Lekomani. Jak koncerny farmaceutyczne i lekarze potrafią uzależnić pacjentów od leków

Autor:

Macy Beth

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 30,80 zł
Nasza cena: 33,81 zł 44,90 zł Taniej o: 25%

Beth Macy w fascynującej, wielokrotnie nagradzanej książce "Lekomani. Jak koncerny farmaceutyczne i lekarze potrafią uzależnić pacjentów od leków" demaskuje spisek lekowy, który doprowadził wiele osób do uzależnienia, a nawet śmierci.

Czy naprawdę potrzebujemy tylu leków, ile zażywamy? Czy lekarze, przepisując nam kolejne medykamenty, kierują się troską o nasze zdrowie czy też interesem własnym i koncernów farmaceutycznych? Sprawdź koniecznie!

Trudno kłócić się z faktem, że zażywamy dziś więcej leków niż kiedykolwiek wcześniej. Leczymy się zarówno na te choroby, na które cierpimy naprawdę, jak i na schorzenia, które tylko nam się wydaje, że mamy. A lekarze wcale nie pomagają w całej tej sytuacji. W ich interesie jest bowiem to, byśmy kupowali jak najwięcej leków - a na tym zyskują przede wszystkim nie pacjenci a koncerny farmaceutyczne. Czy tak właśnie wygląda nasza nowa rzeczywistość?

Taki właśnie czarny obraz odsłania przed czytelnikiem wstrząsająca książka Beth Macy. Autorka przygląda się w niej Stanom Zjednoczonym, gdzie zażywanie niepotrzebnych leków przeciwbólowych stało się prawdziwą plagą, a dla wielu osób okazało się prostą drogą do uzależnienia od narkotyków. To nie jest żadna wymyślona historia, którą moglibyśmy znaleźć na jednej ze stron internetowych prowadzonych przez mało wiarygodnych wielbicieli teorii spiskowych, ale znakomicie udokumentowana, wielokrotnie nagradzana książka uznanej autorki, odsłaniająca kulisy działania systemu, który tak wielu doprowadził do nadużywania leków i środków psychoaktywnych.

Znajdziemy tu poruszające historie zwykłych ludzi - ponad podziałami geograficznymi, rasowymi i klasowymi - połączonych osobistymi dramatami, które wynikały bezpośrednio z chciwości koncernów farmaceutycznych. Jak to się stało, że droga rozpoczęta niewinnie przepisaniem tylko jednego niepotrzebnego leku przeciwbólowego kończy się w więzieniu, domu publicznym albo na cmentarzu? Książka odsłania szokujące konsekwencje działania biznesu farmaceutycznego, który uzależnił Amerykę od substancji, które miały w założeniu nieść pomoc.


O książce

Autorka po mistrzowsku przeplata dramaty zwykłych rodzin z mrocznym obrazem korporacyjnej chciwości oraz obojętności ze strony organów prawnych.

"New York Times"


Nagrody, które zdobyła powieść

Finalista nagrody 2019 Library of Virginia Annual Literary Awards
Zdobywca nagrody LA Times Book Prize for Science & Technology
Zdobywca nagrody American Society of Addiction Medicine Annual Media Award
Finalista nagrody 2018 Kirkus Prize
Finalista nagrody 2019 Library of Virginia People's Choice Award for Nonfiction
Finalista nagrody 2019 Ohioana Book Award in nonfiction
Bestseller „New York Timesa”
Najlepsza książka roku „Chicago Tribune”
Najlepsza książka roku „Washington Post”
Najlepsza książka 2018 według Amazona


O autorce

Beth Macy jest amerykańską dziennikarką i pisarką specjalizującą się w reportażach społeczno-obyczajowych, współpracującą z dziennikiem "New York Times". Za książkę "Lekomani. Jak koncerny farmaceutyczne i lekarze potrafią uzależnić pacjentów od leków" otrzymała m.in. nagrody: za najlepszą książkę roku dziennika "Chicago Tribune", za książkę roku gazety "LA Times" w kategorii "Nauka i Technologia", a także nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Walki z Uzależnieniem od Leków i nominacje do wielu innych, w tym "Kirkus Prize".

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zacznę od kontrowersyjnego stwierdzenia, otóż żadna firma farmaceutyczna nie jest zainteresowana wyleczeniem pacjenta, bo właśnie z jego niewyleczenie żyje. Proste. Biznes. Teraz wiemy o opiatach, wcześniej o radzie a o czym nas poinformują za 50 lat? 20? 10?

  Książka jest inna niż się spodziewałam ale nic jej to nie ujmuje, chwalić i polecać będę. Reportaż jest, ogólnie ujmując, o opiatach i pochodnych, osadzony w trzech różnych kulturowo społecznościach Ameryki. Zaczęło się "niewinnie" od opiatów, później morfina, heroina a to wszystko długo przed antybiotkami. A, że możliwości było niewiele to "leki" te stosowano od bólu zęba po menstruacyjne, pooperacyjne, kontuzje do alkoholizmu i wszystkich innych.

  W temacie tych środków autorka opisuje jak to wygląda z punktu widzenia medycyny, polityki, finansów, marketingu... Mało tu miejsca choć z chęcią bym się rozpisała. Co bardzo istotne, dociera do ludzi uzależnionych, rodziców, którzy pochowali własne dzieci, policjantów, lekarzy, dilerów, przedstawicieli firm farmaceutycznych. Mając na uwadze powyższe, jakby nie patrzeć, to książka o narkomanii; absurdach leczenia, aspektach prawnych, programach rządowych i wielu innych.

  Czytanie tej książki niosło za sobą wielkie fale emocji. Niedowierzania, bezsilności, złości.

  Nerwy są tym większe, że to wszystko dzieje się w czasach nam współczesnych. Ile tam jest opisanych ludzkich tragedii to w głowie się nie mieści, i wiecie, to tacy ludzie z naszego sąsiedztwa, pracy, koledzy naszych dzieciaków. Wymieniane liczby, statystyki, procenty są wstrząsające!  Wkurzam się bardzo, bo kolejny raz utwierdzana jestem w przekonaniu, że ludzie dla kasy albo zrobią wszystko albo udają, że nic nie widzą/wiedzą.

  Nie jest to lekko pisany reportaż, a to za sprawą liczb, nazw, nazwisk itp. itd. jednak temat sprawia, że trudno odłożyć. Bardzo polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Po lekturze tej książki dwa raz się zastanowicie, nim sięgniecie po zwykły lek na ból głowy.

  Autorka przedstawia przerażającą historię uzależnienia społeczeństwa amerykańskiego od opioidów, morfiny i heroiny. Narkomania kojarzy nam się często z tzw. marginesem społecznym, światkiem przestępczym. Tylko co w sytuacji, gdy uzależniają leki legalnie zapisane przez lekarza?

  Historia opisana przez autorkę pokazuje jak łatwo może uzależnić się każdy z nas zażywając leki przeciwbólowe. Tą łatwość w faszerowaniu społeczeństwa opiatami poprzedziła ostra, bezpardonowa akcja firmy farmaceutycznej przekupującej lekarzy i wprost kłamiącej o bezpieczeństwie i braku ryzyka uzależnień. To przerażający obraz chciwości firmy, która manipulując wynikami badań uzależniła od heroiny miliony Amerykanów. Leki przeciwbólowe przepisywanie bez żadnego umiaru na receptę stworzyły gigantyczny popyt na heroinę, co pociągnęło za sobą wzrost przestępczości.

  Historie młodych ludzi w szponach nałogu, staczających się na samo dno, by zaspokoić trawiący ich głód, w wielu przypadkach przegrywających życie. Rozpacz, bezsilność ich rodziców, rodzin. To tragedie niemożliwe do opisania.

  W tej chwili uzależnienia w USA przybrały rozmiary epidemii, a prowadzone programy terapeutyczne pozostawiają dużo do życzenia. Brak zrozumienia dla cierpienia ludzi uzależnionych. Wyjście z założenia, że wystarczy powiedzieć "nie", by odciąć się od narkotyków.

  Reportaż czyta się dość trudno nie tylko ze względu na poruszany temat, ale również mnogość miejsc, ludzi, dat i statystyk. Są jednak niezbędne, mają za cel pokazanie, że to nie abstrakcyjne rozważania, a fakty.

  "Dlaczego przez dwadzieścia lat epidemia mogła się rozwijać i nabrała takiej siły?" Autorka udziela odpowiedzi na to pytanie obnażając cały oburzający proces, który do niej doprowadził. Nie da się czytać bez emocji.

  Lektura każe spojrzeć i na nasze podwórko. Patrząc na skłonność Polaków do zażywania olbrzymich ilości leków bez recepty, obawiam się, żeby historia się nie powtórzyła i u nas, bo powoduje efekt kuli śnieżnej, która jest nie do powstrzymania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka, która szokuje, wprowadza w konsternację, wywołuje przerażenie, a przede wszystkim niedowierzanie, że opisane w niej zdarzenia naprawdę miały miejsce. W świetle dnia, zupełnie legalnie miliony zwykłych Amerykanów – rodziców, nauczycieli, uczniów, sportowców – stały się narkomanami.

  Lekomani to jedyna książka, która przedstawia pełny i rzetelny obraz kryzysu opioidowego w Ameryce, czyli niekontrolowanego, niepotrzebnego i niezmiernie powszechnego przepisywania pacjentom silnie uzależniających leków przeciwbólowych z tej samej grupy substancji co heroina i morfina.

  Książka pokazuje ogromną skalę problemu, jednocześnie przedstawiając pełen przekrój zjawiska od laboratoriów, w których powstawały te leki, po siedziby działów marketingowych wielkich koncernów farmaceutycznych i sale sądowe, aż do domów zwykłych Amerykanów, którzy stanęli w obliczu ogromnego problemu i konieczności stoczenia walki o życie swoje oraz swoich najbliższych. Poznamy los matki, która nie może zrozumieć, dlaczego jej jedyny syn nie żyje, i przypadek, w którym gwiazdy licealnej drużyny futbolowej stały się ofiarami przedawkowania heroiny. A to wszystko przedstawione z perspektywy dziennikarki, która widziała to na własne oczy.

  Finalista nagrody 2019 Library of Virginia Annual Literary Awards

  Nie będę wam streszczać fabuły tej książki, bo to nie ma sensu.

  Wkleiłam jej opis, gdyż to wydawało mi się najlepszym rozwiązaniem. Nie będę pisać o bohaterach, o akcji, bo po co ?? To nie książka fabularna, którą można w ten sposób rozłożyć na czynniki pierwsze.

  Ta książka to przerażające studium tego jak człowiek może uzależnić się nie tylko od alkoholu, papierów czy narkotyków.

  Uzależnienie od leków jest dla mnie chyba jednym z najgorętszych uzależnień, ponieważ czasami nie mamy na to wpływu. Są sytuacje, w których leki musimy brać. I chyba to jest w tym najgorsze.

  Fakt, nasz system zdrowotny bardzo różni się od tego przedstawionego w książce, jednak uzależnienie nie patrzy na kraj czy kontynent. Dla uzależnienia każdy jest równy.

  Jestem pewna, że to zjawisko również znajdziemy w Polsce. Może jeszcze nie na taką skalę, ale nie oszukujmy się. Koncerny farmaceutyczne mają tak dużo pieniędzy, ze mogą sobie pozwolić na sowite łapówki dla lekarzy. A dla niektórych nie ma różnicy który lek przeciwbólowy przepisze.

  Mogę wprost napisać, że serce złamało mi się na pół jak czytałam niektóre relacje rodzin, gdzie ktoś jest uzależniony. Ile było w tym bólu.

  Z pewnością jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy rodzic, lekarz, farmaceuta. A z pewnością powinien ją przeczytać pracownik firmy farmaceutycznej.

  Wiem, że wielu osób w tej ostatniej grupie najważniejszej są pieniądze, i to duże, ale może czytając o tym jak ludzie nieświadomie uzależniają się i robią z siebie narkomanów i co najlepsze, legalnych narkomanów, spojrzą na to z innej perspektyw. Może ktoś postawi się na miejscu ruch rodziny.

  Wiadome,że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale od czegoś trzeba zacząć.

  Powiem wam, że byłam totalnie zaskoczona ogromem tego zjawiska. Nawet nie sądziłam, że rozrosło się ono na taką skalę. A autorka opisała tylko USA.

  To jest coś dosłownie niepojętego dla mnie.

  I nadal nie mogę zrozumieć tego, że jest tak mało regulacji prawnych w tym zakresie.

  Wychodzi na to, że macki koncernów farmaceutycznych sięgają najwyższych szczebli władzy.

  Tak sobie teraz myślę jak to wszystko wygląda u nas w Polsce. Na jaką skalę nad Wisłą to zjawisko się rozrosło??

  Jak duże pieniądze pchają na nasz rynek i do kieszeni wielu znaczących osób, firmy farmaceutyczne??

  Bo z pewnością u nas też takie zjawisko jest.

  Tylko wydaje mi się, że na mniejszą skalę.

  Czy polecam ??

  Oczywiście, że tak.

  Może nie mamy tutaj akcji pędzącej na złamanie karku. Jednak ta książka to emocje. Bardzo silne emocje. I co gorsze większość tych emocji wywołują histore, które wydarzyły się naprawdę. Ta książka to nie fikcja.

  To czysta, brutalna prawda, która powinna otworzyć oczy wielu ludziom.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Ted Bundy. Rozmowy z mordercą 5/5 Nasza cena:
30,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ted Bundy. Rozmowy z mordercą

Ta książka stała się inspiracją dla najbardziej sensacyjnego serialu dokumentalnego stacji Netflix w 2019 roku. Największy seryjny morderca w historii przedstawia swoją wersję wydarzeń. Ted Bundy. Rozmowy z mordercą zawiera w sobie treść wywiadu przeprowadzonego z samym Tedem Bundym. Nagrania z...
Ostatni żywy świadek. Prawdziwa historia największego seryjnego mordercy w historii Teda Bundy`ego 5/5 Nasza cena:
30,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni żywy świadek. Prawdziwa historia największego seryjnego mordercy w historii Teda Bundy`ego

Mistrzowski reportaż dwóch znanych i cenionych amerykańskich dziennikarzy Ted Bundy to pierwszy amerykański seryjny morderca-celebryta i jedna z najbardziej przerażających zagadek w dziejach kryminalistyki. Był przystojnym, elokwentnym studentem prawa o chłopięcym uroku. Miał szansę na błyskotliwą...
eBook Ścigając księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną mobi epub 0/5 Nasza cena:
25,36 zł 29,40 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Ścigając księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną mobi epub

JFK podjął się historycznego zadania wysłania ludzi na Księżyc. Oto opowieść o wizjonerach, którzy pół wieku temu pomogli urzeczywistnić jego wizję. Książka towarzyszy filmowi stacji PBS pt. "American Experience". Pisarz i producent Robert Stone (wg "Entertainment Weekly" "jeden z naszych...
eBook Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,52 zł 30,75 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę mobi epub

Film dokumentalny na podstawie książki otrzymał  w 1995 roku Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. "Wszystko za życie" to niezapomniana historia sześcioletniej gehenny Gerdy Weissmann Klein, ofiary nazistowskiego okrucieństwa - od dzieciństwa w rodzinnym domu w polskim...
eBook Owoc granatu. Tom 4. Powroty mobi epub 0/5 Nasza cena:
23,80 zł 28,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Owoc granatu. Tom 4. Powroty mobi epub

Halszka z córką w pośpiechu opuszczają Iran, który w 1979 zmienia się w państwo wyznaniowe rządzone przez Chomeiniego. Przylatują do Paryża i zatrzymują się w skromnym mieszkaniu Stefanii i Jędrzeja Walickich. Elżbieta źle się czuje w towarzystwie siostry i szwagra. Człowiek, którego kiedyś...
Zaopiekuj się mną. Fred się zgubił! 5/5 Nasza cena:
11,99 zł 15,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zaopiekuj się mną. Fred się zgubił!

Renia jest bardzo szczęśliwa, gdy jamniczka jej ciotki rodzi szczenięta. Rodzice mają dla dziewczynki wspaniałą niespodziankę: będzie mogła zatrzymać jednego z nich dla siebie! Renia od razu wie, którego malca wybrać - decyduje się na ślicznego szczeniaka, którego nazwała Fred.Renia uwielbia zabawy...
Harem. Pierwsza opowieść o polskim haremie 4/5 Nasza cena:
28,91 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Harem. Pierwsza opowieść o polskim haremie

Książka w znacznej części napisana jest w postaci pamiętnika młodej dziewczyny sprzedanej przez matkę do tytułowego haremu. Cała historia jest niezwykła i w dużej mierze oparta na faktach. Nauce polskiej znany jest fakt istnienia w polskiej historii instytucji haremu. Wiemy o co najmniej trzech...
eBook Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy epub 0/5 Nasza cena:
25,44 zł 29,93 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy epub

Inkwizytor Mordimer Madderdin wraca po czterech latach! Życie warto poświęcać tylko dla Boga. Bo kiedy Bóg woła, to odpowiadam: "jestem!", nie patrząc i nie zważając czy wzywa mnie dla chwały czy dla męczeństwa. Kraina, gdzie plenią się herezja i pogaństwo, a inkwizytorzy nazywani są "rzymskimi...
Mały chłopiec. Auto Artura 0/5 Nasza cena:
11,43 zł 13,44 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mały chłopiec. Auto Artura

Historyjka, dzięki której dziecko może identyfikować się z bohaterem i puścić wodze fantazji. Każdy przyznaje, że wóz Jacka to wprost wspaniała jednostka strażacka. Ma wąż, a także długą drabinę, gotowy do akcji w każdą godzinę! Na końcu tej ślicznie ilustrowanej książeczki mały Czytelnik znajdzie...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula