Tylko martwi nie kłamią - Katarzyna Bonda

Średnia: 3.6 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Rok wydania
2015
Ilość stron
608
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 26,41 zł
Audiobooki mp3
za 35,92 zł
Nasza cena: 30,32 zł 39,90 zł Taniej o: 24%

Jeśli w Twoim, drogi Czytelniku, kręgu zainteresowań leży kryminał, który porwie, wciągnie i zaprowadzi na skraj rozmaitych emocji, warto sięgnąć po polską publikację autorstwa Katarzyny Bondy.

Tylko martwi nie kłamią to trzymająca w napięciu powieść. To historia policyjnego profilera, który staje przed nie lada wyzwaniem. W jednej z katowickich kamienic odnalezione zostaje ciało śmieciowego barona. I może sprawa nie byłaby tak zawiłą i zagadkową, gdyby nie fakt, że otoczka biznesowych porachunków, które w pierwszej kolejności uznawane są za przyczynę, zaczyna rozmywać się niczym we mgle. Hubert Meyer ma przeczucie, że sprawa sprzed 17 lat ma w tym przypadku istotne znaczenie i nierozerwalnie wiąże się właśnie ze śmiercią barona.

Tylko martwi nie kłamią wiedzie przez wartką i dynamiczną akcję, choć lekkość, z jaką autorka stawia czarne, drukowane litery na każdej stronie wydaje się być nieosiągalna w innych, dotąd poznanych kryminałach. Ta książkowa pozycja, nie pozbawiona humoru, momentów wzruszenia i niebanalnej, zagadkowej historii, powinna zagościć w dorobku każdego fana literatury kryminalnej.
 

Recenzje (8)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  20 z 31 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo dobra powieśc kryminalna przepleciona lekką obyczajówką. Moja pierwsza książka z dorobku Pani Bondy. Na pewno nie będzie ostatnią. Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest lepiej! Niestety, zaczęłam poznawanie twórczości Bondy od sprawy Niny Frank, co było błędem - książka naprawdę nędzna. Ten tom jest dużo lepszy i wszystkim, którzy planują poznać kryminały tej autorkę radzę od niego zaczynać. Lektura e sam raz na lato i przyjemnie wreszcie poczytać trochę o polskich bohaterach i realiach.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 1/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  "Tylko martwi nie kłamią" jest książką, od której zaczęłam zapoznawanie się z twórczością p. Bondy. Z pewnym żalem muszę jednak przyznać, że znajomość ta nie będzie długa. A nawet- już się zakończyła.

  W wersji kieszonkowej książka ma ok. 600 stron. Prawdę mówiąc, kompletnie nic by się opowieści nie stało, w żaden sposób by jej to nie umniejszyło, gdyby została skrócona o jakieś 200 stron.

  Za dużo wątków pobocznych, które całkowicie odsuwają od wątku głównego. Mnóstwo postaci przychodzi, odchodzi. Trudno stwierdzić, co ma znaczenie, a co nie. Poznajemy przeszłość i życie osobiste każdego bohatera z osobna. Wszystko to dałoby się jeszcze jakoś przetrawić, gdyby nie został wprowadzony wątek miłosny. Miłość, seks, wielkie pożądanie, tęsknota, rozpacz, rozsądek nad uczuciami, miłosne listy.... Tego było już za wiele. Ostatnie strony przeczytałam z szacunku tylko dla autorki, bo to przecież jej ciężka praca. Wiem jednak, że na pewno po żadną z jej powieści więcej nie sięgnę.

  Lubię grube tomiszcza, których przeczytanie zajmuje wiele dni i wymaga większego skupienia niż kilka chwil przy kawie. Nie boję się opasłych, pokaźnych książek. Lubię jednak także, kiedy ta ogromna liczba liter, słów i rozdziałów coś ze sobą niesie. Tu mamy po prostu jedną historię, w której bierze udział wiele osób. Poznajemy losy każdej tej osoby, nawet jeśli nie mają one zbyt dużego znaczenia odnosząc się do wątku głównego. Pytam więc: "Po co?".

  Bardzo często w trakcie czytania tej książki łapałam się nad tym, że szybko czytam jakiś urywek o losach ojca/żony/córki jakiegoś tam bohatera i nie mogę się doczekać powrotu do wątku głównego, czyli odpowiedzi na pytanie: Kto i dlaczego zabił śmieciowego barona? Tymczasem z najmniejszymi szczegółami dowiedzieliśmy się o całym jego życiu, poznaliśmy historię zabytkowych monet, zostały przed nami odkryte tajemnice bystrej księgowej. I to wszystko teoretycznie ma związek, ale bardziej z życiem ofiary, a nie śmiercią.

  Zawiodła mnie również postać Huberta Meyera. Bardzo byłam ciekawa tego, jak zostanie przedstawiony profiler. Liczyłam na więcej szczegółów jego pracy, jego metod, sposobów tworzenia profili. Tu dowiadujemy się o jego nauce, zdobywaniu wiedzy, nieco o dotychczasowym przebiegu kariery. W trakcie śledztwa zadaje kilka pytań, obserwuje lokal, rozmawia z kilkoma osobami, a potem tworzy profil. I już. Takie to proste i mało ekscytujące.

  Zawsze stroniłam od czytania tego, co aktualnie jest najbardziej reklamowane. Wydawało mi się, że książki, których premiery zapowiadają wszystkie księgarnie, o których jest tak głośno, że po prostu nie da się ich nie znać, mają nie tyle dobrych autorów, co marketingowców. I chciałam raz sprawdzić, czy mam jeszcze rację, czy może coś się zmieniło. Sięgnęłam po "Tylko martwi nie kłamią". I zdania nie zmieniam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Druga książka Katarzyny Bondy, która wpadła w moje łapki.

  "Tylko martwi nie kłamią" jest drugim tomem serii z Hubertem Mayerem, psychologiem śledczym. Pierwszym tomem, "Sprawą Niny Frank" byłam oczarowana, zatem po tej części także spodziewałam się wiele. Czy się zawiodłam? O tym za chwilę.

  Na wstępie zacznę od tego, że treść tej książki uzupełniła niedopowiedzenia z poprzedniej, co pozwoliło mi bardziej docenić "Sprawę Niny Frank" i utwierdziło mnie w przekonaniu, że aby być w pełni nimi zachwyconym, trzeba przeczytać wszystkie. Najbardziej ucieszyłam się z wyjaśnienia (choć niedosłownego) zakończenia wyżej wspomnianej powieści, które skrytykowałam w recenzji o tejże książce. Konkretnie chodzi mi o ukazanie zdarzeń w alternatywnej rzeczywistości, co było dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Teraz na szczęście jest inaczej.

  Co do akcji- pierwsze kilkadzieścia stron dotyczących miejsca zbrodni, znalezienia ciała i całej procedury z tym związanej, w których poznajemy prokurator Weronikę Rudy i podinspektora Waldemara Szerszenia, którzy się ze sobą przekomarzają, nie wciągnęły mnie. Może dlatego, że nie było tam Mayera... Który jednak wreszcie się pojawił i sprawił dość komiczne wrażenie swoim ubiorem. Na wstępie zagiął panią prokurator, na której zrobił ogromne wrażenie, jednak okazało się, że Hubert nosi obrączkę, co zmieniło nastawienie Weroniki z przyjaznego na wrogie i zimne. I chyba właśnie dlatego tak bardzo ją polubiłam. Pani Bonda opisując przebieg znajomości tych dwóch postaci, mocno zabawiła się moimi emocjami. Kiedy już byłam pewna tego, jak teraz potoczą się ich losy, czy się do siebie zbliżą, czy nie- autorka zbijała mnie z tropu. Podobnie było z poszukiwaniem mordercy śmieciowego barona. Kiedy już byłam pewna, kto nim jest, na sprawę były rzucane zupełnie nowe światła i ta osoba przestawała pasować. Aby było jeszcze weselej, uwierzyłam mordercom z obydwu spraw, że są niewinni, bo dlaczego nie. Przecież na pewno się nie mylę! Byłam z siebie dumna, że tak szybko rozwiązałam tę zagadkę, że tak wszystko sobie ładnie poukładałam. A tu taka niespodzianka... A o jakich mordercach mowa?

  1. Sylwester 1990-1991 r. zabójstwo bardzo bogatego Żyda na tle rabunkowym.

  2. Majówka 2008 r. zabójstwo właściciela ogromnej, międzynarodowej korporacji zajmującej się śmieciami z POZOROWANYM tłem rabunkowym.

  Co zatem było tym prawdziwym motywem? Kim był ów śmieciowy baron? Co miał na sumieniu? Co go łączy ze sprawą śmierci Żyda sprzed siedemnastu lat? Dlaczego obu zabójstw dokonano w tym samym lokalu? I co ma z tym wszystkim wspólnego dwudziestodolarówka? Wraz z przebiegiem śledztwa utwierdzamy się w przekonaniu, że tylko martwi nie kłamią, a żywi często przybierają maskę, chcąc zataić prawdę.

  Wiele zaskakujących zwrotów akcji, wiele szczegółów z życia bohaterów. Z każdą kolejną stroną coraz bardziej zbliżałam się do Weroniki, jednocześnie coraz lepiej rozumiejąc Mayera i coraz bardziej lubiąc Szerszenia. Jednak każde z nich zdenerwowało mnie przynajmniej raz, co sprawiło, że wydają się jeszcze bardziej realni. Bo przecież nikt nie jest kryształowy. Bardzo spodobał mi się także opis Śląska i ukazania jego warstw, różnorodności. Podobało mi się wplatanie gwary śląskiej w wypowiedzi, co dodawało autentyczności całości. Ogromny plus za to. Jednak pani Kasia wprowadziła też pewien manewr, który bardzo mi się nie podobał, a mianowicie- zakończenie. Nie tak wyobrażałam sobie koniec tego etapu w życiu bohaterów. Nie tak wyobrażałam sobie ich dalsze losy.

  Jak zatem oceniam? Wysoko. Nawet bardzo. I już teraz wiem, że po lekturze "Florystki", ostatniej części będę bardzo tęsknić za Mayerem i jego chłodem, jego rozterkami i uwielbieniem do piegów. Mimo, że zakończenie zagrało mi na emocjach, że mam kilkudniowego "książkowego kaca" i nie jestem wstanie zacząć żadnej nowej książki, to jestem pod pozytywnym wrażeniem. Dostajemy tutaj wachlarz rozbudowanych psychologicznie postaci, które grają z nami w swoją grę i nie możemy być w 100% pewni ich kolejnego kroku. W zasadzie, to niczego nie możemy być pewni. Nie możemy im ufać. Możemy jedynie chłonąć każde słowo i z wypiekami na twarzy i sercem w gardle czekać, co będzie dalej.

  Recenzja z bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest to kolejna książka Katarzyny Bondy z serii o psychologu śledczym. Głównym bohaterem jest oczywiście Hubert Meyer. Jeśli nie wiesz czym ON się zajmuje to zajrzyj do mojego wcześniejszego postu o kryminale Katarzyny Bondy „Sprawa Niny Frank”, to pierwsza książka z tej serii i tam dokładniej opisałam pracę profilera.

  Akcja dzieje się w Katowicach. To właśnie tam główny bohater i seksowna pani prokurator próbują rozwiązać zagadkę zabójstwa w zabytkowej kamienicy w samym centrum miasta. Zamordowany został śmieciowy baron a wszystkie poszlaki wskazują na porachunki biznesowe. Lecz Hubert ma inne przeczucia.

  Co z tą śmiercią ma wspólnego zbrodnia z przed 17 lat? Czemu zabójstwo zostało dokonane w kamienicy i gabinecie pani doktor seksuolog? A może to córka śmieciowego barona zabiła własnego ojca by odziedziczyć firmę? Na te pytania odpowiesz sobie po przeczytaniu tego kryminału.

  Jak już kiedyś wspominałam, spodobały mi się kryminały. Ta historia jest wciągająca, choć ja miałam kryzys w czytaniu, mniej więcej w połowie. Jakoś nie ciągnęła mnie ta książka do siebie. Lecz warto było do niej wrócić i skończyć ją czytać. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Tylko martwi nie kłamią (pocket) 3/5 Nasza cena:
10,73 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tylko martwi nie kłamią (pocket)

Profiler policyjny musi rozwikłać zagadkę śmierci śmieciowego barona, którego ciało znaleziono w jednej z katowickich kamienic. Wszystkie poszlaki wskazują na biznesowe porachunki, ale Hubert Meyer czuje, że sprawa może mieć związek z morderstwem sprzed 17 lat.
Nie martw się, to tylko życie 0/5 Nasza cena:
31,76 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nie martw się, to tylko życie

Jakub urzędnik w średnim wieku odzyskuje świadomość w mrocznej i ciemnej pustce. Zdezorientowany i oszołomiony nie wie gdzie jest i nie pamięta, co się z nim stało. Starając przypomnieć sobie szczegóły ostatnich ziemskich chwil doznaje licznych wizji przypominających mu ważne momenty w życiu, jakie...
Kości nie kłamią 4/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kości nie kłamią

Ten sekret jezioro powinno było ukryć na zawsze… Lance Kruger, najlepszy przyjaciel i partner byłej prokurator Morgan Dane, nie miał beztroskiej młodości. Wciąż nie pogodził się z zaginięciem ojca, Victora Krugera. I chociaż to wydarzenia sprzed blisko ćwierć wieku, Lance ciągle czuje...
Tylko nie Mazury 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tylko nie Mazury

Świetnie rozwijająca się kariera młodego policjanta zostaje niespodziewanie zastopowana przez wpływowego polityka za podjęcie interwencji przeciwko jego córce. Komisarz Gromosław Sidorowicz zostaje czasowo przeniesiony z Warszawy na mały komisariat na Mazurach. Pierwszy dzień pobytu w nowym miejscu...
Zobacz jak oni kłamią 4/5 Nasza cena:
25,42 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zobacz jak oni kłamią

Nie wszystko jest tym, czym się wydaje… i pamiętaj, stąd nie ma ucieczki. Mae jest przekonana, że mieszka w klinice psychiatrycznej tylko dlatego, że jest to klinika jej ojca, słynnego psychiatry. Tam życie płynie jednostajnie, bezpiecznie, według ściśle ustalonego harmonogramu. Każdy ruch...
Florystka (pocket) 4/5 Nasza cena:
10,73 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Florystka (pocket)

Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście...
Tylko niewinni 5/5 Nasza cena:
29,13 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tylko niewinni

Kobiety rzadko zabijają z zimną krwią. Kiedy znany filantrop zostaje znaleziony martwy, nikt nie ma wątpliwości, że mordercą jest kobieta. Precyzja, z jaką wszystko zostało zaplanowane wskazuje, że nie było w tym ani pasji, ani przypadku. To była egzekucja. Ofiara była powszechnie szanowana za...
Tylko jedno spojrzenie 4/5 Nasza cena:
27,41 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tylko jedno spojrzenie

Życie Grace Lawson zaczęło się rozpadać, kiedy poszła odebrać zdjęcia W zwyczajne popołudnie, które miało się okazać ostatnim zwyczajnym popołudniem w jej życiu, Grace zaczęła przeglądać odbitki z rodzinnej wycieczki. Uśmiechnięte twarze córki, syna i Jacka kochanego męża a za chwilę fotografia z...
Pochłaniacz. Tom 1 4/5 Nasza cena:
25,44 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pochłaniacz. Tom 1

Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki. Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula