Księga Arona

Autor:

Jim Shepard

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
328
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. miękka
za 18,01 zł
eBook, mobi, epub
za 27,36 zł
Nasza cena: 27,00 zł 36,00 zł Taniej o: 25%

Chwytająca za serce powieść o chłopcu, który trafia pod skrzydła Janusza Korczaka

Wzruszający obraz Holokaustu przedstawiony oczami dziecka.

„Arcydzieło”. The Washington Post

Ośmioletni Aron wraz z rodziną przeprowadza się z małej polskiej wioski do zatłoczonej Warszawy. Ojciec podejmuje pracę w fabryce, a chłopiec zaprzyjaźnia się z Lutkiem, który zdradza mu tajemnice podwórkowego życia.

Szanse na szczęście przekreśla wybuch II wojny światowej. Opaski z gwiazdą Dawida, kradzieże i strach przed niemieckimi mundurami stają się codziennością, a wkrótce cały świat Arona zamyka się w ciasnych murach getta. By przeżyć, chłopiec musi podejmować okrutne decyzje – z wagi których często nawet nie zdaje sobie sprawy. Gdy traci bliskich, trafia pod opiekę Janusza Korczaka, który na nowo budzi w nim człowieczeństwo.

Recenzje (3)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Są takie książki, które wiem, że muszę przeczytać. Tak właśnie było z tą pozycją. Fakt, zabierałam się do niej długo, ponieważ nie jest to książka do której można podejść na luzie. Ja musiałam się do niej nastawić.

  I właśnie nadszedł ten moment.

  A czy jestem z tej pozycji zadowolona??

  Zaraz się o tym przekonacie.

  Bohaterem książki jest ośmioletni Aron, który wraz z rodzicami przeprowadza się do Warszawy.

  Jego szansę na normalne dzieciństwo przekreśla wybuch drugiej wojny światowej.

  Z Gwiazdą Dawida na na ramieniu, zamknięty za murami Getta, Aron traci bliskich.

  Gdy wydaje się, że dla naszego bohatera świat już się kończy, poznaje ON Janusza Korczaka, który sprawia, że znowu rozpala się w nim malutkie światełko człowieczeństwa.

  Co było dalej ??

  Jak potoczyła się ta znajomość??

  Tego się ode mnie nie dowiecie.

  Będziecie sami musieli przegrać tę powieść.

  Ostatnimi czasy nasz rynek zalała fala książek o tematyce holocaustu. Jedne lepsze. Drugie gorsze. A co wyróżnia tę książkę na tle innych powieści??

  A no to, że ta historia opowiedziana jest z perspektywy małego, ośmioletniego chłopca.

  Z pozycji o tej tematyce jakie miałam okazję czytać do tej pory nie spotkałam się jeszcze z taką perspektywą.

  Muszę się przyznać, że był to bardzo dobry zabieg, ponieważ dodał tej pozycji dramaturgii i smutku.

  Zazwyczaj jak czytamy o krzywdzie dziecka to jest nam smutno. A gdy czytamy taką historię oczami dziecka, które nie rozumie jeszcze całego twgo świata, to dopiero się robi człowiekowi smutno na sercu.

  Bardzo podobało mi się to jak pokazana została postać Janusza Korczaka.

  Autor nie pokazał to jako herosa, który jest niezniszczalny. Wręcz przeciwnie.

  Korczak pokazany jest tutaj jako człowiek. Widzimy to wesołego, smutnego, złego. Znajdź jakąś emocje, a z pewnością Korczak ją przedstawił.

  W tej książce jest ON ludzki, prawdziwy.

  Sama nie wiem co jeszcze wam napisać o tej książce. Musicie sami ją przeczytać.

  Książka była dobra. Jednak czegoś mi w niej brakowało. Sama jeszcze nie potrafię określić czego. Niby były jakieś emocje, ale jakieś. Nie targały one mną, jak podczas czytania tego typu literatury.

  Generalnie książki nie czytało mi się źle. Styl autora jest przyjemny, jednak tak jakby ciężki. Brakowało mi tutaj jakiejś lekkości. Wiem, że taka literatura cechuje się ciężkim i często patetycznym stylem, ale tutaj było to bardzo widoczne.

  Czy polecam??

  Tak. Pomimo wszelkich uwag jakie napisałam, książkę warto przeczytać dla samego przedstawienia Korczaka, który jest bardzo fascynującą postacią.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czasami na mojej drodze pojawiają się książki, do których przeczytania sama nie do końca wiem czemu się zabrałam. Jakiś impuls, iskra, błysk, który powoduje, że ręka jest szybsza niż analiza myślowa czy na pewno to dla mnie. "Księga Arona" była jedną z nich. Najpierw podjęłam decyzję, że chcę i muszę przeczytać. Potem doczytałam notkę z okładki, która z jednej strony tę chęć podwoiła, a z drugiej czułam niepokój czy oby to dobry pomysł. A jeśli będę żałować? Albo nie przebrnę? Jednak usiadłam, wzięłam książkę do ręki i zaczęłam pierwszą stronę, drugą, trzecią...

  Aron to zaledwie ośmioletni chłopiec, który wraz z rodziną przeprowadza się z małej polskiej wioski do zatłoczonej Warszawy. Jego ojciec podejmuje pracę w fabryce, a chłopczyk zaprzyjaźnia się z Lutkiem, który zdradza mu tajemnice podwórkowego życia.

  Jego szanse na szczęśliwe życie przekreśla wybuch II Wojny Światowej. Opaski Dawida, kradzieże i strach przed niemieckimi mundurami stają się codziennością wielu ludzi. Nie mija wiele czasu, gdy świat Arona zostaje zmniejszony do murów zamkniętego getta.

  "Na bramach do getta zawisły ostrzeżenia o zagrożeniu epidemią. Rodzice przestali odwiedzać dzielnice za murem i mnie też przykazali, żebym tam nie chodził."*

  By przeżyć chłopiec musi podejmować okrutne decyzje, z których wagi często nie zdaje sobie sprawy.

  W momencie, gdy traci bliskich trafia pod opiekę Janusza Korczaka, który stara się na nowo obudzić w chłopcu człowieczeństwo.

  Wydawałoby się, że to kolejna już w tym roku pozycja o II Wojnie światowej, o obozach koncentracyjnych, gettach i innych tego typu miejscach i wydarzeniach. Po części się zgodzę, a po części nie. Ta książka ze zdwojoną siłą trafia w ludzkie serce i myśli z powodu zabiegu, jakiego dokonał tu autor Jim Shepard. O co chodzi? Opisana przez niego historia opowiadana jest z punktu widzenia dziecka. Małego żydowskiego chłopca, który nie do końca świadom jest tego, co sie dzieje i tego, co sam robi. Arona, który od najmłodszych lat pozbawiony jest dzieciństwa, a nawet człowieczeństwa. To odhumanizowane czasy niemieckiego terroru, czasy tuż przed wojną oraz w jej trakcie.

  "Księga Arona" to jedna z tych trudnych, niezwykle przejmujących książek, ale pod warunkiem, że poświęci się jej czas i myśli. Przeczytana "po łebkach" nie ruszy nikogo, nie tknie czułej struny w sercu, nie przekaże tego, co ma schowane w swych czeluściach. Mam wrażenie, że dużo osób tę powieść pominie, przejdzie obok niej obojętnie lub zacznie i nie skończy, bo stwierdzi, że trzeba się poświęcić. Tak, trzeba. Takie lektury powinien znać każdy. Nie ważne czy są one częściowo fikcją, czy są na faktach, ważniejsze jest to, że o tym się mówi. To był wstrętny i okrutny czas dla ogromnej ilości ludzi. A to, że akcja tej powieści dzieje się w Warszawie, dodatkowo powinno nas Polaków zachęcić do poświęcenia jej swojego czasu. Nawet jeśli nie jest idealna, jeśli ma niedociągnięcia czy chaotyczne momentami dialogi.

  * - Cytat z "Księga Arona" Jim Shepard, str. 57

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jakiś czas temu, gdy zobaczyłam Księgę Arona Jima Sheparda w zapowiedziach wydawniczych wiedziałam, że będę chciała ją przeczytać. Tym bardziej, że lata temu oglądałam czarno-biały film Korczak w reżyserii Andrzeja Wajdy z tytułową rolą Wojciecha Pszoniaka i mniejszą Wojciecha Klaty grającego nastoletniego Szlomę - chłopca jakże podobnego w swym zachowaniu do książkowego Arona. Lektura książki stała się więc okazją do ponownego obejrzenia widzianego prawie trzydzieści lat temu filmu.

  Zależało mi na tym, aby spojrzeć na historię Arona, getto, sieroty i opiekującego się dziećmi Janusza Korczaka również poprzez obrazy stworzone przez reżysera.

  Arona spotykamy po raz pierwszy, kiedy jest ośmioletnim chłopcem mieszkającym na wsi, niezbyt rozgarniętym, samotnym, mającym duże problemy z nauką. Jeszcze przed wojną przeprowadza się ON wraz z rodziną do Warszawy. Rodzice poszukują lepszego życia a szczególnie pracy. Tu zaprzyjaźnia się z Lutkiem - podwórkowym zakapiorem, którego głównie ulica wychowała i nauczyła życia.

  Po wybuchu wojny Aron jest już prawie nastolatkiem. Po powstaniu getta musi nauczyć się dbać o siebie i swoją rodzinę, podejmować różne decyzje. Czy jego życiowe wybory są etyczne ? Czy sobie poradzi ? Czy przeżyje ?

  Wojna, getto, śmierć najbliższych, strach przed każdym kolejnym dniem to była codzienność, także dla tych najmłodszych, którym nagle przyszło szybko dorosnąć i zadbać o siebie oraz rodzinę.

  Aron w pewnym momencie traci najbliższych i trafia pod opiekę Janusza Korczaka, który swoją postawą oraz równym traktowaniem dzieci pokazuje jak wygląda człowieczeństwo. Stary Doktor budzi w nim ludzkie uczucia. Chłopiec jest gotów stanąć za nim murem, docenia jego bezinteresowność, wiarę w ludzi oraz wielką odwagę człowieka, który nie chce opuścić swoich podopiecznych.

  I chociaż Janusz Korczak pojawia się na kartach książki dosyć często, to jednak przede wszystkim Aron skupia uwagę czytelnika.

  W moim postrzeganiu życie Arona w gettcie warszawskim przeplata się z filmowymi obrazami i historią Szlomy. Myślę, że również autor książki pracując nad swoją powieścią, oglądał film Korczak, ale i czytał Pamiętnik Janusza Korczaka pisany przez niego w getcie. Ponowne obejrzenie filmu pozwoliło mi zauważyć, że obaj chłopcy zachowują się podobnie, walcząc o swój każdy kolejny dzień. Literacki Aron jest jak brat dla filmowego Szlomy.

  Księga Arona to nie tylko historia chłopca, któremu wojna zabrała dzieciństwo i zmusiła do szybkiego stania się dorosłym. To również historia wielu bezimiennych dzieci, które zginęły podczas wojny, a którym zabrane zostały ich prawa do bycia szanowanym, do rozwoju, nauki czy szczęścia.

  Księga Arona to oszczędna w słowach, nie przerysowana, poruszająca i pobudzająca do myślenia lektura. A jeśli jakaś książka poza jej przeczytaniem, zmusza mnie do większego wysiłku jak choćby ponowne obejrzenie filmu czy poszukiwanie dodatkowych informacji czy też sięgnięcie po literaturę zawartą w przypisach czy - jak w tym wypadku - podziękowaniach, jest to dodatkowy pozytyw.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Bezświt. Księga 3 0/5 Nasza cena:
31,64 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bezświt. Księga 3

Epickie zakończenie międzynarodowego bestselleru „Kroniki Nibynocy” Jaya Kristoffa. Największe igrzyska w historii Bożogrobia zakończyły się najbardziej zuchwałymi mordami w dziejach Republiki Itreyańskiej. Mia Corvere, gladiatorka, zbiegła niewolnica i niesławna zabójczyni musi uciekać. Ponieważ...
Strażnik. Zaginiona księga. Tom 1 4/5 Nasza cena:
28,04 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Strażnik. Zaginiona księga. Tom 1

Bestsellerowa autorka serii Żniwiarz zabierze cię w nową podróż pełną demonów i mrocznych niespodzianek. Hubert budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, ubrany w starą koszulę i poprzecierane dżinsy. Zamiast w Paryżu, znajduje się teraz sto kilometrów od morza… w Polsce. Dodatkowo, jest ranny i...
Zapomniana księga. Tom 3. Łowca 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zapomniana księga. Tom 3. Łowca

Trzeci tom bestsellerowej serii Zapomniana księga zapowiada nowe niebezpieczne zdarzenia. To, co wydaje się końcem przygody, może być tak naprawdę dopiero jej początkiem…Hubert ponownie trafia do miasta, w którym zginęli jego bliscy. Wszystko wydaje się takie samo jak wtedy, gdy był tam pierwszy...
Tropiciel. Zapomniana księga. Tom 2 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tropiciel. Zapomniana księga. Tom 2

Bestsellerowa autorka serii „Żniwiarz” ​zabierze cię w podróż pełną demonów i mrocznych niespodzianek. Przed tobą nowe wydanie serii „Zapomniana księga”. Gwarantujemy, że zmieniła się nie tylko okładka! Poznaj Huberta i nowy świat po apokalipsie. ​ Hubert budzi się w Paryżu w ciele...
Malowany człowiek. Księga 2 5/5 Nasza cena:
26,05 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Malowany człowiek. Księga 2

Czy znękana ludzkość znajdzie w sobie dość siły, by stanąć naprzeciw otchłańców z uniesioną głową? Przecież od wieków potrafi się tylko chować za murami ochronnych runów? Arlen, Leesha i Rojer wierzą, że tak. I nie tylko oni, choć jedynie w odległej Krasji ludzie wypowiedzieli demonom otwartą...
Porwana Pieśniarka. Trylogia Klątwy, księga 1 4/5 Nasza cena:
28,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Porwana Pieśniarka. Trylogia Klątwy, księga 1

Czasami trzeba zrobić coś niewyobrażalnego.Od pięciu stuleci trolle nie mogą opuszczać miasta pod ruinami Samotnej Góry. Więzi je klątwa czarownicy. Przez wieki wspomnienia o ich mrocznej i złowrogiej magii zatarły się w ludzkiej pamięci.Niespodziewanie pojawia się przepowiednia o związku, który...
Pan Samochodzik i księga strachów w.2020 0/5 Nasza cena:
20,18 zł 26,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pan Samochodzik i księga strachów w.2020

Tym razem Pan Samochodzik poszukuje pamiętnika oficera armii hitlerowskiej. Nie sam – z grupą niby to przypadkowo napotkanych osób. Czytelnik podąża ich śladem – i – co jest ogromnym atutem tej powieści – sam może wydedukować, gdzie jest tajemniczy kajecik. W toku dochodzenia zaaferowany pan Tomasz...
Księga tęsknoty 0/5 Nasza cena:
31,56 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Księga tęsknoty

Przedstawiamy dziesiąty i zarazem ostatni tom poetycki Leonarda CohenaZostał przetłumaczony na kilkanaście języków, w tym na perski, chiński i hebrajski. Leonard Cohen, cieszący się uznaniem na całym świecie poeta i piosenkarz, należy do legendarnych artystów naszych czasów, a jego twórczość nie...
Ukryta łowczyni. Trylogia Klątwy, księga 2 5/5 Nasza cena:
28,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ukryta łowczyni. Trylogia Klątwy, księga 2

W mieście pod górą tyran sprawuje władzę absolutną. Jedyny troll, który byłby zdolny mu się przeciwstawić, został oskarżony o zdradę i uwięziony. Cécile uciekła z mrocznego Trollus, ale już wkrótce zdała sobie sprawę, że wcale nie znajduje się poza zasięgiem władzy króla i jego manipulacji. Cécile...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula