Lato leśnych ludzi

Książka
24,76 zł
od 12,99 zł
od 9,99 zł
od 8,49 zł
od 12,98 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 256
Wydawnictwo: MG
Opis
Troje młodych ludzi – Rosomak, Pantera i Żuraw – spędza lato w leśnej głuszy. Zamieszkują w drewnianej chacie nad jeziorem. Gospodarują, uprawiają ogród, chodzą na wędrówki i pomagając zwierzętom. Żyją zgodnie z rytmem natury i jej prawami. Rodziewiczówna snuje opowieść niespiesznie, niekiedy dość napuszonym stylem, jednak szybko okazuje się, że jej przesłanie jest na wskroś nowoczesne. Widać w nim dogłębną znajomość lasu, zwierząt, tradycji wiejskich i puszczańskich. Sama Rodziewiczówna spędzała tak letnie miesiące, tylko, że jej towarzyszyły dwie inne kobiety. Tego nie odważyła się powiedzieć wprost w swojej książce.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii pozostałe książki

Szczegóły
  • Autor: Maria Rodziewiczówna
  • Wydawnictwo MG
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2016
  • Ilość stron: 256
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788377793466
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788377793466
  • EAN: 9788377793466
  • Wymiary: 150X210
  • Dane producenta: Wydawnictwo MG Ewa Malinowska-Grupińska, Pruszkowska 29/188, 02-119 Warszawa, Polska, kontakt@wydawnictwomg.pl, tel. 603176030
Recenzje książki Lato leśnych ludzi (3)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Edyta L. w dniu 2016-07-05
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

    Autorka w swej powieści opisuje losy trzech młodych ludzi mieszkających w leśnej chatce, w lesie, który ma przodków we wszystkich wiekach, i tradycję we wszystkich szczepach ludzkości. Las to nie ród ciała, lecz duszy, nie ród lasu mieszkańców, lecz lasu miłośników oraz czcicieli przyrody. Pierwszym świętym, który ukochał słońce, ptaki, ryby i zwierzęta był św. Franciszek. Jednak ludzkość ogarnęła cywilizacja materialna, walka o byt i postęp sprawiły, że człowiek zaczął niszczyć przyrodę, obcując z cywilizacją, biorąc udział w postępie, korzystając z wynalazków.

    Człowiek goni za pieniądzem, mieszka w mieście i chodzi do teatru. Czyżby ród i tradycja leśnych dusz zaginęła?

    Autorka opisuje takich właśnie leśnych ludzi, którzy trzymają się samotnie, sami się żywią, pracują na roli, wyplatają kosze, aby łowić ryby. Opisuje trzech mężczyzn: Żurawia, Panterę i Rosomaka, którzy żyją w swej chatce, ciesząc się leśnym życiem, zaś zimą chatkę zamykają, czekając aż do wiosny.

    W powieści pojawia się także młody chłopak, - syn siostry Rosomaka, nazywany Coto - lecz gdy pokazał swą odwagę walcząc z rysiem, został nazwany Orlikiem bojowym.

    W książce tej autorka posługuje się poetycznym słownictwem, jest tam dużo słów modlitwy: jak choćby śpiewanie godzinek, czy pieśni patriotycznych oraz hymnu narodowego. Poprzez tę książkę można spojrzeć na przyrodę, śpiew ptaków, sarny i ich młode, wiewiórki czy jeże. Można wsłuchać się w szum lasu, świergot ptaków, z dala od cywilizacji, dzisiejszych autostrad i dróg szybkiego ruchu.

    Autorka opisuje także pracę na roli np. podczas żniw, gdy rolnicy koszą ręcznie zboże, a kobiety stawiając snopy zboża śpiewają przy tym głośno. Dzisiejsza młodzież nie wie lub nie chce słyszeć o pracy na roli czy o dojeniu krów. A może warto powrócić do tradycji i na chwilę odpocząć od tego męczącego zgiełku?

    Książka przepięknie wydana, w twardej oprawie, szyta zawiera 17 krótkich rozdziałów i 248 stron.

    I choć autorka swoją powieść wydała w 1920 roku, to warto powrócić z sentymentem do niej, pochylić się i zatrzymać, rozkochać się w tych przepięknych opisach przyrody, bo przecież jest to nasza klasyka, nasza perełka, z której powinniśmy być dumni.

    Gorąco zachęcam.

    Moja ocena: 10/10

    Polecamy, zespół [Adres usunięty]

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Monika C. w dniu 2022-06-23
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Maria Rodziewiczówna powoli staje się jedną z moich ulubionych autorek. Bardzo cieszy mnie fakt, że jej książki są na nowo wydawane, dzięki temu nowe pokolenia mogą zachwycać się tą piękną prozą. A jest czym.

    Ostatnio wydawnictwo MG oddało w ręce czytelników „Lato leśnych ludzi”. Pięknie wydane, z jeszcze piękniejszymi ilustracjami w środku.

    To historia Rosomaka, Pantery i Żurawia – ludzi, którzy na lato przenoszą się do leśnej chaty, aby żyć tam w zgodzie z naturą. Czytamy o ich codziennym życiu, o tym co robią i co ich spotyka. Wydaje się, że las to najbardziej zatłoczone „miasto” ze wszystkich. Czytamy o tym jakie porządki panują w lesie, jak sami bohaterowie się tam odnajdują, a wszystko to napisane pięknym językiem.

    Książka ma idealny letni klimat. Dosłownie widać tą poranną mgłę i czuć pod stopami rosę, a z drzew roznosi się śpiew ptaków.

    Jednym słowem bardzo dobra książka. Narracja jest przepiękna, tempo idealne, ubrane w piękną oprawę i środek to uczta dla czytelnika.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna J. w dniu 2022-06-14
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Lato leśnych ludzi” to książka dzięki której poczułam bliskość natury. Przewracając kolejne jej strony znalazłam się w lesie, z dala od ludzi i od cywilizacji. To, co w trakcie lektury książki wysuwa się na pierwszy plan to opisy przyrody, zaprezentowane charakterystycznym językiem i w sposób, który ze pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak to zdecydowanie zwrot w stronę natury mający na celu jej wysławienie. Właściwie cała ta historia poświęcona jest symbiozie człowieka z naturą. Na życiu w zgodzie z jej rytmem, ze zmianami w niej zachodzącymi i w końcu z tradycjami wiejskimi . Próżno tutaj szukać pędzącej akcji, czy wydarzeń zatrzymujących dech w piersiach, jednak z kart tej historii wynurza się zapach zboża dojrzewającego na słońcu, chłód jeziora czy woń lasu… Przywołując w pamięci czas wakacji, ciepłego lata i beztroski.

    Lektura idealna na ciepły letni wieczór, gdzie słychać w oddali cykanie świerszcza, gdzie czuć ciepło ziemi układającej się do snu i gdzie w oddali pohukuje sowa…

    Polecam… Na wyciszenie… Na chwile relaksu… I na zatrzymanie się w pędzącym świecie…

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula