Niezwykle szczera opowieść o dorastaniu w objętej konfliktem Jerozolimie. Dzieciństwo i młodość pisarza na tle wydarzeń historycznych na Bliskim Wschodzie. Wciągająca od pierwszej strony saga rodzinna widziana oczami młodego Amosa Oza.
Bardzo osobista powieść biograficzna słynnego pisarza pochodzenia żydowskiego, Amosa Oza. Przedstawia w niej historię swojej najbliższej rodziny, rodziców i dziadków, ale także zwykłych ludzi, mieszkańców Jerozolimy.
Małego Amosa cechuje niesamowita wyobraźnia, kocha książki, pisanie i snuje o tym ciekawą opowieść - o swojej samotności, o relacji z rodzicami, o pierwszym zauroczeniu, miłości, nauce i pracy w kibucu Chulda. Autor dokładnie odtwarza niezwykle ważną relację z matką, kobietą subtelną, aczkolwiek nieszczęśliwą. W momencie, kiedy Amos ma 12 lat, popełnia ona samobójstwo, co pozostawia wyraźny, bolesny ślad w młodym chłopcu. Jego związek z ojcem, bibliotekarzem o ambicjach nauczyciela akademickiego, który potrafi wyjaśnić znaczenia każdego słowa, pozostaje poprawny.
W sagę rodzinną autor gładko wplata fakty historyczne, niezwykle ważne dla narodu żydowskiego. Czytelnik znajduje się w samym środku istotnych wydarzeń, takich jak ogłoszenie niepodległości Izraela. Pomiędzy kluczowymi kwestiami autor przybliża Czytelnikowi naród żydowski, który pozbawiony swojego miejsca, rozproszony po świecie, zachował swoją tożsamość.
O autorze
Amos Oz (1939-2018) to jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich. Zdecydowany zwolennik pokojowych rozwiązań w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Do jego najbardziej znanych utworów należą: ”Mój Michael”, ”Wśród swoich”, ”Czarna skrzynka”, a także ”Opowieść o miłości i mroku”. Ta ostatnia doczekała się w 2015 roku adaptacji wyreżyserowanej przez Natalie Portman, która zagrała w nim również rolę matki pisarza.