia najpiękniejszego kolarskiego wyścigu świata".