Pierwsza osoba liczby pojedynczej

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 26
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
14.5 x 20.5 cm
Wydawnictwo
Rok wydania
2020
Ilość stron
224
Inne wersje (2)
Książka, op. miękka
za 23,38 zł
eBook, mobi, epub
za 23,10 zł
Nasza cena: 30,72 zł 39,90 zł Taniej o: 23%

Najnowszy zbiór opowiadań popularnego japońskiego pisarza! Haruki Murakami w nowej odsłonie!

W "Pierwszej osobie liczby pojedynczej" fani Murakamiego odnajdą wszystkie znane i uwielbiane motywy występujące w jego twórczości: tęsknotę za tym, co przeminęło, rozważania o miłości, muzyce oraz sensie ludzkiej egzystencji. W opowiadaniach pisarz pogrąża się we wspomnieniach o jego latach studenckich, dawnych miłościach, fascynacjach oraz przeżyciach, które wciąż tkwią w jego pamięci i powracają, jakby wciąż były żywe.

Zbiór opowiadań "Pierwsza osoba liczby pojedynczej" wyróżnia się na tle innych dzieł Murakamiego muzyką, która gra tutaj główną rolę. Nie jest już dodatkiem w opowieści, lecz widzimy ją na pierwszym planie. Książka zawiera m.in. opowiadanie, w którym narrator snuje rozważania na temat tego, co by było, gdyby saksofoniście Charliemu Parkerowi udało się dożyć czasów, w których króluje bossa nova, i pod wpływem nowego trendu nagrałby płytę w tym właśnie stylu. W innej historii narrator przywołuje Karnawał Schumanna, do którego zamiłowanie dzieliła z nim tajemnicza kobieta. Muzyka staje się dla pisarza inspiracją do rozważań na temat przybieranych przez ludzi masek oraz ich prawdziwych twarzy, które się za nimi kryją.

Drugą nowością w twórczości pisarza jest także poezja, którą czytelnik może odnaleźć w dwóch opowiadaniach. W jednym z nich narrator opowiada historię spotkania z poetką tworzącą miłosne wiersze w stylu klasycznej poezji japońskiej. W drugim zaś Murakami umieścił swoje humorystyczne białe wiersze dotyczące meczów baseballowych.


O autorze

Haruki Murakami to bestsellerowy japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Jego powieści, zbiory opowiadań i eseje zostały przetłumaczone na wiele języków, dzięki czemu Murakami zapewnił sobie ogólnoświatową sławę. Pisarz został uhonorowany Nagrodą Franza Kafki oraz Nagrodą Asahi. "Pierwsza osoba liczby pojedynczej" to jego nowy zbiór opowiadań.

Recenzje (26)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Haruki Murakami Pierwsza osoba liczby pojedynczej, zawsze musi być ten pierwszy raz. I tak jest w tym przypadku, bo wydany niedawno zbiór opowiadań to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora. Gdzieś umknął mi w strumieniach książek, nie umiem nawet powiedzieć dlaczego. Nie umiem też odpowiedzieć na pytanie czy to jest najlepszy wybór na czytelniczy debiut. Musiałabym przeczytać jeszcze kilka innych, żeby to wiedzieć. I zapewne to zrobię, bo Pierwsza osoba liczby pojedynczej zaintrygowała mnie swoją zwyczajnością, umiejętnym zamknięciem w słowa rzeczy prostych, nawet jeśli wydają się niezwykłe, zmysłem obserwacyjnym czy podejściem do życia. Miałam wrażenie jakby pędzący z prędkością światła świat, nagle się zatrzymał, wszystko wokół mnie zwolniło, mogłam swobodnie przysiąść gdzieś z boku i z zainteresowaniem obserwować, co wokół mnie się dzieje. I tak jak nie bardzo przepadam za krótszą formą jaką są opowiadania, tak mam wrażenie, że w świecie Murakamiego, a także Etgara Kereta, bo aż prosi się, żeby o nim tu wspomnieć, czuję się bardzo dobrze. Nie mogę się oprzeć i wrzucę dwa cytaty .

  "Po to masz rozum, żeby zastanawiać się nad trudnymi kwestiami. Żeby jakoś pojąć to, co niezrozumiałe. Oto właśnie śmietanka życia. Cała reszta jest nudna i do niczego." (Śmietanka)

  "Myśl, że dawne dziewczyny zrobiły się stare, wprawia mnie w przygnębienie, bo uzmysławia mi, że moje marzenia z młodych lat straciły już moc. Śmierć marzeń jest w pewnym sensie smutniejsza niż śmierć żywej istoty. Czasami nawet wydaje mi się to niesprawiedliwe." (With the Beatles)

  Murakami w tym zbiorze cofa się do lat studenckich, wraca myślami między innymi do poznanych wtedy dziewczyn, pierwszych miłości. Sporo miejsca poświęca również muzyce, kojąco pobrzmiewającej pomiędzy pisanymi zdaniami oraz baseballowi. Niesamowicie brzmi argumentacja autora, który mówi, że do zostania fanem Yakult Swallows, skłoniły go panujące na stadionie drużyny pustki, ponieważ nie przepada za zatłoczonymi miejscami. Trochę humoru, nieco nostalgii, prostota języka i celne puenty, powodują, że mam ochotę na więcej prozy Murakamiego.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ja czyli pierwsza osoba liczby pojedynczej. Zanim sięgniecie po zbiór opowiadań Haruki Murakami wydany nakładem wydawnictwa Muza, zgodnie ze wskazówkami tłumaczki Anny Zielińskiej–Elliott, powinniście dowiedzieć się w jaki sposób Japończycy używają zaimka osobowego „ja” i jak wiele różnych form przybiera ON w języku narodowym autora. Japońskie „ja”, jak możemy przeczytać w „Słowie od tłumaczki” (znajduje się na końcu książki), zmienia swoją formę w zależności od sytuacji w jakiej znajduje się pierwsza osoba liczby pojedynczej, jej wieku, płci czy pozycji społecznej. Z samego użycia odpowiedniej formy „ja” możemy się już dużo dowiedzieć o osobie, która opowiada nam swoją historię. I choć dla nas „ja” to tylko „ja” to dzięki tłumaczeniu Anny Zielińskiej-Elliott będziemy mogli bez trudu dostrzec myśl przewodnią łączącą wszystkie opowiadania Murakamiego. Historie, które znalazły się w tym zbiorze opowiadań ułożone są chronologicznie, od „ja” najmłodszego, kiedy autor uczęszczał jeszcze do gimnazjum do „ja” dojrzałego, kiedy mamy do czynienia z ukształtowanym, świadomym mężczyzną.

  Po przeczytaniu wprowadzenia do japońskiego „ja”, jeszcze przed rozpoczęciem czytania „Pierwszej osobą liczby pojedynczej”, powinniście zadbać o odpowiedni nastrój i wsłuchać się w muzykę, która, na przestrzeni lat, ukształtowała Haruki Murakami. Muzykę, która pojawia się w każdym opowiadaniu i która stanowi jego niepowtarzalne tło. Czytanie tych opowiadań przy The Beatles, Charliem Parkerze, czy Schumanie może dostarczyć Wam niezapomnianych doznań.

  Sporo napisałam Wam już o specyfice japońskiego „ja”, o muzyce i myślę, że najwyższy czas podzielić się z Wami swoimi refleksjami na temat „Pierwszej osoby liczby pojedynczej”.

  Sięgając po tę pozycję otrzymacie nie tylko osiem opowiadań ale przede wszystkim osiem niespiesznie opowiedzianych historii w których czas, przemijanie gra pierwszoplanową rolę. I choć autor często wspomina tutaj beztroski okres studiów, pierwszą miłość, czy przelotne spotkania z kobietami to zabawne, czy czasami frywolne wspomnienia pełne są nostalgii i zmuszają czytelnika do zadumy i przemyśleń. Z pewnością zwraca uwagę „ja”, które, choć otoczone bliskimi osobami, rodziną, znajomymi, często bywa samotne i musi stawić czoła trudnym do udźwignięcia momentom, a nawet zmierzyć się ze śmiercią. Historie choć podejmują trudne tematy to dzięki sposobie opowiadania Haruki Murakami nie przytłaczają czytelnika. U autora życie jest niczym muzyka, która musi wybrzmieć od pierwszej do ostatniej nuty a my otoczeni tą melodią musimy dać jej się poprowadzi. 

  Jeśli szukacie refleksyjnej lektury, którą będziecie mogli delektować się i za każdym razem odkrywać ją na nowo to koniecznie sięgnijcie po ten zbiór opowiadań.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Może to truizm, ale świat, w którym żyjemy, często potrafi wyglądać zupełnie inaczej w zależności od sposobu patrzenia. Zmienia się kąt padania promieni i cień staje się światłem, światło zamienia się w cień, prawda staje się fałszem, a fałsz prawdą". „ Pierwsza osoba liczby pojedynczej” to zbiór ośmiu opowiadań, w których Haruki Murakami wspomina swoje lata młodości, dziewczyny, znajomości, a także pisze o swoich pasjach. Zacznę od tego, że nigdy nie czytałam twórczości tego autora i też o nim nie słyszałam. A okazuje się, że to bardzo znany i ceniony pisarz. W każdym razie nie mam porównania do innych jego książek. Nie wiedziałam też czego ma się tutaj spodziewać. Przeczytałam opowiadania i szczerze mówiąc – ja nie wiem, co o tym sądzę. Naprawdę. Nie powiem, że to było słabe, nieudane itd. , ale nie mogę też powiedzieć, że mnie to zachwyciło. Książka ma nieco ponad 200 stron, a czytałam ją prawie tydzień. Troszeczkę się z nią męczyłam. Czytałam i odkładałam. Czytałam i odkładałam. I tak było każdego dnia… Te opowiadania można określić jako takie nietypowe. Nie warto szukać w nich mocno wykreowanych postaci, sensownej fabuły czy jakiegoś głębszego znaczenia. I może na tym polega właśnie mój problem z „ Pierwszą osobą..” , ponieważ szukałam głębi w tych historiach. Czekałam na coś co by mnie poruszyło, wzbudziło mocniejsze emocje. Niestety nie znalazłam nic takiego. Niektóre opowiadania wydają się nawet takie nie dokończone. Ale może to jest celowe ze strony autora, aby czytelnik mógł snuć wizje tego jak mogło się to dalej potoczyć? Murakami ma świetne pióro. Takie przyjemne w odbiorze i proste. Określiłabym je nawet jako surowe i poniekąd skąpe, właśnie przez brak tych emocji. Świetnie relacjonuje wydarzenia. Jedne historie są realne, inne nie. Ale od tego jak to jest napisane bije taki spokój, nic nie jest szybkie. ( moje czytanie tego też nie było) W jednych opowiadaniach pokazuje dystans, w innych ten dystans skraca. I to chyba jest największym jego plusem.Po słowie od tłumaczki można zrozumieć aspekt „ Pierwszej osoby liczby pojedynczej”. W języku japońskim „ ja” używane jest w postaci wielu zaimków osobowych, które stosuje się w zależności od płci, wieku i sytuacji. Niestety w naszym języku „ ja” jest jedno. Myślę, że ta książka może się spodobać czytelnikom, którzy znają już twórczość Murakamiego.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Moim zdaniem, autor potrafi opisać zwykłą historię w niezwykły sposób. Właśnie takich pisarzy lubię najbardziej, ponieważ uważam, że właśnie to cechuje autora, który ma prawdziwy talent. "Pierwsza osoba liczby pojedynczej" jest napisana lekkim piórem, łatwo się ją czyta. Nie mogłem oderwać się od tego zbioru opowiadań. Czytając tę książkę, czułem się jakbym osobiście znał autora, wczuwałem się w różne sytuacje, które go spotykały i razem z nim odczuwałem samotność, nostalgię, spokój i humor. "Pierwsza osoba liczby pojedynczej" czaruje wyjątkowym klimatem i doskonale dobranym słowem. Aktualnie jest to moja jedna z ulubionych książek.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Miałam już do czynienia z książkami Murakamiego, a więc nie mogłam przepuścić okazji do przeczytania opowiadań z młodości tego autora. Nie nazwałabym się fanką jego twórczości, ale zdecydowanie podobały mi się jego poprzednie tytuły. Natomiast co do "Pierwszej osoby liczby pojedynczej" mam nieco mieszane uczucia. Wydaje mi się, że Murakami nie do końca miał pomysł jak to ciekawie napisać, więc napisał bez większego przykładania się do czego zresztą sam się nawet przyznał. Według mnie jeżeli ktoś lubi jego styl i poznał już jego inne tytuły to może być zainteresowany przeżyciami autora, ale raczej nie polecam osobom, które jeszcze go nie znają.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 21 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Haruki Murakami
 • Wydawnictwo Muza
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 224
 • Format: 14.5 x 20.5 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328715622
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Ichininsho tansu
 • Tłumacz: Zielińska-Elliott Anna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328715622
 • EAN: 9788328715622
 • Wymiary: 14.5x20.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Druga osoba liczby pojedynczej 0/5 Nasza cena:
32,39 zł 35,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Druga osoba liczby pojedynczej

Proza Kashui pozwala spojrzeć na stosunki izraelsko-palestyńskie oczami Arabów mieszkających w Jerozolimie, próbujących łączyć swą palestyńską tożsamość ze statusem obywateli Izraela. To historia romansu, którego być może nie było. Metodyczne adwokackie śledztwo i obsesyjne pragnienie zemsty. Ton...
Pierwsza osoba 5/5 Nasza cena:
36,82 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pierwsza osoba

„Dobry pisarz musi mieć brudne ręce…” W swojej najnowszej powieści, zainspirowanej karierą autentycznego oszusta i własnym doświadczeniem z rolą pisarza widma, Richard Flanagan pyta o istotę literatury, prawdy i kłamstwa. To pierwsza po Ścieżkach Północy powieść laureata Nagrody Bookera. W środku...
Słuchaj pieśni wiatru Flipper roku 1973 0/5 Nasza cena:
34,64 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słuchaj pieśni wiatru Flipper roku 1973

Słuchaj pieśni wiatru i Flipper roku 1973 to dwie najwcześniejsze powieści Harukiego Murakamiego nigdy niepublikowane dotąd w Europie ani Stanach Zjednoczonych. Są to również dwie pierwsze części tak zwanej „tetralogii Szczura”, do której należą Przygoda z owcą i Tańcz, tańcz, tańcz. Ukazanie się...
Śmierć Komandora. Tom 2. Metafora się zmienia 0/5 Nasza cena:
38,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śmierć Komandora. Tom 2. Metafora się zmienia

Drugi tom długo oczekiwanej powieści Murakamiego!   W Hong Kongu została uznana za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia. W Japonii w środowisku skrajnej prawicy wywołała oskarżenia wobec Harukiego Murakamiego o zdradę narodową, choć jednocześnie została...
Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa 0/5 Nasza cena:
34,19 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa

Główny bohater powieści Tsukuru Tazaki ma 36 lat, jest z zawodu inżynierem i projektuje dworce kolejowe. Ze względu na niespodziewane odtrącenie przez przyjaciół ze szkoły średniej nie potrafi uciec od myśli o śmierci i popada w życiową obojętność. Nowo poznana kobieta skłania go do wyruszenia w...
Śmierć Komandora. Tom 1. Pojawia się idea 0/5 Nasza cena:
30,54 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śmierć Komandora. Tom 1. Pojawia się idea

W Hong Kongu została uznana za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia. W Japonii w środowisku skrajnej prawicy wywołała oskarżenia wobec Harukiego Murakamiego o zdradę narodową, choć jednocześnie została okrzyknięta jednym z największych dokonań tego pisarza....
Kafka nad morzem 0/5 Nasza cena:
42,27 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kafka nad morzem

Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku. Niezależnie od niego podąża tam autostopem pan Nakata, staruszek analfabeta umiejący rozmawiać z kotami oraz młody kierowca z końskim ogonem lubiący hawajskie koszule. Ojciec Kafki zostaje zamordowany i wszystkich trzech...
Pakiet: Śmierć Komandora. Tom 1. Pojawia się idea/ Śmierć Komandora. Tom 2. Metafora się zmienia 0/5 Nasza cena:
53,82 zł 69,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet: Śmierć Komandora. Tom 1. Pojawia się idea/ Śmierć Komandora. Tom 2. Metafora się zmienia

W Hong Kongu została uznana za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia. W Japonii w środowisku skrajnej prawicy wywołała oskarżenia wobec Harukiego Murakamiego o zdradę narodową, choć jednocześnie została okrzyknięta jednym z największych dokonań tego pisarza....
Metafora się zmienia. Śmierć Komandora. Tom 2 0/5 Nasza cena:
32,46 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metafora się zmienia. Śmierć Komandora. Tom 2

W Hong Kongu została uznana za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia. W Japonii w środowisku skrajnej prawicy wywołała oskarżenia wobec Harukiego Murakamiego o zdradę narodową, choć jednocześnie została okrzyknięta jednym z największych dokonań tego pisarza....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula